Wikipedii zná snad každý…
Když se řekne „wiki“, většině lidí se nejspíš vybaví encyklopedie Wikipedia. Právě ta se totiž stala nejvýznamnějším projektem využívajícím přístup, který slovem „wiki“ označujeme. Toto slovo pochází z havajštiny, kde znamená „rychlý“. Jako první ho použil Ward Cunningham, když začal v roce 1994 vyvíjet software (nazvaný WikiWikiWeb) pro velmi rychlé publikování na webu a následnou modifikaci zveřejněných informací.
Stránka
Wiki na Wikipedii v angličtině
Podle softwaru WikiWikiWeb a pozdějších podobných získal svůj název i celý přístup k práci s informacemi. Oproti běžným systémům správy obsahu (CMS) se totiž od počátku předpokládá velmi aktivní účast návštěvníků webu, spojená s úpravami a rozšiřováním obsahu.
Ward Cunningham o této filosofii napsal knihu The Wiki Way: Quick Collaboration on the Web, která vyšla v roce 2001.
Pro práci s obsahem se tradičně používá jednoduchý značkovací jazyk, v poslední době však získávají převahu textové procesory s WYSIWYG stylem práce. Není tedy nutné, aby se uživatel učil něco nového, protože může pracovat způsobem, který už dobře zná. Právo na úpravu a přidávání obsahu může mít kdokoli, ale lze používat různé úrovně řízení přístupu, redakční správy atd.
Stránka
Wiki na české Wikipedii v režimu editace (kurzor je za nově připsanou větou)
Jak se liší wiki od běžné spolupráce na dokumentech?
Vezmeme-li to úplně obecně, je wiki přístup v podstatě jen spoluprací na dokumentech, typicky webových. Neposkytuje obvykle mnoho navíc oproti tomu, když se využívá třeba některý z webových kancelářských balíků. Software pro wiki má však spolupráci jako zcela klíčovou funkci, postavenou na roveň funkcím editačním (nebo i výše).
Proto bývá „přímo u nosu“ funkce pro prohlížení historie úprav a porovnávání verzí, pro řešení případných kolizí, k dokumentu bývá standardně přiřazena také diskusní stránka (kde se lze domlouvat na úpravách), klade se velký důraz na hypertextovost (provázání s jinými dokumenty i s externími zdroji) apod.
Historie
stránky Wiki – kdo tu co dělal a kdy
Wiki přístup se obvykle moc nepoužívá u izolovaných dokumentů, nemajících žádné vazby na své okolí, ale naopak je velmi vhodný pro dokumenty vzájemně související či přímo provázané. Webový charakter nemusí být na závadu ani tam, kde je cílem vytvořit například tiskový výstup, protože lze zkrátka dokument kdykoli vytisknout nebo převést do jiného formátu.
K čemu se wiki hodí?
Wiki přístup (realizovaný nějakým wiki softwarem) lze použít pro širokou škálu veřejných i soukromých účelů. Mezi vhodné oblasti patří například:
- intranety a extranety firem, organizací, spolků apod.
- softwarové a jiné projekty nebo akce s účastí více lidí
- dokumentace k softwaru, návody
- databáze znalostí
- tvorba strukturovaných sdílených poznámek
Pro každý z účelů se hodí trochu jiná škála funkcí, například co se týká možností v nastavení uživatelských práv. Podle toho je potřeba zvolit vhodný software a případně do něj doinstalovat potřebné moduly.
Editace stránky ještě jednou, tentokrát jako zdrojový kód (trochu připomající například
Markdown)
Důležitou otázkou – která samozřejmě vyvstává i u jiných druhů spolupráce na tvorbě obsahu – je licencování vytvořeného obsahu. U firemních intranetů není obvykle co řešit (protože autorská práva vykonává firma), ale jakmile je systém veřejně dostupný, je velmi žádoucí zvolit předem vhodnou licenci pro vkládání obsahu, kterou každý uživatel přijme tím, že bude systém používat. Nabízejí se například různé licence z rodiny Creative Commons.
Na licenční problémy v minulosti narazila i encyklopedie Wikipedia. Původně používala licenci GNU FDL, která ale nebyla vhodná pro používání obsahu mimo vlastní encyklopedii. Muselo se proto přejít na současnou licenci CC BY-SA, což nebylo zrovna jednoduché a přineslo to určité komplikace.
Jaký software použít?
Pokud se již rozhodnete vydat se cestou wiki, přichází na řadu výběr vhodného softwaru. Nejznámějším systémem je MediWiki, vyvíjený především pro projekty organizace Wikimedia Foundation (Wikipedia, Wikibooks, Wikiquote a řada dalších). Využívá technologii PHP a podporuje ukládání do různých relačních databází. Je funkčně bohatý systém, ale současně relativně náročný na výkon.
Dalším oblíbeným je DokuWiki, systém opět založený na PHP, ovšem nevyužívající žádnou databázi (data ukládá do běžných souborů). Potřebujete-li řešit více věcí než jen práci s dokumenty, můžete využít například Tiki Wiki CMS Groupware, což je – jak už název napovídá – groupwarový systém.
Vytvoření
stránek ve službě Wikia
Není ale třeba mít vlastní server a na něj něco instalovat. Existují totiž služby jako například Wikia, které nabízejí vytvoření a provoz „wikistránek“ na jimi provozovaném systému. Zmíněná Wikia poskytuje tyto služby zdarma, za předpokladu veřejného přístupu a svobodného licencování obsahu.
A co dál?
Pokud stále váháte, můžete si přečíst například článek Wiki není jen Wikipedie od Františka Bártíka, jenž vyšel v našem magazínu LinuxEXPRES. Dozvíte se v něm spousta dalších informací okolo „wikisvěta“ a uvidíte porovnání systémů MediaWiki a DokuWiki.