Vytvořte si jmenovku pomocí hromadné korespondence

writer.png Nedávno jsme představili základní možnosti a práci s Průvodcem hromadné korespondence. V dnešním článku se zaměříme právě na něj v souvislosti s tvorbou jmenovky nebo štítku se jménem na různé akce. Vše si ukážeme opět na praktickém příkladě. Jedná se totiž o typickou situaci, kdy máte připravit spoustu v podstatě stejných materiálů s jedním rozdílem, kterým je v tomto případě jméno.  

Jmenovka a štítek se jménem

Jmenovka nebo chcete-li štítek se jménem slouží pro snadnou identifikaci osoby na různých akcích, jako jsou například kongresy, uzavřené exkurze a podobně. V těchto případech totiž často máte k dispozici jako organizátor seznam hostů a pomocí hromadné korespondence jej můžete využít k velice rychlému vytvoření právě jakýchsi štítků se jménem, aniž byste je museli vytvářet doslova jeden po druhém. Opět si však vystačíme pouze s aplikacemi spadajícími do OpenOffice.org, konkrétně s Calcem, Base a Writerem.

Příprava dat a vytvoření databáze

Vzhledem k tomu, že je tato část vysvětlena podrobně v článku Tiskněte dopisy a pozvánky pomocí hromadné korespondence, je tentokrát vyložena poněkud stručněji a bez přiložených snímků. V první řadě si připravte například sešit z Calcu, kde máte zejména jména osob, a uložte jej. Dále jděte do aplikace Base, kde zvolte v první záložce Vybrat databázi možnost Připojit k databázi a vyberte Spreadsheet (tedy sešit). V druhé záložce Nastavit spojení s tabulkou vyberte umístění sešitu z Calcu s připravenými daty a nakonec jen v poslední záložce databázi obyčejně uložte.

Nyní je třeba si databázi vybrat v aplikaci Writer, kam se přesuňte. Jděte do Zobrazit | Zdroje dat. Objeví se pod hlavním panelem část pro práci s databází. Po levé straně vyberte tu svou právě vytvořenou a přes + ji otevřete a na jméno listu dvakrát poklepejte myší.

Databáze otevřená ve WriteruDatabáze otevřená ve Writeru

Vytváříme samotnou jmenovku

Nyní je třeba si vytvořit samotnou jmenovku, ve které se bude v podstatě měnit jen zmíněné jméno a příjmení. V první řadě jděte na Formát | Stránka..., kde zvolte záložku Stránka. Tam vyberte Formát jako Vlastní a rozměry dle vlastní potřeby nebo uvážení. Sám jsem v příkladu zvolil šířku 8,8cm, výšku 5,4cm a okraje po každé straně 0,5cm.

Nastavení stránkyNastavení stránky

Nyní přichází řada na vyplnění statického obsahu ve jmenovce. Sám jsem si pro příklad vymyslel kongres OpenOffice.org s použitím loga, data konání akce a jménem registrovaného návštěvníka a jeho pořadovým číslem. Připravené logo (kterékoliv) stačí obyčejně zkopírovat, nebo vložit přes Vložit | Obrázek | Ze souboru... . Dále je důležité jej Ukotvit, a to Ke stránce kliknutím pravým tlačítkem myši na obrázek. Kamkoliv lze běžně napsat požadované informace, například název našeho smyšleného kongresu a datum, stejně tak naformátovat.

Připravená jmenovka bez jménaPřipravená jmenovka bez jména

Nyní zbývá ještě vložit Jméno a Příjmení z databáze, kterou máte otevřenou přes Zobrazit | Zdroje dat. Klikněte levým tlačítkem myši na jméno v otevřené databázi nahoře a přetáhněte jej do požadovaného místa ve jmenovce. Stejný postup opakujte pro příjmení.

Jmenovka s přetaženým jménem z databázeJmenovka s přetaženým jménem z databáze

Využití Průvodce hromadnou korespondencí

Nyní již máte vše připravené pro použití Průvodce hromadnou korespondencí. Jděte tedy na Nástroje | Průvodce hromadnou korespondencí... Projděte všechny záložky bez jakýchkoliv změn až do Personalizace dokumentu, kde se vytvoří automaticky vizitky dle databáze, tedy v mém případě čtyři, jelikož mám v databázi čtyři záznamy o osobách. V záložce Uložit, vytisknout nebo odeslat vyberte možnost Uložit vygenerovaný dokument a dále Uložit jako jeden dokument. Poté klikněte na tlačítko Uložit dokumenty (uložte dle vlastního uvážení) a klikněte na Dokončit. Jmenovka je v podstatě hotová a zbývá snad už jen její tisk.

Průvodce hromadnou korespondencí, záložka Uložit, vytisknout nebo odeslatPrůvodce hromadnou korespondencí, záložka Uložit, vytisknout nebo odeslat

Spousta jmenovek, ale také spousta stranSpousta jmenovek, ale také spousta stran

Jak na tisk

Nakonec je třeba už jen vytisknout jmenovky přes Náhled stránky a dále Volby tisku náhledu (vždy ikonky v horním panelu nástrojů). Ve volbách tisku přitom můžete nastavit například šest řádků a tři sloupce jako na snímku Volby tisku. Mnohem snazší bude tato možnost v příštích OpenOffice.org 3.3, na které si však ještě musíme počkat. A tak je prozatím nejjednodušším řešením využití exportu do PDF a nastavení tisku ve vašem PDF prohlížeči.

Při tisku záleží na typu vaší tiskárny a jejich ovladačích. V tomto případě budou vycházet dva sloupce jmenovek v pěti řadách na výšku stránky A4 nebo také tři sloupce a tři řádky na její šířku.

Volby tisku ve WriteruVolby tisku ve Writeru

Můžete využít ikonku Přímý export do PDF a tisk si pak nastavit ve svém výchozím PDF prohlížeči. Například v Adobe Readeru jako Multiple pages per sheet u Page Scaling nebo v Document Vieweru v nastavení tisku přes možnost nastavení Stránek na stranu papíru. Těch možností je tu celá řada a odvíjí se od samotného prohlížeče, čímž také končíme dnešní článek. Pokud máte k tématu jakýkoliv dotaz, diskuze pod článkem je vám k dispozici.

(Jako ve škole) Průměr: 2.00 | Hodnotilo: 7
 

Komentáře

user avatar Vladimír Vojta
Odpovědět
Vytvořte si jmenovku pomocí hromadné korespondence
30. 09. 2010, 20:27:13
Rád bych se zeptal, zda-li je možné vkládat hromadně spolu se jménem i fotografii (např. portrétní fotografii). Díky za jakoukoliv odpověď.
user avatar Filip Dominec
Odpovědět
Re:Vytvořte si jmenovku pomocí hromadné korespondence
5. 11. 2010, 06:42:39
Asi by to chtělo spíchnout krátké vlastní makro, ale nevidím důvod, proč by to nešlo.

Tady jsou nějaké relevantní postupy na načítání obrázků:
1) http://ooomacros.org/user.php#95976 (Impress Photo Album Creator makro)
2) http://user.services.openoffice.org/en/forum/viewtopic.php?f=10&t=9490 (Batch import images into ODP)
3) http://www.oooforum.org/forum/viewtopic.phtml?t=44737 (Import Graphics as a batch)
user avatar Martin Stříž
Odpovědět
Vytvořte si jmenovku pomocí hromadné korespondence
17. 10. 2010, 15:01:34
Dobrý den,

jeden dotaz bych měl. Při sloučení dokumentů to vždy vloží za každou stranu jednu prázdnou stranu. Např. Váš výsledek měl mít 4 strany, ale má jich 7. Jak docílit toho, aby tam prázdné stránky nevkládal?

Děkuji,

Martin Stříž
user avatar Ken
Odpovědět
EvolutionLocal
23. 11. 2010, 10:28:09
zdravim, je tam mozne zvolit zdroj dat z EvolutionLocal... ale pak nejde potvrdit... tato volba by byla supr, mam rozsahly adresar v Evolution a bylo by supr ho pouzivat... nevis jak na to?
user avatar IrenaS
Odpovědět
Re:EvolutionLocal
23. 11. 2010, 16:21:36
Ptejte se prosím ve fóru, tady váš dotaz těžko někdo dohledá.
Dík
user avatar GeBu
Odpovědět
Vytvořte si jmenovku pomocí hromadné korespondence
7. 12. 2011, 21:10:00
Netušíte, jestli je možná hromadná korespondence v Draw? To by na štítky bylo optimálnější.

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
 
 
woo jaw demo hz