Výber správ zo sveta OpenOffice.org za 17. až 18. týždeň 2010

obecna.png Prehľad článkov o OpenOffice.org od 24.4.2010 do 7.5.2010.  

Možnosti číslovania strán v textovom dokumente

Potrebujete číslovať strany inak, ako od jednotky? Potrebujete vynechať v úvode či hocikde v strede dokumentu niekoľko čísiel strán? V nasledujúcom návode si ukážeme, čo všetko vám OpenOffice.org v tomto smere ponúka. (openoffice.cz, 26.4.2010)

Nové verze Developers Snapshotů jsou dostupné ke stažení

Dnes se podíváme na dvě nové verze Developers Snapshot. Jedná se konkrétně o Developers Snapshot OOo-Dev OOO320m15 a OOo-Dev DEV300_m76. První jmenovaná je kódovým označením pro nadcházející verze OpenOffice.org 3.2.x. Pokud se zúčastňujete testování, stále platí, že při nalezení nějakého nenahlášeného bugu je potřeba ho nahlásit do IssueTracker. (602office.cz, 26.4.2010)

Nakreslete logo OpenOffice.org v Draw

Jak jste si mohli přečíst v článku Nové logo OpenOffice.org? , chystá se nová podoba loga programu (a tedy projektu) OpenOffice.org. V následujícím článku se pokusím ukázat, že takovou věc lze vytvářet i v prostředí OpenOffice.org Draw. (openoffice.cz, 27.4.2010)

Rozhovor s Adamem Rambouskem, koordinátorem českého překladatelského týmu

Adam Rambousek se pohybuje v českém překladatelském týmu OpenOffice.org již velmi dlouho a je jeho koordinátorem. Patří mezi nejdůležitější osobnosti české komunity OpenOffice.org a má velké zásluhy na tom, že je balík česky. Podrobili jsme ho palbě otázek a věříme, že se najde mnoho uživatelů, které jeho odpovědi přimějí k činnosti - totiž že se přidají k překladatelům. (openoffice.cz, 28.4.2010)

Makrá v OpenOffice.org – programovo lokalizované dialógové okná (2)

V ďalšom pokračovaní návodov o jazykovo lokalizovaných makrách si ukážeme, ako dokážeme jazykovo lokalizovať makro zo súborov, ktoré obsahuje definíciu príslušných textov. (inet.sk, 28.4.2010)

Nová šablona v sekci Ke stažení - Přání ke Dni matek (pro děti)

Do placené sekce Ke stažení byla přidána nová šablona. Konkrétně se jedná o přání ke Dni matek. Tato šablona je primárně určena pro děti, které napíší či namalují do vyhrazeného prostoru svoje přání, obrázek atd. Dospělí mohou do rámečku dát například nějakou fotku a pod rámeček napsat přání, ale to si již budete muset upravit sami. Pozor však na to, že původní šablona je neměnná a je daná do dokumentu pouze jako JPG. (602office.cz, 28.4.2010)

Sprievodca dátami – usporiadajte si v tabuľkách dáta

Dôležitou súčasťou OpenOffice.org – Calc sú tabuľky Sprievodcu dátami, niekedy tiež nazývané kontingenčné tabuľky. Pomocou týchto tabuliek je možné usporiadať, zoskupiť a sumarizovať veľké objemy dát, s ktorými je potom možné ďalej pracovať. Tabuľky sú interaktívne, a preto je tieto dáta možné opäť preskupovať, filtrovať, obnovovať, či vytvárať rôzne pohľady. (openoffice.cz, 30.4.2010)

Šablóny v OpenOffice.org

Pri príprave na tento článok som sa snažil vyhľadať potrebný materiál v jednej technicky zameranej knižnici. Počet nájdených položiek po zadaní kľúčového slova OpenOffice bolo 7. Toto malé číslo do istej miery odráža rozšírenosť OpenOffice-u ako kancelárskeho balíka pri bežnom používaní na Slovensku. Avšak, jeho prepracované užívateľské rozhranie, ako aj fakt, že tento produkt je zdarma prístupný, dáva všetky predpoklady pre jeho rozmach u bežných užívateľoch ako aj vo firemnej oblasti. (posterus.sk, 30.4.2010)

Oracle ODF Plug-in za 90 USD na používateľa

Máte „zbytočné“ peniaze? Kúpte si Oracle ODF Plug-in pre MS Office. (inet.sk, 30.4.2010)

Styly: Funkce Spojeno s a Vyčlenění nadpisu z obsahu

V dnešním článku se podíváme na dvě funkce, které jsou spojené se Styly a formátování a také s Rejstříky (obsahem). Konkrétně si ukážeme, jak si urychlit tvorbu stylů jednotlivých nadpisů, tak abychom stále nemuseli vyplňovat a zaškrtávat stejné položky a poté se podíváme, co musíme nastavit, aby námi vybraný typ nadpisu nebyl zobrazen v automatickém rejstříku. Jak je vidět, je to ho poměrně dost, tak se rovnou vrhneme na představení těchto funkcí. (602office.cz, 30.4.2010)

Rozšírenie pre vkladanie a ukotvenie obrázkov

Chcete vkladať obrázok do textového dokumentu ako znak? Potrebujete zmeniť ukotvenie všetkých vložených obrázkov? Chcete zmeniť (embedovať) všetky externé obrázky za interné na jedno kliknutie? Nainštalujte si rozšírenie JP ukotvenie obrázkov. (openoffice.cz, 3.5.2010)

Průvodce daty - díl 1

Od OpenOffice.org 2.0 máme v programu Calc funkci Průvodce daty, kterou ne každý zná a pracuje s ní, což je rozhodně na škodu, protože tato funkce poskytuje poměrně zajímavé možnosti. Proto jsem se rozhodl, že se vám pokusím tuto funkci trochu představit a ukázat, jak se s Průvodce daty pracuje. (602office.cz, 3.5.2010)

Noty ve vektorovém editoru Draw z OpenOffice.org

Na psaní not jsou samozřejmě určeny speciální programy (např. Noteworthy, který je možno používat i zdarma, popř. bohatší, ale také dost drahé programy jako Sibelius). Vy ale nechcete psát větší úsek not, chcete spíše vytvořit obrázek, který by se dal dále použít (a třeba dál upravovat) např. v reklamním letáku, na vizitce apod. Hlavně jde však o cvičení práce s vektorovou grafikou. Výsledek uvidíte na konci článku. (openoffice.cz, 4.5.2010)

Nová verze AltSearch

Makro Tomáše Bílka s názvem AltSearch je velmi známé a používané mnohými uživateli. Včera byla vydána nová verze. (openoffice.cz, 4.5.2010)

Pojďte s námi na Facebook!

Rádi bychom vás informovali, že portál 602Office.cz je na Facebook.com. Pokud byste nás tam chtěli navštívit, tak zde adresa na naši skupinu. S tímto souvisí i další novinka, kterou je možnost sdílet naše články přes Facebook.com. Toto tlačítko naleznete vždy na konci každého článku. (602office.cz, 4.5.2010)

Kontrola na jedinečnosť, vyhľadanie duplikátov v tabuľke

Často sa stretávam s otázkou, ako jednoducho skontrolovať tabuľku na jedinečnosť, prípadne ako rýchlo nájsť duplikáty (napríklad pre poradové čísla). Pripravil som na to jednoduché video, ktoré zachycuje proces kontroly krok za krokom. Príklad je spravený v OpenOffice Calc, analogický postup sa dá uplatniť v MS Excel. (ifanasro.blogspot.com, 4.5.2010)

Adam Rambousek: Český lokalizační tým nutně potřebuje spolupracovníky

Přinášíme druhý díl rozhovoru s Adamem Rambouskem, koordinátorem českého lokalizačního týmu. V textech nápovědy i samotných programů se přes všechnu snahu objevují původní anglické texty - překladatelů je málo a práce stále víc. Redakce věří, že se mezi čtenáři najdou budoucí spolupracovníci českého týmu. Pojďte překládat OpenOffice.org (nejprve si přečtěte, jak to chodí). (openoffice.cz, 5.5.2010)

Nová šablona v sekci Ke stažení - Přání k Mezinárodnímu dni rodiny

Do placené sekce Ke stažení byla přidána nová šablona. Ta je tvořena v Draw na formát stránky 15x11 na šířku bez okrajů. Šablona je oboustranná, proto je důležité nejprve vytisknout první stranu, poté vrátit list papíru zpět do tiskárny a vytisknout druhou stránku s přáním, příslovím nebo nějakým citátem. Obrázky jsou v dokumentu napevno a upravovat můžete pouze text přání. (602office.cz, 5.5.2010)

Oživte své dokumenty pomocí clipartů – poradíme vám, kde je hledat

Máte rádi obrázky? Do OpenOffice.org je lze nainstalovat pomocí rozšíření. To ale není jediná cesta, jak cliparty do kancelářského balíku dostat. O některých možnostech si můžete přečíst v článku. (openoffice.cz, 7.5.2010)

Průvodce daty - díl 2

Dnes se vrátíme tam, kde jsme v pondělí skončili - tedy opět u funkce Průvodce daty. Tentokrát se zaměříme na Pole stránky. Pokud jste ještě nečetli úvodní článek, rozhodně vám ho doporučuji si přečíst, abyste se v tomto pokračování co nejrychleji zorientovali. Odkaz na první část naleznete ZDE. (602office.cz, 7.5.2010)

Článok vyšiel za podpory 602office.cz, Liberix, o.p.s., inet.sk a pc.sk.

(Jako ve škole)
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
 
 
woo jaw demo hz