Německý spolkový stát Šlesvicko-Holštýnsko přechází na open-source software, kam patří Linux, Thunderbird a LibreOffice. Toto rozhodnutí, které sahá do roku 2012, přežilo výměnu vlád v této zemi. Jednalo se totiž o rozhodnutí, které bylo podporováno napříč politickými stranami. Nyní, v letech 2025 – 2025, se má dočkat naplnění.
Migrace v očích českých médií
V Německu mažou z počítačů programy Microsoftu. V zájmu „digitální suverenity“ v Trumpově éře, Průkopník digitální suverenity. Německá spolková země se zbavuje závislosti na Microsoftu). Zvlášť první článek na Novinkách.cz budí zdání, jako by šlo o nové rozhodnutí s ohledem na agresivní politiku prezidenta D. Trumpa vůči Evropě. Autoři podobných článků neznají historii této migrace a navíc si neuvědomují, že takový proces opravdu nelze realizovat během několika málo měsíců. Proces migrace ve skutečnosti trvá již více jak deset let.
… a realita
přinesl na portálu OpenOffice.cz Lukáš Jelínek začátkem roku 2014. V té době již bylo rozhodnuto, že se nechají doběhnout smlouvy s Microsoftem a nebude se usilovat o jejich prodloužení. Další informace jsme přinesli v roce 2020 zde (kde uvádíme i plánované úspory) a loni zde (kde jsme informovali o úspěšně absolvovaném pilotním projektu v letech 2019 – 2021). blog nadace TDF upozorňuje na rozsáhlý článekStephana Fermigiera z Eurostatu, který připomíná důvody pro migraci na Linux a LibreOffice, z nichž ty nejzásadnější jsou:
-
Zajištění digitální suverenity, tedy snížení závislosti na jediném mimoevropském dodavateli
-
Různá vylepšení LibreOffice, která byla uhrazena uhrazena zemskou vládou, jsou veřejně přístupná
-
Pozitivní vzor pro ostatní samosprávy, které mohou následovat příkladu Šlesvicka-Holštýnska
Pohled očima aktérů
přednášku (záznam k dispozici online), která jednak hodnotila celý proces migrace, ale zároveň přinášela další zajímavá sdělení. Přednášejícími byli:
-
Thorsten Behrens, dlouholetý vývojář ještě z doby OpenOffice.org, jeden ze zakládajících členů nadace TDF, posléze zakladatelem a vlastníkem společnosti allotropia software GmbH, jednoho z nejdůležitějších partnerů ekosystému LibreOffice.
-
Lothar Becker, majitel společnosti .riess applications (někdejší partner Sun Microsystem pro migrace na OpenOffice), v letech 2020 – 2022 člen správní rady TDF.
Základní body přednášky:
-
Přechod na LibreOffice se týká 30 tisíc zaměstnanců
-
Cílem migrace na open-source je digitální nezávislost
-
Migrace se netýká jen LibreOffice, ale I operačního systému, e-mailového klienta a telefonie
-
Microsoft Office zůstává nainstalován jako paralelní balík, a to do října 2025 – je to z důvodu podpory funkcí, které LibreOffice nepodporuje, především se to týká VBA maker
-
Formát ODF je standardem a musí být od 1. srpna 2024 používán
-
Do října 2025 by měl být LibreOffice jako jediný kancelářský balík na 70 % pracovních stanic
-
1. a 2. úroveň podpory zajišťuje společnost Dataport (která vznikla za tímto účelem)
-
3. úroveň a komunikaci s veřejností včetně školení má na starosti Lothar Becker
-
Vývoj a opravu chyb zajišťuje společnost allotropia (Thorsten Behrens)
-
Budou probíhat workshopy a „coffee shopy“, jakýkoliv občan Šlesvicka-Holštýnska bude mít jednou týdně příležitost se účastnit online setkání s možností položit dotaz
-
V rámci migrace byly vyvinuty funkce a provedeny opravy; dočkaly se nasazení ve verzi LibreOffice 25.2:
-
Vylepšení exportu do PDF/UA, opraveny chyby v PDF exportu
-
Vylepšena kontrola zpřístupnění (funkcionalita se dočkala i samostatného panelu v postranní liště)
-
Podpora dotykových gest Windows
-
Vylepšeny komentáře ve Writeru (dočkaly se samostatného panelu v postranní liště)
-
Vylepšena podpora OOXML
-
Prezentace z přednášky s dalšími informacemi je dostupná zde.