Collabora Office 6.4 pro Android, iOS a Chrome OS

Collabora Nová verze mobilní verze Collabora Office 6.4 přináší změnu v uživatelském rozhraní a několik dalších menších novinek. Výchozím rozhraním je Notebookbar.  

Společnost Collabora vydává aktualizovanou verzi Collabora Office 6.4, určenou pro mobilní zařízení. Uživatele zaujme nové rozhraní, lepší výkon a četná drobnější vylepšení.

Notebookbar na tabletech

Společnost Collabora vyslyšela přání uživatelů a Collabora Office na tabletech potkáme už jen s Notebookbarem (podobně jako v online verzi). Toto řešení bylo nutné s ohledem na přibývající funkce, a tedy i tlačítka. Karty byly přizpůsobeny speciálně pro tablety. Notebookbar lze sbalit do podoby pruhu karet kliknutím na aktivní kartu.

Collabora Office 6.4 na iPadu (collaboraoffice.com) Collabora Office 6.4 na iPadu (collaboraoffice.com)

Temný motiv

Některé části aplikace pro Android jsou k dispozici v tmavém provedení. Týká se to především úvodní obrazovky, okna jednotlivých aplikací zůstávají světlá. Tmavý režim je třeba aktivovat v Nastavení.

Tmavý motiv pro Android Tmavý motiv pro Android

Editace dokumentů jen pro čtení

Pokud se pokusíte editovat dokument, který je jen pro čtení, nabídne se vám rovnou možnost uložit dokument jako nový – původní zůstane needitován a vaše změny se propíší do nového dokumentu.

Chování při otevření dokumentu v režimu Chování při otevření dokumentu v režimu "jen pro čtení"

Otevírání read-only dokumentů je (přinejmenším na androidí verzi, kde jsme tuto funkci testovali) poněkud zvláštní. Výše uvedené chování se týká read-only dokumentů, otevíraných prostřednictvím nějakého souborového správce (průzkumníka). Pokud read-only dokument otevíráme z prostředí vlastní aplikace, chová se jako běžný dokument, včetně možnosti uložení provedených změn.

Lepší výkon a podpora formátů Microsoftu

Nová verze aplikace rychleji otevírá větší soubory. Také má lepší podporu pro určité elementy, použité v dokumentech Microsoft Office (například SmartArt). Jelikož mobilní a online verze sdílejí stejné jádro, nepřekvapí, že s tímto vylepšením jsme se mohli rovněž setkat u online verze 6.4. Mezi další vylepšení pak patří možnost používání gradientních výplní v prezentacích a podpora poloprůhledného písma.

Využití průhlednosti v prezentaci Využití průhlednosti v prezentaci

Zdá se, že přinejmenším na Androidu není implementována podpora poloprůhledného písma (jako je tomu nyní na desktopové a online verzi). V úpravách znaků lze sice vybírat i velmi světlé tóny, nikoliv však poloprůhledné, ani nelze regulovat stupeň průhlednosti.

Podpora pro poloprůhledné písmo zřejmě není (přinejmenším na Androidu) implementována Podpora pro poloprůhledné písmo zřejmě není (přinejmenším na Androidu) implementována

Multitasking v iOS

Verze pro iOS umožňuje uživatelům pracovat na několika dokumentech současně. Zároveň mají možnost využít i nainstalované systémové fonty, nejen tedy ty dodávané s aplikací, jako je tomu ve verzích pro jiná prostředí.

Vkládání obrázků

Nyní lze také vložit obrázek, zkopírovaný z prohlížeče Chrome nebo Chromium.

Změny ve verzi pro Chrome OS

Mobilní verzi Collabora Office lze využít i na systému Chrome OS. Zde byly provedeny následující změny:

  • Plovoucí akční tlačítko pro vytvoření nového dokumentu bylo přesměrováno na horní část aplikace a je větší.

  • Pro rolování v dokumentu lze nyní využít trackpad nebo dotykovou obrazovku.

  • Byla opravena použitelnost klávesových zkratek pro základní operace (vyjmutí/kopírování/vložení).

O systému Chrome OS přednášel na poslední konferenci LibreOffice český vývojář Jan Holešovský. Na jeho přednášku Chrome OS jako nová platforma se můžete podívat na Youtube.

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 3
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz