LibreOffice 7.1.1, příručka pro LibreOffice 7, Drážní inspekce využívá LibreOffice

tdf.png Po delším čase přinášíme souhrn aktualit ze světa LibreOffice. Vychází opravná verze LibreOffice 7.1.1 a příručka Getting Started pro LO 7.0. TDF vydává leták pro školy. Drážní inspekce používá LibreOffice.  

LibreOffice 7.1.1 Community

Nadace The Document Fopundation ve svém blogu oznamuje vydání první opravné verze LibreOffice 7.1.1 (která opravuje chyby nalezené v nedávno vydané major verzi LibreOffice 7.1. Počet oprav dosáhl 94 (jejich přehled je zde a zde). Tou na první pohled nejnápadnější je oprava zobrazení ikon ve startovacím okně. LibreOffice 7.1.1 je z řady Community (je tedy určena pro komunitní (nikoliv průmyslové nasazení. Zájemci o takové nasazení by měli využít stabilní verzi LibreOffice 7.0.4. Pro tu je též připravena podpora certifikovaných uživatelů LibreOffice. Obě varianty lze stáhnout z české stránky LibreOffice.

TDF vydává příručku pro LibreOffice 7.0

Nadace TDF vydává úvodního průvodce balíkem LibreOffice 7.0 „Getting Started Guide“. Jedná se o zběžné seznámení se s jednotlivými programovými moduly LibreOffice. Autory jsou členové dokumentačního týmu LibreOffice, především pak Jean Hollis Weber, Leo Moons a Kees Kriek. Příručku si lze stáhnout z české stránky LibreOffice, její překlad do češtiny se připravuje.

Obálka průvodce LibreOffice Getting Started 7.0 Obálka průvodce LibreOffice Getting Started 7.0

Leták pro školy a univerzity

Jak už jsme vás informovali (nadace TDF rozjíždí projekt LibreOffice New Generation (zaměřený primárně pro mladší uživatele LibreOffice. Za tímto účelem byl vytvořen leták (určený školám a univerzitám. Za jeho vznikem stojí Mike Saunders, Fabio Pesari, Timothy Brennan Jr. a Maharaj. Leták je ve formátu ODF k dispozici na wiki stránce nadace (pro naše čtenáře jsme jej lokalizovali do češtiny.

Leták LibreOffice pro školy Leták LibreOffice pro školy

Další nápady (které se budou realizovat:

 • Vytvoření certifikátu dovedností (jako je tvorba prezentací (tabulkových listů a ilustrací.

 • Poskytnutí materiálů pro školení ve školách (univerzitách atd.

 • Vytvoření soutěže (například programátor Pythonu) s odměnami.

 • Uspořádání výzkumu mezi studenty a učiteli.

 • Odměnění práce přispěvatelů prostřednictvím otevřených odznaků.

Vítězové soutěže LibreOffice Template Contest 2020

V prosinci 2020 jsme vás informovali o soutěži ve výrobě šablon (kterou uspořádala nadace TDF ve spolupráci se švýcarskou firmou Adfinis, která je členem poradního výboru nadace TDF. Ta nyní zveřejňuje vítěze soutěže (v závorce je modul (pro který byla šablona vyrobena):

 • Ahmad Bayhaqi („Line Impression“, Impress)

 • David W. Snow („DWS Novel“, Writer)

 • Hervy Qurrotul Ainur Rozi („ZamZam“, Impress)

 • Benjamin Peng („Minimalist Resume“, Writer)

 • Ermind Alita („Bumi Samudra“, Impress)

 • Sven Hielscher („Style / Feature Preview and Boilerplate“, Writer)

Výherci dostanou 500 švýcarských franků jako odměnu.

Drážní inspekce ČR používá LibreOffice

Martin Drápal z Drážní inspekce ČR odpovídal na dotazník o využívání LibreOffice. LibreOffice (a dříve OpenOffice) používá 15 let, aktuálně na 40 počítačích. 38 zaměstnanců využívá hlavně Writer pro tvorbu jednoduchých textů či závěrečných zpráv. Ti též používají Calc pro statistické výpočty a grafy.

drazni_inspekce.png

Informace byly získány prostřednictvím dotazníku nadace The Document Foundation. Autorem je Zdeněk Crhonek, dotazníky zveřejňuje Stanislav Horáček. Odpovědi na dotazník lze nalézt na wiki stránce, souhrn pak na stránce LibreOffice.

LibreOffice.cz nejlepší neziskovkou Umseumtam

Česká komunita LibreOffice se se svými 951 body umístila na prvním místě v seznamu neziskovek (nabízejících dobrovolnickou činnost prostřednictvím služby Umsemumtam. Komunita LibreOffice tento portál využívá pro nabídku hlavně překladové práce. Nedávno se připojil i Svatopluk Vít (někdejší redaktor naší sesterské redakce LinuxEXPRES.cz.

TDF a LibreOffice slaví

V průběhu několika posledních týdnů nadace The Document Foundation oslavila několik významných výročí či událostí:

Registrace TDF

17. února 2012 byla nadace TDF v Berlíně registrována jako charitativní nadace. Jakožto německá neziskovka se musela podřídit německým zákonům o neziskovkách. Ty do určité míry měly dopad i na přístup TDF vůči komerčním firmám (jež vyvíjejí LibreOffice. Jak se ukazuje (je tento přístup (postavený na nezávislosti a meritokracii (zřetelně výhodnější (pro všechny strany) než přístup společnosti Sun (která do světa uvolnila předchůdce LibreOffice (OpenOffice.org.

I love Free Software Day

14. února (na svátek svatého Valentýna (je zároveň den svobodného softwaru (I love Free Software Day. Nadace TDF se k tomuto svátku samozřejmě připojuje (neboť LibreOffice je svobodný software. Svoboda svobodného softwaru je postavena na několika pilířích svobodného softwaru (které uživatelům umožňují využití takového softwaru bez omezení (pro jakékoliv užití (včetně firemního) (studium zdrojového kódu a redistribuci takto licencovaného softwaru (včetně upravených verzí.

ilovefoss.png

LibreOffice je šířen pod svobodnou licencí Mozilla Public License 2.0. Podrobnosti o této licenci a jejím užití v LibreOffice najdou zájemci zde.

Přehled aktualit připravujeme s českou komunitou LibreOffice. Sledujte stránku na FacebookuTwitteru.

Komentáře

user avatar neutr
Odpovědět
LibreOffice 7.1.1, příručka pro LibreOffice 7, Drážní inspekce využívá LibreOffice
11. 03. 2021, 05:22:42
Konečně něco, co se mi opravdu líbí :

Vytvoření certifikátu dovedností (jako je tvorba prezentací, tabulkových listů a ilustrací + určitě i Writer a další).
- Poskytnutí materiálů pro školení ve školách (univerzitách atd.
- Vytvoření soutěže (například programátor Pythonu) s odměnami.
- Uspořádání výzkumu mezi studenty a učiteli.
- Odměnění práce přispěvatelů prostřednictvím otevřených odznaků.

Něco maličko bych přece jen připomínkoval :
Soutěž pro školy musí mít docela dost kategorií. Nejlépe podle třídy, respektive věku například takto :
Základní školy do 13 let, do 15 let
Střední školy do 17 let, do 19 let
Vysoké školy do 20 let, přes 20 let.
Dále podkategorie design, funkčnost, uživatelská přívětivost, programování a multiplatforma. Já například z vyprávění vím, že jeden asi 17-ti letý hoch pomáhá mamince tím, že zpracovává pro maminku (místo maminky) každý měsíc plán práce aro 6 desítek lidí. Údajně je to zpracováváno v ODF (Calc) pro použití ve firmě, kde mají alternativy Excel a Calc.

Také by to chtělo národní semifinále, které by bylo možné odměňovat i například finančně dík sponzorům. Nezdráhal bych se vyhodnotit také práce vytvořené v MSO, pokud by tyto měly v LO plnou funkčnost.
Národní komunity by "semifinalistům" mohly pomoci například překladem do angličtiny, převzít na komunitu sběrné údaje a odpovědnost za validitu údajů soutěžících (ta by měla být primárně identická ke škole).

Zatím jde asi pouze o návrh a nejsou dány detaily propozic, ale je to něco čemu dost fandím a rád si počkám na realizaci.
user avatar kamlan
Odpovědět
Podrobná recenze ke všem 31 šablonám ze soutěže
13. 03. 2021, 11:55:18
Shlédl jsem všechny šablony ze soutěže. Fakt největší opruz bylo je všechny stáhnout. Kdyby to dali někam i do jednoho zipu, bylo by to ušetřilo dost nepohodlnýho klikání. Původně jsem to dal do zipu a pro přehlednost ještě očísloval jak to bylo v pořadí na webovce výsledků, ale nějak blbne wifina a 65MB by se v daných podmínkách na uloz.to nahrávalo moc dlouho a navíc by to beztak nejspíš spadlo. Dávám tedy jen tu recenzi, je to celkem 10 A4 :-).
https://uloz.to/tamhle/dsqgxkWBkzcq

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz