Výběr článků z portálu LinuxEXPRES.cz, 26. října - 20. listopadu

ikona_linux.png Recenze: Ubuntu 9.10 Karmic Koala, Mandriva Linux 2010.0, openSUSE 11.2, Fedora 12 Constantine. Rozšíření do Firefoxu. Lingea Lexicon 5 na Linuxu. Podívejte se počítači pod kapotu. Čtečka knih Foxit eSlick. Reportáž z konference LinuxAlt 2009. Twitter klienti pro Linux. Recenze počítače ecoSimplix, nettopu s Ubuntu.  

Vyšly nové verze Mandriva Linuxu a openSUSE

ABI Research: Linux je na 32 % netbooků. Německá vláda chce otevřené standardy a open source. Linux do škol má v Rusku problémy. Zakladatel KDE oceněn křížem za zásluhy. OpenOffice.org v Dánsku. Microsoft poprvé uděloval ceny za open source. GNOME 3 odloženo o půl roku. RawTherapee bude open source. Mandriva Linux 2010.0. openSUSE 11.2.

Jiří Eischmann, 18. listopad

Recenze: Ubuntu 9.10 Karmic Koala

Po půl roce je tu opět jedna z nejočekávanějších událostí linuxového desktopu – vydání nové verze Ubuntu. Je tomu přesně pět let, co byl Markem Shuttleworthem založen projekt Ubuntu. Ve velmi krátké době se stalo nejpopulárnější desktopovou distribucí a tato pozice se nezměnila ani po pěti letech také díky úspěšnému vydání 9.04. Jak si povedete 9.10, které přichází právě v době pátých narozenin Ubuntu?

Jiří Eischmann, 29. říjen

Obsáhlá recenze Mandriva Linuxu 2010.0

Novinky ve zkratce: KDE4.3.2, Gnome 2.28, pro netbooky vytvořený Moblin. Rychlejší start DrakRPM či drobnosti v DrakNetConfig. Nový systém pro grafický start operačního systému, v KDE nyní bude možné hodnotit soubory, dělat si k nim poznámky, prohledávat je a mnohé další.

Petr Šafařík, 03. listopad

Recenze openSUSE 11.2

Čerstvá verze "zelené" linuxové distribuce je sice podle číselného značení jen menší aktualizací, nicméně, podobně jako v dřívějších takových případech, její tvůrci slibují opět kopec nových technologií a k tomu ještě osvěžující vzhled. Je proto zcela na místě ptát se, do jaké míry získaly tyto sliby reálnou podobu.

Lukáš Jelínek, 12. listopad

Recenze: Fedora 12 Constantine

Opět po půlroce vychází nová, v pořadí již dvanáctá, verze linuxové distribuce Fedora. Fedora je považována za velmi pokrokovou, ale zároveň nevyladěnou distribuci s mnoha chybami. Zlí jazykové dokonce tvrdí, že její uživatelé jsou pouze testovací opice pro komerční Red Hat Enterprise Linux. Fedora však má v ostré konkurenci stále co nabídnout.

Roman Bořánek, 16. listopad

Ubuntu 9.10, web Bílého domu běží na Drupalu

Skype pro Linux bude open source. Red Hat investuje do databází. Český Red Hat byl oceněn a poroste. Bílý dům používá open source. Bude Linus používat Windows 7? SeaMonkey 2.0. AbiWord 2.8. Ubuntu 9.10. OpenBSD 4.6.

Jiří Eischmann, 04. listopad

Rozšíření do Firefoxu pro počítačově znalejší uživatele

V druhé části článku se podíváme na trošku propracovanější rozšíření. Na své si přijdou hlavně trošku počítačově znalejší uživatelé, ale nemusíte se bát ani vy ostatní, určitě se tu dovíte něco nového a užitečného.

Roman Bořánek, 26. říjen

Rozšíření do Firefoxu - do třetice všeho dobrého

V třetím a posledním článku miniseriálu o rozšířeních do Firefoxu se podíváme na dalších osm zajímavých rozšíření, kterými jistě potěšíte váš Firefox a hlavně sebe. Byl by hřích nevyužít možností, které nám tento prohlížeč nabízí.

Roman Bořánek, 02. listopad

Recenze: Lingea Lexicon 5 na Linuxu

Objektem této velké recenze jsou dva produkty: Velký slovník anglicko-český a česko-anglický a Velký slovník německo-český a česko-německý. Mým primárním cílem bude zaměřit se na linuxové verze a zhodnotit vlastnosti a chování slovníků právě v Linuxu.

Lukáš Zapletal, 27. říjen

Využitie /tmp adresára v RAM

Keďže Linux relatívne ľahko umožňuje pre pracovné účely využívať pamäť podobne ako disk, tu si povieme o výhodách i nevýhody takéhoto riešenia so zameraním na adresár /tmp.

Juraj Šípoš, 20. listopad

Kimai: Sledování pracovního času pomocí webové aplikace

Kimai je webový systém sledující čas strávený prací na různých projektech. Jako takový je určen těm, kteří chtějí mít přehled o tom kolik času tráví prací na různých činnostech, nechtějí přemýšlet o tom, co vlastně včera celý den dělali a také chtějí mít alespoň nějaký podklad pro srovnání si svých činností a času, který jsou jim ochotni a schopni věnovat.

Martin Šín, 19. listopad

Recenze knihy Manažerské řízení a informační technologie

Ačkoli nemám žádné ambice stát se manažerem, vedoucím či předákem, název knihy a stručný popis mě zaujal, protože obsahem knihy mělo být předpovídání trendů v IT. A nejen to...

Lukáš Zapletal, 13. listopad

Podívejte se počítači pod kapotu

Možná znáte ten pocit, kdy sedíte u počítače a není to ono, něco nefunguje nebo funguje jen z části nebo si počítač najednou začne dělat co ho napadne. V tomto a dalších okamžicích se ptáme, co se nachází uvnitř počítače, kontrolujeme, zda vše funguje tak, jak má, a hledáme příčinu závady. Tou nejjednodušší metodou je porozhlédnout se po vnitřku počítače pěkně z pohodlí operačního systému bez nutnosti odpojování všemožných kabelů, šroubování a také navštěvování zpravidla ne příliš příjemných prostorů pod stolem.

Martin Šín, 11. listopad

Čtečka knih Foxit eSlick

Když jsme zjistili, že společnost Foxit dodává na trh elektronickou čtečku knih pro formát PDF běžící na Linuxu, ihned jsme objednali jeden kousek do redakce. Lukáš Zapletal přístroj podrobil týdennímu testování a přinášíme vám výsledek.

Lukáš Zapletal, 10. listopad

Reportáž z konference LinuxAlt 2009

O víkendu 7. a 8. listopadu proběhla v Brně konference s názvem LinuxAlt. O čem se přednášelo a o co jste přišli, jestli jste tam nebyli? Jak probíhala? Jak se lidem líbila? A proč?

Redakce, 09. listopad

Twitter klienti pro GNOME, KDE i Xfce a jeden navíc pro Firefox

Klientů pro Twitter, použitelných na Linuxu, je relativně hodně. Vybrali jsme čtyři programy, které nám přišly nejzajímavější, a porovnali jsme je. A jakou aplikaci používáte vy, pokud tweetujete z Linuxu?

Miroslav Hrončok, 06. listopad

Screen: Správce sezení v terminálu

Možná to také znáte, připojíte se přes SSH na vzdálený počítač a během důležité aktualizace je připojení najednou ztraceno, nebo spustíte nějakou časově náročnější úlohu, např. kompilaci či skript, a protože vše trvá déle než jste původně předpokládali, přemýšlíte nad tím, zda spojení ukončit a příště se o to pokusit znovu, nebo ještě počkat a domů vyrazit o chvíli později. Tak přesně v těchto a mnoha dalších případech se vám hodí program screen.

Martin Šín, 05. listopad

Recenze počítače ecoSimplix, nettopu s Ubuntu

Úspěchy při prodeji netbooků inspirovaly výrobce k vytvoření úsporných PC tzv. nettopů. Nejvýkonnější z nich jsou vybaveny dvoujádrovým procesorem Atom a jsou postaveny na platformě NVIDIA ION. Takto je možné charakterizovat recenzovaný počítač ecoSimplix.

Lubomír Čevela, 03. listopad

Jak nainstalovat rozšíření do Firefoxu

V souvislosti se souhrnem těch nejzajímavějších rozšíření do Firefoxu přinášíme pro úplné začátečníky návod na instalaci takového doplňku. Jako příklad jsme zvolili rozšíření Screengrab, které umí snímat obrázky prohlížených stránek. Samozřejmě vysvětlíme i jeho používání.

Svatopluk Vít, 30. říjen

(Jako ve škole)
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
redakce OpenOffice.cz

redakce OpenOffice.cz

redaktoři OpenOffice.cz

 
 
 
woo jaw demo hz