NeoOffice – svobodný kancelářský balík pro OS X

NeoOffice NeoOffice je kancelářský balík pro operační systém Apple OS X. Je vyvíjen jako „syntéza toho nejlepšího“ z Apache OpenOffice a LibreOffice, optimalizovaná pro tento systém.  

Kancelářský balík NeoOffice je specifický tím, že integruje funkce kancelářských balíků Apache OpenOffice a LibreOffice s nativními vlastnostmi operačního systému OS X od firmy Apple. Jeho historie sahá až do roku 2003, kdy vznikl projekt snažící se o port OpenOffice.org pro Mac OS X. Postupně byl balík čím dál lépe integrován do systému a současně následoval vývoj OpenOffice.org.

Po vzniku LibreOffice začali tvůrci NeoOffice přebírat kód i z tohoto balíku, čili nyní jde o syntézu dvou balíků. Od nich se NeoOffice liší licencí, používá GNU GPL. Aktuální verzí je 3.4, která je odladěna pro OS X 10.9 Mavericks.

(Jako ve škole) Průměr: 1,00 | Hodnotilo: 1
 

Komentáře

user avatar Petr Valach
Odpovědět
NeoOffice – svobodný kancelářský balík pro OS X
19. 11. 2013, 20:56:34
Jak je možné, že NeoOffice sestávající z OO a LO má svobodnější licenci než LO a OO? To lze?
user avatar Lukáš Jelínek
Odpovědět
Re:NeoOffice – svobodný kancelářský balík pro OS X
19. 11. 2013, 21:22:02
GPL není svobodnější než Apache nebo LGPL. Je jen "copyleftovější". A díky kompatibilitě těchto licencí (v daných verzích) lze kód licencovaných pod Apache začlenit do díla s LGPL (LibreOffice) nebo GPL (NeoOffice), stejně tak z LGPL do GPL. Opačně to nelze, vzhledem ke copyleftovosti (virálnímu charakteru) licencí LGPL a hlavně GPL.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Re:NeoOffice – svobodný kancelářský balík pro OS X
20. 11. 2013, 04:22:43
Dík, velké téma na studování :-)
user avatar Lukáš Jelínek
Odpovědět
Re:Re:Re:NeoOffice – svobodný kancelářský balík pro OS X
20. 11. 2013, 18:30:02
Ono je to ještě o trochu zajímavější, protože nové příspěvky do LibreOffice jsou od jisté doby (myslím, že od 4.0) licencovány kromě LGPL také pod MPL. Takže by postupně mohl být přebírán kód z LO do AOO, protože MPL je s AL kompatibilní. Ovšem pozor - nesmí se jednat o kód, který je odvozeným dílem od těch částí LO (zatím drtivá většina, i když postupně budou ubývat), které jsou pod čistou LGPL. Na takový kód se vztahuje povinnost používat LGPL a tedy ho nelze přenést do AOO!

Odpovědět

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
EDU Trainings
Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.

 

Public Relations

IPv4 zastarává, i tak si však zaslouží kvalitní zabezpečení

Znáte souvislost mezi doménami a typickými IP adresami? Není od věci si uvědomit, že zatímco domény jsou určeny pro zjednodušení hledání webové stránky na internetu, IP adresy slouží primárně pro výpočetní techniku, konkrétně pro přesné vyhledání konkrétního serveru nebo počítače.

Pokračování ...


LinuxEXPRES (news 300px)
SAM v kostce 2019
 
 
woo jaw demo hz