Výběr článků z portálu LinuxEXPRES.cz, 12. - 25. října

ikona_linux.png Skenery v distribuci openSUSE; přehrávač hudby Banshee; distribuce MEPIS Linux; atlas Marble; soutěž Vyvíjej, Inovuj, Programuj; kniha UNIX podrobný průvodce; operační systém PC-BSD; webový prohlížeč Midori. To jsou témata, o kterých se psalo na portálu LinuxEXPRES.cz. Navíc ještě pravidelné novinky a první díl miniseriálu o rozšířeních do Firefoxu, která zkrátka musíte mít.  

VIP opět podpoří projekty mladých programátorů, přihlásit se mohou do konce října

Když  se sdružení CZ.NIC před více než  rokem rozhodlo odstartovat pilotní  projekt soutěže VIP, málokdo čekal, že se setká s takovým zájmem. 30 přihlášených projektů, 7 vítězných návrhů a celkem 271 tisíc korun na podporu jejich realizace – tak by bylo možné ve zkratce shrnout výsledky prvního ročníku. O tom, zda bude projekt pokračovat i letos, tak nemohlo být pochyb.

Redakce, 25. říjen

Midori: Webový prohlížeč s jádrem WebKit nejen pro Xfce

Midori je webový prohlížeč postavený na jádře WebKit. Je určený pro prostředí GTK a je součástí projektu Xfce, ačkoli s ním není příliš spjat. Drží se však jeho filozofie - je malý, rychlý a nenáročný, ať už na závislosti, či hardwarové prostředky.

Miroslav Hrončok, 23. říjen

Převod zvukových formátů z kontextové nabídky v KDE

Občas je potřeba zkonvertovat nějaký ten zvukový soubor. Ať už z ošklivé MP3 do hezkého OGG nebo třeba do a z M4A používaném v iPodu. Je k tomu spousta nástrojů, jedním z jednoduchých, ale mocných je Audiokonverter pro KDE.

Vojtěch Zeisek, 22. říjen

Londýnská burza přechází na Linux, Red Hat drží 75% trhu

Londýnská burza přechází na Linux. Motorola utíká od LiMo k Androidu. Red Hat: Máme 75 % trhu. WikiReader. Open Source Initiative ztratila status neziskové organizace. Acer uvádí netbook s Androidem i Windows. Hulu už i pro Linux. Banshee 1.5.1. Gentoo 10.0.

Jiří Eischmann, 21. říjen

PC-BSD - Iba máličko upravený FreeBSD v grafickom šate

PC-BSD je nadstavba FreeBSD pre desktopové využitie s grafickým inštalátorom a najnovšími verziami balíčkov. Je tieňom FreeBSD a jeho novšie verzie prídu, akonáhle svetlo sveta uzrie budúca verzia FreeBSD. Najtypickejším aspektom PC-BSD je dôraz na nenáročnejšiu interakciu s užívateľom. Systém sa objavil v polovici roka 2005. Najprv sa pozrieme na jeho vlastnosti všeobecne, potom na výhody oproti FreeBSD a napokon na jeho negatíva.

Juraj Šípoš, 20. říjen

Rozšíření do Firefoxu, která musíte mít

Internetový prohlížeč Firefox si díky rozšířením můžete přizpůsobit přesně na míru. Těch rozšíření ale existují tisíce, proto vám chceme pomoci usnadnit výběr a vytvořili jsme pro vás třídílný přehled toho nejlepšího a nejzajímavějšího.

Roman Bořánek, 19. říjen

Recenze knihy UNIX podrobný průvodce

Kapitola o příkazové řádce je součástí prakticky každé uživatelské příručky k Linuxu. Knížek o příkazové řádce (Linuxu) také není úplně málo. O webových seriálech nemluvě. Je tedy kniha UNIX podrobný průvodce něčím zajímavá? Předně o sobě tvrdí, že je obecná: použitelná pro Linux, (Open)Solaris, *BSD, Mac. A také slibuje, že se naučíte senzační triky, které nikdo jiný nezná.

Vojtěch Zeisek, 16. říjen

Marble: atlas ve vašem počítači

Téměř každý má doma atlas. Někdo jen obyčejný zašedlý školní. Někdo celou sbírku. Různě staré kusy, atlasy historických map nebo dalších těles sluneční soustavy. Mnoho lidí má rádo mapy. Kdo by se zájmem nestudoval Tolkienovu mapu Středozemě nebo třeba mapu Království českého z 16. století? V dnešní počítačové době se navíc možnosti neuvěřitelně rozšiřují. Populární mapy.cz nabízí spoustu pohledů na naši zemi. Známý Google Earth dává pocity podobné letu letadlem nad planetou. A pozadu nezůstává ani KDE se svým Marble.

Vojtěch Zeisek, 15. říjen

MEPIS Linux

MEPIS Linux (také nazývaný SimplyMEPIS) je linuxová distribuce, jejímž cílem je naplnění smyslu slov "just works" (jednoduše funguje) a s tímto cílem jí také její autor Warren Woodford na sklonku roku 2002 zakládal. Jak se to této distribuci daří, na to se pojďme podívat v následujícím článku.

Martin Šín, 14. říjen

Banshee – iTunes Linuxu?

Pro Linux existuje poměrně hodně schopných a šikovných audio přehrávačů, ale opravdu komplexních řešení mnoho není. Jistě, na pomyslném nebi už hezkou chvilku září Amarok, ale dál? Přehrávač už dávno není ten jednoduchý program, který pouze přehrává dané skladby. Moderní přehrávač by měl roztahovat svá chapadla mnohem dál. A vývojáři Banshee to dobře ví.

Roman Bořánek, 13. říjen

Hardware v distribuci openSUSE - Skenery

Po minulém díle, kde bylo cílem dosáhnout v openSUSE fungování tiskáren, bude tento díl věnován zařízením, která s tiskárnami poměrně úzce souvisejí - skenerům. Většina uživatelů sice skenuje méně často než tiskne, nicméně pokud už potřeba přenést něco z papíru nebo jiné takové předlohy do počítače, je velmi žádoucí, aby vše fungovalo hladce.

Lukáš Jelínek, 12. říjen

(Jako ve škole)
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
 
 
woo jaw demo hz