DicOOo - slovníky snadno a rychle

Pokud jste někdy potřebovali kontrolovat pravopis či dělit slova v jazyce, jehož slovníky nezískáte během instalace, určitě víte, že manuální instalace slovníků není zrovna jednoduchá. A právě v této situaci vám pomůže DicOOo - prográmek (přesněji makro v OOBasic) pro snadnou instalaci slovníků.  

V tomto článku se vám pokusím popsat, jak DicOOo funguje. Nejprve potřebujete textový dokument DicOOo.sxw, který si můžete stáhnout ze stránek lingucomponent.openoffice.org (zde najdete také různé balíky slovníků pro off-line použití). Abych vám ulehčil hledání, tady máte přímý odkaz DicOOo.sxw :-). Ve verzi 2.0 najdete DicOOo v nabídce Soubor - Průvodci - Instalovat nové slovniky.

scr1

Jelikož jde o textový dokument, otevřete jej v OOo Writeru. Pokud nemáte povolena všechna makra bez rozdílu, OOo se při otevření zeptá, zda chcete povolit spouštění maker. Pokud jste soubor stáhli z výše uvedené stránky, bez obav klikněte na tlačítko Spustit.

scr2

Až se dokument otevře, klikněte na jazyk, ve kterém chcete DicOOo spustit (já jsem vybral Czech, takže vidíte obrázky česky). Dokument se přesune na popis ve zvoleném jazyce, kde se dočtete informace o programu a případných problémech. Průvodce spustíte kliknutím na tlačítko Spustit DicOOo.

scr3

Objeví se okno průvodce, které s vámi komunikuje vybraným jazykem (jestli vám nevyhovuje můžete jazyk ještě změnit). Pokud zaškrtnete volbu Off-line instalace jazykového balíčku, zadejte cestu k jazykovému balíčku, který jste někdy dříve stáhli (viz odkaz výše).

V opačném případě musíte být připojen k Internetu a OOo musí mít povolen přístup k Internetu.

Pokud jste DicOOo spustili jako uživatel s administrátorskými právy, můžete si zvolit, zda chcete slovníky instalovat jen pro sebe jako uživatele, nebo jako administrátor pro všechny uživatele (Poznámka: slovník synonym může nainstalovat pouze administrátor). Další postup je stejný pro on-line i off-line instalaci, takže klikněte na tlačítko Další.

scr5

V tomto kroku se zobrazí seznam dostupných slovníků pro kontrolu pravopisu. Pokud instalujete z off-line balíčku, zobrazí se seznam hned. Pokud instalujete on-line, klikněte nejprve na tlačítko Zobrazit seznam. Potom si v seznamu vyberte slovníky, které chcete nainstalovat, a klikněte na tlačítko Další. Stejný postup zopakujte i se slovníky pro dělení slov a slovníky synonym (tezaurus).

Při on-line instalaci DicOOo také zkontroluje, zda není k dispozici novější verze, a nabídne její stažení.

scr6

Pokud instalujete on-line, DicOOo stáhne slovníky, které jste si vybrali. Zaškrtnete-li volbu Neaktualizovat, nainstalují se pouze ty slovníky, které ještě nemáte (toto platí pro on-line i off-line instalaci).

scr7

A tím je instalace slovníků hotova (tedy pokud nedojde k nějaké chybě). Slovníky můžete používat, až po vypnutí a zapnutí OpenOffice.org (včetně Rychlého spuštění). Nastavení slovníků najdete v menu Nástroje | Volby | Jazyková nastavení | Pomůcky pro psaní.

(Jako ve škole) Průměr: 2.33 | Hodnotilo: 3
 

Komentáře

user avatar Keršláger
Odpovědět
Chyba při aktualizaci DicOOo na verzi 1.6.1
20. 09. 2006, 09:59:18
Při pokusu o instalaci slovníků se v MS Win XP (přihlášen jako Administrátor) nabídne aktualizace DicOOo na verzi 1.6.1, avšak ta selže. Odkaz na ruční instalaci novější verze zde nevidím. Určitě by měl být odkaz na stránce Stáhnout. Nefunkční věc pak zbytečně vrhá špatné světlo na zbytek.
user avatar Cohen
Odpovědět
Všechny informace jsou k
14. 10. 2006, 11:57:41
Všechny informace jsou k dispozici zde: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Dictionaries
Je tam i odkaz na stažení nejnovjší verze DicOOo (http://ftp.services.openoffice.org/pub/OpenOffice.org/contrib/dictionaries/dicooo/DicOOo.sxw).
user avatar pjan
Odpovědět
Dicooo nefunguje za firewallem
25. 09. 2006, 23:02:59
Zkoušel jsem stáhnout české slovníky z Oo pod Windows i MacOS X. V Obou případech (parametry firewallu jsou nastavené) to při pokusu načíst seznam slovníků napíše, že Open office není připojena k internetu a tím jeinstalování slovníku nemožné.

Dají se slovníky někde stáhout bez tohoto nefungujícícho postupu?
user avatar Christof
Odpovědět
stáhnout balíček z adresy
26. 09. 2006, 07:51:14
stáhnout balíček z adresy http://lingucomponent.openoffice.org/dictpack.html a použít DicOOo pro offline instalaci
user avatar Štěpán Cenek
Odpovědět
Český tezaurus
16. 10. 2006, 22:13:58
Nedaří se mi nainstalovat český tezaurus - v seznamu, který stáhne DicOOo čeština pro tezaurus není a pokud si jej stáhnu zvlášť z webu, tak mi DicOOo napíše, že se nejedna o platný jazykový balíček. Ví někdo co s tím? Díky
user avatar josef. damborský
Odpovědět
DicOOo - slovníky snadno a rychle
24. 03. 2009, 20:36:20
odvezli mně protože mě bylo špatně.

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Adam Rambousek

Adam Rambousek

 

Public Relations

Využíváte plně potenciál M365 a Microsoft Vivu?

Využíváte plně potenciál M365 a Microsoft Vivu?Představte si, že Microsoft 365 je nejen soupravou nástrojů, ale skutečným prostředkem pro transformaci vašeho podnikání. Jednou ze společností, která vás na této cestě jako obchodní partner může podpořit, je Crayon Czech Republic and Slovakia.

Pokračování ...


 
 
woo jaw demo hz