Vývoj a nasazení balíku
Verze 3.1 za dveřmi, chystá se Google Summer of Code
Verze 3.1 vyjde na konci dubna/začátku května. Obsahuje množství oprav a drobných vylepšení, velká práce byla odvedena na vykreslování objektů - hrany budou vyhlazené, což vypadá lépe. Přehled všech novinek najdete v článku OpenOffice.org 3.1 New Features.
Nápadů na vylepšení je ale stále velmi mnoho. Projekt OpenOffice.org se nezúčastní programátorské soutěže Google Summer of Code. Ta je určena studentům, kteří si během prázdnin mohou vydělat peníze a zároveň pod vedením zkušených mentorů doprogramovat nějakou vlastnost, která chybí konkrétním projektům. Nepodařilo se nám zjistit, proč se nezapojí přímo OpenOffice.org, nicméně v projektu je aktivní verze Go OpenOffice.org (Go-OO), která z klasického OpenOffice.org vychází. Projekt sestavil dlouhý seznam toho, co by mohli studenti vytvořit, namátkou vybíráme
- navigační tlačítka pro pohyb mezi odkazy ve Writeru;
- předlohy snímků v Impressu uživatelsky upravitelné;
- náhled na stránku ve Writeru v reálném čase;
- optimalizace stylů pro Writer (odstranění mezer apod.);
- widgety pro startovací centrum (koncepty a návrhy);
- vylepšit/vytvořit importní filtry pro RTF, HTML, AutoCAD, Visio, SVG;
- integrace do KDE4;
- samostatný prohlížeč prezentací;
- ...a množství dalších.
Jak jsme již psali v článku OpenOffice.org 3: Padesát milionů k úspěchu, OpenOffice.org byl z hlavního webu stažen ve více než 50 milionech kopií, v době vydání tohoto článku se počty blíží hranici již 60 milionů! Do tohoto součtu se nepočítají žádné další jiné zdroje, takže podle uvedeného čísla nelze odhadovat počet uživatelů.
Jiný pohled na data z uživatelského dotazníku
O uživatelském průzkumu jsme psali také my (Výsledky průzkumu mezi uživateli v listopadu a prosinci 2008). Probíhal od listopadu do konce ledna a uživatelé v něm měli vyjádřit, jakým způsobem se k používání balíku dostali, které části potřebují nejčastěji, jak je používají, co jim vyhovuje a co jim vadí. Část výsledných dat jsme interpretovali ve zmíněném článku. Nyní se tým Renaissance, součást projektu User eXperience (UX), zaměřil na velmi podstatnou část výsledků: popisem vyjádřené postřehy a emoce. Tedy to, co lidé píší do kolonky "komentář", "vaše připomínky" apod. Jedná se o data, která nelze zpracovat automaticky.
Z dotazníku bylo získáno cca 200 000 (!!) odpovědí, z toho 18 000 lidí (!!) napsalo komentáře "svými slovy". Vyplynulo tak, že třetí nejpoužívanější aplikací je Impress, po Calcu (2.) a Writeru (nejpoužívanější). Nyní tedy tým prezentuje výsledky těchto komentářů k Impressu, které kategorizoval a stanovil percentuální zastoupení jednotlivých názorů.
Obrázek záměrně nereflektuje absolutní čísla, ale relativně zobrazuje témata společná všem názorům/uživatelům. Čísla v procentech vyjadřují počet shodných názorů vzhledem k celkové počtu názorů (=100 %), jejich frekvence je vyjádřena barvami, přičemž osciluje mezi dvěm póly. Červená znamená, že byl daný názor prezentován často, žlutá reprezentuje "ne tak častou" zmínku.
Z obrázku vyplývá, že více než chyby zajímá uživatele použitelnost a kvalita uživatelského rozhraní (nový návrh se zřejmě neujme ;-)). Sem patří největší množství stejných připomínek - bezmála třetina z nich! Zároveň jsou často zmiňovány, uživatele tedy trápí. Nejvíce je to složité ovládání, relativně málo uživatelé uváděli jako problém práci s objekty či seznamy.
Na druhém (spodním) konci obrázku je necelé procento připomínek týkající se chyb, což je vcelku překvapivé. O pár procent je převyšuje kategorie komentářů k připraveným vzhledům, šablonám a jejich dostupnosti.
Doufejme, že se brzy dočkáme podobné interpretace také v případě Calcu a Writeru. Bezesporu to bude zajímavé čtení.
Konference
V uplynulých týdnech proběhlo v Evropě i u nás několik konferencí, kde zazněly příspěvky k OpenOffice.org:
- Počítač ve škole, 7.-9. dubna 2009, Nové Město na Moravě (zvali jsme vás). Více v článku Přednáška: OpenOffice.org pro žáky, studenty a učitele.
- LinuxExpo 2009, 15.-16. dubna 2009, Praha. Robert Vojta: OpenOffice.org jako služba
- OpenExpo Bern, 1.-2. dubna 2009, Bern. Elizabeth Matthis: Projekt Renaissance. Entwicklung einer neuen Benutzeroberfläche f. OpenOffice.org. PDF prezentace, video na YouTube.com.
Nový web pro šablony
Nový portál obsahující šablony je oficiálně uveden společně s verzí 3.1. Sídlí na adrese http://templates.services.openoffice.org a stejně jako jiné weby projektu OpenOffice.org jej nelze jednoduše přeložit např. do češtiny. Na rozdíl od webu pro rozšíření lze jazyk alespoň manuálně přepnout, nicméně češtinu ani slovenštinu tam zatím nehledejte. Samotné šablony jsou převážně anglicky a německy, české nebo slovenské šablony můžete poslat k nám do redakce (redakce@openofficecz), vystavíme je na našem portálu, který česky a slovensky je. Už nabízíme například tyto šablony:
Šablona výpočtu pro odvody ze zemědělského půdního fondu
redakce OpenOffice.cz | 14. 05. 2015 | hodnocení: 1.29
Šablona pro výpočet odvodů ze zemědělského půdního fondu byla aktualizována
redakce OpenOffice.cz | 15. 02. 2013
Stáhněte si rozvrh hodin pro školní rok 2012 až 2013
redakce OpenOffice.cz | 4. 09. 2012 | hodnocení: 2.33
Máme pro vás šablonu – Deklarace celní hodnoty
redakce OpenOffice.cz | 16. 01. 2012 | hodnocení: 1.00
Vzor firemní šablony pro dopis ve formátu OpenDocument
redakce OpenOffice.cz | 25. 11. 2010 | hodnocení: 3.11
Máme pro vás ke stažení jídelní lístek pro školy
redakce OpenOffice.cz | 20. 10. 2010 | hodnocení: 1.00
Kniha jízd 2010 s cestovním příkazem – stáhněte si šablonu
redakce OpenOffice.cz | 27. 01. 2010 | hodnocení: 1.00
Kalkulátor společných akcí – stáhněte si zajímavou šablonu
redakce OpenOffice.cz | 20. 01. 2010 | hodnocení: 1.00
Zajímavá rozšíření
Slovníky překlepů apod. najdete na stránce portálu Rozšíření. Všechny se instalují stejně, návod najdete na naší wiki.
Writer2XHTML, Writer32LaTeX
projekt Writer2LaTeX
Sada rozšíření a skriptů pro převod dokumentů ve formátu OpenDocument na jiné formáty, které se uplatňují na webu nebo je lze dále jinak zpracovat. Při exportu je možné zadat množství parametrů, které ovlivňují výsledek. Zatím není česky/slovensky.
OOo2FG - panel nástrojů
OpenOffice.org2GoogleDocs - export & import to Google Docs, Zoho, WebDAV
Rozšíření, který importuje a exportujte dokumenty z/do služeb Google Dokumenty a Zoho.