Práce v tabulkovém procesoru Calc

calc.png Modul Calc je tabulkový procesor ze sady OpenOffice.org a jeho klonů. Je určen k jednoduchému a rychlému zpracování malého až středně velkého objemu číselných dat doplněných textovými popisy, případně i jednoduchých, krátkých, textových údajů. Data lze do tabulkového procesoru vkládat, provádět s nimi matematické, logické, popř. textové operace a zobrazovat je formou tabulek či grafů. V seriálu se dozvíte, jak rychle, efektivně a snadno lze v modulu Calc pracovat.  

(Jako ve škole) Průměr: 1.25 | Hodnotilo: 4
 

Komentáře

user avatar Vladimír
Odpovědět
Práce v tabulkovém procesoru Calc
4. 01. 2012, 11:34:47
jak sestavit graf pro vlastní přehled příjmů a výdajů v domácnosti s případným propočtem
user avatar Petr
Odpovědět
Práce v tabulkovém procesoru Calc
21. 02. 2016, 01:56:43
Zdravím, poradíte filtr, nebo funkci, přes kterou si v jednom souboru vytáhnu z křížové tabulky na listě jedna, hodnotu která mi souvisí se zadaným řádkem a sloupcem(dejme tomu, že sloupec A mám délku s hodnotami 1-15 v řádcích 3-17, a v sloupcích B-BI mám zadaný průměry s hodnotami od 10-69, ve zbytku je tabulka vypsaná ručně) a mě jde o to, zda jde vytáhnout na druhém listě do tabulky zvlášť např. délka 10 průměru 50 a číslo které se mi na té hodnotě kříží v křížové tabulce mi automaticky vyskočí ve třetím sloupci?
user avatar Kolemjdoucí
Odpovědět
Re:Práce v tabulkovém procesoru Calc
21. 02. 2016, 08:10:15
Nevím, jestli to chápu správně, ale nešla by použít funkce VLOOKUP?
user avatar neutr
Odpovědět
Re:Práce v tabulkovém procesoru Calc
24. 02. 2016, 08:15:56
Tak jak to popisujete Petře nepůjde zřejmě o "křížovou tabulku", ale o tabulku obyčejnou. Řešení může být ve více variantách a jde konkrétně přímo o uspořádání tabulky.

V jednoduchém a logicky nejlepším případě má pravku "kolemjdoucí".
- ovšem to co uvádíte je zavádějící viz "sloupcem(dejme tomu, že sloupec A mám délku s hodnotami 1-15 v řádcích 3-17,.." - To je docela nepodstatné. Jednoduše máte tabulku 15 řádků x 59 sloupců a první buňka je zřejmě ve buňce C3. - A tabulka je to obyčejná.

Ve sloupci A mám délku s hodnotami (1-15) a v řádcích 3-17 (tedy logicky 15 položek od řádku 3 včetně).

Potom uvádíte že ve sloupcích B-BI jsou údaje průměru 10-69 (tedy 59 sloupců)

Jde o to že sloupce s průměry mohou mít, ale nemusí pozitivní hodnotu průsečíku se všemi řádky. To má vliv na tvar vzorce který musí ošetřit prázdný průsečík tak, aby nevyběhlo chybové hlášení.

Následně jde o to, že v listu2 musíte mít buď vzorce, nebo ovládací prvky (seznam, ComboBox, "consolidaci dat" - tedy nějaké "roletky") který vrátí odkaz na řádek a sloupec zdrojové tabulky z listu1.
Tohle může odělat stejně dobře VLOOKUP, HLOOKUP, LOOKUP, nebo třeba OFFSET. Jenže těmto vzorcům můsíte zadat parametry - řádek + sloupec. Takže to buď uděláte z paměti, nebo z těch ovládacích prvků.

Lze to řešit mnoha různými způsoby. Například odfiltrovanými daty zdrojové tabulky, nebo jak jsem uváděl dříve - pomocí ovládacích prvků, a nebo i z "paměti". U toho posledního způsobu bych se zastavil.

Nabízí se Vzorec OFFSET kam se přímo zadává startovní buňka a posun o počet řádků + posun sloupců.
Postavte tabulku tak, aby data začínala ve buňce B2 a aby průměry měly shodné číslo jako je číslo sloupce. Řádky uvádíte jako délky 1-15, takže pak víte hned co do vzorce zadat - zdrojová buňka je List1.A1 (ta je s posuny = 0) a posun řádku odpovídá délce (+1 až +15). Posun sloupce odpovídá průměru. Do vzorce =OFFSET(List1.A1;0;0;1) (ten zobrazuje obsah buňky A1 zadáte čísla =OFFSET(List1.A1;řádků=délka;sloupců=průměr;1).

Samozřejmě lepší je načítat údaje čísel z buněk. Takže dáte do buňky A1 Listu2 číslo řádků, do buňky B1 List2 číslo průměru a vzorec v Listu2 bude v C1.
List2 A1 = číslo řádku
List2 B1 = číslo sloupce
List2 C1 = =OFFSET(List1.A1;A1;B1;1)

Ovšem tohle patří skutečně do Fóra a ne do diskuse, takže pokud chcete poradit lépe (více) obraťte se s důvěrou na zdejší fórum.
user avatar lp.
Odpovědět
Práce v tabulkovém procesoru Calc
24. 02. 2016, 12:43:03
Jak bylo uvedeno, vlookup nebo hlookup. Jen od boku:

=vlookup(x;A2:BI17;match(y;B2:BI2;1)+1;0)

Zadání není moc úplně jednoznačné.
Předpokládám že průměry jsou setříděné a hledá se nejbližší menší.

Jinak na tyto dotazy je forum.
user avatar Pepa
Odpovědět
Práce v tabulkovém procesoru Calc
10. 10. 2021, 05:27:17
Ahoj všichni,potřebuji v calku při ukládání dokumentu změnit název souboru podle obsahu buňky.Obsah buňky se bude každý den měnit.
user avatar neutr
Odpovědět
Práce v tabulkovém procesoru Calc
10. 10. 2021, 06:04:56
Na tohle existuje makro. Sem ale nelze vkládat soubory. Přihlašte se do fóra jako nový uživatel a tam v sekci Calc vytvořte dotaz.

Sem se to nehodí už jen proto, že jde o 11 let starý článek

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
 
 
woo jaw demo hz