Vytváříme obsah dokumentu

writer.png Vytvoření obsahu, který automaticky reflektuje změnu položek a také čísla stran, je snadné a jednoduché. Obsah lze umístit na začátek či konec dokumentu a můžete si také zvolit, kolik informací se v něm má zobrazit.  

Používejte styly nadpisů

Do obsahu se jako položky dostávají nadpisy jednotlivých částí dokumentu, tedy přesně řečeno ty odstavce, které mají přiřazen styl Nadpis1 až Nadpis10 – obvykle se používají pouze první tři úrovně, protože takové členění je dostačující.

V dokumentu jsou použity styly první a druhé úrovněV dokumentu jsou použity styly první a druhé úrovně

Pokud je dokument vytvořen tímto způsobem, nic vám nebrání vložit obsah. Počítá se s tím, že strukturu položek tvoří styly Nadpis1 až Nadpis10, které jsou automatickou součástí každého nového textového dokumentu. Obsah se vkládá z nabídky Vložit | Rejstříky a tabulky | Rejstříky a tabulky.

Vložení obsahu z hlavní nabídkyVložení obsahu z hlavní nabídky

Vytvoření obsahu

Vše je připraveno, takže stačí jen stisknou tlačítko OK a obsah se vloží na místo, kde se nacházel textový kurzor. Ale ještě předtím můžete obsah pojmenovat jinak než jen slovem Obsah, například Obsah prvního dílu nebo podobně. Voleb se v okně nachází ještě více, protože se používá také pro vytváření rejstříků všech typů. Obsah je ale hotový velmi rychle.

Vkládání obsahuVkládání obsahu

Pokud byste chtěli obsah zobrazovat ve více sloupcích, stačí vybrat kartu Sloupce a počet sloupců nastavit. Plocha obsahu se rovnoměrně rozdělí tak, aby byly všechny sloupce stejně vysoké (pokud toho lze dosáhnout). Mezi sloupci můžete vytvořit svislou čáru a určit také její vzdálenost od textu.

Nastavení vzhledu

Jistě si také všimnete pěti obdélníků, které „něco“ zobrazují. Jedná se o nástin toho, v jakém poměru mají sloupce v obsahu zabírat šířku papíru. Můžete zvolit klasické rozložení 50/50 jako na obrázku, ale také třeba třetinové nebo 2/3 ku 1/3 či obráceně – to využijete, pokud byste chtěli obsah zobrazovat jinak na lichých a jinak na sudých stranách. Obsah ve sloupcích 50/50 oddělený svislou čarou vidíte na dalším obrázku.

Vytvoření dvousloupcového obsahuVytvoření dvousloupcového obsahu

Výsledný obsah ve dvou sloupcíchVýsledný obsah ve dvou sloupcích

Práce s obsahem v dokumentu

Obsah se v dokumentu zobrazuje jako šedé pole, které odolává všem pokusům o opravu překlepu – dozvíte se, že je obsah jen pro čtení. Vy ale potřebujete změnit některou z položek či její vzhled. Samozřejmě je nutné opravit přímo zdroj – tedy patřičný nadpis; právě jeho text je položkou v obsahu. Obsah je v podstatě seznam nadpisů, který je zobrazen na jednom místě. Změníte-li text nadpisu, je vhodné programu sdělit, aby aktualizoval také obsah.

Aktualizace obsahuAktualizace obsahu

Klepněte pravým tlačítkem na plochu obsahu a zvolte položku Aktualizovat rejstřík/tabulku. V obsahu se pak zobrazí aktuální texty a také nové položky. Chcete-li z obsahu odebrat jednu úroveň nadpisů, protože je příliš nepřehledný, pak tamtéž vyberte volbu Upravit rejstřík/tabulku. Zobrazí se důvěrně známé okno, kterým jste obsah vytvářeli – teď jej můžete změnit. K odstranění obsahu pak slouží třetí položka kontextové nabídky – Odstranit rejstřík/tabulku.

A ještě jednou styly

Celou činnost uzavřeme opět styly, které jsme zmínili na začátku jako základní předpoklad pro vytvoření obsahu. Nyní je obsah hotový, ale jistě budete chtít změnit písmo nebo dokonce barvy jednotlivých úrovní. Slouží k tomu styly Obsah 1 až Obsah 10, které korespondují se styly Nadpis 1 až Nadpis 10. Chcete-li tedy změnit písmo nejvýznamnější položky v obsahu, změňte písmo stylu Obsah 1, druhá úroveň má pak styl Obsah 2 apod., ukázku vidíte na obrázku.

Obsah lze vzhledově upravitObsah lze vzhledově upravit

Připomínáme, že šedé pozadí obsahu se netiskne, slouží jen pro označení během práce s dokumentem. Barvu si můžete změnit pomocí Nástroje | Volby, následně v sekci OpenOffice.org vyberte položku Vzhled a v části Textový dokument volbu Stínování rejstříku a tabulky. Jak obsah vypadá, si můžete prohlédnout pomocí Soubor | Náhled strany.

Změna pozadí obsahuZměna pozadí obsahu

_MA_LE_JNP_TEXT
(Jako ve škole) Průměr: 1.72 | Hodnotilo: 54
 

Komentáře

user avatar Pavel ADAM
Odpovědět
Vytváříme obsah dokumentu - mno jo, ale...
24. 05. 2009, 21:24:08
Ale co kdyz potrebuji obsah z nekolika dokumentu, jenz jsou za sebu a logicky na sebe navazuji vsetne cislovani stran.
Co kdyz nejsem schopen na starem noptebooku dokumenty v rozumnem casovem horizontu sloucit ??

Lze vyrobit JEDEN obsah z vice textovych souboru ??
user avatar Pavle ADAME
Odpovědět
Vytváříme obsah dokumentu - odpověď
26. 01. 2014, 18:59:01
Ne, to vskutku nejde.
user avatar Radovan Sokol
Odpovědět
Vytváříme obsah dokumentu
21. 01. 2020, 20:29:27
Dobrý večer. Vygeneroval jsem obsah dokumentu. Problém je v tom, že se mi vygenerovala i část textu, který se nachází v úvodu dokumentu, co s tím, děkuji.
user avatar neutr
Odpovědět
Re:Vytváříme obsah dokumentu
22. 01. 2020, 15:01:06
Pokud se to stalo tak z nějakého důvodu který nebude chybou. Je jedno zda se jedná o Apache Open Office (AOO), nebo Libre Office (LO). Obsah se generuje zejména z osnovy, ale může to být například něco jiného. Běžně jde o nadpisy, tabulky, obrázky a jiné. Ale tohle se řeší na fóru a nikoliv zde. Článek je z roku 2004 a autor sem už nechodí. K posouzení musíte dát ukázku a to jde lépe přes fórum.

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
 
 
woo jaw demo hz