Stánek
LibreOffice na letošní konferenci OpenAlt.
LibreOfice Online stále překvapuje
Časté dotazy se týkaly mobilní a online verze LibreOffice. Velké procento návštěvníků neví, že něco takového existuje. Demonstrace LibreOffice online poslední verze vyvolávala velký ohlas a zájem. Návštěvníci se hojně zajímali o způsob instalace – služba běží na vlastním serveru uživatele a její instalace není úplně jednoduchá, protože je zapotřebí nejprve zprovoznit cloudový systém.
Skriptování v LibreOffice
Podobně jako na konferenci LinuxDays 2019 se řada dotazů týkala výroby maker v LibreOffice. Je vidět, že na tyto konference chodí nejen prostí uživatelé, ale i lidé schopní si něco naprogramovat. A pro ně má LibreOffice připravenou podporu Basicu, JavaScriptu, Pythonu, BeanShellu a základní pro VBA. Narozdíl od VBA v Microsoft Office se použitá syntaxe nemění, naprogramovaná makra tak uživatelům zůstanou ve stejně použitelném stavu dlouhé roky.
Další diskutované otázky a podněty pro vývoj LibreOffice, které zazněly na konferenci OpenAlt:
- Zajímavý podnět byl na embedování LibreOffice do jiné aplikace – tedy jak v rámci jedné aplikace vyvolat LibreOffice a pracovat s ním nezávisle na dané aplikaci. O tomto řešení měla na konferenci LibreOffice 2019 v Almérii přednášku Maria Latini, záznam z ní však zatím ještě není k dispozici.
- Copy-paste mezi otevřenými aplikacemi v LibreOffice Online nefunguje. O možných řešeních mluvil na konferenci LibreOffice 2019 Michael Meeks – záznam jeho přednášky je na Youtube.
- Stálým problémem jsou automatické aktualizace – uživatelé uvítají, pokud nejen dostanou notifikaci o nové verzi LibreOffice, ale zároveň budou moci si stáhnout a nainstalovat dílčí části balíku, ne celý balík.
- IBM kdysi ve svém forku OpenOffice.org zvaném Symphony přidal záložkový systém – dokumenty se otevíraly v záložkách. Tak se nyní děje například v grafickém editoru GIMP. Uživatelé by rádi tuto možnost viděli i v případě LibreOffice.
- Další zajímavý požadavek se týkal na výrobu vizitek s použitím databáze, s jejíž pomocí by bylo možno do návrhu vložit obrázek. Zatím lze pouze text.
- Pokud uživatel v Calcu použije nástroj Řešitel a dokument zavře, nastavení Řešitele se neuchovává. Pokud je jednotlivých parametrů Řešitele velké množství, ztrácí Řešitel smysl.
- Jeden student využívá pro ruční psaní poznámek Stylus Labs Write a dotazoval se, zda je podobná funkcionalita i v LibreOffice. Museli jsme jej zklamat.
S výše uvedenými body jsme seznámili pracovníky The Document Foundation. Necháme se překvapit, zda se přetaví do nových nápadů a vylepšení v dalších verzích populárního kancelářského balíku.