InstallFest je etablovanou, byť rozsahem menší open-source konferencí, která se pravidelně každý rok v Česku koná, a to v také již tradičním místě – budově Fakulty elektrotechnické na Karlově náměstí v Praze. Osobně mám komornější prostory této konference raději než velkokapacitní prostory Fakulty informačních technologií, ve kterých se koná LinuxDays. Vysoce oceňuji určitou starobylost a nemodernost, která dýchá snad ze všech koutů fakulty. Připomíná mi to anglické univerzity (a obecně jiné instituce, jako jsou muzea apod.), ve kterých se atmosféra starých časů uchovává dodnes. Někoho může iritovat, ale za mě má takové místo daleko větší atmosféru než moderní stavby bez historie. Budova E FELu, nebo třeba společná budova FELu a FJFI v Trojanově ulici, kterou jsem jako student navštěvoval, a o to více hlavní budova FJFI v Břehové ulici, nebo společné pracoviště FJFI a MFF UK v Karlově ulici svou historii samozřejmě mají; a u budov ještě starších na každého historie přímo sálá a vyvolává pocit jakéhosi tajemna a nedosažitelnosti.
Tuto úctu k památkám mám od žákovských let, když jsem se seznamoval s epochální foglarovskou trilogií ze světa Stínadel (Záhada hlavolamu, Stínadla se bouří, Tajemství Velkého Vonta). Tyto knihy neztratily ani po letech (v případě Záhady hlavolamu je to letos 85 let) své kouzlo, a to proto, že si na popisované stavby můžete přímo sáhnout. Právě v tom tkví kouzlo foglarovek – jsou zčásti fikcí, zčásti mají reálný podklad, ať jde o místa, osoby nebo stavby, a to je činí uvěřitelnějšími a realističtějšími.
A i konference InstallFest má s nimi něco společného. Vždyť se koná na místě, kam jsou situovaná Stínadla, samotná budova pak stojí jen pár set metrů od místa narození Jaroslava Foglara. A v prostorách konference lze najít pozvánku na předmět Plánování pohybu 3D objektů v komplexním prostředí s vyobrazeným ježkem v kleci, ukrývajícím epochální vynález čtrnáctiletého Jana Tleskače – létající kolo!
Náhoda? Nemyslím si:).
Ježek v kleci i na Fakultě elektrotechniky
A nyní již k samotnému průběhu konference.
Změny
Konference InstallFest se loni dočkala záchrany zásluhou nového týmu pod vedením Jana Langmaiera. Je třeba říci, že opět skvěle, nic se nezadrhlo, nebyly žádné zmatky, žádný chaos. Za to, jak konferenci v omezených prostorách připravili a zrealizovali, si zaslouží pochvalu a uznání.
Stánek LibreOffice na konferenci InstallFest 2025
Letos byl narůst počet stánkařů. To s sebou přineslo otázku, kam je umístit. Stánek LibreOffice měl smůlu, a tak se ocitl v samostatné posluchárně, na stánky vyhrazené. To s sebou nutně neslo daleko menší počet návštěvníků našeho stánku – fakticky se za celou dobu konání konference jednalo o jednotlivce, s nimiž jsme vedli nějakou diskusi (nepočítáme zájemce o nálepky apod.). Proto i postřehy ze strany uživatelů budou tentokrát velmi skoupé.
Stánek LibreOffice na konferenci InstallFest 2025
Poznatky
Nejvíce připomínek a dotazů se týkalo čtyř oblastí:
-
Kompatibilita formátů Microsoftu s LibreOffice,
-
Financování projektu,
-
Využití LibreOffice/Collabora Online,
-
Problémy s Impressem,
plus některé obecné připomínky.
Kompatibilita s OOXML
LibreOffice poskytuje solidní podporu pro formáty OOXML. Množné číslo je namístě – je třeba připomenout, že Microsoft nevyužívá ve svém balíku jako výchozí formát standardizovaný OOXML Strict. Z toho vyplývá řada problémů, které jsme důkladněji popisovali zde.
Financování LibreOffice
Na každé konferenci se lidé tážou na financování LibreOffice. LibreOffice je jen z velmi omezené části komunitní projekt, pokud uvažujeme příspěvky do zdrojového kódu – tam je komunitní podíl zhruba čtvrtinový. Naprostá většina příspěvků pochází od komerčních firem, jako je Collabora, allotropia, CIB a další. Zájemci mohou využít služeb těchto firem při migraci na LibreOffice, školení zaměstnanců a podpory 24/7. Lze si také objednat a zaplatit funkci (ta pak bude nabídnuta všem). Nadace The Document Foundation, která projekt zastřešuje, se na vývoji podílí opravdu jen velmi malým dílem (ani jinak nemůže – s ohledem na její status neziskovky). Bez práce těchto firem by tedy LibreOffice již pravděpodobně nebyl vyvíjen.
Stánek LibreOffice na konferenci InstallFest 2025
Na druhou stranu, a to je třeba zdůraznit, stále to jsou dobrovolníci (jako jsme my), kteří pomáhají o LibreOffice informovat, zajišťují překlady aplikace nebo manuálů (v Česku bylo odvedeno spoustu práce lidmi pod vedením Zdeňka Crhonka). To jsou důležité počiny, a bez nich by projekt taky nefungoval, protože korporát chce mít lokalizované prostředí a k dispozici manuály.
Občas se objeví v řadách návštěvníků zájemce o finanční dar na vývoj. Jak známo, na stránce LibreOffice lze přispět, ale nikoliv na vývoj, ale na aktivity TDF. Návštěvníci ocení informaci, jak lze přímo na vývoj přispět – my takovou informaci nemáme, a tak nemáme zájemcům co nabídnout.
Stánek LibreOffice na konferenci InstallFest 2025
Zájem o LibreOffice v online provedení
Zdá se, že povědomí o online verzi LibreOffice (v podobě od Collabory) je stále vyšší. Domnívám se, že by o tomto produktu měla být daleko více veřejnost informována, protože je to jedna z nejsilnějších zbraní v arzenálu LibreOffice. Výhodou je zcela autonomní řešení, které může běžet na cloudovém řešení vlastněné uživatelem, ale i na spoustě jiných platformách – některé jsou zmíněny na stránce LibreOffice.Vysoká autonomie ale má za následek, že tuto službu snad nikdo nenabízí jako produkt se vším všudy. Uživatelé si stěžují, že není k dispozici nějaká cloudová služba, která by nabízela již nainstalovaný LibreOffice Online. To významně zvyšuje nároky na uživatele, který si tak nasazení musí zajistit sám. TDF nemůže takový hosting poskytovat, nicméně požadavek na jeho existenci je velice relevantní.
Obecné poznámky
Na každé konferenci se potýkáme se stížnostmi uživatelů ohledně vzhledu LibreOffice. Stalo se tak i na InstallFestu. GUI aplikace je opravdu zastaralé, někdy nelogické, často nepřehledné, graficky nijak nevyniká. Za příklad bývá dáván konkurenční balík OnlyOffice. Za mě absolutně největší slabinou jsou ikonové sady – používám tmavý motiv, a najít rozumnou ikonovou sadu je téměř nemožné. Z mého pohledu (a z pohledu i některých jiných uživatelů, kteří navštěvují náš stánek) je nejlepší ikonovou sadou Elementary – jenže ta se již nevyvíjí a nenabízí ikony pro tmavý režim. Zajímavý je rovněž motiv Karasa Jaga – ovšem opět bez verze pro tmavé pozadí. Ačkoliv od kancelářského balíku nikdo nečeká „omalovánky“, přece jen uživatelské rozhraní je 20 let staré a změnilo se na něm opravdu jen pramálo. Je obtížné propagovat software, který rozhodně není hezký na první pohled.
Další připomínka se týká automatických aktualizací. Uživatelé si nechtějí stahovat a instalovat celý balík znovu a znovu, chtějí, aby\ aktualizace proběhla na pozadí. Pro Windows to tak je již možné od verze 24.8, pro Linux tato možnost zatím chybí. Roztříštěnost Linuxu je v tomto případě opět na překážku.
Impress a zase Impress…
A na závěr zlobivé dítě LibreOffice, prezentační aplikaci Impress. Na ni je nejvíce stížností, a naprosto oprávněně. Impress kritizuji dlouhodobě. Řadu let jsem používal PowerPoint a vytvářel prezentace jak na běžícím pásu. S přechodem na tehdy OpenOffice.org jsem cítil, že Impress významně pokulhává. OpenOffice.org verze 2 a novější přinesl určitá vylepšení, ale z hlediska uživatelského rozhraní a přístupu se změnilo jen velmi málo. Impress je vedle Base opomíjenou Popelkou, na jeho vývoji se prakticky nepracuje, ačkoliv se vsadím, že v korporátním prostředí půjde o jeden z nejpoužívanějších nástrojů. Impress si žádá důkladné zhodnocení, možná i přepracování, a to jak GUI, tak i postupů. Není to aplikace, s níž by se pracovalo dobře (zkuste si například animovat text v jednotlivých odrážkách…). Na konferenci největší připomínky návštěvníků byly ohledně vložených videoklipů a práce s nimi:
-
Videa vložená do Impressu nelze promítnout v PowerPointu a obráceně.
-
Na rozdíl od PowerPointu se při přehrávání videa nezobrazuje posuvník.
-
Na rozdíl od PowerPointu nelze promítání animace pauzovat (na to je založen bugreport, který se vůbec neřeší).
-
Videa nelze animovat.
A nakonec, uživatelé by uvítali možnost zobrazení formátování poznámek v obrazovce přednášejícího – to v tuto chvíli není vůbec možné.
Zdeněk Crhonek je duší českých komunitních aktivit LibreOffice
Co si takhle zasoutěžit
Na této konferenci jsme vůbec poprvé vymysleli pro návštěvníky malou hru. V prostorách konference byly umístěny QR kódy s otázkami, jež se vztahovaly k LibreOffice. Úkolem návštěvníků bylo dát je dohromady a sestavit tajenku. Připravili jsme DVĚ STĚ KUSŮ formulářů, nakonec se jich uplatnila asi třicítka. Pro soutěžící jsme dostali od nadace TDF (konkrétně Mikea Saunderse) spoustu upomínkových předmětů, jako jsou trička, mikiny, batohy. Pětice vylosovaných šťastlivců pak byla obdarována (zbytek poslouží pro další soutěž :)):
-
Milka (triko)
-
Jaroslav K. (triko)
-
Jan H. (triko)
-
Šimon H. (batoh)
-
Vojtěch K. (mikina)
Gratulujeme výhercům a všem zúčastněným děkujeme za účast.
Ze soutěžících si zvláštní poděkování zaslouží školák Ondra, který jako jediný využil možnosti (nesoutěžního úkolu) a na zadní stranu formuláře napsal požadavek na vylepšení LibreOffice: Lepší možnosti kopírování/vkládání formátu v sešitu Calcu. Děkujeme, Ondro, škoda, že jsi nic nevyhrál, tak snad na podzim na LinuxDays :).