LibreOffice 6.1 – Obecné změny a Writer

lo60icon.png Nedávno vydaná verze LibreOffice 6.1 přináší řadu změn, které se dotknou doslova každého uživatele. Vzhledově nejvýraznější změny se týkají systému nápovědy, sady ikon, „ribbonového“ uspořádání Notebookbar, ovšem novinek, změn a vylepšení je celá řada.  

Obecné změny

Nejvýraznější změna, kterou si všimne každý uživatel při prvním spuštění aplikace, se týká ikon. Výchozí ikonová sada pro systém Windows je Colibre, pro desktopové prostředí Gnome na Linuxu pak Elemenary. Dále byly odstraněny sady Oxygen a Industrial, protože neměly podporu pro SVG. Náhradou je nová sada ikon Karasa Jaga, která na sadu Oxygen navazuje. Uživatelé, kteří i přesto mají zájem o sadu Industrial, si ji mohou nainstalovat prostřednictvím rozšíření.

Nové sady ikon Karasa Jaga a Colibre Nové sady ikon Karasa Jaga a Colibre

Další, byť méně zřetelnou změnou hned při spuštění aplikace je, že v případě chybějícího běhového prostředí JRE je ve Windows uživatel informován o vyžadované bitové verzi JRE.

Na Linuxu využívají dialogová okna prostředí GtK3. (Připomeňme, že dlouhodobým záměrem je přepsání LibreOffice do frameworku Qt.)

Nový systém nápovědy

Patrně nejvýraznější a možná nejkontroverznější změnou, jež postihla novou verzi LibreOffice, je nový systém nápovědy. Vestavěný systém byl zcela opuštěn a nyní se nápověda spouští ve webovém prohlížeči. (Stále však jde o soubory nainstalované spolu s aplikací, čili nápověda je stále dostupná i bez připojení k internetu.) Uživatelé tak mají k dispozici jednotné prostředí pro lokálně instalovanou nápovědy i pro její online verzi. V té lze nyní použít kolaterální filtrování (bližší informace o jeho použití zde) a budou zde k dispozici i videa – bližší info najdete v článku Stanislava Horáčka. S. Horáček je redaktor naší redakce, člen nadace The Document Foundation, vede český lokalizační tým a podílel se na opravě chyb online nápovědy v souvislosti s novou verzí.

Aktuální podoba lokální nápovědy Aktuální podoba lokální nápovědy

Změna systému nápovědy je docela výrazným zásahem, který, jako všechny velké změny, přináší pozitivní i negativní ohlasy. Mezi negativní lze připomenout, že nyní nefunguje rozšířená tooltipová nápověda, která se aktivovala pomocí nabídky Nápověda | Co je toto?. Pole Rozšířené tipy v okně Možnosti tak nyní postrádá smyslu.

Práce s grafikou

V LibreOffice 6.1 bylo změněno nakládání s obrázky a grafikou. Za tímto účelem byl starý grafický manažer nahrazen novým (podrobnosti čtěte v blogu Tomaže Vajngerla).

Při vkládání obrázku je uživatel dotázán, zda jej chce otočit podle metadat (EXIF).

Při opakovaném ukládání dokumentů se velikost souborů zvětšovala, protože se ukládaly záložní verze vložených obrázků. V Expertním režimu můžete po vyhledání položky addreplacementimages určit, zda se tyto obrázky budou vkládat či nikoliv.

Určení způsobu nakládání se záložními kopiemi obrázků Určení způsobu nakládání se záložními kopiemi obrázků

Byl změněn způsob nakládání s obrázky v případě, že již není dostupný obrázek s unikátním ID, s nímž systém vnitřně stále ještě pracuje (bližší informace v blogpostu Tomaže Vajngerla).

Starý způsob vkládání externího obrázku (jako odkaz) byl nahrazen novým (čtěte v blogu od stejného autora) – jedná se o změnu na úrovni kódu, uživatel si změny nevšimne.

Oproti předchozí verzi LibreOffice se výrazně urychlilo načítání souborů *.ooxml a starých binárních formátů Microsoftu, jestliže obsahovaly vložené obrázky. Ty jsou nyní načítány „na vyžádání“, nezpomalují tak načtení celého souboru. (Bližší info v blogu Mikoše Vajny.)

Dokumenty lze nyní podepisovat pomocí protokolu ECDSA.

Writer

Tooltipové informace, které se zobrazovaly při editaci záznamu změn, jsou nyní volitelné. Vypnout je můžete v okně Možnosti, v části Writer. Rovněž se nezobrazují, pokud je pole Sledování změn v nabídce Zobrazit nezaškrtnuté.

Volitelné zobrazení tooltipových informací při revizi Volitelné zobrazení tooltipových informací při revizi

Do kontextové nabídky byla vložena sada základních stylů.

Do nabídky záhlaví a zápatí byly přidány položky pro vkládání čísla aktuální stránky i celkového počtu stránek.

Posloupnost ideogramů lze nyní vymazat jedním stisknutím klávesy Backspace.

Pro tradiční čínštinu je nyní podporován vertikální formát ruby. Toto písmo je možno exportovat i do formátu *.docx.

Komentáře s reverzním textem (textem plynoucím zprava doleva) jsou korektně ukládány do formátu *.doc.

Dialog pro číslování kapitol umožňuje číslovat kapitoly přes více řádků.

Číslování nadpisů kapitol přes více řádků Číslování nadpisů kapitol přes více řádků

Desetkrát byla urychlena konverze mezi *.odt souborem a souborem *.xhtml.

Do Writeru lze přidávat certifikované podpisy. Slouží k tomu nabídka Vložit | Podpisový řádek. V okně, které se otevře po kliknutí na tuto položku nabídky, vyplňte jméno, pozici a e-mailovou adresu (vše nepovinné). Následují dvě zaškrtávací pole, jejichž význam je jasný již z názvu, tedy Podepisující může přidávat komentáře a Zobrazit na řádku datum podpisu.

Příprava podpisového řádku Příprava podpisového řádku

Poté se do stránky na místo kurzoru vloží grafika s podpisem. Po kliknutí pravým tlačítkem na tento podpis můžete vybrat položku Podepsat podpisový řádek. Zobrazí se další okno s nápovědou, kterou jste mohli určit v okně Podpisový řádek, dále s možností vložit jméno a vybrat příslušný certifikát.

Úprava podpisového řádku Úprava podpisového řádku

Podepsaný podpisový řádek (https://wiki.documentfoundation.org/ReleaseNotes/6.1) Podepsaný podpisový řádek (https://wiki.documentfoundation.org/ReleaseNotes/6.1)

Značných změn doznal export do formátu *.epub. Vylepšena byla podpora pro odkazy, obrázky a tabulky, stejně tak i pro vkládání znaků (užitečná funkce, kterou lze najít i ve Writeru), dále pro vkládání metadat, zápatí a další. Export nyní podporuje překryvné obrázky, vertikální písmo a ruby text. Pro bližší informace navštivte blog Mikloše Vajny.

Exportní dialog pro formát EPUB Exportní dialog pro formát EPUB

Změn doznala i hromadná korespondence. Při vložení databázových polí s prázdnou hodnotou se odstavce s těmito poli skryjí. Toto chování lze přenést i do kompatibility importu pro Microsoft Office.

Skrytí odstavců databázových polí s prázdným obsahem Skrytí odstavců databázových polí s prázdným obsahem

Řadové číslovky byly přeloženy do více jak 30 jazyků.

Lokalizace řadových číslovek v číslovaných seznamech Lokalizace řadových číslovek v číslovaných seznamech

Pro import a export z/do formátu *.docx se podporují styly číslovaných nadpisů.

Impress a Draw

Bylo opraveno chování organizování závorek při přepnutí z CTL na RTL. Směr psaní se nyní zohledňuje nikoliv vůči obsahu, ale samotnému směru psaní.

Byly přidány další styly kresby a vylepšeny stávající.

Ukázka aktuálních stylů kresby v Draw a Impressu Ukázka aktuálních stylů kresby v Draw a Impressu

Draw

Nabídkový pruh byl přeorganizován. Přibyla v něm položka Stránka.

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 3
 

Komentáře

user avatar Tomáš Drvota
Odpovědět
LibreOffice 6.1 – Obecné změny a Writer
6. 09. 2018, 10:25:43
Zajímavé novinky. Škoda jen, že nedošlo k přidání řadových číslovek v ženském rodě, aby bylo možné číslovat ČÁSTI jednoduše... část první, část druhá...

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz