Vyšší škola - používáme styly

Po otevření knihy od pana Lapáčka jsem se těšil na kapitolu "Vyšší škola práce s dokumenty". Bohužel jsem byl zklamán. Jak rozsahem (6 stran) tak pochopitelně i obsahem. Rozhodl jsem se vypůjčit si název "Vyšší škola" a dnešním dnem tak začít seriál o tom, jak efektivně pracovat s kancelářským balíkem OpenOffice.org. Pevně doufám, že se vám tento seriál bude líbit.  

Na samý začátek jsem zvolil téma - Používáme styly. Půjde o přiblížení toho co jsou to styly, jak se používají a v čem nám mohou usnadnit život.

Úvod

Cílem článku není seznámit čtenáře s každým detailem různých dialogových oken, ale nastínit způsob práce se styly a ukázat jakým způsobem nám mohou usnadnit práci.

Styl je pojmenovaný souhrn vlastností znaků, odstavců, stránek, číslování a dalších námi používaných elementů. Pro lepší pochopení celé prolematiky se podívejme na jeden praktický příklad.

Představme si, že píšeme delší text, který obsahuje několik kapitol. My chceme aby byl každý název kapitoly napsán pomocí písma Arial o velikost 14 bodů a tučně. Můžeme každý název kapitoly upravit ručně a nebo vytvořit styl s názvem Nadpis 1. První způsob je zdlouhavý a neumožňuje efektivní změnu formátování textu. Myslím tím to, že pokud se rozhodneme změnit velikost písma, musíme to udělat ručně u každého nadpisu. V druhém případě je změna velmi jednoduchá – ve stylu nastavíme jinou velikost písma, která se automaticky aplikuje na všechny nadpisy, které používají náš styl.

Druhy stylů

OpenOffice.org rozlišuje několik druhů stylů:

 • znakové styly,
 • styly odstavce,
 • styly rámců,
 • styly stránky
 • a styly číslování.

Znakové styly slouží k formátování jednotlivých znaků, slov či celých vět. Styly odstavce slouží k formátování celých odstavců a zároveň nám nabízí možnost nastavit styl následujícího odstavce. Styly rámců slouží k formátování rámců, které mohou ohraničovat obrázky, text a další objekty. Styly stránky slouží k nastavení struktury stránky – velikost, orientace, okraje, záhlaví, zápatí, atd. Styly číslování nám umožňují změnit formátování číslování nebo odrážek.

Stylista

Stylista - styl odstavce VýchozíStylista - styl odstavce Výchozí

Pro práci se styly budeme používat Stylistu, kterého zobrazíme pomocí klávesy F11. Opětovným stiskem klávesy F11 Stylistu skryjeme. Okno je rozděleno na dvě části:

 • nástrojová lišta
 • a seznam stylů.

Nástrojová lišta nám umožňuje přepínat druhy stylů. Jde o prvních pět tlačítek, které představují:

 • styly odstavce,
 • znakové styly,
 • styly rámců,
 • styly stránky
 • a styly číslování.

Zároveň nám umožňuje se styly pracovat. Jde o tlačítka na pravé straně. K nim se vrátíme později.

Seznam stylů obsahuje všechny dostupné styly daného druhu. Způsob jejich zobrazení je možné ovlivnit. Nejpoužívanější možnosti jsou:

 • hierarchicky,
 • vše,
 • použité styly
 • a vlastní styly.

Možností je samozřejmě více, ale to nechám na čtenářích.

Aplikace stylu

Styl je možné aplikovat několika způsoby. Označíme text a pomocí dvojkliku na název stylu styl aplikujeme.

 

Vyplňování formátuVyplňování formátu

Druhou možností je použití tzv. Režimu vyplňování formátu (ikona ve tvaru konve v nástrojové liště Stylisty). Vybereme styl, stiskneme ikonu Režim vyplňování formátu a označíme text, na který chceme daný styl aplikovat. Kurzor myši ve tvaru konve zůstal. Je to způsobeno tím, že můžeme označit jakékoliv množství textu dokud neukončíme režim vyplňování. Učinit tak můžeme stiskem klávesy Esc nebo opětovným stiskem tlačítka Režim vyplňování formátu. Stiskem pravého tlačítka myši můžeme zrušit poslední aplikaci stylu pro případ, že se spleteme.

Aktualizace stylu

Aktualizace styluAktualizace stylu

Styl je možné aktualizovat přímo z našeho dokumentu. Představme si situaci, kdy máme několik nadpisů. Nevyhovuje nám jejich formát a proto jeden nadpis ručně upravíme. Tyto změny můžeme promítnout do použitého stylu a upravit tak i všechny ostatní nadpisy dokumentu. Učiníme tak pouhým stiskem tlačítka Aktualizovat styl.

Úprava stylu

Každý styl je možné upravit. Učiníme tak stiskem pravého tlačítka na názvu stylu a z místní nabídky vybereme volbu Upravit... V dialogovém okně upravíme styl a změny uložíme stiskem tlačítka OK. Provedené změny se automaticky aplikují na všechny elementy, které jsou s daným stylem spojeny.

Tvorba nového stylu

Nový styl vytvoříme stiskem pravého tlačítka myši na seznamu stylů. Z místní nabídky vybereme volbu Nový... Objeví se nám stejný dialog jako v případě úpravy stylu. Upravíme vlastnosti a stiskem tlačítka OK styl uložíme.

Hierarchické provázání stylů

Nový styl můžeme provázat s již existujícím stylem. V praxi to znamená, že se v novém stylu použijí všechny vlastnosti již existujícího stylu. Tyto vazby jsou aktivní.

Pro lepší pochopení se podívejme na příklad již existujících stylů. Styl Nadpis má definováno písmo Arial, styl písma Normální a velikost 14 bodů. Styl Nadpis 1 je svázán se stylem Nadpis a liší se pouze ve stylu písma (tučné) a velikostí (115%). Pokud změníme styl písma ve stylu Nadpis na kurzívu, změní se automaticky styl písma ve stylu Nadpis 1 z tučného na tučnou kurzívu. Změníme-li velikost písma ve stylu Nadpis, automaticky se změní i velikost písma ve stylu Nadpis 1. Raději opakuji, vazby jsou aktivní.

Provázat styly můžeme v dialogu na úpravu/tvorbu stylu. Slouží k tomu volba Spojeno s na záložce Organizátor.

Hierarchické zobrazení stylů

Hierarchické zobrazení stylůHierarchické zobrazení stylů

Vracíme se zpět k hierarchickému zobrazení stylů, které jsem zmínil na začátku. Zvolíme-li tuto volbu, všechny styly se nám zobrazí ve stromové struktuře. Tato možnost nám usnadňuje procházení stylů a zjišťování jejich vzájemných vazeb.

Katalog stylů

Katalog stylůKatalog stylů

Pomocí klávesové zkratky Ctrl+F11 můžeme vyvolat katalog stylů, který nám umožňuje přehlednou správu stylů. Velmi užitečným pomocníkem je Organizátor.

Závěr

Myslím, že jsem vás zahltil nemalým množstvím informací. Raději si článek pročtěte ještě jednou a vše si vyzkoušejte. Pokud něčemu nebudete rozumět, rád vám odpovím. K tomuto účelu slouží naše diskusní skupiny a komentáře, které můžete přidávat k jednotlivým článkům.

(Jako ve škole) Průměr: 1.56 | Hodnotilo: 9
 

Komentáře

user avatar jar
Odpovědět
odstranění stylu
14. 12. 2005, 13:47:06
Dobrý den nepodařilo se mi nikde najít jak se zbavit předdefinovaných stylů, nejdou smazat. Existuje na to nějaký postup?
user avatar suchar
Odpovědět
myšičko myš, pojď ke mně blíž...
14. 12. 2005, 16:33:51
Pravé tlačítko + Odstranit v katalogu stylů nestačí?
Asi ne, když se na to ptáte... Předpokládám, že chcete nejspíš smazat třeba Nadpis 1 a podobné.
Ale co změnit pohled pouze na použité styly? To už by situaci nevyřešilo?
Obecně si myslím, že výchozí styly jsou nastaveny tak dobře, že by měly pokrýt všechny základní potřeby - vše ostatní pak lze řešit přidáním dalších. Následně stačí už jen přepnout na použité styly a ty nepoužité tudíž nepřekáží.
Pravda, je to tak trochu cimrmanův krok stranou...
user avatar jar
Odpovědět
nežádoucí styly
21. 12. 2005, 10:47:36
Děkuji za odpověď moc mě nepotěšila, pro lidi "všechno sám" určitě nějaké přednastavení nestačí. :-)
Ale je pravda že to přepnutí by mělo stačit.
Možná by to šlo napravit v nějakém souboru "normal.dot" :-)
user avatar Martin Hrdina
Odpovědět
RE
20. 03. 2007, 20:43:01
Rekl bych, ze prednastavene styly toho pokryvaji az moc.nevim proc se musi OO snazit za kazdou cenu podobat MS Office v neprehlednosti a mnoha zbytecnostech, ktere stejne vetsina uzivatelu nikdy nevyuzije.
user avatar jr
Odpovědět
aplikace stylu pomoci kombinaci klaves
27. 12. 2005, 20:31:57
Vazeni pratele,

open office vypada vazne bajecne. Jak jsem vsak zjistil, tak v MS Wordu se pro me stala naprosto navykovou prace se styly.

Je mozne, stejne jako ve Wordu aplikovat styl pomoci "horkych" klaves? Napriklad stly default jsem mel nastaven na kombinavi klaves "ALT A", naspisy na "ALT 1"..."ALT 5".

Moznost priradit v OO horkou klavesu ke stylu jsem bohuzel nikde nenasel.:(

dekuji za pomoc,
JR
user avatar suchar
Odpovědět
Přiřazení klávesových zkratek stylům
28. 12. 2005, 10:40:31
Nástroje|Přizpůsobit|Klávesnice| - Kategorie - Styly - ParagraphStyles.
user avatar tractoros
Odpovědět
definice klávesové zkratky
23. 04. 2006, 23:26:24
Proč nění v OO možné definovat klávesou zkratku stylu přímo v parametrech samotného stylu. Tj. když tedy vytvážím nový styl nebo modifikuji předdefinovaný, hodila by se rovněž záložka, kde by bylo možno definovat klávesovou zkratku.
Je sice super, že OO již umí i klávesové zkratky pro styly, ale už jsem stokrát hledal, jak to udělat a nevidět to tu dnes, tak na to v životě nepřijdu. Navíc, tento způsob definice klávesových zkratek může být sice skvělý, pokud chci definovat kl. zkratky pro několik stylů na jednom místě, ale pro případy modifikace jednoho, dvou stylů nebo při vytvoření nového stylu, kdy chci rovněž definovat klávesovou zkratu, je to dost nepohodlné řešení.
user avatar TiS.
Odpovědět
Re:definice klávesové zkratky
14. 09. 2014, 19:33:11
To by totiž nefungovalo. Styl je definován v dokumentu, klávesová zkratka by pak byla součástí této definice. V případě, že byste kopíroval části textu se stejnými styly z jednoho dokumentu do druhého, přičemž by různým stylům v těchto doumentech byly přiřazeny dvě stějné klávesové zkratky, byla by to kolizní situace. Další problémeme by byla přenositelnost zkratek v rámci různých počítačů a systémů. Prostě by to nefunovalo.
user avatar Josef Nežerka
Odpovědět
Vyšší škola - používáme styly
14. 02. 2011, 16:59:56
Mohli byste mi, prosím, poradit, jak změním název stylu? Jde mi konkrétně o to jak přesvědčit OOo, aby mi do popisků k obrázkům nepsal Ilustrace, ale Obrázek.
Děkuji.
user avatar Michal Vašut
Odpovědět
Re:Vyšší škola - používáme styly
14. 02. 2011, 18:31:31
nevím teda jestli jsem to správně pochopil, ale mě se v nabídce se styly normálně napíše Obrázek. Nicméně pokud se vám jedná o popisek u obrázku, tak by mělo stačit v nastavení popisku (pravý klik na obrázek > Popisek... ) tam jak je napsaná Ilustrace jenom přepsat na Obrázek. Pokud tohle nestačí (resp. není to ono) tak se radši obraťte na místní forum. Have a nice day!
user avatar Josef Nežerka
Odpovědět
Re:Re:Vyšší škola - používáme styly
14. 02. 2011, 19:41:13
Ve stylech mi to právě změnit nejde. Když to dám změnit na Obrázek, tak se mi změní celá kategorie, a pak ho zase nemůžu donutit, aby mi to čísloval postupně, a na podle kapitol.
Proto mě napadlo, jestli nějak nejde změnit název stylu.
user avatar j-pastierik
Odpovědět
Vyšší škola - používáme styly
15. 02. 2011, 09:25:53
Napíšte vašu otázku do fóra, inak odpoveď nájdete napr. v článku http://www.openoffice.cz/navody/zkuste-si-vytvorit-knihu-v-openoffice-org
user avatar Josef Nežerka
Odpovědět
Re:Vyšší škola - používáme styly
16. 02. 2011, 08:45:04
Moc děkuji za rady.
Byli přínosné.
user avatar Petr Martinovský
Odpovědět
Vyšší škola - používáme styly
1. 09. 2011, 11:50:54
Dobrý den,

jdu za Vámi s dotazem. Myslím, že již jsem nějaký ten text naformátoval.. celou DP ale teď jsem se dostal do úzkých se styly jsem pracoval a vždy jsem neměl problém... mám cca 30str. dokument s tím, že mám nadpisy definované jako "nadpis 1" a pokud změním font nebo cokoli jiného tak se nic nestane ani když dám aktualizaci stylu..
Opravdu nevím co s tím.. vše jsem dělal i podle Vašeho návodu ale neběží to... nevíte čím by to mohlo být?
user avatar Petr Martinovský
Odpovědět
Vyšší škola - používáme styly
1. 09. 2011, 12:07:07
Ještě jsem zapomněl doplnit, že mám celkem 40 nadpisů "nadpis 1" ale hromadná úprava jde pouze u 35 z nich.. a u posledních 5 ne .. Je nějaké omezení počtů nadpisů s kterými jde tímto stylem pracovat??
user avatar Marek Šimon
Odpovědět
Změna velikosti řádku v položkách seznamu
14. 12. 2012, 14:24:08
Dobrý den,
potřeboval bych změnit vlastnosti položek seznamu. Někde je tam nastaveno, že jednotlivé list items mají od sebe zvětšené vertikální rozestupy. Potřebuji se toho zbavit a nemůžu najít, jak se ten styl (nebo co to je) jmenuje.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Změna velikosti řádku v položkách seznamu
16. 12. 2012, 23:13:20
Tak na tohle moc neumím odpovědět. V definici stylu najdete na kartě Odsazení a rozestupy to, co zřejmě hledáte. Jinak toto můžete udělat i "násilím", tedy přímým formátováním, u vybraného odstavce.

Jestliže hledáte odstavec, který má určitý rozpal řádků, pak použijte funkci hledat a nahradit - Ctrl + h.
user avatar Marek Šimon
Odpovědět
Re:Re:Změna velikosti řádku v položkách seznamu
17. 12. 2012, 13:01:32
Asi chápu. Jednotlivé položky seznamu se oddělují enterem stejně jako odstavce, jsou tedy považovány za odstavce. Chci dosáhnout toho, aby odstavce plynoucího textu měly mezi sebou mezery, ale odstavce v seznamu (tedy jednotlivé položky seznamu) mezi sebou mezery neměly. Můžu samozřejmě ručně nastavit, že vše, co je v seznamech, má styl X, zatímco ostatní texty jsou ve stylu Výchozí, ale chtěl bych toto pak uložit jako šablonu, aby se nečíslovaný seznam automaticky přepnul na styl X, kdykoliv ho vytvořím (a nejen já, ale i jakýkoliv BFU) a nemusel jsem se o to starat (jen bych řekl kolegům a kolegyním - nic neměňte, je to nastavené podle firemní politiky).
Všiml jsem si, že tam je něco jako Styly seznamu. Dá se to nějak požít pro tento případ?
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Re:Re:Změna velikosti řádku v položkách seznamu
18. 12. 2012, 04:27:30
Nemusíte přidávat nový styl, stačí pozměnit třeba Výchozí (dát mu dvojité řádkování). Ale styly seznamu se vztahují na něco jiného, na formátování číselného seznamu, tady moc nepochodíte. Obávám se, že pro odrážkový text si budete muset vytvořit vlastní styl a ponechat viditelné Vlastní (nebo Použité) styly ve Stylistovi. Jinak nevím.
user avatar Marek Šimon
Odpovědět
Re:Re:Re:Re:Změna velikosti řádku v položkách seznamu
18. 12. 2012, 09:42:32
Asi si nerozumíme - jaké dvojité řádkování? Nechci dvojité řádkování uvnitř odstavce. Prostě chci, aby mi za odstavcem zůstávala mezera, ale aby v nečíslovaných seznamech byly jednotlivé položky s normálními nulovými mezerami. A navíc to chci tak, aby blbý uživatel, který tuto šablonu bude používat, nemusel přepínat styl, když začne psát za odrážkou. Je to vůbec možné?
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Re:Re:Re:Re:Změna velikosti řádku v položkách seznamu
18. 12. 2012, 19:45:34
Aha, spletl jsem se. Každopádně se obávám, že vám nedovedu pomoci. Myslím, že to nejde, ale třeba se najde někdo znalejší.
user avatar Michal
Odpovědět
Vyšší škola - používáme styly
20. 02. 2013, 13:15:16
Mam vytvorit styl:
odrážka ve tvaru červené tečky
odsazení odrážky 1,25 cm
odsazení textu 2 cm
text za červenou odražkou (tečkou) zase černý.
Nepamatuju se, že bych na něco nedokázal po čase přijít ale tohle je pro mě záhada. Ve Wordu za minutu hotovo ale v OO je to asi výzva

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
 
 
woo jaw demo hz