LibreOffice 6 Online a verze pro Android

LibreOffice 6 V předposledním díle seriálu o novinkách v LibreOffice 6 se zaměříme na dvě poněkud méně známé oblasti nasazení LibreOffice – ve formě webové aplikace a zatím stále velmi omezené mobilní aplikace pro Android.  

Pro leckteré čtenáře bude možná informace o nasazení LibreOffice v online prostředí nebo jako aplikace pro Android novinkou, ale opravdu nejde o nic nového. Na LibreOffice Online (LOOL), se pracuje tři roky a na verzi pro Android ještě o něco déle. Co tedy nová verze LibreOffice 6.0.2 přinesla i na těchto platformách?

LibreOffice Online (LOOL)

Vývoj LibreOffice Online spravuje firma Collabora, která je i jedním z hlavních přispěvatelů do LibreOffice. Collabora zároveň vydává vlastní verzi, která je experimentální a obsahuje funkce, které zatím nebyly implementovány do vlastní edice LOOL. Chcete-li si tedy vyzkoušet nejžhavější novinky v online verzi LibreOffice, přečtěte si náš článek. Naposledy jsme recenzovali verzi 2.1. Připomínáme, že pro vyzkoušení demo verze je třeba se registrovat. Chcete-li, můžete provozovat LibreOffice online i na vlastním cloudu. Tím může být ownCloud i jeho fork Nextcloud.

V nové verzi LibreOffice Online byla řada změn provedena takříkajíc „pod pokličkou“ a uživatel si jich vizuálně nevšimne. Některé jsou ale významné: Je podporovaná autorizační metoda prostřednictvím vlastní http hlavičky, zprostředkovaná technologií WOPI. Byla implementovaná podpora pro administrátorská hashovaná hesla. Pro konverze dokumentů lze použít rozšířenou API. Pro uživatele jsou však zajímavější změn v uživatelském rozhraní. Bylo například přidáno nové dialogové okno pro vkládání zvláštních znaků.

Nové okno pro vkládání zvláštních znaků Nové okno pro vkládání zvláštních znaků

Jednotlivé provedené změny lze schvalovat pomocí položek v nabídce Úpravy | Sledování změn. Přehled změn lze zobrazit z nabídky Soubor | Zobrazit historii revizí.

Revize změn v dokumentu Revize změn v dokumentu

Byla také vylepšena animace při přidávání poznámky. Dokumenty lze nyní ukládat ve formátech ODF, starších binárních formátech Microsoftu stejně jako Open XML, PDF a RTF. Používáte-li LOOL ve víceuživatelském režimu, oceníte podporu avatarů pro jednotlivé uživatele.

Vyhledávání je nyní snadnější pomocí nového okna Najít a nahradit (spouští se z nabídky Upravit).

Dialogové okno Najít a nahradit Dialogové okno Najít a nahradit

Vložíte-li do komentáře, odkaz, bude po uložení editace komentáře odkaz převeden na „klikací“ - byla tedy implementována podpora pro automatické rozpoznávání odkazů.

Rozpoznávání odkazů v komentářích Rozpoznávání odkazů v komentářích

V administrátorském rozhraní lze nyní vidět seznam uživatelů pracujících s dokumentem a  také indikaci, zda byl dokument změněn. Je také lépe řešen způsob nakládání s dokumentem v případě konfliktu během editace a ukládání v multiuživatelském režimu. Ve všech aplikacích (Writer, Calc, Impress) je nově přidána podpora pro kontrolu překlepů. Aktuální jazyk pak zobrazuje stavový řádek. Dokument lze nyní ukládat pod různým názvem přímo z uživatelského rozhraní. Nabídkový pruh a lišty se zobrazují před načtením dokumentu.

Z dalších vylepšení:

  • Ve Writeru bylo přidáno vodorovné pravítko.
  • V Calcu byl zvýšen počet podporovaných řádků na půl milionu.
  • Vybraná oblast buněk se nyní zobrazuje v samostatném poli. Výběr lze modifikovat úchyty.
  • Grafy lze alespoň v základu editovat.

Vybraná oblast buněk spolu se souřadnicemi Vybraná oblast buněk spolu se souřadnicemi

Celkově vzato je nyní LibreOffice Online daleko více použitelnější a jeho možnosti se začínají překrývat např. s Google Docs. Pokud tedy používáte Google Docs, doporučujeme přejít na LOOL, a to přinejmenším s ohledem na vlastní soukromí.

Android

Aplikace LibreOffice Viewer pro Android je uživatelům k dispozici na stránce Google Play a samozřejmě i v samotné aplikaci Google Play. Oproti svému názvu umožňuje částečně editovat dokument, byť tato funkcionalita je stále experimentální. Pochopitelně možnosti editace nesnesou srovnání oproti webové verzi. Aplikace vyžaduje Android 4.0 a novější. Aplikaci by měla být s to pracovat se soubory jak ve formátu ODF, tak i formátech Microsoftu (Open XML a starší binární formáty), byť někteří uživatelé hlásí při používání formátů Microsoftu problémy.

V Nové verzi aplikace LibreOffice Viewer pro Android lze nyní vytvořit nový dokument – aplikace tedy neslouží jen jako prohlížečka stávajících. Načítat lze i dokumenty chráněné heslem. Lze také vkládat obrázky pořízené z různých zdrojů (kamera, uložená fotografie, vzdálené úložiště) s možností jejich komprimace. Ve Writeru se nově na displeji zobrazuje číslo stránky. V Calcu lze záhlaví řádků a sloupců interaktivně přizpůsobovat. Zároveň lze řádky a sloupce vkládat, odstraňovat a určovat jejich výšku. Do Impressu byl přidán prezentační režim.

Úprava řádků a sloupců v Calcu Úprava řádků a sloupců v Calcu

V příštím díle se podíváme na změněný způsob přípravy hromadné korespondence v nové verzi LibreOffice.

(Jako ve škole) Průměr: 2.00 | Hodnotilo: 5
 

Komentáře

user avatar Kimi
Odpovědět
LibreOffice 6 Online a verze pro Android
10. 03. 2018, 16:58:51
Meli byste zminit i to, ze Libreoffice Viewer jde na Android ziskat i z F-Droid, coz je repozitar free and open-source aplikaci pro Android!

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz