Collabora Online – sdílení a revize

cool.png Do online verze LibreOffice od společnosti Collabora, pojmenované Collabora Online, byla přidána zajímavá funkcionalita – podpora pro současnou správu dokumentů více uživateli a sledování historie akcí. V tomto článku se na ně i aktuální podobu Collabora Online podíváme.  

Nepodařilo se připojit k serveru.

Jak už jsme vás informovali, společnost Collabora představila tuto funkcionalitu již na několika konferencí, z nichž nejvýznamnější je asi mezinárodní konference LibreOffice 2016, která se konala v září 2016 v Brně. Tehdy ji prezentoval Jan Holešovský. Nyní se tedy, ve verzi Collabora Online 2.0, dočkala svého vydání.

Umožňuje, aby si různí uživatelé mohli dokumenty nejen sdílet (což je vlastnost např. ownCloudu, na němž může Collabora Online běžet), ale i pracovat na nich současně. Tedy pokud uživatel Franta Nejedlý provede nějakou změnu, tak aby se promítla do otevřeného souboru Zdeňka Rozsochatého. Ukažme si, jak to funguje.

Jak to funguje

Po vytvoření účtu, resp. účtů, na stránce Collabora Office vám dorazí e-mail s potvrzením a hlavně s odkazy na jednotlivá cloudová úložiště, do kterých se můžete přihlásit. Spolu s tím dostanete i hesla, která jsou pro každé úložiště jiná. (V tomto článku budeme představovat použití na ownCloudu, který je asi nejpoužívanější z dostupných a celkově uživatelsky přívětivý.)

Po přihlášení můžete vidět všechny své soubory, které se nacházejí pod záložkou Soubory v levé horní nabídce. Zde vidíte přehled všech souborů a dobu uplynulou po poslední úpravě, která na nich byla provedena. U sdílených souborů je informace, že jsou sdíleny. Na dalších záložkách v tomto okně můžete zobrazit například oblíbené soubory (které v přehledu označíte hvězdičkou), soubory, které jste sdíleli i ty, které byly sdíleny s vámi.

Seznam dostupných souborů v cloudu Seznam dostupných souborů v cloudu

Přehled veškerých aktivit je pak v záložce Aktivity. V ní se zobrazují všechny akce, které souvisejí se soubory ve vašem účtu, takže například i ty související se sdílením a také se sdílenými soubory – pokud je někdo, s kým je sdílíte, upravil. Nejedná se tedy o přehled čistě vašich akcí.

Přehled všech změn, které byly s vašimi soubory provedeny Přehled všech změn, které byly s vašimi soubory provedeny

Záložka Kancelář poskytuje pohled na jednotlivé existující soubory a možnost jejich úprav podobně jako startovací obrazovka LibreOffice. Sdílené soubory jsou opět označeny.

Přehled souborů s možností vytvořit nové Přehled souborů s možností vytvořit nové

Přejděte do záložky Soubory a klepněte na nějakou položku v seznamu. Napravo se vám pak zobrazí přehled akcí, které byly s tímto souborem provedeny. Sdílení nastavíte po klepnutí na záložku Sdílení, případně na příslušnou ikonu v řádku. Soubor můžete sdílet jako odkaz, který pak můžete někomu poslat, ale v tomto případě nasdílejte soubor s jiným existujícím uživatelem. Poté, co jej vyberete, můžete upravit typ sdílení. Uživatel, s nímž soubor sdílíte, může mít oprávnění soubor dále sdílet a upravovat.

Nastavení sdílení souborů s jinými uživateli Nastavení sdílení souborů s jinými uživateli

Můžete vytvářet další sdílení s dalšími uživateli a s různým oprávněním.

Poté, co soubor oba uživatelé otevřou, zobrazí se dole vpravo oznámení o počtu uživatelů, kteří daný soubor mají otevřený.

Sdílení uživatelé, kteří aktuálně pracují na otevřeném dokumentu Sdílení uživatelé, kteří aktuálně pracují na otevřeném dokumentu

Po klepnutí na něj se rozbalí seznam těchto uživatelů. Jakmile do souboru provedete nějaké změny, promítnou se i všem ostatním uživatelům. Provádění změn vidíte doslova v reálném čase. Můžete tak vidět, co aktuálně který uživatel provádí, jeho akce je označena barvou, která je mu přidělena, a zároveň i jménem. Například v tabulce je jeho aktuální pozice označena zvýrazněním buňky jeho barvou, po najetí na ni i jménem.

Všichni uživatelé mají v otevřeném dokumentu okamžitý přehled o aktivitách všech ostatních uživatelů Všichni uživatelé mají v otevřeném dokumentu okamžitý přehled o aktivitách všech ostatních uživatelů

Přehled jednotlivých akcí – revize – zobrazíte po klepnutí na tlačítko Document repair na liště. V seznamu lze procházet jednotlivé položky a po jejich vybrání a stisknutí tlačítka Jump to state se vrátit k vybrané akci. V seznamu se zobrazuje, jaká akce proběhla, kým a kdy.

Přehled všech akcí všech uživatelů Přehled všech akcí všech uživatelů

Přehled akcí najdete i ve všech dalších přehledech zmíněných výše, ale pouze přímo v otevřeném souboru máte možnost se k vybrané akci vrátit.

Další změny v Collabora Online

Jednotlivé programové moduly doznaly dílčích změn. Nejvýraznějších změn přitom doznala aplikace Writer, kde se můžete setkat s opravdu velkou množství funkcí. Doporučujeme prozkoumat jednotlivé položky zvláště v nabídkách VložitFormat. Řada položek je však nepřeložená, tedy v angličtině, jiné jsou počeštěné.

Vkládat tak můžete třeba zalomení stránky, poznámky pod čarou, nezalomitelnou mezeru a řadu dalších formátovacích a typografických znaků. Můžete určovat výšku řádků, mezery mezi řádky, celkem důkladně formátovat odrážky a seznamy. V dalších modulech je změn povážlivě méně, v Calcu oceníte možnost vkládat symboly. Impress prakticky žádných změn nedoznal, i nadále tak textové rámce nelze vkládat jinak než vložením tabulky.

Dojem na závěr

Collabora jde dobrým směrem, kterým je zaměření na online řešení, postavené na již existujících a fungujícxích cloudových službách, jako je ownCloud. Jednotlivé moduly vyjma Writeru však obsahují v podstatě jen základní funkce. Uplyne hodně vody, než se Collabora Online dostane do běžné produkční praxe, jakoje tomu u konkurence od Microsoftu. Na druhou stranu konečně se dlouho odkládaný nápad přetavil ve skutečnost. Další vývoj LibreOffice v online podobě budeme sledovat.

Autor používá LibreOffice 5.2.3

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 3
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
Nepodařilo se připojit k serveru.
 
 
woo jaw demo hz