Výber správ zo sveta OpenOffice.org za 15. až 16. týždeň 2010

obecna.png Prehľad článkov o OpenOffice.org od 10.4.2010 do 23.4.2010.  

Nová verzia rozšírenia pre počítanie znakov

Na základe vašich návrhov sme pre vás pripravili novú verziu rozšírenia JP počítanie znakov pre „on-line“ aj „off-line“ počítanie znakov a slov. (openoffice.cz, 12.4.2010)

Finální verze OOo4Kids bude brzy

Byla vydána verze kancelářského balíku pro děti OOo4Kids 0.95. Jde v ní hlavně o opravy a přidání jazyků jako je arabština, norština a tradiční čínština. (openoffice.cz, 12.4.2010)

Tvorba rejstříku s hypertextovými odkazy

V dnešním článku bych vám rád ukázal mocného pomocníka, který vytvoří z obsáhlého dokumentu interaktivní a přehledný soubor. Tím pomocníkem je rejstřík doplněný hypertextovými odkazy, které nás odkáží na konkrétní místa v dokumentu. (602office.cz, 12.4.2010)

Kopírovanie a vkladanie buniek a listov v Calc

Kopírovanie a vkladanie patrí medzi základné úkony používané pri práci v Calcu a dokáže značne urýchliť prácu s ním. V článku si ukážeme, ako tieto úkony používať a rôzne špecifiká s tým spojené. (openoffice.cz, 14.4.2010)

Makrá v OpenOffice.org – programovo lokalizované dialógové okná (1)

V dnešnom pokračovaní návodov o jazykovo lokalizovaných makrách si ukážeme, ako dokážeme nastavovať jazyk nadpisov v dialógových oknách programovo, t. j. priamo v makrách. (inet.sk, 14.4.2010)

Nová šablona v sekci Ke stažení – Jmenovky na stůl

Do placené sekce Ke stažení byla přidána nová šablona a to konkrétně Jmenovky na stůl. Tato šablona je tvořena v programu Draw na formát A4 na šířku a posloužit by měla všem, kteří pořádají zasedání, schůze, volby a potřebují vytvořit jmenovky na stůl, kde daná osoba má sedět. Šablonu si stačí stáhnout k sobě do PC, otevřít a vyplnit jména a zastávanou funkci či povolání dané osoby. Poté už jen šablonu vytiskněte na nějaký tvrdší papír, vystřihněte a ohněte v místech čárkované linky. Při stříhání byste se měli držet černých úzkých vodících linek, jednotlivé jmenovky jsou odděleny modrou silnou čarou. Začátek první (horní) jmenovky je začátek stránky, nikoli nastavený okraj v Draw. (602office.cz, 14.4.2010)

Společnost VidímeVás, s. r. o. používá kancelářský balík OpenOffice.org

Slovenská společnost VidímeVás, s. r. o. se zabývá zabezpečovacími a kamerovými systémy. Jak sama přiznává, k používání OpenOffice.org ji přiměla hlavně cenová výhodnost. S problémy se, zatím, nesetkali, až na jednu výjimku – stlačená šablona. (openoffice.cz, 16.4.2010)

Konference ODF Plugfest se koná v Granadě

Ve španělské Granadě se koná od 15.4. do 17.4. konference s názvem ODF Plugfest. Rokuje se o budoucnosti elektronických dokumentů. (openoffice.cz, 16.4.2010)

Makro: Generování šachových figurek na šachovnici

Pokud jste někdy tvořili například obrázky klasických zahájení partií nebo třeba hlavolamy na přemýšlení, jaký je nejlepší následující tah pro černého hráče či bílého, asi mi dáte za pravdu, že se s takovým obrázkem člověk dělá déle, než pak samotný popis situace nebo její vyřešení. Poté, co jsem ve svém volném čase začal učit šachy děti z místní školy, jsem se rozhodl, že si celou věc zjednoduším a navrhnu si makro, které mi takovou proceduru tvorby obrázků značně urychlí. S celým makrem se pracuje velmi snadno pomocí kódů pro jednotlivé figurky, které naleznete na prvním obrázku v dolní části. V praxi to znamená, že si pouze po šachovnici rozmístíte příslušné kódy a kliknete na tlačítko Rozestav figurky. (602office.cz, 16.4.2010)

Otevřené standardy jsou v Evropské unii pod tlakem

Evropská unie nutně potřebuje mít stanovené normy pro otevřené standardy. Každý uživatel internetu by si pak mohl svobodně vybrat aplikace, které mu vyhovují. (openoffice.cz, 17.4.2010)

Štýly strán v textovom dokumente

Potrebujete vložiť v textovom dokumente, napríklad, tabuľku, pričom jej rozsah je taký, že je vhodnejšie zmeniť orientáciu strany? Alebo potrebujete vložiť na začiatok dokumentu neočíslované strany? Na tieto účely slúžia štýly strán. (openoffice.cz, 19.4.2010)

9 ďalších rozšírení pre OpenOffice.org

Stránka www.maketecheasier.com Vám predstaví ďalšie užitočné rozšírenia pre OpenOffice.org. Samozrejme týchto rozšírení je strašne veľa a nájdete ich na stránke extensions.services.openoffice.org. Pokiaľ ale nemáte čas sa prehrabávať na stránke a hľadať to správne rozšírenie, zdrojová stránka Vám poradí 9 užitočných a zaujímavých rozšírení. Dozviete sa napríklad o: MultiCloud File Manager, CropOOo, History Manager, Sun PDF Import Extension a iné. (linuxon.sk, root.cz, 19.4.2010)

Lepší Defaultní nastavení

Projekt Renaissance si pod svá křídla přibral další úkol, kterým je vylepšení Defaultního nastavení OpenOffice.org, které by mělo značně ulehčit život všem těm, kteří po nainstalování OpenOffice.org ihned letí do nastavení a zadávají tam svá vlastní nastavení, bez kterých by si neuměli představit život. Například já, jakmile dokončím instalaci, tak hned vypínám funkci automatického psaní velkého písmene na začátku věty, řádky a prvního písmene v buňce tabulky. (602office.cz, 19.4.2010)

Skončila konference ODF Plugfest

Ve španělské Granadě skončila konference ODF Plugfest, která si dala za cíl prosazovat otevřené standardy formátů. (openoffice.cz, 20.4.2010)

Vkladanie nezalomiteľných medzier počas písania

Potrebujete, aby OpenOffice.org vkladal nezalomiteľné medzery za, alebo pred potrebné znaky a texty priamo počas písania textu? Nainštalujte si rozšírenie JP On line vkladanie NBSP. (openoffice.cz, 21.4.2010)

Výchozí vzhled a nastavení v Impress

Jen do konce května budou přijímány návrhy do projektu Renaissance na lepší vzhled a výchozí nastavení v Impress. (openoffice.cz, 21.4.2010)

Oracle si nyní za ODF plug-in do MS Office účtuje 90 dolarů

Když nedávno společnost Oracle pohltila firmu Sun Microsystems, tak se logicky objevovaly obavy o další osud a směřování projektů typu MySQL, Solaris, Java a podobně. Špatná zpráva však pro uživatele nyní přichází z trochu jiné strany. Společnost Oracle se rozhodla zpoplatnit plug-in, který do kancelářské sady MS Office přidává podporu pro Open Document Format používaný mj. v OpenOffice.org nebo IBM Lotus Symphony. Sun Microsystems předmětný plug-in poskytoval zdarma, Oracle si účtuje 90 dolarů za jednu licenci. To není zrovna malá suma, když si ji porovnáme třeba s cenou licence celé sady MS Office. (lupa.cz, 21.4.2010)

Nová šablona v sekci Ke stažení - Prezentace s motivem Mistrovství světa v ledním hokeji v Německu

Do placené sekce Ke stažení byla přidána nová šablona. Konkrétně se jedná o prezentaci s motivem Mistrovství světa v ledním hokeji v Německu. Takže pokud si přejete vytvořit nějakou zajímavou prezentaci s motivem českého hokeje, konkrétně s motivem nadcházejícího MS v Německu, nyní můžete stahovat naší šablonu. Pro ty, kteří by chtěli použít motiv jinde než v prezentaci, mám dobrou zprávu. Součástí archivu je i samostatné pozadí ve formátu JPG, takže neváhejte a stahujte. (602office.cz, 21.4.2010)

Biskupské gymnázium ve Žďáru nad Sázavou: OpenOffice.org používáme ve výuce

Pedagogové i studenti Biskupského gymnázia používají OpenOffice.org, protože má vše, co pro výuku potřebují – textový editor, tabulkový kalkulátor a modul pro výuku databázi s vyzkoušením jazyka SQL. Přenositelnost dokumentů s nadřízenými orgány je problematická. (openoffice.cz, 23.4.2010)

V jakém stavu se nachází projekt Renaissance?

Na tuto otázku se Vám pokusím odpovědět prostřednictvím dnešního článku. Jak asi víte z internetu, popřípadě z mého pondělního článku, projekt Renaissance přibral pod svá příklad další menší projekt. Pro ty, kteří tento článek nečetli, jen shrnu, že se jedná o podprojekt, který má zajistit, aby defaultní nastavení jednotlivých programů balíku OpenOffice.org bylo aktuálnější dnešním potřebám lidí a tím aby jim co možná nejvíce usnadnil práci s celým kancelářským balíkem. Pokud vás zajímají bližší informace, rozhodně neváhejte a klikněte si na výše uvedený odkaz na pondělní článek. Jen ještě zmíním, že pokud chcete ke zlepšení defaultního nastavení modulu Impress přispět vlastními nápady, příliš neotálejte, protože "uzávěrka nápadů" je stanovena na konec dubna, tudíž už moc času nezbývá. (602office.cz, 23.4.2010)

Článok vyšiel za podpory 602office.cz, Liberix, o.p.s., inet.sk a pc.sk.

(Jako ve škole)
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
 
 
woo jaw demo hz