Pooostřehy z dění kolem Openoffice.org

obecna.png Vývojáři nezahálejí a po skončivší konferenci v Pekingu se objevují nové nápady a myšlenky. Opravují se chyby, navrhují novinky a chystají se nové verze. Přečtěte si několik zajímavých postřehů ze života kolem Openoffice.org.  

Vývojářský tým ze Sunu připravil jako vzpomínku na konferenci pěkný plakát se svými tvářemi - můžeme se tedy přesvědčit, že jsou to normální lidé z masa a bajtů.

Opravy chyb - směrem k verzi 3.1

Připravuje se verze 3.1, podle záznamu bude opravena chyba 95528 týkající se nezamykání souborů v cizích formátech (ne ODF) na síti. Česky řečeno - mělo by být možné zpracovávat XLS tabulku zároveň ve více lidech, což mělo fungovat už dávno.

Pracuje se na opravě automatického obnovování souborů po pádu aplikace. Funkce neobnovila poslední automaticky uloženou verzi určenou pro obnovu (frekvence vytváření se nastavuje v Nástroje | Volby | Načítání/ukládání | Obecné | Ukládat informace pro automatické obnovení každých x minut), nýbrž poslední manuálně uloženou verzi souboru. Pokud jste ručně neukládali a spoléhali na automatiku, docházelo ke ztrátě dat. V kódu opraveno, ovšem první veřejná opravená verze bude 3.0.1 plánovaná na 15. ledna 2009.

Ovšem občas se také opraví chyby, které urychlí funkci Calcu o 22,8 sekund... ;-)

Různá vylepšení

Do Calcu se dostalo několik drobných vylepšení, která byla převzata z čínské varianty balíku - RedFlag 2000.

  • Při zadávání vzorce se v bublině zobrazuje syntaxe jeho zápisu.
  • Posuvník pro změnu velikosti náhledu byl přidán na panel pro situaci, když se list tiskne.
  • Další - do stavového řádku v Impress a Draw byl přidán posuvník pro změnu přiblížení/oddálení dokumentu.

    Posuvník v Calcu pro změnu velikostiPosuvník v Calcu pro změnu velikosti

Nové koncepty a nápady

ODF@WWW

O nápadu spojit OpenOffice.org a wiki jsme již informovali. Autor Kay Ramme svůj koncept prezentoval na konferenci v Pekingu. Odtud přijel povzbuzen úspěchem, protože mnoho lidí jeho nápad zaujal. Projekt má nyní své stránky a dostal se (ovšem již v září) do inkubátoru, což je místo pro vývoj nových projektů - ty ovšem musí mít "evidentní podporu komunity". Protože ji projekt má, máme se zřejmě na co těšit.

Nástěnka

Po vzoru jiného softwaru vzniklo startovací centrum. Ovšem někteří vývojáři jdou ještě dál a promýšlejí, jak "ze stránky nula" udělat místo, ke najdete všechno potřebné (a dlužno dodat, že také spustu zbytečností). Vznikl tak koncept nástěnky, jež by měla sdružovat informace související s balíkem (poslední dokumenty, vyhledávání, záložky, vytvoření nových, otevření, odkazy na šablony apod.) a s prací na počítači (hodiny, kalendář, zprávy, instant messaging). Jde jen a skloubení existujících technologií - především Google Gadgets a samozřejmě internetu jako takového (pak už je jen krůček k pevnému propojení OpenOffice.org a Google Docs). A panely jako ve Firefoxu budou potřeba tak jako tak...

Návrh nástěnkyNávrh nástěnky

Přepracování uživatelského rozhraní

Vznikl projekt Renaissance, jenž si klade za úkol přepracovat k lepšímu uživatelské prostředí balíku. Jedná se jen o hlasité vyslovení myšlenky, nejsou známy nic než plány, ale přesto je jejich existence důležitá. Zájemci se samozřejmě mohou se svými nápady přidat. Například se hledá dobrovolník, který by vytvořil program/knihovnu pro načtení statistických údajů (počet znaků, slov apod.) z dokumentů v adresáři do sešitu v Calcu.

Události a dění

Portál ODF Toolkit

IBM a Sun Microsystems spustily nový portál pro vývojáře softwaru používajícího formát ODF. The ODF Toolkit project nabízí programátorům dokumentaci, nástroje a v neposlední řadě kvalifikovanou pomoc při vývoji softwaru, který pro ukládání a výměnu dat používá ODF. Smyslem projektu je pomoci rozšířit technologii ODF a vyvinout kvalitní testovací, převodní a další nástroje a knihovny. Kromě toho vznikla ODF Toolkit Union, jejímiž členy se mohou stát další organizace.

Sun Microsystems zaměstnává velké množství vývojářů Openoffice.org, svůj produkt nabízí pod názvem StarOffice. IBM na základě OpenOffice.org nabízí vlastní kancelářský balík Lotus Symphony.

Finální verze OOXML

International Organization for Standardization, tedy mezinárodní organizace pro standardizaci, zveřejnila pod označením ISO/IEC 29500-1:2008 finální verzi normy pro formáty kancelářských dokumentů Office Open XML. Dokument má 7228 stran a lze jej pořídit za 285 dolarů (resp. 342 švýcarských franků).

OOXML je formát, který vytvořily společnosti vedené Microsoftem jako odezvu na formát OpenDocument, používaný jako hlavní formát v OpenOffice.org a jeho odvozeninách.

Konference v Pekingu

Podle ohlasu byli účastníci spokojenínadšení, mnoho fotek lze nalézt např. na Flickru. O konání další konference jsme zatím informace nenašli, ještě je zřejmě brzy.

(Jako ve škole) Průměr: 1.25 | Hodnotilo: 4
 

Komentáře

user avatar Petr Valach
Odpovědět
Pooostřehy z dění kolem Openoffice.org
3. 12. 2008, 14:39:47
Za článek, jeho obsah i práci vývojářů a testerů jsem vděčný, nicméně, jak tvrdím řadu měsíců, pakliže se pronikavě nezlepší práce s impressem (animace videa, možnost opakovat jakýkoliv efekt (patřičný dialog sice je, ale není funkční)), bude mít OO pro mě význam ohromný, ale pro prezentace rozhodně ne.
Zajímá mě, kdo z čtenářů si těchto chyb taktéž všiml.
user avatar Erlebach Tomáš
Odpovědět
Pooostřehy z dění kolem Openoffice.org
7. 12. 2008, 14:41:17
Velice děkuji za příspěvek. Učím na gymnáziu IVT a využívám programy Calc, Writer a Impress. Máme k dispozici i programy MS Office. Calc a Writer jsou programy, které všem doporučuji a dá se s nimi velmi dobře pracovat, ale bohužel Impress je oproti Powerpointu velice málo funkční a práce se zvukem a videem je v něm téměř nemožná, alespoň podle mého názoru.
Děkuji.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
RE:
9. 12. 2008, 13:22:01
Mohu-li Vám doporučit, využívejte ve škole OOo maximálně. OOo tvoří nejen writer nebo calc. Najdete tam kreslicí instrument, který v některých ohleech zvládne víc než CorelDraw, máte práci s pdf (import/export), skvělý editor matem. výrazů atd. Také učení se pracovat s databázemi v base je zajímavé a prospěšné.
user avatar Marek V.
Odpovědět
Pooostřehy z dění kolem Openoffice.org
10. 12. 2008, 15:06:17
OO je super SW a čím ďalej, tým viac sa mi páči, len nepodporuje makrá tak ako by som potreboval a oo musí sekundovať programy microsoft office. Ďalšia vec čo mi chýba je nejaký program, kt. by bol ako outlook, ktorý využívam dennodenne.
Inak som maximálne spokojný.
user avatar Vlastimil Ott
Odpovědět
Re:Pooostřehy z dění kolem Openoffice.org
10. 12. 2008, 15:47:23
Makra podporuje, ovšem v jiném makrojazyku než MS Office. Kvalitu si netroufám posuzovat.

Místo Outlooku můžete používat Thunderbird, Spicebird nebo jiné řešení. Co přesně vám chybí nebo co očekáváte? Proč je nutný zrovna Outlook?
user avatar Marek V.
Odpovědět
Re:Re:Pooostřehy z dění kolem Openoffice.org
15. 12. 2008, 19:48:46
Často využívam synchronizáciu laptopu s mobilom. Thunderbird, Spicebird sú zaujimavé programy, ale nenadchli ma až tak aby som ich často používal, možno novšia verzia ma osloví.

Osobne si myslim, ze OO by sa mal pozrieť aj na túto sféru aby sa dalo seriózne povedať, ze sa jedná o kompletný kancelársky sw, v ktorom je všetko a neni problém riešiť aj synchonizácie s pda či s inými mobilnými zariadeniami.

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
 
 
woo jaw demo hz