Změny v Impressu
Změny v programu Impress jsou především podle hesla „méně je více“. Z okna aplikace tak zmizely ve výchozím nastavení některé nástrojové lišty, jejichž tlačítka jsou standardně k dispozici v postranním panelu. Získalo se tak místo (na výšku) v okně, cenné zvláště při širokoúhlém zobrazení na displejích s menším rozlišením (malé notebooky, netbooky apod.).
Okno programu Impress se zredukovaným počtem nástrojových lišt
Obdobné změny potkaly i kontextové nabídky. Ubyly v nich položky, ty méně používané jsou pryč. Tuto informaci jste mohli získat již v prvním článku o LibreOffice 5.
Další novinkou je nový způsob výběru barev. Ten byl výsledkem loňského Google Summer of Code, do LibreOffice se dostal už ve verzi 4.4, ale rozbalovací výběr barev v Impressu fungoval pořád původním způsobem. Nyní už je tomu jinak.
Rozbalovací výběr barev v Impressu
Také další věc, která se v Impressu změnila, souvisí s GSoC 2014. Týká se pozadí textu, to si můžete nastavit přes tlačítko na nástrojové liště nebo v postranním panelu. Dialog je stejný (tedy ten nový, viz výše) jako v ostatních případech výběru barev.
Nastavení barvy pozadí textu v Impressu
O ostatních změnách v programu se můžete dočíst v první části.
Změny v Draw
Dá se říci, že by skoro ani nebylo potřeba uvádět novinky programu Draw, protože jejich seznam v zásadě kopíruje ten pro Impress. Takže i tady jsou nyní „pročištěné“ kontextové nabídky a méně nástrojových lišt:
Okno programu Draw se zredukovaným počtem nástrojových lišt
Také výběr barev je nový a tedy jednotný v rámci celého LibreOffice:
A konečně pozadí textu lze nastavit oběma způsoby jako v Impressu:
Nastavení barvy pozadí textu v Draw
Draw také nově umí importovat soubory programů ClarisDraw a MacDraw. Využívá se k tomu knihovna libmwaw, vyvíjená v rámci projektu Document Liberation Project. Obě aplikace jsou velmi staré (program ClarisDraw pochází z roku 1993, jeho předchůdce MacDraw dokonce 1984) a již 18 let nejsou vyvíjeny. Podpora v LibreOffice je tedy velmi zajímavá pro ty, kdo mají z té „dávné minulosti“ nějaké soubory a chtěli by se dostat k jejich obsahu.
Změny v Math
Aplikace Math je poměrně jednoduchá a tak ani nepřekvapí, že tam nic nepřibylo. Naopak jedna věc ubyla – plovoucí panel Prvky (Elements), který byl již dávno nahrazen moderním dokovatelným panelem.
Okno programu Math (panel Prvky již není přítomen)
Zhodnocení
Nedá se říct, že by nová verze znamenala nějakou významnou změnu ve funkční škále ani v uživatelském vnímání balíku. Většina novinek jsou spíš drobnosti, které poněkud usnadňují a urychlují práci (nebo i naopak, pokud je například někdo zvyklý na určitou podobu GUI a ta „vylepšená“ mu nesedí). Celkově lze LibreOffice 5.0 hodnotit jako kvalitní software, ještě o něco málo lepší než verze 4.4.
64bitová verze pro Windows má význam spíše psychologický (ve smyslu „LibreOffice už má (také) 64bitovou verzi a tedy nezaostává za konkurencí“), než aby něco přinesla po funkční stránce. Uživatelů zpracovávajících tak velké dokumenty, aby pro ně mělo 64 bitů význam, je zcela nevýznamné procento. Důležité je, že tato 64bitová verze běhá hladce, nepadá a aktuální drobná funkční omezení se většiny uživatelů netýkají.