Seznamte se se základním členěním písem

writer.png Vyznáte se v tom, jaké písmo použít v textu a kam se hodí? Každý font má své specifické určení. Některý je univerzálnější, ale jiný je velmi úzce zaměřen. Některý se hodí pro nadpisy, ale jiný do textu.   

Proto, aby studenti pana Machače měli přehled o rodinách písem, vytvořil pro ně jednoduchou kartu, ve které je názorně ukázáno jejich základní rozdělení. Klasifikace písem ale není ani zdaleka vyčerpávající, tzn. je to opravdu pouze jejich základní přehled.

Karta s ukázkou rodin písem

Karta má velikost A4 a jsou na ni vyobrazeny rodiny písem. Jsou-li příbuzné, mají jednotlivé buňky stejnou podkladovou barvu a jsou blízko sebe. Co která barva znamená?

  • modrá - písmo se hojně používá v nadpisech i textu a má široké uplatnění,
  • žlutá - font lze je používat v opravdu odůvodněných případech,
  • růžová - pouze velká písmena a s různou výškou,
  • zelená - fonty s pevnou nebo proměnnou šířkou znaků.

Každá buňka začíná nadpisem a pokračuje jedním nebo několika jmény zástupců rodiny písma. Sympatické je, že celá buňka je psána vždy tím fontem, který představuje. Máte tak názorně ukázáno, jak bude písmo vypadat.

I přesto, že pan Machač vytvářel tuto kartu pro své studenty, podělil se o tuto užitečnou pomůcku i s vámi. Jak už bylo řečeno výše, karta je velikosti A4, můžete si ji tedy vytisknout a mít ji vždy po ruce.

Karta základních rodin písem Karta základních rodin písem

Kliknutím na tlačítko si stáhnete kartu ve formátu PDF.

stahnout.png

(Jako ve škole) Průměr: 4.12 | Hodnotilo: 8
 

Komentáře

user avatar zvedavec
Odpovědět
Seznamte se se základním členěním písem
28. 05. 2012, 14:43:51
Nechci byt rypakem a rypat do dila pana Machace (mu to vyhovuje a vi proc a jak to delal).
Jenom obecne ta tabulka z logiky veci nedava odpoved kdy a na co pouzit jake pismo (takze bych spis zkritizoval autora perexu :-) )

Tabulka spise udava prehled, z jakych hledisek se muzeme divat na pismo a jak jednotlivym pismum rikame, navic kapitalky mohou byt stejne tak patkove ci bezpatkove a slouzi ke zvyrazneni, verzalky a minusky jsou jen zase oznacenim, nijak z nich neplyne, kdy je pouzit/nepouzit do textu ci nadpisu (navic zrovna tady je to zrejme bezpredmetne).

Takze jeste jednou TABULKA MA SVUJ UCEL, za kterym byla vytvorena. Byla jen nesikovne popsana redakci.
user avatar Machač
Odpovědět
Re:Seznamte se se základním členěním písem
28. 05. 2012, 15:11:01
Do jisté míry máte pravdu: fenomén, který je tu s námi již 8000 let nelze popsat jedním diagramem. Pro hrubou orientaci ve struktuře a názvosloví písem však stačí. Například jsem v něm chtěl viditelně oddělit 'patkové/bezpatkové' a 'neproporcionální', které se v různých přehledech objevuje nesprávně pospolu.

Přehled základních vlastností rodin písem, jejich určení (vhodnost/nevhodnost), trocha historie apod., bude v některém z dalších článků.
user avatar zvedavec
Odpovědět
Re:Re:Seznamte se se základním členěním písem
28. 05. 2012, 15:21:29
"Vyznáte se v tom, jaké písmo použít v textu a kam se hodí? Každý font má své specifické určení. Některý je univerzálnější, ale jiný je velmi úzce zaměřen. Některý se hodí pro nadpisy, ale jiný do textu.  "

Po tomto jsem sel jak po uzenym...
user avatar Machač
Odpovědět
Re:Re:Re:Seznamte se se základním členěním písem
28. 05. 2012, 15:56:34
Vyznat se v tom musí hlavně studenti: viz katalog požadavků státní maturity z informatiky (novamaturita.cz) bod 6.2:

---

Typografická a estetická pravidla úpravy dokumentů: Žák dovede:

- vytvářet dokumenty v souladu s gramatickými, typografickými a citačními pravidly;

- dodržovat základní estetická pravidla pro kombinování písem, vyznačování v textu a umístění obrázků a pravidla pro řízení toku textu v dokumentu;

---

Konkrétně v těchto požadavcích (sestavených odborníky) je navíc fatální chyba: písmo nemá s estetikou nic společného. Bohužel je to obecně přijímaný normativ. Písmo a celý soubor typografických pravidel se podřizuje zejména a přednostně čitelnosti. Estetika jako taková se uplatňuje např. ve vztahu k zlatému řezu, celkové kompozici objektů na stránce apod.

Kdo nevěří, ať si sám porovná kvalitu knih současných s těmi starými (>30 let).

Vnášet do tohoto chaosu trochu světla cenu rozhodně má. A zejména v současné době, kdy lidstvo pomalu ztrácí schopnost psát rukou.
user avatar zvedavec
Odpovědět
Seznamte se se základním členěním písem
28. 05. 2012, 14:58:11
Neco pozitivniho jeste:
http://www.tvrdek.cz/weblog/typografie/13/fonty-na-webu/
Takto si predstavuji rady, co pouzit v nadpisech ci textech (pravda, jedna se o web) a "karticka" ve ktere se zhusti, to by byla bomba.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Seznamte se se základním členěním písem
28. 05. 2012, 15:43:00
No jo, tak je to tak, Zvědavec má sice pravdu, že karta "jen" předkládá rozčlenění jednotlivých skupin písem - a tedy neříká nic o jejich určení -, ale pokud bude následovat další, ve které již bude jakési tříděnína základě určení provedeno, jak tvrdí pan Macháč, pak díky za jeho činnost!

Mimochodem toto téma je dost obsáhlé a čím dál víc poznávám, že neoprávněně opomíjené, takže je dobře, když se ho někdo chopil.

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
 
 
woo jaw demo hz