Apache OpenOffice v roce 2021

openoffice.jpg Jaké aktivity se v roce 2021 děly v projektu Apache OpenOffice a jaký je aktuální stav projektu?  

Téměř zapomenutý, ale stále existující Apache OpenOffice i v roce 2021 prováděl určitou aktivitu; projekt není zcela mrtvý.

Nové verze

V roce 2021 jsme se dočkali neobvyklých tří aktualizací Apache OpenOffice. První, OpenOffice 4.1.9, přinesla v únoru opravu šesti chyb, OpenOffice 4.1.10 v květnu pouhých dvou a OpenOffice 4.1.11 v říjnu třinácti. Celkový počet oprav tak v roce 2021 dosáhl čísla 21; na OpenOffice neobvyklé. Dokonce i jediná aktualizace OpenOffice 4.1.8 obsahovala více oprav než tři aktualizace OpenOffice za celý loňský rok.

Připomeňme, že konkurenční LibreOffice vydává aktualizace pro dvě větve prakticky každý měsíc, každá přitom obsahuje 50 až 100 oprav. A jelikož tento stav trvá od roku 2014, lze říci, že od té doby Apache OpenOffice přešel do udržovacího modu a žádná revoluce v podobě nové major verze se nechystá.

I pohled na facebookovou stránku a také blog projektu celkem jasně říká, že projekt sice není úplně mrtvý, ale vykazuje velmi nízkou aktivitu. Slibované oživení, o kterém mluvil někdejší vedoucí projektu Peter Kovacs na konferenci FOSDEM 2021, se nekoná.

Co to znamená pro uživatele

Problémy, a zase problémy. OpenOffice nestíhá reflektovat současnou dobu. To znamená, že nedokáže držet krok s Microsoftem a jeho neustále se měnícím formátem OOXML Transitional. Jenže mu ujíždí vlak i na „domácí půdě“ – jak už jsme připomínali zde a zde (a naposledy i nadace TDF ve svém blogu), Apache OpenOffice nepodporuje formát ODF 1.3. Ten schválil výbor organizace OASIS a aktuálně prochází standardizačním procesem u organizace ISO. Komunita kolem OpenOffice předpokládá, že plná podpora tohoto formátu bude v OpenOffice implementována ve verzi 4.2 – tento úkol navíc není prioritní. Pro většinu uživatelů OpenOffice by to nemusel být problém – formát ODF 1.3 se od verze 1.2 liší novým způsobem kryptování, takže pokud uživatel LibreOffice použije tento formát a zahesluje v něm soubor, uživatel OpenOffice si jej neotevře. To je patrně jediný problém, který uživatelé OpenOffice mohou s touto novou verzí formátu ODF mít, avšak v prostředí například úřadů a firem, kde se soubory často heslují, to může být fatální.

Upozornění na Problémy při otevírání dokumentu ODF 1.3 v OpenOffice

Konec Apache OpenOffice?

U příležitosti 10. výročí nadace TDF a 20. výročí OpenOffice.org vydala nadace TDF dopis, adresovaný nadaci Apache, která spravuje projekt OpenOffice; dopis končil slovy: Vyzýváme Apache OpenOffice, aby udělal správnou věc. Naším cílem by mělo být získat mocné, aktuální a dobře udržované nástroje produktivity do rukou co největšího počtu lidí. Pojďme na tom pracovat společně!

Různí komentátoři tipovali, co touto výzvou představitelé nadace zamýšleli. Odpověď na sebe nenechala dlouho čekat; v diskusi pod dopisem na blogu TDF Mike Saunders v diskusi s Peterem Kovacsem jasně píše, že s ohledem na neutěšený vývoj OpenOffice a stále vysoký počet stažení by měli uživatelé na stránce OpenOffice být upozorněni, že projekt se nevyvíjí a že by měli využít alternativ. Pro uživatelé zvyklé na tržní prostředí to může být velmi neobvyklý krok, ale ve světě svobodného softwaru je celkem běžný. Mike píše: It’s just letting users know that alternatives exist. If I ran a FOSS project, and hadn’t made any significant updates since 2014, but someone else had taken the code and was doing awesome things with it – of course I’d let my users know. That would be the responsible thing to do. Why can’t we be responsible to our users, if we want to get the best FOSS into the hands of as many people as possible?

Pokud by představitelé projektu OpenOffice byli odpovědní vůči svým uživatelům, následoval by krok popsaný Mikem Saundersem.

Odpověď ze strany OpenOffice na výzvu TDF se omezila na jeden „štěk“ na Twitteru; ten napsal bývalý prezident Apache Software Foundation (a mimo jiné prezident Outercurve Foundation, nadace založené Microsoftem na podporu open-source, tedy de facto zaměstnanec Microsoftu) Jim Jagielski, který patrně stále spravuje twitterový účet OpenOffice. Dva dny po vydání dopisu napsal:

Reakce nadace Apache psaná J. Jagielskim na dopis nadace TDF Reakce nadace Apache psaná J. Jagielskim na dopis nadace TDF

Že autorem je právě Jagielski, vyplývá z jeho postu, který prezentoval ve svém profilu o den dříve, a v němž také volal po duálním licencování LibreOffice. Na příspěvek reagoval místopředseda nadace TDF Björn Michaelsen. Jagielskiho odpověď byla více než drzá:

Jim Jagielski reaguje na dopis nadace TDF

S Peterem Kovacsem jsme řešili Jagielskiho chování na Twitteru. Je pikantní, že o jeho příspěvcích zřejmě neměl tušení. V každém případě se chování Jamese Jagielskiho zastával.

Tedy: Proč je projekt OpenOffice udržován při životě? Projekt, na kterém pracuje méně jak deset vývojářů, nemá žádnou perspektivu ani budoucnost a nenapravitelně mu „ujel vlak“?

Odpověď na tuto otázku je nelehká, protože neznáme pravé pohnutky klíčových osob, zainteresovaných do projektu. Dle Itala Vignoliho z nadace TDF vznikl projekt OpenOffice ve snaze zlikvidovat rodící se projekt LibreOffice lidmi napojenými na IBM a především Microsoft (psali jsme o tom zde). Je těžké říci, zda jde o fakt či jen logický myšlenkový konstrukt; za nejpravděpodobnější příčinou toho, proč vedoucí činitelé OpenOffice projekt jednoduše „neodpískají“, je jejich hrdost, či spíš pýcha, na něco, co bylo, ale co už není. Jde tedy čistě o osobní problém – pro tyto lidi je myšlenka na ukončení projektu nestravitelná. Někteří lidé, jako je Peter Kovacs, kteří jsou zřejmě poněkud střízlivějšího myšlení, problémy vnímají, ale stále se drží myšlenky, že OpenOffice je skvělý produkt i projekt a že stojí za to pokračovat v práci. Poněkud jim však uniká, že jde o oživování mrtvoly.

OpenOffice se nikdy nevzpamatuje. Chybí mu zázemí komerčních firem (nadace Apache přísně udržuje projekt mimo sféru byznysu), chybí mu skutečné řízení a hlavně je nemožně zastaralý. Záchrana tohoto projektu je nyní již neodvratně neproveditelná.

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz