Návody

Tip: Návody najdete také na naší wiki, kterou vytvářejí sami uživatelé. Vy se můžete přidat také, uživatelé hledají články, které dosud neexistují.

Na začátku čtvrtého dílu seriálu o databázovém programu Base jsou upřesněny vlastnosti primárních a cizích klíčů. Následuje možné řešení úkolu č. 4 z předchozího dílu (struktura tabulky Zanr a tabulky Ctenar), při kterém se setkáte s pojmem číselník a k již hotovým tabulkám naší databáze vytvoříte další. V pokračování teorie pak budou rozděleny vazby mezi tabulkami databází. V závěru se opět vrátíme k Base:

 

Pripravujete oznámenia rodičom o konaní výletu, pozvánky na maturitné stretnutie apod., pričom chcete maximálne využiť jeden papier a zároveň pre vypisovanie mien chcete použiť hromadnú korešpodenciu? V krátkom návode si ukážeme, ako to dokážete urobiť.

 

Ve třetím dílu seriálu o databázovém programu Base nejdřív vytvoříte tabulku Kniha v režimu návrhu. Seznámíte se přitom s některými datovými typy hodnot ve sloupcích. Ve druhé části teorie se budeme věnovat primárním a cizím klíčům, včetně vazby typu 1 – N. Pak už bude pro vás snadné vrátit se k Base a vytvořit další tabulky databáze Knihovna.

 

Druhý díl seriálu o databázovém programu Base začíná krátkým úvodem do teorie, který směřuje k vysvětlení pojmu relační databáze. Potom už začnete pracovat s Base: založíte první databázi a v ní vytvoříte několik tabulek. Jak bylo napsáno v první části, databázi můžete tvořit podle číslovaných úkolů. Několik z těchto úkolů na vás čeká už v tomto dílu.

 

Pro zájemce o práci s databázemi, popř. pro studenty středních škol, přinášíme seriál o práci s modulem Base. Do textu je umístěna také potřebná teorie k porozumění databázím, najdete zde i praktické příklady práce s Base a úkoly, které vám pomohou ověřit si, jestli jste všemu porozuměli. Odpovědi najdete vždy v následujícím dílu. Věříme, že by seriál mohl pomoci s výukou databází jako důležitého, ale spíše obtížnějšího tématu informatiky.

 

V mnoha dřívějších článcích jsme se více či méně věnovali různým nastavením stránky, a to z mnoha pohledů. Tento článek přináší poměrně rozsáhlé shrnutí toho všeho tentokrát na letáku nebo chcete-li plakátu. Navíc bude pozornost věnována použití sloupců a celkové grafické úpravě na příkladě. Článek je tak vhodný skutečně pro všechny uživatele aplikace Writer, kteří si prostě nevystačí jen s prostým textem.

 

Modul Calc je tabulkový procesor ze sady OpenOffice.org a jeho klonů. Je určen k jednoduchému a rychlému zpracování malého až středně velkého objemu číselných dat doplněných textovými popisy, případně i jednoduchých, krátkých, textových údajů. Data lze do tabulkového procesoru vkládat, provádět s nimi matematické, logické, popř. textové operace a zobrazovat je formou tabulek či grafů. V seriálu se dozvíte, jak rychle, efektivně a snadno lze v modulu Calc pracovat.

 

Nedávno jsme představili základní možnosti a práci s Průvodcem hromadné korespondence. V dnešním článku se zaměříme právě na něj v souvislosti s tvorbou jmenovky nebo štítku se jménem na různé akce. Vše si ukážeme opět na praktickém příkladě. Jedná se totiž o typickou situaci, kdy máte připravit spoustu v podstatě stejných materiálů s jedním rozdílem, kterým je v tomto případě jméno.

 

Velmi mocným nástrojem, který nabízí Writer, je funkce hromadné korespondence. Pomocí ní lze rychle vytvářet velké množství dokumentů lišících se v několika málo údajích, jako je například jméno nebo adresa. Jedná se zejména o dopisy, pozvánky, upozornění, e-maily a vůbec všechny druhy různých zpráv.

 

Jídelní lístky jsou třeba všude tam, kde se vaří ve velkém. Najdeme je pochopitelně ve školních jídelnách, hospodách, restauracích a v mnoha dalších typech stravovacích zařízení. V dnešním článku se zaměříme právě na tvorbu jídelních lístků pomocí aplikace Writer .

 
(Jako ve škole) Průměr: 2.95 | Hodnotilo: 9308
 
 
 
woo jaw demo hz