Studie OSOR: Nekompatibility OOXML působí komplikace

Studie Studie Open Source Observatory and Repository ukazuje, že nekompatibility v různých verzích formátu OOXML působí komplikace nejen u svobobných kancelářských balíků, ale i u těch proprietárních, pro které tento formát vznikl.  

Formát Office Open XML (OOXML) vytvořila společnost Microsoft pro svůj kancelářský balík Microsoft Office. Upravená verze tohoto formátu byla později standardizována jako ISO/IEC 29500; tato standardizovaná verze nebyl donedávna podporována žádným softwarem.

Tímto formátem se nyní zabývala studie Open Source Observatory and Repository (OSOR). Jako velký problém se ukazuje nekompatibilita různých verzí tohoto formátu. Komplikuje jak implementaci v „alternativních“ balících jako Apache OpenOffice a LibreOffice, tak i používání proprietárního balíku, pro který formát vznikl (Microsoft Office).

Například Svante Schubert, dlouholetý vývojář OpenOffice, vidí situaci takto: „Můžete vyvinout implementaci vyhovující OOXML a pokrývající všechny povinné vlastnosti tohoto formátu, ale tato implementace velmi pravděpodobně nebude kompatibilní s většinou existujících dokumentů v OOXML.“

Podle Björna Lundella, profesora univerzity ve švédském Skövde, by veřejné správy na tento formát neměly spoléhat a měla by se vyvolat diskuse o vhodném formátu. Jeho testy ukázaly, že se ani různé verze Microsoft Office nedokáží s variabilitou různých verzí OOXML správně vyrovnat.

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 3
 

Komentáře

user avatar Petr Valach
Odpovědět
Studie OSOR: Nekompatibility OOXML působí komplikace
24. 06. 2014, 23:38:38
Jen ocituju, pod čím jsem tento článek sdílel na našem facebooku:

Vnucování "standardizovaného" formátu OOXML ze strany Microsoftu má svoje stinné stránky. Protože existují různé verze (!!) tohoto rádobystandardu, mají uživatelé problém. Tedy i my, protože nám tento formát vnucují naše bohulibé úřady, respektive zkorumpovaní nebo jen líní úředníci, kterým za to ještě platíme.

V redakci ExoSpace je formát OpenXML na indexu a nikdo ho nepoužívá pro výměnu dat mezi jednotlivými členy.
user avatar Miloš Šrámek
Odpovědět
Studie OSOR: Nekompatibility OOXML působí komplikace
25. 06. 2014, 21:05:29
Pred rokom som bol v Miláne na LibreOffice konferencii - jedna z vecí, ktoré som sa tam chcel dozvedieť "z prvej ruky" bola, prečo vlastne sú problémy s kompatibilitou rôznych implementácií OOXML - keď už teda existuje podrobná norma. Dostal som asi takúto odpoveď:
- Norma OOXML nie je dosť podrobná na to, aby neumožnovala alternatívne interpretácie. Tak podrobnú normu ale asi vôbec nemožno napísať.
- MS implementuje svoju interpretáciu OOXML. Smerodajné by teda mali byť "release notes" (možno sa to volá inak), ktoré by mali ostatným slúžiť na orientáciu, ak chcú OOXML implementovať kompatibilne s MS. Tieto "release notes" existujú, ale nie sú dosť podrobné na to, aby sa to dalo.
- Vývojári LO teda postupujú "klasicky", reverznou analýzou OOXML dokumentov.

Platí to ale aj naopak, aj ODF môže mať alternatívne interpretácie. ODF ale má referenčnú implementáciu v LO/AOO, kto chce, môže si ju pozrieť (ak už nechce rovno použiť hotový kód).

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.

 
 
 
woo jaw demo hz