Třebaže je pro uživatele připravena řada proprietárních řešení, jejich použití je však velmi diskutabilní. Například využívání cloudového řešení od Microsoftu naráží na několik kritických problémů. Prvním je sdílení dat do nepovolaných rukou, za další od roku 2020 nebude možné využívat OneDrive pro Microsoft Office (bude potřeba předplatné Office 365).
My se omezíme na jedno, vlastně dvě řešení, která jsou zcela odlišná – obě jsou však postavena na LibreOffice, jedno je lokální/desktopové, jedno cloudové.
LibreOffice slaví sedmé
výročí existence; základ programu je však starý přes 20 let
K historii a vlastnostem LibreOffice
Počátky LibreOffice sahají do poloviny 90. let, kdy vznikl jako komerční StarOffice od firmy Sun Microsystems, jenž byl následně uvolněn pro komunitu (zdrojové kódy byly zveřejněny) pod názvem OpenOffice.org. Po akvizici Sunu firmou Oracle nabyli vývojáři OpenOffice.org přesvědčení, že Oracle projekt pohřbí, proto založili vlastní projekt, nazvaný LibreOffice, zaštítěný nadací The Document Foundation, jež sídlí v Mnichově.
Využití zdrojového kódu OpenOffice.org pro nově založený projekt LibreOffice je jasným protiargumentem vůči všem, kteří tvrdí, že používání komunitního svobodného softwaru představuje riziko; naopak, riziko představuje používání uzavřeného softwaru – ukončením činnosti např. Microsoftu končí výroba dalších verzí Windows a MS Office, stejně jako oprava bezpečnostních chyb produktů Microsoftu.
Do projektu se vložily nejvýznamnější softwarové firmy světa, jako např. Google, Red Hat, Canonical, Novell, ale také ty menší, např. Collabora. Z LibreOffice se stal záhy největší svobodný projekt po Linuxu a jeden z nejdynamičtěji se vyvíjejících vůbec. Paralelně živořil OpenOffice, jehož se chopila nadace Apache Software Foundation ve spolupráci s IBM, ale vývoj zcela zmrtvěl.
Jelikož je LibreOffice otevřený projekt, má ve výsledku větší počet vývojářů než celý Microsoft. Nejen díky tomu tak počet formálních chyb v LibreOffice klesl na 0,00. Vysoká kvalita zdrojového kódu však není to hlavní, co uživatele táhne k LibreOffice. Tím je samozřejmě funkcionalita, poskytovaná tímto balíkem, navíc rozšířitelná o četné pluginy (některé klíčové vyvíjel Julius Pastierik z naší redakce).
LibreOffice je nyní brán evropskými i světovými vládami natolik vážně, že se stal klíčovým softwarem např. ve francouzské, britské, australské, islandské, maďarské administrativě, je používán ve školství, v centrále NATO v Bruselu, byl či stále je používán v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR, na městských úřadech, knihovnách atd.
LibreOffice má velmi solidní export do PDF, podporuje jak standardizovaný formát PDF-A, tak podpisy do PDF, vytváření hybridních souborů (PDF soubory s vloženým zdrojovým dokumentem - PDF soubor lze tak jednoduše otevřít přímo v LibreOffice). Výrazným plusem je i podpora importu PDF souborů.
LibreOffice využívá jakožto nativní formát Open Document Format, certifikovaný a schválený standard pro přenos kancelářských dokumentů, a to pod číslem BSO/BEC 26300, rozšířený formát 1.2 pak je evidován pod čísly BSO/BEC 26300-1/2015 až BSO/BEC 26300-3/2015.
Tento formát se stal výchozím formátem v Británii (schválen loni), ve Francii, používá se i jinde, např. v Itálii, Nizozemsku atd. Používání otevřeného formátu s otevřeným softwarem se vlády snaží eliminovat vendor lock-in, tedy problém závislosti na dodavateli, který vedl k například průšvihu u karty OpenCard (kde došlo i na trestní stíhání pražských radních). Švédský parlament uvažoval o uzákonění zákazu využívání uzavřeného softwaru ve státní správě.
Sdílení v LibreOffice
Otázku sdílení souborů je třeba rozdělit na sdílení lokálního souboru (na FTP, na síti, na sdíleném disku) a online. V prvním případě se lze ke vzdálenému souboru připojit vzdáleně z nabídky Soubor | Otevřít vzdálený soubor, načež si vyberete typ připojení a nastavíte příslušné přihlašovací údaje. Jednodušší variantou však je otevření vzdáleného souboru přes souborového správce jako souboru umístěného třeba na vašem disku. (Daný souborový správce musí samozřejmě umět připojení přes příslušný protokol.)
V LibreOffice aktuálně nefunguje připojení přes protokol WebDAV, zato můžete využít jiných služeb – více v článku Lukáše Jelínka.
Takto můžete sdílet soubory třeba Writeru nebo Impressu, má to ale háček – při jejich uložení nebudou ostatní uživatelé varováni, že v době od posledního uložení byl soubor změněn jinými uživateli. To se však netýká sdílení sešitů Calcu. Calc totiž nabízí rozšířenou funkcionalitu pro sdílení, a pokud se rozhodnete sdílet soubory a spravovat je přes lokální instalaci LibreOffice, doporučujeme použít právě modul Calc. Sešit lze nasdílet příkazem Nástroje | Sdílet sešit.
Objeví se dialogové okno pro potvrzení, v němž nechybí výpis uživatelů, kteří tento soubor sdílí. Otevře-li soubor další uživatel, přibude do tohoto seznamu jeho jméno.
Některé funkce ve sdílených sešitech jsou zakázané, poznáte je tak, že jsou zašedlé a nedostupné. Dobře je vyřešeno ukládání – při něm se zjišťuje stav ukládaných dat s již uloženým souborem (uloženým třeba někým jiným) a v principu mohou nastat dvě možnosti:
-
Soubor byl změněn jiným uživatelem, ale tak, že se nedotýká vašich záznamů.
-
Soubor byl změněn a dochází ke konfliktu s vašimi daty.
Pokus o
uložení sdíleného sešitu, změněný jiným uživatelem
V prvním případě se zobrazí jen zvýraznění částí změněných jiným uživatelem, ve druhém se zobrazí dialogové okno, v němž můžete buď postupně, nebo naráz akceptovat či vyloučit změny jiných uživatelů, případně prosadit své.
Skvělou pomůckou je také zaznamenávání a správa změn, provedených v dokumentu. Této problematice jsme věnovali celý velký článek, který je sice zaměřen pro Writer, ale z větší části platí i pro Calc. Pozor, ve sdílených sešitech je tato funkce nedostupná.
LibreOffice Online
Od konce roku 2015 je možné používat cloudovou verzi LibreOffice. Lépe řečeno cloudové verze. Je jich několik, doslova celá řada. S ohledem na otevřený kód totiž tuto službu může implementovat kdokoliv. Velkou výhodou je, že se to týká doslova všech – na vlastní server je možné nainstalovat cloudové řešení LibreOffice.
Sdílení a spolupráce v LibreOffice Online
LibreOffice Online i různé další deriváty představují asi nejlepší řešení pro vzdálenou správu dokumentů, zvláště se zaměřením na spolupráci více uživatelů současně. Uživatelé tak vidí online změny, prováděné v dokumentech, vidí, kdo je provedl, mohou je potvrzovat či revokovat. LibreOffice Online i podobné službě od společnosti Collabora, Collabora Office Online, jakož i jiným online službám využívající LibreOffice, jsme se na našem webu věnovali již několikrát. Proto se omezíme jen na výčet článků na toto téma:
Doplňujeme přehledový článek z posledního vydání LibreOffice, který obsahuje rovněž dílčí poznámky k vylepšení v online verzi LibreOffice:
Revize
dokumentů v online verzi LibreOffice
Autor používá LibreOffice 5.4.1.