OpenDocument na Androidu (5): EuroOffice

odf.png Tentokrát to bude nikoli jedna aplikace, ale hned trojice starající se o tři hlavní formáty ODF. Aplikace vytvořili maďarští vývojáři známí především svým kancelářským balíkem pro desktopy.  

EuroOffice a trojice mobilních aplikací

Když se řekne EuroOffice, někomu se možná vybaví maďarský kancelářský balík odvozený od Apache OpenOffice a LibreOffice. Právě na tento balík se nedávno rozhodly migrovat dvě maďarské univerzity s 45 tisíci studentů. Specialitou balíku vyvíjeného firmou Multiració jsou funkce připravené pro maďarské prostředí.

Pod stejným názvem vznikla ovšem také mobilní aplikace EuroOffice for Android. Ta uměla pracovat s textovými dokumenty a vývojáři slibovali, že příští verze bude zvládat i tabulky a prezentace. Dopadlo to trochu jinak – místo jedné aplikace existují hned tři samostatné (společně označované jako EuroOffice for tablet):

Kromě formátu OpenDocument se tvůrci chlubí i podporou formátů OOXML a starých (binárních) formátů Microsoft Office. Podobně jako všechny dosud zkoumané aplikace, i tyto lze instalovat standardně z Google Play.

Co programy umí

U všech tří aplikací se po spuštění dostanete na úvodní obrazovku, odkud můžete přejít k otevření existujícího souboru (jsou tu na to dvě funkce: BrowseLocal files, obě se z neznámého důvodu chovají stejně, možná mají tvůrci s jednou z nich do budoucna jiné úmysly), otevření nedávného souboru, vytvoření nového souboru, hledat soubor, otevřít informace o programu nebo změnit jeho nastavení. Úvodní obrazovka je u všech tří aplikací prakticky stejná, rozpoznáte je mezi sebou jen podle ikony  vpravo od názvu aplikace.

Úvodní obrazovka EuroOffice Words Úvodní obrazovka EuroOffice Words

Procházení souborového systému je implementováno „po svém“ (a mimochodem docela dobře), nevyužívají se funkce systému Android.

Procházení souborů pro otevření dokumentu Procházení souborů pro otevření dokumentu

Po otevření existujícího souboru nebo vytvoření nového se otevře prostředí textového procesoru. Dokument se zobrazuje v zásadě tak, jak vypadá v desktopovém kancelářském balíku. Samozřejmě, že pokud není k dispozici použité písmo, původní vzhled dodržen nebude (ale aplikace umožňuje přidávat písma – viz dále).

Zobrazení textového dokumentu v prostředí EuroOffice Words Zobrazení textového dokumentu v prostředí EuroOffice Words

K dispozici jsou jednoduché editační funkce – lze upravovat text, měnit základní formátovací atributy (znakové a odstavcové), pracovat se schránkou atd. Složitější funkce včetně práce se styly ale nečekejte.

Editace dokumentu (s rozbalenou formátovací nabídkou) Editace dokumentu (s rozbalenou formátovací nabídkou)

V systémové nabídce (pod ikonou koňské hlavy, která je pro aplikaci charakteristická) najdete kromě souborových funkcí a tisku (přes Google Cloud Print) také statistické informace.

Zobrazení statistických informací o dokumentu Zobrazení statistických informací o dokumentu

Jak pohodlně se s aplikací pracuje, závisí na rozměrech a rozlišení displeje, na verzi systému Android, použité virtuální klávesnice atd. Mnohdy je pohodlnější otočit si přístroj (tablet, telefon) na výšku, jinak klávesnice zabere příliš velkou část displeje.

Práce s aplikaci v zobrazení na výšku Práce s aplikaci v zobrazení na výšku

EuroOffice Calc vypadá prakticky stejně jako jeho textový „kolega“, prostředí ale samozřejmě odpovídá práci s tabulkami. Můžete si upravovat hodnoty a vzorce, používat více listů atd., opět je ale funkční škála velmi omezená a na výraznější úpravy nebo tvorbu zapomeňte.

Práce v aplikaci EuroOffice Calc Práce v aplikaci EuroOffice Calc

Poslední z trojice programů je EuroOffice Presenter. Nepřekvapí, že je v prostředí obsažen jak přehled snímků prezentace, tak oblast pro zobrazení jednotlivých snímků a práci s nimi. K dispozici je ale i zobrazení poznámek a pořadač snímků. Kromě úprav jednotlivých snímků lze měnit i efekty. Lze také prezentaci spustit (od začátku nebo od aktuálního snímku) – tedy při výstupu na projektor lze i z mobilního přístroje normálně prezentovat.

Prostředí aplikace EuroOffice Presenter Prostředí aplikace EuroOffice Presenter

Co se týká nastavení, moc toho k dispozici není. Nastavitelné parametry vidíte na obrázku. Za zmínku stojí možnost přidání vlastních písem.

Nastavení aplikace Nastavení aplikace

Z technického pohledu stojí za zmínku, že aplikace využívají kód balíku Calligra a knihovnu Qt.

Zhodnocení

Z dosud testovaných aplikací je tato trojice jednoznačně nejzajímavější – funkčně bohatá, dobře ovladatelná a spolehlivě fungující. Na druhou stranu je potřeba mít trochu výkonově silnější přístroj s dostatkem paměti (min. 1 GB), jinak nebudete spokojeni s rychlostí běhu. Někomu také může chybět možnost otevírat soubory přímo z Disku Google.

(Jako ve škole) Průměr: 4.56 | Hodnotilo: 9
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.

 

Public Relations

Kontaktní formulář pro web - proč se ho vyplatí mít?

kontaktní formulářKontaktní formulář pro web je nástroj, který výrazně usnadňuje vyřizování a správu příchozích dotazů. Pokud máte pochybnosti o výhodách jeho implementace, přečtěte si níže uvedený seznam výhod kontaktního formuláře.

Pokračování ...


 
 
woo jaw demo hz