Instalace LibreOffice v Ubuntu dvakrát jinak

ubuntu1.png LibreOffice je již nějaký ten pátek s námi a čím dál tím víc se na Internetu objevují různé návody, jak tento kancelářský balík na svém operačním systému zprovoznit, byť by to bylo jen pro testovací účely. Chtěl bych se podělit o zkušenosti s instalací na linuxové distribuci Ubuntu.  

V článku si popíšeme dva způsoby: Za prvé se jedná o ruční instalaci stažených balíků, za druhé přidání repozitáře (tj. zdroj softwaru pro linuxové distribuce). Tyto dva postupy jsem testoval na Ubuntu 10.10, GNOME, 2.6.35-25-generic, platforma i686. K dnešnímu dni (25. 1. 2011) je dostupná stabilní verze LibreOffice 3.3.

Instalace provádějte s vědomím, že je to na vlastní nebezpečí. V ideálním případě si zálohujte nastavení systému (např. program Ailurus nabízí tzv. „Snapshot“, kdy si uloží současný stav instalovaných balíčků a umožní jej obnovit do předchozího stavu) nebo zkoušejte instalaci na virtuálním stroji.

Je samozřejmě možné stáhnout a nainstalovat LibreOffice pro linuxové distribuce, které používají *.rpm i *.deb. K dispozici jsou verze pro 32bit i 64bit. Na stránce najdete také balíček *.exe pro Windows, ale i *.dmg pro Mac OS X. Ze stránek LibreOffice si vyberete z prvního rozbalovacího seznamu soubor pro svůj operační systém a z druhého svou mateřštinu, tj. češtinu, slovenštinu nebo jiný jazyk. Ze stejné stránky můžete stáhnout také nápovědu ve své mateřštině.

Ruční instalace

Různé zdroje tvrdí, že LibreOffice a OpenOffice.org nelze instalovat současně. Michael (Majestyx) Kappes ve svém článku ukázal, že to jde. Jak LibreOffice, tak i OpenOffice.org, má totiž svůj adresář a případné narušení asociace souborů s daným programem se dá doladit (vizte níže jak).

Kliknutím zvětšíte obrázky.

Výchozí vybavení Kanceláře v Ubuntu (OpenOffice.org Kreslení je v položce Grafika)Výchozí vybavení Kanceláře v Ubuntu (OpenOffice.org Kreslení je v položce Grafika)

Ze stránek LibreOffice.org si stáhněte nejnovější instalační balíčky. Zde jde o volby „Linux x86 (deb)“ a „cs – čeština“, a stáhněte si archívy LibO_3.3.0_Linux_x86_install-deb_en-US.tar.gz (instalátor: 146 MB) a LibO_3.3.0_Linux_x86_langpack-deb_cs.tar.gz (čeština pro uživatelské prostředí: 2,1 MB). Zájemci o slovenskou verzi si vyberou odpovídající balíček (místo „cs“ bude „sk“) – to se týká i všech dalších jazykových balíčků LibreOffice. Archívy si můžete stáhnout např. do adresáře /home/$uzivatel/tmp ($uzivatel nahraďte svým uživatelským jménem). Archívy rozbalte obvyklým způsobem, příp. jednou z možností je, že v terminálu přejdete do adresáře se staženými balíčky, v tomto případě „tmp“, a zadáte:

tar -xzvf LIBREARCHIV

Příkaz provedete dvakrát, místo LIBREARCHIV zadáte nejprve název instalátoru, tj. LibO_3.3.0_Linux_x86_install-deb_en-US.tar.gz. Podruhé název lokalizačního balíčku, např. LibO_3.3.0_Linux_x86_langpack-deb_cs.tar.gz pro češtinu. Zde chci upozornit na možnost LibreOffice „poslovenštit“, tzn. místo „_cs“ zadejte „_sk“.

Tip: Po zadání tar – xzvf napište jedno až tři písmena z názvu souboru, a pak stiskněte tabulátor [TAB] – automaticky se doplní zbytek (nebo jednoznačná část) názvu souboru.

Nejpozději v této fázi si zálohujte nastavení systému. Po rozbalení archívů následuje instalace LibreOffice: V terminálu přejděte do adresáře DEBS v rozbaleném archívu instalátoru a zadejte:

sudo dpkg -i *.deb

Po samotné instalaci přidejte položky menu tímto příkazem:

sudo dpkg -i desktop-integration/*menus*.deb

Následně přejděte do adresáře obsahujícího jazykové balíčky a taktéž do adresáře DEBS a opět zadejte:

sudo dpkg -i *.deb

Pro úplnost je možno si stáhnout lokalizovaný balíček s nápovědou – zde pro ilustraci čeština LibO_3.3.0_Linux_x86_helppack-deb_cs.tar.gz (9,8 MB). Archiv se pro přehlednost uloží opět do „tmp“, kde se rozbalí, a přes terminál v adresáři DEBS se opět zadá instalační příkaz:

sudo dpkg -i *.deb

V případě zájmu můžete odstranit OpenOffice.org, nicméně počítejte s tím, že odinstalací přijdete i o hunspell, myspell, lokalizační metabalíčky, thesaurus, atd., které by se pak měly doinstalovat zvlášť.

sudo aptitude purge openoffice.org-base openoffice.org-base-core openoffice.org-common openoffice.org-gnome

Jde to i kratším příkazem:

sudo apt-get remove openoffice*

A pokud chcete odstranit i konfigurační soubory, zadejte:

sudo apt-get remove --purge openoffice*

Tip: Volbou „aptitude“ získáte tu výhodu, že do protokolu se zapíše (/var/log/aptitude), co bylo instalováno a odinstalováno. Když by bylo nutno, tak můžete jednotlivé balíčky instalovat znova.

LibreOffice i OpenOffice.org svorně bok po bokuLibreOffice i OpenOffice.org svorně bok po boku

LibreOffice nainstalované tímto způsobem mi běží v Ubuntu vedle OpenOffice.org bez problému. Asociace souborů s programy, které jsem měl možnost testovat, vypadají takto:

  • .odt, .doc, .docx, .ppt otevírá OpenOffice.org

Splash screen OpenOffice.orgSplash screen OpenOffice.org

  • naproti tomu .pptx se spustí v LibreOffice

Splash screen LibreOfficeSplash screen LibreOffice

Tip: Asociace souborů se upravují jednoduše kliknutím pravým tlačítkem myši na ikonu souboru (např. na ploše nebo v okně Nautilu) a z nabídky si vyberete položku Otevřít s | Jiná aplikace… vyberte si aplikaci, příp. zadejte vlastní příkaz a označte volbu „Zapamatovat si tuto aplikaci k použití se soubory typu…“ Eventuálně v programu Ubuntu Tweak: přejděte na Systém | Správce typů souborů a proveďte potřebné změny.

Takto instalované LibreOffice je tedy v češtině, funguje kontrola českého pravopisu a offline nápověda komunikuje také česky.

Nutno podotknout, že i když se podařilo oba kancelářské balíky nainstalovat současně a v provozu si na první pohled nevadí, různé zdroje uvádějí, že se má OpenOffice.org odstranit. Z toho plyne, že současné použití obou kancelářských balíků podle tohoto návodu provozujete jen na vlastní nebezpečí.

Přidání repozitáře

Další způsob instalace spočívá v přidání PPA (zdroj softwaru pro Ubuntu); dostupné pro Ubuntu 10.10 (Maverick Meerkat) a pro Ubuntu 10.04 LTS (Lucid Lynx). Instalací tímto způsobem ale přijdeme o OpenOffice.org hned v prvním kole.

Návod na serveru webupd8.org je dostatečně přehledný, nicméně získáte tak anglické uživatelské prostředí (neboli „user interface“ čili „UI“) a češtinu do programu, slovníky pro kontrolu pravopisu a česká nápověda se musí doinstalovat zvlášť. Po doplnění vlastních kroků s instalací češtiny je LibreOffice plně lokalizováno (v rámci úplnosti překladu). Terminálové příkazy uvádím v původním znění.

U tohoto způsobu instalace se odstraní OpenOffice.org, tento krok ale neprobíhá automaticky, musí se zadat ručně:

sudo apt-get remove openoffice*.*

Pokud nemáte jiný obdobný textový editor (nebo jeho zařazení do menu), bude vaše Kancelář v Ubuntu téměř prázdná a text budete moci psát jen bez možnosti formátování např. v programu Gedit, který se skrývá v nabídce systému Aplikace | Příslušenství pod názvem Textový editor.

Přidejte si repozitář:

sudo add-apt-repository ppa:libreoffice/ppa

Aktualizujte zdroje:

sudo apt-get update

Instalujte LibreOffice:

sudo apt-get install libreoffice

 

Kancelář v Ubuntu s LibreOfficeKancelář v Ubuntu s LibreOffice

Pro lepší kompatibilitu s desktopovým prostředím zadejte:

sudo apt-get install libreoffice-gnome

Uživatelé KDE (jedno z grafických prostředí v linuxových distribucích) zadají:

sudo apt-get install libreoffice-kde

LibreOffice instalované přes PPA je v angličtině – dokud jej nepočeštíte.LibreOffice instalované přes PPA je v angličtině – dokud jej nepočeštíte.

Uživatelské prostředí nainstalovaného LibreOffice je anglicky. Pokud vám to nevadí, ale máte zájem aspoň o českou kontrolu pravopisu, zadejte ještě aspoň:

sudo apt-get install language-support-cs

Zde chci ještě jednou upozornit na možnost LibreOffice „poslovenštit“, tzn. místo „-cs“ vždy zadejte „-sk“.

V předchozím kroku se doinstaluje jen kontrola pravopisu, tzv. „Spellchecker“, uživatelské prostředí je stále anglicky. Instalací jazykového balíčku language-support-cs se toto neřeší. Můžete si tedy přidat českou lokalizaci uživatelského prostředí:

sudo apt-get install libreoffice-l10n-common libreoffice-l10n-cs

A protože nápověda k LibreOffice je ve výchozím nastavení jen anglicky a online, můžeme si stáhnout českou:

sudo apt-get install libreoffice-help-cs

Po stisku klávesy F1 v LibreOffice již procházíte českou nápovědu přímo na svém počítači. Jestli se vám změny jazyka neprojevily, zkuste LibreOffice restartovat, a pokud používáte tzv. Quickstarter (rychlé spuštění), ujistěte se, že jste jej také restartovali.

Ještě menší bonus pro odvážné experimentátory, kteří vládnou angličtinou

Další variantu instalace LibreOffice z repozitářů Ubuntu nabízí server OMG! Ubuntu! Tato možnost již nebyla testována, protože obě předchozí dosáhly svého cíle: instalace LibreOffice v češtině.

Byl by tu ještě jeden tip na instalaci, který jsem chtěl zkusit a vyhnout se tak delšímu pobytu v terminálu, nicméně to nevyšlo. Chtěl bych se tu s vámi o něj podělit a ušetřit vám čas s případnými podobnými pokusy. Přidal jsem PPA řádek (ppa:libreoffice/ppa) přímo v Synapticu (program na instalaci softwaru). Na první pohled k instalaci LibreOffice nedojde, ale jakmile se zadá aktualizace systému, tak Správce aktualizací nabízí povýšení systému. Tento krok spočívá v tom, že bude kompletně odinstalováno OpenOffice.org a částečně instalováno LibreOffice.

 

Takto vybavené LibreOffice toho moc nesvedeTakto vybavené LibreOffice toho moc nesvede

Tímto způsobem získáte prázdné LibreOffice, nespustíte v něm ale žádný soubor, ostatní kroky by možná spočívaly v samostatném doinstalování jednotlivých částí (Writer, Calc…) a jazykových nastavení atp. Tento krok je natolik komplikovaný, že to nebylo dále testováno.

Prázdná skořápka – tudy cesta nevede, instalujte dle výše uvedených ověřených návodůPrázdná skořápka – tudy cesta nevede, instalujte dle výše uvedených ověřených návodů

A co ostatní Linuxové distribuce?

Na stránkách The Document Foundation Wiki je anglicky podrobně popsána instalace nejen pro Ubuntu, ale i pro distribuce, jako je Fedora, Mandriva Linux, openSUSE a další.

(Jako ve škole) Průměr: 1.40 | Hodnotilo: 5
 

Komentáře

user avatar Vojtěch Trefný
Odpovědět
Instalace LibreOffice v Ubuntu dvakrát jinak
2. 02. 2011, 21:35:20
Článek pěkný. ALE! Proč jsou všude ty příkazy? Jak se má pak Linux (Ubuntu) zbavit nálepky OS pro geeky, když ve všech článcích (a to nijak odborných, ale zjevně pro běžné uživatele) autoři cpou jen příkazy i když se vše dá "naklikat". Ano, je to rychlejší a jednodušší (to jak pro autora, tak pro pokročilé uživatele), ale většinu lidí to naprosto zděsí. Když už tam ty příkazy musí být, tak moc prosím jen jako alternativa ke klikacímu způsobu.
user avatar Josef Molnar
Odpovědět
Re:Instalace LibreOffice v Ubuntu dvakrát jinak
3. 02. 2011, 14:33:31
Ano, naklikat se to dá, ale jestli tomu rozumím dobře, muselo by to být v repozitářích nebo si musím ručně přidat zdroj. Pak si stačí najít příslušné balíčky vs Správci balíků Synaptic, příp. v "Centru software pro Ubuntu". V současnosti LibreOffice ve výchozích repozitářích nevidím.

Přidání zdroje přímo do Synapticu a instalace LibreOffice u mně neklaplo, postup přes terminál mi tentokráte přišel jednodušší. Není to tedy jediná cesta, ale jak píšete, je to alternativa ke klikacímu způsobu.
user avatar zvedavec
Odpovědět
Re:Re:Instalace LibreOffice v Ubuntu dvakrát jinak
3. 02. 2011, 14:56:58
Ale on by to chtel opacne, klikaci zpusob vysvetlit jako "hlavni", prikazovy radek jako alternativni a ja s tim souhlasim.

Vetsinu veci ve win jde naklikat a soucasne naskriptovat nebo naimportovat treba pres registry. Presto jsou navody "obrazkove - klikaci". U navodu Linuxovych je to casto opacne - i kdyz dnes jde hodne veci taky naklikat.
user avatar tom
Odpovědět
Re:Instalace LibreOffice v Ubuntu dvakrát jinak
4. 02. 2011, 15:17:16
V MandrivaLinuxu 2010.2 jsem LibreOffice naklikal. Ale musel jsem povolit testovací repozitáře. Nefunguje mi ale český slovník. Je nainstalovaný, ale neopravuje.
user avatar j-pastierik
Odpovědět
Instalace LibreOffice v Ubuntu dvakrát jinak
3. 02. 2011, 15:45:29
A čo také OO.o - však to v zrejme v žiadnych repozitároch nie je, takže zostáva inštalácia iba cez príkazový riadok sudo dpkg -i *.deb.

Osobne mi je to nielenže jedno, ale príkazový riadok je pre mňa ešte lepší - raz stiahnem a inštalujem na x strojov. A tu je aj hlavný rozdiel medzi Win a Linux - na každom Win kliknete na "nejaké" exe (takže môžete sťahovať úplne jedno odkiaľ), zobrazí to inštalačné okno, tam do odklikáte a inštalujete.

Ako takéto "klikanie" urobiť v Ubuntu (alebo všeobecne v hociktorom Linuxe) bez potreby opakovaného sťahovania a bez toho, aby počítače boli zosieťované? Podotýkam, že pri mojom "rýchlom" pripojení sa sťahuje OO.o 2 hodiny, takže repozitár/nerepozitár, sťahujem deb balíčky (pre Win exe súbory) pomocou správcov pre sťahovanie.
user avatar Vojtěch Trefný
Odpovědět
Re:Instalace LibreOffice v Ubuntu dvakrát jinak
3. 02. 2011, 21:32:50
DEB balík -- stáhnu ve Firefoxu, rozbalím Správce archivů a nainstaluji přes GDebi.

Ano, i já to dělám přes terminál, protože pro mě (a pro většinu pokročilých uživatelů) je to jednodušší. Ale o to nejde. Mně jde o to, jak se tímhle Ubuntu (Linux jako celek) prezentuje -- z tohoto článku článku získám pocit, že i taková banální věc jako instalace kancl. balíku je otázkou práce v terminálu...

(PS: Tohle není nijak zaměřeno proti autorovi článku -- vídám ale toto dnes a denně a prostě mi to vadí a rád bych to vymýtil.)
user avatar jadd
Odpovědět
Instalace LibreOffice v Ubuntu dvakrát jinak
11. 02. 2011, 23:35:56
Souhlasím, ač nepoužívám distribuci klikací (Mandriva, Ubuntu aj.) ale Gentoo i já jsem začínal na klikacích.


Každý by si pak mohl vybrat který způsob mu přijde rychlejší.
Stojím si za tím, že ne vždy je cesta přes příkaz. řádek rychlejší.

Autoři článků, by si mohli vzít příklad z České Wiki.Ubuntu.
A když ve svém článku zmíní spojení "příkazový řádek" odkázat na tu Wiki, kde je to pěkně vysvětleno.
Jenomže to by se nesměl bát že mu pak utečou na tu Wiki a dočtou ten jeho článek.
Alespoň by jsi dal pak záležet, že si ten jeho článek dočtou do konce.
Určitě by se dala vést statistika, kolik těch co klikli na pomocný odkaz vrátilo, zpět dočíst ten článek.

Teď si bude každý myslet že mám něco společného s Ubuntu, ne nemám.
Ale dokážu ocenit když někdo dokáže dělat něco pro druhé (snaživé). ne jen pro sebe.
user avatar Jadd
Odpovědět
Instalace LibreOffice v Ubuntu dvakrát jinak
11. 02. 2011, 23:43:46
Omlouvám se za ty chyby, místo utečou mělo být neutečou...

Také to nebylo míněno na autora tohoto článku ale obecně.
user avatar Josef Molnar
Odpovědět
Instalace LibreOffice v Ubuntu dvakrát jinak
12. 02. 2011, 08:44:46
Dobrý den,
tu je pro zájemce odkaz na Ubuntu Wiki na článek o Terminálu (http://wiki.ubuntu.cz/Termin%C3%A1l resp. http://wiki.ubuntu.cz/Terminál) ;-)
Nicméně, kdybych měl postupovat podle návodu jakožto úplný začátečník, tak bych asi raději viděl rozepsané konkrétní kroky, než obecný úvod do používání terminálu / příkazového řádku, tak nevím.
Když jsem si před časem chtěl instalovat OOo ze staženého archivu (tuším to bylo u verze 3.2, která tehdy nebyla ještě v repozitářích Ubuntu), tak jsem si stáhl archiv, ve kterém bylo spousta deb balíčků, při nakliknutí jednoho mi to hlásilo, že to potřebuje mít nainstalováno nejdřív jiné balíčky z toho staženého adresáře, a tak mi nezbylo je najít a instalovat je dřív, jenže asi po třech krocích a při pohledu na to množství mě to přestalo bavit zjišťovat metodou pokus-omyl, který balíček má být instalován dřív než druhý. Jestli je to dnes už vychytané, tak to je opravdu mea culpa, že jsem to nevyzkoušel a nepřidal k terminálovému návodu.
Jen bych ještě na závěr dodal, že i přiložený soubor "readme" popisuje cestu přes terminál.
Nicméně, abych článku učinil za dost, tak připojuji svou dnešní zkušenost s klikací cestou:

a) chci zkusit navrhované: rozbalit archiv a instalaci přes "gdebi".

b) Gdebi se mi nedaří spustit ani nakliknutím balíčku, ani přes Alt+F2, na jednom fóru na netu zjišťuji, že musím v Nautilu kliknout na soubor pravým tlačítkem > ve Vlastnostech souboru zvolit kartu "Otevřít s" a zde zvolit "Instalátor balíků GDebi", po potvrzení volby se nakliknutím balíčku skutečně nastartuje instalátor

c) protože jako laik netuším, který balíček brát jako první, tak beru ze 49 balíčků namátkově ten první:
"libobasis3.3-base_3.3.0-19_i386.deb"

d) - nesplněné závislosti, odkaz na:
"libobasis3.3-core01_3.3.0-19_i386.deb"

e) - nesplněné závislosti, odkaz na:
"libreoffice3-ure_1.7.0-19_i386.deb"

f) - instalace "libreoffice3-ure_1.7.0-19_i386.deb" OK, ale to je jen ten jeden balíček, a ne celé LibreOffice

g) - instalace "libobasis3.3-core01_3.3.0-19_i386.deb" OK, ale to je jen ten jeden balíček, a ne celé LibreOffice

h) - zkusil bych nainstalovat Writer, beru balíček:
"libreoffice3-writer_3.3.0-19_i386.deb" - nesplněné závislosti, zkouším další, který má v názvu Writer: "libobasis3.3-writer_3.3.0-19_i386.deb"

i) - instalováno, ale Writer nikde nevidím a nespustí se ani přes Alt+F2

j) - věřím, že bych různými pokusy nainstaloval všech 49 balíčků a že by se mi takto podařilo nainstalovat i položky do menu, čeština a nápověda, ale pouštět se do toho tímto způsobem nebudu.

Co dělám špatně? Prosím poraďte. Podotýkám, že článek jsem nepsal jako odborník na IT, ale jako laik s cílem podělit se o zkušenosti. K instalaci programů v Ubuntu jsou dostupné informace i na Wiki v kapitole "Instalace programů" (http://wiki.ubuntu.cz/Instalace%20program%C5%AF), je tam i odkaz na GDebi. Cituji informace o GDebi: "GDebi je grafický nástroj pro ruční instalaci jednotlivých DEB balíků. Částečně zvládá i řešení závislostí -- sám nalezne a navrhen instalaci závislostí ze zdrojů, ale neumí již automaticky nainstalovat závislé lokální balíky." (http://wiki.ubuntu.cz/GDebi). Je tedy opravdu možno jednoduše instalovat kompletní LibreOffice přes GDebi? U mne to vyšlo jen při instalaci přes terminál :-/

Jak už je zvykem na různých fórech dodávám, a taky to tak myslím, nenarážím na žádné konkrétní autory, prosím o objektivní pomoc.
user avatar ondra.kl
Odpovědět
Re:Instalace LibreOffice v Ubuntu dvakrát jinak
12. 11. 2012, 09:35:02
"Co dělám špatně?"
1. snažíte se do linuxu přidat aplikaci jinak než výchozím / standardním způsobem - tedy jinak než z repozitáře
2. odmítáte použít plně funkční a jednoduchý způsob: sudo dpkg -i *.deb
3. chcete použít vlastní nevhodný způsob instalace balíčků po jednom a to nástrojem který neumí řešit závislosti.


... mám li udělat paralelu tak se snažíte zprovoznit dosový 16 bitový program na 64 bitových windows 7 ---> bez toho aby jste věděl co děláte to nepůjde.
user avatar jadd
Odpovědět
Instalace LibreOffice v Ubuntu dvakrát jinak
12. 02. 2011, 20:47:12
Čest,


tu je pro zájemce odkaz na Ubuntu Wiki na článek o Terminálu

Stačí přeci jen ve slově, terminál nebo konzole atd. jen dát odkaz,
kde ten termín je vysvětlený.



Gdebi

Vím co myslíte, nevím to teda určitě, ale on si snad umí postahovat závislosti sám.
Jiné způsoby jsou tam také vysvětleny, tak proč se namáhat...
(Přes Gdebi jsem stahoval, snad jednou a jak už jsem říkal Ubuntu už nepoužívám)


Osobně si vážím, co pro druhé děláte, vím říkáte si asi přísloví (po bitvě je každý generál)
Ani netvrdím že bych to napsal lépe, ale kritika může být i přinosem, co myslíte?

A pokud se mám vžít do toho genárála, určitě by tomu neformátovanému textu
slušelo více přehlednosti, třeba to co naznačujete jako balík...tar.gz,
odlišit třeba jinou barvou.
Určitě máte možnost si to konrolovat náhledy, ne jako já v tom malém okýnku.


Přeji hezký den, ať už je kterýkoliv
user avatar jadd
Odpovědět
Instalace LibreOffice v Ubuntu dvakrát jinak
12. 02. 2011, 21:09:24
ještě mě napadlo, že ty obrázky jsou moc velké a nesourodé.

Potom s toho může mít uživatel pocit že to bude dlouhá instalace
a třeba to kvůli tomu raději ani nezkusí.
Pokud to vůbec dočte do konce.
user avatar Josef Molnar
Odpovědět
Re:Instalace LibreOffice v Ubuntu dvakrát jinak
13. 02. 2011, 07:38:35
Dobrý den,
pořád se učím a na základě příspěvků v diskuzi se ponaučím pro další článek.

Gdebi si nic nestáhl, ani mi nic nenabídl, jen prohlásil, že u vybraných archivů jsou závislosti splněny. Resp. jde zde o instalaci programu, jehož všechny balíčky jsou již staženy a Gdebi by si to měl brát z toho lokálního adresáře a už nic nestahovat. A když by něco chybělo a chtěl to stahovat, tak by se mohl o stažení pokusit. Jestli je to záležitost nastavení Gdebi, tak místo hledání informací o tomto programu mi přišlo rychlejší zagooglit a najít si návod s terminálovými příkazy. Vědět to dřív, mohl být toto první článek na netu s klikacím návodem pro instalaci LO ;-)

K těm souborům "...tar.gz" - OK, zvýraznění není špatný nápad, jistě to bude přehlednější.

Obrázky jsou obrovské, je to záležitost redakce, kde jsem měl podle instrukcí poslat obrázek v původním (či co největším) rozlišení, zeptám se jestli by nešly pro zobrazení na webu zmenšit.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Instalace LibreOffice v Ubuntu dvakrát jinak
7. 11. 2012, 02:41:48
Hm, dík redakci za připomenutí staršího článku, který jsem ani neznal :-) Je celkem hezky napsaný. Stojím za autorem, pokud se zvolí "postup jak pro blbý", byť s použitím Terminálu, no problem i začátečníkům. Je to ve finále fakt jednodušší.
user avatar Ignac50
Odpovědět
Instalace LibreOffice v Ubuntu dvakrát jinak
9. 11. 2012, 21:53:03
Omlouvám se za vniknutí k Ubuntistům, ale pro mne to je jenom další důvod tuto distribuci nepoužívat (používám Mageiu a nemám problémy).

P.S. Ubuntu se mi na mém stroji, potažmo mainboardu (Intel DH61CR) v podstatě nepodařilo rozběhat.

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
 
 
woo jaw demo hz