Pokročilé číslování stran v OpenOffice.org 2.0 Writer

Představte si, že máte dokument, který má titulní stránku, kde prostě nechcete mít číslování – např. diplomová práce. Na této titulní straně máte nadpisy a číslování tam prostě nepotřebujete. Zároveň však chcete, aby se tato první stránka započítávala do celkového množství stran, které v dokumentu jsou.  

Číslování dokumentů s titulní stránkou

Výchozí stránkový stylVýchozí stránkový styl

Metodou pokusů a omylů jste možná přišli no to, že pokud na první stránce smažete záhlaví, automaticky jej vymažete i na ostatních stránkách. Tudy cesta nevede. Musíte k tomu využít tzv. stránkové styly. Najdete je v nabídce Formát | Styly a formátování nebo stačí stisknout F11. Objeví se okno se styly. Nás zajímá 4. ikona zleva – Styly stránky.

Nejdříve si otevřete nový dokument. Abychom si mohli vysvětlit, jak tento stránkový styl funguje, potřebujeme opět nějaké množství textu, nejlépe tři strany. Můžete jej napsat ručně nebo opět využít tzv. vycpávkový text (anglicky dummy text), který je v OpenOffice.org připraven k použití. Pro jeho vyvolání napište do řádku malými písmeny dt a stiskněte klávesu F3. Do textu bude vložen jeden odstavec textu. Celou operaci zopakujte desetkrát, vytvoříte tři strany textu.

Pomocí klávesové kombinace Ctrl+Home se přesuňte na první stránku a vložte sem jakékoliv záhlaví, nejlépe číslování strany ve formátu Strana 1. Zkontrolujte, že záhlaví máte na všech vámi vytvořených stranách (první až třetí).

Záhlaví s číslem stranyZáhlaví s číslem strany

Stránkový styl První stranaStránkový styl První strana

Vraťte se zpět k oknu se styly a všimněte si, že máte vybrán (a tedy i aktivován) styl Výchozí. My budeme používat styl pojmenovaný První stránka. Když na něj myší dvakrát kliknete, aktivujete jej.

Někdy se také stává, že vaše příručka nebo diplomová práce může obsahovat jiné záhlaví pro levé či pravé stránky. Typicky se např. používá formát, kdy je vlevo autor a jméno příručky, zatímco v záhlaví na pravé straně se uvádí jméno kapitoly.

Někdy stačí i méně prozaický důvod – zarovnání. Na levých stránkách chcete mít číslo strany vlevo a na pravých vpravo. V těchto případech je nutno použít jiné speciální stránkové styly nazvané Pravá stránka a Levá stránka. Najdete je ve stejném místě jako styl První stránka.

Po aplikaci stylu můžete zkontrolovat, že každé dvě po sobě jdoucí stránky mají pokaždé jiný styl záhlaví. Pak již jen stačí do každého z nich přejít a nastavit požadované vlastnosti (např. zarovnání vlevo pro levou stránku a zarovnání vpravo pro pravou stránku).

Práce s těmito stránkovými styly je již pak úplně stejná jako s každým jiným stylem. K úplnému výčtu ještě chybí informace o tom, jak rychle zjistit, který stránkový styl je aplikován. Stačí se podívat na spodní lištu okna OpenOffice.org Writeru, vedle počtu stran. Na obrázku vidíte aplikovaný styl První stránka.

Aplikovaný styl První stranaAplikovaný styl První strana

Pro rychlé vyvolání okna se styly můžete využít Formát | Styly a formátování nebo klávesu F11. Někdy vám mohou klávesové zkratky hodně zjednodušit ovládání. Pokud nějaká funkce v nabídce klávesovou zkratku má, najdete ji napsanou vedle jména funkce.

_MA_LE_JNP_TEXT
(Jako ve škole) Průměr: 3.68 | Hodnotilo: 50
 

Komentáře

user avatar poldy
Odpovědět
vice stranek
8. 05. 2008, 12:51:09
Nevim jestli autor psal diplomovou praci nekdy ale z pravdidla je potreba nemit zahlavi na NEKOLIKA prvnich strankach k cemuz vam tebto clanek nepomuze hlavne ze vite jak delat dummy text !!!!
user avatar
Odpovědět
První stránky
24. 06. 2008, 20:42:31
Protože jste chytřejší, jistě víte, že stačí změnit styl První stránka, případně si vytvořit pro několik prvních stran další styl, kde si vše nastavíte podle požadavků, že?
user avatar Romana
Odpovědět
Re:První stránky
15. 09. 2010, 17:43:51
Co když v nabídce stylů styl "první stránka" vůbec nemám?
user avatar IrenaS
Odpovědět
Re:Re:První stránky
15. 09. 2010, 18:30:18
Styl s názvem První stránka je v OpenOffice.org určitě. Ve Styly a formátování kliknete na čtvrtou ikonu zleva a v poli ten styl bude.
Prosím, abyste se příště obrátili na fórum. Tohle je už starý článek. Nikdo dotaz nedohledá.
user avatar Ondřej Závodný
Odpovědět
Pokročilé číslování stran v OpenOffice.org 2.0 Writer
2. 12. 2008, 15:26:45
Dát na druhou a další stránky styl "První stránka" taky funguje...
user avatar Lukáš
Odpovědět
Pokročilé číslování stran v OpenOffice.org 2.0 Writer
8. 12. 2008, 14:48:09
Zdravím. A jak teda v Oo 2.3 udělat třeba čtyři první stránky nečíslovaný (bez zápatí a záhlaví)? První stránku nelze aplikovat na jinou než první. Počet nečíslovaných stran tam taky pokud vím nastavit nejde. Poraďte
user avatar redakce portálu
Odpovědět
Re:Pokročilé číslování stran v OpenOffice.org 2.0 Writer
9. 12. 2008, 09:34:03
Vytvořte si stránkový styl (v okně Styly a formátování jsou stránkové styly pod čtvrtou ikonou zleva): pravým tlačítkem založíte nový styl ,pojmenujte jej a nastavte jeho vlastnosti, tedy záhlaví a zápatí.

Pak je nutné styl na stránky aplikovat - to jde několika způsoby, uvedu jeden. Dole na liště je vypsán styl strany, bývá tam např. "Výchozí". Klepněte pravým tlačítkem a vyberte svůj styl - aplikuje se ovšem na všechny strany. Proto běžte na místo, kde je poslední stránka (čtvrtá) a zvolte Vložit | Ruční zalomení | Zalomení stránky - a vyberte styl, který má po zalomení následovat, tedy zřejmě Výchozí.

Po provedení by měl na prvních stranách být váš nový styl, dále už pak styl pro běžné strany.
user avatar dzuny
Odpovědět
Re:Re:Pokročilé číslování stran v OpenOffice.org 2.0 Writer
22. 03. 2009, 16:16:55
Podle vaseho navodu jsem nastavil, první 4 strany na jiny styl, již mi nedělají záhlaví ani zápatí ale když chci dát na 4 stranu stránkování pořád mi to píše číslo 4 a ne číslo 1. Poradíte?
user avatar Kulja
Odpovědět
Re:Re:Re:Pokročilé číslování stran v OpenOffice.org 2.0 Writer
29. 03. 2009, 21:21:40
Když poklikáte na číslo stránky v některém ze zápatí zobrazí se Vám dialog ve kterém je možné nastavit odchylku. Např. pokud máte první dvě strany s obsahem který nechcete číslovat nastavíte odchylku -2. Strany tak budou číslovány od 1.

Problém ovšem je, že při generování obsahu Vám to bude k prdu, protože OO.org do obsahů/rejstříků vkládají původní čísla (bez odchylky).

PS: Dnes jsem dopsal bakalářku a všimnul jsem si toho. Doufám že se to dá někde změnit, protože jinak si to můžu rovnou hodit.

email: radek uzenáč kulja tečka net
user avatar Kulja
Odpovědět
Re:Re:Re:Re:Pokročilé číslování stran v OpenOffice.org 2.0 Writer
29. 03. 2009, 21:29:28
Tak jde to. Stačí jenom hledat. Viz.: http://www.openoffice.cz/diskuse/diskuze-ke-clankum/testujte-openoffice-org-2-0 ... hledejte "automatický obsah".
user avatar Lila
Odpovědět
Pokročilé číslování stran v OpenOffice.org 2.0 Writer
5. 04. 2009, 19:41:54
Já když píšu diplomku nebo něco podobného, tak mám prostě otevřené 2 dokumenty. V prvním píšu titulní str.,úvodní,obsah atd. ty co se nečíslují a v druhém začnu prostě psát až třeba na 5 stránce. Já mám spíš problém se zarovnáním čísel v obsahu. Vím že se to dělá s tabulátorem ale dělám to asi blbě. Jinak s OpenOffice nejsem vůbec spokojená (i když se mi nelíbí ani Microsoft Office 2007 - hroznej zmatek než si člověk zvykne)-mnoho lidí má totiž právě Microsofty a nejdou jim otevřít dokumenty, které jim pošlu (pokud je neuložím jako např. WOrd, PowerPoint apod. kde zase riskuji rozhození formátu)
user avatar Tonda
Odpovědět
Re:Pokročilé číslování stran v OpenOffice.org 2.0 Writer
23. 04. 2009, 16:39:44
pro kompatibilni distribuci je dobre vyexportovat dokument do PDF, cimz se ale pro prijemce komplikuje moznost upravy dokumentu :-)
user avatar Bára
Odpovědět
Pokročilé číslování stran v OpenOffice.org 2.0 Writer
4. 06. 2009, 22:59:00
/jen takový povzdechnutí/ Ten návod vypadá dobře, jen je škoda, že není v nápovědě přímo v programu, ušetřilo by mi to dost nadávek při psaní školní práce a vypadala by určitě lépe.
user avatar Kris
Odpovědět
Pokročilé číslování stran v OpenOffice.org 2.0 Writer
28. 06. 2009, 14:42:30
Skorem to vypadá, že to jde docela i jednoduše....zkrátka. Stačí vložit zápatí. Potom dát VLOŽIT - POLE - JINÉ...V typu zadáte STRÁNKA..ve VYBRAT zvolíte ČÍSLA STRÁNEK. Ve FORMÁTU zvolíte požadovaný formát a potom na řádek ODCHYLKA napíšete, kde nechcete mít číslování....například chcete začít s číslováním na šesté stránce. Do kolonky ODCHYLKA tedy zadáte -5............funguje to krásně a je to jednoduché :)
user avatar anet
Odpovědět
Re:Pokročilé číslování stran v OpenOffice.org 2.0 Writer
7. 03. 2011, 21:32:27
a jak to jde udělat ve wordu 2003???
user avatar IrenaS
Odpovědět
Re:Re:Pokročilé číslování stran v OpenOffice.org 2.0 Writer
10. 03. 2011, 17:08:37
Zdá se, že jste si spletl web :-(.
user avatar Spajly
Odpovědět
Pokročilé číslování stran v OpenOffice.org 2.0 Writer
6. 04. 2010, 11:05:50
Super, děkuji za všechny rady tady, pomohly mi velice k vyznání se v opeoffice a teď jsem dočíslovala stránky tak že prvních 5 nemám a další začínají krásně od čísla 1:-) Spokojenost, teď se jdu pustit do vytváření obsahu.,..to bude taky něco:-)
user avatar Iris
Odpovědět
Pokročilé číslování stran v OpenOffice.org 2.0 Writer
26. 05. 2010, 00:04:52
Díky, odchylka funguje na číslování, nicméně obsah si stále žije vlastním žiovtem...
user avatar Misha
Odpovědět
Pokročilé číslování stran v OpenOffice.org 2.0 Writer
11. 06. 2011, 20:45:05
Zajímalo by mne, zda je možné vytvořit vlastní číslování - konkrétně se jedná o číslování příloh v Bp. Potřebuji aby bylo číslování ve formátu P1 - Pxy... povedlo se mi to v zápatí na stránkách... ale aktualizovaný obsah to vzdycky ignruje... dokáže mi někdo poradit?
user avatar IrenaS
Odpovědět
Re:Pokročilé číslování stran v OpenOffice.org 2.0 Writer
13. 06. 2011, 13:53:36
Prosím, dejte svůj dotaz do fóra. Toto je skoro tři roky starý článek...
user avatar dena15
Odpovědět
Pokročilé číslování stran v OpenOffice.org 2.0 Writer
3. 09. 2011, 10:24:07
príspevok mi veľmi pomohol,len mám problém s obalom, ktorý musí byť v diplomovej práci,ked sa odovzdáva i elektronicky...aby sa tá strana nezapočítala do počtu strán, kedže sa tlačí len na dosky práce.
Ďakujem za pomoc
user avatar mirka
Odpovědět
Pokročilé číslování stran v OpenOffice.org 2.0 Writer
2. 02. 2012, 14:36:24
Dobrý den, prosím o radu. V dokumentu mám pravé a levé stránky s číslováním. Použila jsem formát stránky Left Page a Right Page. Občas ale potřebuji, aby na jedné strácne nebylo její číslování. Vytvořila jsem si nový styl "Left Page bez cislovani". Pokud jej však na stránku vyberu, změní se mi automaticky všechny levé stránky v dokumentu. Co s tím? Díky
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Pokročilé číslování stran v OpenOffice.org 2.0 Writer
2. 02. 2012, 15:28:12
Ano, chápu, předpokládám, že jste stránku nezalomila. Takže postup je následující:
Dejte kuzor na poslední řádek stránky, za níž má být další stránka s novým stylem. Zalomte třeba příkazem z nabídky Vložit | Ruční zalomení. Vyberte pak patřičný styl stránky, jaký má být následující stránce přiřazen.

Zalomení pak poznáte podle zvýrazněného pruhu na horním okraji stránky a v LibreOffice 3.5 přerušovanou čárou mezi stránkami.

Pak byste měla zase stránku zalomit. Nestačí jen stránku vybrat a přiřadit jí styl. Protože ten se tak aplikuje na všechny související stránky. Tady jste asi vybrala levou stránku, takže se změna uplatnila u všech stránek nadefinovaných tímto stylem.

Pro příště se ale ptejte ve foru, je to tak lepší, protože se o problému doví víc lidí.
user avatar Martin
Odpovědět
JAK NA TO JEDNODUŠE
23. 02. 2012, 11:42:11
Ahoj,
přišel jsem na jinou možnost, možná už to tady taky někdo napsal. Když se nastaví v dokumentu číslování, pak by měl stačit dvojklik přímo na číslo stránky a objeví se volba "upravit pole dokument". V pravém dolním rohu je volba "odchylka" do které vepíšete se znaménkem mínus požadovaný počet neočíslovaných prvních stran. Např. "-6" pro prvních šest nečíslovaných. A je to :-)
user avatar Jirka a Míša
Odpovědět
Pokročilé číslování stran v OpenOffice.org 2.0 Writer
9. 04. 2012, 11:50:34
Dobrý den,potřebovali bychom poradit s číslováním stránek tak aby to bylo tak že prvních třeba 5 stránek není očíslovaných a následující stránka má číslo 6. Prosíme o pomoc-termín se blíží:-). Díky
user avatar Tom
Odpovědět
Pokročilé číslování stran v OpenOffice.org 2.0 Writer
19. 04. 2012, 11:56:21
Jirka a Míša
dokument s textem
v nabídce vložit dáš zápatí-vše
klikneš na stránku, od které se má číslovat, tj. třeba na stránce 5 klikneš myší do pole zápatí.
v nabídce vložit - pole-jiné
v okně, jež se objevilo vybereš dokument-typ stránka-vybrat stránky-formát jako styl stránky-v odchylce nastavíš vždy číslo o jedno menší to jest 4
dáš vložit a zavřít.
user avatar Jan
Odpovědět
Pokročilé číslování stran v OpenOffice.org 2.0 Writer
1. 04. 2013, 21:13:54
Ano, a nebo přes to člověk hodí obrázek bílého pole, který číslování zakryje tam, kde je to potřeba. Práce se odevzdávají v tisknuté podobě nebo pdf takže to nikdo nepozná. A zabere to asi tak o půl hodiny míň času. Stejně je to číslování neintuitivní.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Pokročilé číslování stran v OpenOffice.org 2.0 Writer
3. 04. 2013, 00:47:11
Asi je to otázka názoru a osobních preferencích, mně to celkem vyhovuje...
user avatar razz
Odpovědět
Pokročilé číslování stran v OpenOffice.org 2.0 Writer
3. 02. 2014, 00:09:23
děkuji vám, tento článek mi rychle pomohl!
user avatar Josef
Odpovědět
Pokročilé číslování stran v OpenOffice.org 2.0 Writer
14. 12. 2021, 13:23:11
Vymrdanina nejvyššího kalibru, absolutně nefunguje, nesrozumitelné
user avatar pavel_hlad
Odpovědět
Re:Pokročilé číslování stran v OpenOffice.org 2.0 Writer
15. 12. 2021, 17:55:19
Pane Josefe, k Vašemu příspěvku mám dvě připomínky:
1. Než někam napíšete svůj názor, uvědomte si, kam píšete - zda svým souputníkům (těm klidně pište ve stylu, kterým svůj příspěvek začínáte), nebo na fórum lidí zabývajících se problematikou software a těm, prosím, pište slušně a pokud to neumíte, nepište vůbec.
2. Než začnete klovat do klávesnice, pokuste se uvědomit si, k čemu se chcete vyjádřit. V tomto konkrétním případě se vyjadřujete k článku starému více než 14 roků! Od té doby se software posunul na úplně jiný level. Navíc OpenOffice je překonán balíkem LibreOffice - možná by nebylo ke škodě, kdybyste jej vyzkoušel.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Re:Pokročilé číslování stran v OpenOffice.org 2.0 Writer
18. 12. 2021, 22:24:33
Díky, Pavel, za reakci. Normálně bych tenhle "komentář" smazal, ale byl jste rychlejší. A byla by škoda s ním mazat i vaši reakci, která je k věci a opravdu hodnotná.

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Svatopluk Vit

Svatopluk Vit

 

Public Relations

Využíváte plně potenciál M365 a Microsoft Vivu?

Využíváte plně potenciál M365 a Microsoft Vivu?Představte si, že Microsoft 365 je nejen soupravou nástrojů, ale skutečným prostředkem pro transformaci vašeho podnikání. Jednou ze společností, která vás na této cestě jako obchodní partner může podpořit, je Crayon Czech Republic and Slovakia.

Pokračování ...


 
 
woo jaw demo hz