Evropská komise doporučuje Open Document Format

ODF Podle Evropské komise by všechny orgány veřejné správy EU měly být schopny používat Open Document Format. Netrpí problémem „vendor lock-in“ a je v souladu se strategií interoperability.  

Na základě dotazů evropské poslankyně Amelie Andersdotter (Švédsko, Pirátská strana) se Evropská komise vyjádřila ústy svého místopředsedy Maroše Šefčoviče (Slovensko) k editovatelným formátům elektronických dokumentů. Pro tyto dokumenty komise doporučuje, aby všechny evropské instituce podporovaly přinejmenší oba standardy ISO, tedy Open Document Format (ODF) a Office Open XML (OOXML).

Maël Brunet, ředitel OpenForum Europe, však považuje reálný aktuální stav za ztracenou příležitost EU jít příkladem: „Podle našich zkušeností není ODF vždy plně podporován evropskými institucemi při jejich vnější komunikaci. Například veřejné konzultace EK jsou někdy vydávány nebo odpovídatelné jen v PDF nebo ve verzi OOXML používané firmou Microsoft. ODF je podporován jen na žádost a dokumenty mohou obsahovat chyby ve formátování. To je problém pro občany a orgány veřejné správy, kteří si zvolí pro editaci dokumentů otevřený standard.“

Matthias Stürmer ze Swiss Open Systems User Group podporu EK pro ODF vítá: „Přestože Švýcarsko není členským státem EU, doufáme, že švýcarská vláda a také jednotlivé kantony budou následovat toto doporučení oficiálně podporovat dokumenty v ODF.“

Open Document Format je nativním (přirozeným) formátem kancelářských balíků Apache OpenOffice a LibreOffice. Balík LibreOffice je schopen téměř ve 100% šíři podporovat i formát OOXML, v případě Apache OpenOffice není podporován zápis do tohoto formátu.

(Jako ve škole) Průměr: 1.50 | Hodnotilo: 4
 

Komentáře

user avatar SD2007
Odpovědět
Evropská komise doporučuje Open Document Format
25. 02. 2014, 22:19:06
Sám už asi dva roky používám LO ačkoliv mám platnou licenci pro MSO , komunikace s německými nebo polskými firmami a institucemi pomocí těchto otevřených formátů funguje výborně.Problém je obvykle jen na české straně která se tvrdošijně z nějakého důvodu drží Microsoft Office .

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.

 

Public Relations

Využíváte plně potenciál M365 a Microsoft Vivu?

Využíváte plně potenciál M365 a Microsoft Vivu?Představte si, že Microsoft 365 je nejen soupravou nástrojů, ale skutečným prostředkem pro transformaci vašeho podnikání. Jednou ze společností, která vás na této cestě jako obchodní partner může podpořit, je Crayon Czech Republic and Slovakia.

Pokračování ...


 
 
woo jaw demo hz