Collabora Online 6.4.8, Collabora Office 6.4-33 a podpora pro vkládání hřbetu

Collabora Collabora Productivity oznamuje vydání nové verze online kanceláře Collabora Online 6.4.8 a desktopové verze Collabora Office 6.4-33. Ta přináší podporu pro vkládání hřbetů na stránkách Writeru.  

Collabora Online 6.4.8

V nové verzi online kanceláře od společnosti Collabora Collabora Online bylo vylepšeno chování spojnic. Ty lze přidávat pouze v modulu Draw, který byl představen v předchozí verzi 6.4.7. Objektům byly přidány přichytávací body, které umožňují ukotvení spojnic na význačných místech objektů (například středů stran a podobně), jak to známe z desktopové verze LibreOffice. Spojnice se přizpůsobují grafice tak, aby neprotínaly cizí objekty. Lze je i dále modelovat. Oproti desktopové verzi však uživatel pocitově tolik nevnímá, že je daná spojnice skutečně „přilepena“ k požadovanému bodu. Efekt je spíše vizuální (vybraný bod se zvýrazní). Jak to funguje, můžete vidět na animaci.

Použití spojnic (collaboraoffice.com) Použití spojnic (collaboraoffice.com)

Další novinky, které tato verze přináší:

  • Do plovoucího okna komentářů byla přidána podpora pro vkládání textu. Dosud bylo nutno text vpisovat ručně.

  • V Impressu je možno jednotlivé snímky v panelu snímků přetahovat myší (a měnit tak pořadí snímků) se stisknutou klávesou [Ctrl].

  • Chování úchytů tabulek ve Writeru bylo vylepšeno, mají rychlejší odezvu.

  • Karty Notebookbaru se načítají mnohem rychleji.

Součástí změn této verze by mělo být i zvýrazňování nově přidaných komentářů (jiným uživatelem). Při testování demo verze jsme však žádný rozdíl nezaznamenali.

Collabora Online je možno si vyzkoušet coby demo na stránce collaboraoffice.com. Možnosti získání a instalace Collabora Online popisuje stránka libreoffice.org.

Collabora Office 6.4-33

Nová verze desktopového balíku Collabora Office vylepšuje podporu pro tzv. tvarované obrázky z Microsoft Office v Impressu. Předchozí import dopadal špatně a použitý tvar se vůbec nezaznamenal; nyní, zásluhou společnosti SUSE, která financovala opravu, již probíhá import korektně.

Oprava importu tvarovaných obrázků Oprava importu tvarovaných obrázků

Podpora pro vkládání hřbetů

Microsoft Word disponuje funkcí pro vkládání hřbetů. Mikloš Vajna z Collabory začal pracovat na implementaci téže funkce. Ta přidává dodatečnou mezeru mezi obsahem stránky a jejím okrajem. Příslušná mezera se použije pro vytvoření vazby v knize či brožuře. V současné době je funkce implementována v Collabora Online 6.4.8, Collabora Office 6.4-33 a vývojové verzi LibreOffice 7.2.

Požadovanou funkci najdeme na kartě Stránka v dialogovém okně Styl stránky, které otevřeme z nabídky Formát | Styl stránky, kliknutím ve stavové liště na styl stránky nebo v Postranní liště po kliknutí na ikonu ozubeného kola na kartě Stránka. V Collabora Online je třeba zvolit kartu Rozvržení a v ní stisknout tlačítko Stránka.

Vkládání hřbetů, Collabora Online Vkládání hřbetů, Collabora Online

Jak si můžete všimnout, v online verzi přibyl číselník Gutter a rozbalovací nabídka Gutter position. Oba prvky odpovídají desktopové verzi, kde však jsou navíc pole U hřbetu na pravé straně stránky a U pozadí pokrývá okraje. I zbývající popisky jsou počeštěny jako U hřbetu a Umístění hřbetu.

Vkládání hřbetů, LibreOffice Vkládání hřbetů, LibreOffice

Význam jednotlivých prvků je zřejmý. Číselníkem U hřbetu určujete velikost okraje u hřbetu – je to skutečná bílá oblast papíru, zatímco zbylé položky této sekce určují velikost tiskové oblasti. Kde bude hřbet umístěn, určíte pomocí rozbalovací nabídky Umístění hřbetu; na výběr jsou možnosti Vlevo a Nahoře. Při párování stránek (sudá/lichá) se bude hodit pole U hřbetu na pravé straně stránky, po jeho zaškrtnutí se hřbet přesune na pravou část stránky.

Tato nová funkce je podporována pro soubory ve formátu ODP, DOCX, DOC a RTF.

Obě novinky samozřejmě zlepšují interoperabilitu mezi Microsoft Office a Collabora Office / LibreOffice.

Novinky zahrnuté ve vývojových verzích Collabora Office lze vyzkoušet ve vývojových verzích LibreOffice. Jelikož jak Collabora Office, tak LibreOffice jsou svobodný software, jejich vývoj probíhá transparentně a zájemci mohou vývoj aktivně sledovat.

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz