LibreOffice 7.0.1, Tomáš Chvátal – nováček v TDF, LinuxDays pouze online

LO-bak(48px).png Byla vydána nová verze LibreOffice s označením 7.0.1. Do řad členů nadace TDF míří Tomáš Chvátal. Letošní konference LinuxDays proběhne pouze online. Přinášíme přehled zajímavých Youtube kanálů s videotutoriály k LibreOffice.   

LibreOffice 7.0.1

Nadace The Document Foundation oznamuje vydání aktualizované verze LibreOffice 7.0.1. Jde o první aktualizaci po srpnovém vydání LibreOffice 7.0. Nová verze opravuje 79 chyb a regresí (jejich přehled k dispozici zde a zde) a stáhnout ji můžete z české stránky LibreOffice. LibreOffice 7.0.1 pochází z řady Fresh, je tedy určena pro nadšence a vývojáře. Pro byznys nasazení doporučujeme lépe otestovanou verzi LibreOffice 6.4.6 (ke stažení rovněž na stránce LibreOffice), která je z řady Still a je pro ni k dispozici komerční podpora. Novinky ve verzi LibreOffice 7.0 můžete najít v článcích Novinky v LibreOffice 7.0: Obecné změny a změny v uživatelském rozhraní a Novinky v LibreOffice 7.0: Programové moduly.

Nový člen TDF – Tomáš Chvátal

Členský výbor nadace TDF přijal za člena nadace dalšího českého zájemce, Tomáše Chvátala. Tohoto nepřehlédnutelného dlouhána mohou naši čtenáři potkávat na linuxových konferencích, především LinuxDays, kde operuje na stánku SUSE a občas též přednáší. Tomáš se věnuje balíčkovacímu systému pro SUSE a openSUSE, takže připravuje pro tyto systémy i balíčky s LibreOffice. Rovněž přispívá do bugzilly LibreOffice, podílí se na vylepšení kompatibility s Microsoft Office, a to rovněž ve spolupráci s Collaborou.

Tomáš Chvátal na konferenci LinuxDays 2018 Tomáš Chvátal na konferenci LinuxDays 2018

LinuxDays 2020 pouze online

S ohledem na pandemii COVID-19 se bude následující konference LinuxDays konat pouze online, bez přítomnosti posluchačů. Je to zčásti i na popud Fakulty architektury ČVUT. Samozřejmě tu nebudou ani chystané stánky. Zájemci mohou o přihlášených příspěvcích hlasovat, a to až do 15. září 2020, na stránkách konference. Velice doporučujeme hlasovat pro příspěvek Jana Holešovského, vývojáře LibreOffice z Collabory, s názvem Collabora Online's Story. Konference se koná pouze v jednom dni, a to 3. října 2020.

Nechme se překvapit, jaký status bude u chystané konference OpenAlt.

Videotutoriály o LibreOffice

Našim čtenářům doporučujeme sledovat několik kanálů na Youtube, na kterých mohou najít zajímavá a krátká videa k jednotlivým částem LibreOffice.

V prvé řadě musíme zmínit TheFrugalComputerGuy, kde se nachází celá řada videí věnovaných Writeru, Calcu, Drawu a Base. Videa jsou přehledně uspořádána také na stránce thefrugalcomputerguy.com.

Další zajímavý kanál je LibreOffice step by step, kde najdete stovky videí jak návodných, tak i příležitostných, například k vydání nové verze. Drtivá většina videí, téměř 200, je věnovaná Writeru.

Kupodivu nejmenší zastoupení z těchto tří autorů má nadace TDF. Většina dostupných videí jsou záznamy z konferencí a přednášek, ale i zde najdete desítky videotutoriálů.

Aktuality připravujeme ve spolupráci s českou komunitou LibreOffice.

(Jako ve škole) Průměr: 3.00 | Hodnotilo: 2
 

Komentáře

user avatar Mik
Odpovědět
LibreOffice 7.0.1, Tomáš Chvátal – nováček v TDF, LinuxDays pouze online
4. 09. 2020, 07:29:29
Po nainstalování 7.0.1 mi všechny otevírané soubory hlásily, že nemám práva k otevření, protože nejsem majitel souborů. Vrátil jsem se k 7.0.0 a problém pominul. Takže počkám...
user avatar pavel_hlad
Odpovědět
LibreOffice 7.0.1, Tomáš Chvátal – nováček v TDF, LinuxDays pouze online
4. 09. 2020, 10:50:49
Zajímavé - u mě funguje vše normálně.
user avatar Petr
Odpovědět
LibreOffice 7.0.1, Tomáš Chvátal – nováček v TDF, LinuxDays pouze online
5. 09. 2020, 08:43:04
Mam nainstalovan LO 7.0.0 a pozdeji 7.0.1 na Serveru 2012 R2, bezi coby terminalovy server. A kterykoliv uzivatel se snazi otevrit LO jako druhy (ma-li jiz nekdo nejakou aplikaci z LO spustenou) dostane bud hlasku:

K vašim osobním nastavením právě přistupuje jiná instance LibreOffice, nebo jsou tato nastavení zamknuta.
Simultánní přístup může způsobit, že osobní nastavení nebudou konzistentní. Než budete pokračovat, ujistěte se, že uživatel '' uzavřel LibreOffice na počítači ''.
Opravdu si přejete pokračovat?"

nebo LO nejde vubec spustit a splashscreen jen priblikava - jako kdyz se porad dokola startuje a nejde to ani killnout v task manageru, je potreba odhlasit se.

S 6.x verzi jsem takovy problem nikdy nezazil, v podstate to vypada, ze LO 7.x nedokaze pracovat ve viceuzivatelskem prostredi.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:LibreOffice 7.0.1, Tomáš Chvátal – nováček v TDF, LinuxDays pouze online
6. 09. 2020, 18:56:00
Pokud máte nějaký problém, je tou nejméně vhodnou řešení psaní komentářů. Zkuste problém nahlásit v bugzille (https://bugs.documentfoundation.org), na fóru naší redakce (http://forum.openoffice.cz), nebo položte dotaz na Ask (https://ask.libreoffice.org/cs-cz/questions). Díky.
user avatar z
Odpovědět
Re:Re:LibreOffice 7.0.1, Tomáš Chvátal – nováček v TDF, LinuxDays pouze online
6. 09. 2020, 23:16:49
A ještě doplním další možnost: https://cs.libreoffice.org/get-help/professional-support/

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz