Návody

Tip: Návody najdete také na naší wiki, kterou vytvářejí sami uživatelé. Vy se můžete přidat také, uživatelé hledají články, které dosud neexistují.

Potrebujete vkladať do svojho dokumentu matematické, fyzikálne či chemické vzorce a neviete, ako na to? V nasledujúcom seriáli si ukážeme možnosti, ako to dokážete urobiť pomocou modulu OpenOffice.org Math.

 

LibreOffice je již nějaký ten pátek s námi a čím dál tím víc se na Internetu objevují různé návody, jak tento kancelářský balík na svém operačním systému zprovoznit, byť by to bylo jen pro testovací účely. Chtěl bych se podělit o zkušenosti s instalací na linuxové distribuci Ubuntu.

 

Jedním z průvodců dostupných v aplikaci Writer je také průvodce pro vytvoření webové stránky. Jako jeden z mála průvodců se od těch dalších jako například dopisu nebo faxu v mnohém liší. Stejně tak není jeho cílem rychlé vytvoření šablony, nýbrž skutečné vytvoření webové stránky z již dostupných materiálů. Proto je právě tomuto průvodci věnován celý článek, který je také v našem volném seriálu tím posledním.

 

V osmém dílu se budeme věnovat důležité součásti databáze: formulářům, které jsou určeny pro zadávání dat. Můžete pracovat s databází vytvořenou samostatně v Base (podle šestého dílu) nebo s databází MySQL, kterou upravujete pomocí Base (jako programu typu front-end, viz sedmý díl). Doplňkem k předchozím dílům je obrázek vazeb v Base u databáze Knihovna verze „A“ v úvodní části tohoto dílu.

 
writer.png

Průvodce v praxi: Fax a Porada

V prvním díle volného seriálu na téma průvodců v aplikaci byla pozornost věnována dopisu. V dnešním článku se zaměříme na dva další průvodce, a to na fax a poradu. V obou příkladech budou popsány základní funkce a samozřejmě bude problematika opět probrána tentokrát na dvou praktických příkladech.

 

Sedmý díl seriálu o databázovém programu Base je odbočkou, která doplňuje další možnost vytvoření databáze v Base přechodem z konceptuálního modelu . Místo samostatné tvorby tabulek a vazeb v Base podle ER diagramu použijeme nástroj typu CASE (Computer-Aided Software Engineering, počítačem podporované softwarové inženýrství), zde program MySQL Workbench.

 

V šestém dílu seriálu o databázovém programu Base navážeme na tvorbu konceptuálního modelu z minulého dílu vytvořením logického modelu: tvorbou tabulek a vazeb mezi nimi. Zároveň si vyzkoušíme převod vazby M – M na dvě vazby 1 – M. V praktické části pak podle logického modelu můžete vytvořit další tabulky a vazby databáze Knihovna v Base v jednodušší nebo složitější verzi.

 

Do kancelářského balíku OpenOffice.org patří také aplikace Math, která umožňuje vytvářet složité vzorce. Někteří si její existenci ani neuvědomují, jelikož se do této aplikace lze dostat například z Writeru nebo z Calcu bez nutnosti ji samostatně manuálně spouštět. V dnešním úvodním článku se zaměříme právě na aplikaci Math, její možnosti a použití, které přináší.

 

Pokud patříte mezi ty, kteří používají aplikaci Writer častěji k vytváření dopisů, určitě vám tuto činnost může zjednodušit a hlavně zefektivnit Průvodce dopisem . Ačkoliv patří mezi méně známé funkce Writeru, rozhodně není na místě ji podceňovat, jelikož umožňuje rychle vytvořit obstojně vypadající šablonu dopisu. V článku si tuto funkci představíme na praktickém příkladě a vysvětlíme také rozdíly oproti Hromadné korespondenci.

 

V pátém dílu seriálu o databázovém programu Base částečně odbočíme od hlavního proudu seriálu, kterým je práce s Base. Budeme se totiž věnovat analýze požadavků a návrhu databáze: částečně obecným zásadám, ale hlavně pro naší databázi Knihovna. Půjde tedy o teoretickou, ale důležitou část – tyto činnosti jsou pro budoucí funkčnost databáze základní podmínkou. Kdo se nechce zabývat procesem analýzy a návrhu, může tento díl přeskočit (závěry připomenu i v další části).

 
(Jako ve škole) Průměr: 2.95 | Hodnotilo: 9308
 
 
 
woo jaw demo hz