Fork OpenOffice.org?

Možná si ještě někteří z vás pamatují na kauzu XFree86 vs X.org. Stane se něco podobného s OpenOffice.org?  

Bude onou příčinou rostoucí závislost na Javě? Kdo ví, ale zdá se, že Free Software Foundation a Richard M. Stallman něco takového plánují.

Co si o takovém kroku myslíte? Je zbytečný? Tříštění sil? Pomůže oživit současný projekt? Dočká se své chvilkové slávy a postupně se na něj zapomene?

(Jako ve škole)
 

Komentáře

user avatar
Odpovědět
java
9. 05. 2005, 20:46:09
mě osobně Java v OOo nevadí
proti forku bych nic neměl, ale užitečnější než fork by podle mě bylo potřebné změny udělat přímo v OOo
user avatar
Odpovědět
Pro dobrovolneho vyvojare jsou idealni podminky GPL, .. nic min.
11. 05. 2005, 10:13:42
Dobrovolni vzvojari jsou "banda" jejiz chovani se da obtizne odhadovat. Osobne se ale domnivam ze jsou velmi citlivi na tzv otevrenost dilka do ktereho prispivaji. Je zrejme ze nekvituji s povdekem snahy SUNu prihrat si polivcicku pro svoji Javu skrze narustajici popularitu OpenOffice.org. V dusledku pochyb a nedostatecne zretelne a jasne otevrenosti, patenty ci uzavrenymi technologiemi omezene multiplatformnosti muze rada dobrych vyvojaru projekt opustit. Je to logicke, dobrovolne sw muzete vyvijet pod nejakou FSF licenci ala GPL, a mate z toho "dobry pocit", a na vasi praci nikdo nevidelava :-). Ale SUN v OpenOffice.org je dvousecnou zbrani, na jedne strane dava signal velkym firmam z rad potencialnich uzivatelu OOo "Nam muzete verit! Za timto produktem stoji kolos SUN!", na druhou stranu vsak SUN odrazuje dobrovolne vyvojare, zvlaste pak kdyz do OOo protlacuje sve uzavrene technologie ... zapeklita vec.

BTW, nedavno se vsak ke me dostala zprava o prelicencovani Javy na nejakou opensource licenci, je to pravda? pripadne, nevite jak na to reagoval v souvislosti s OOo R.Stallman?
user avatar vd
Odpovědět
RE: RMS
16. 02. 2006, 22:05:27
RMS nepodporuje iniciativu opensource ale free software, ktere ja jako takove radikalnejsi ve svych postojich.
user avatar
Odpovědět
RMS
12. 05. 2005, 12:32:32
RMS je fanatik..
user avatar
Odpovědět
Anonym
12. 05. 2005, 13:10:26

Jak duchaplné vyjádření od anonyma ...

user avatar
Odpovědět
Vývojáři
12. 05. 2005, 13:22:27

Dobrý den,s tou Javou je to trochu jinak. Zkuste dnes najít vývojáře, kteří
mají dostatek zkušeností s C++ a dokáží se ve velmi krátké době (ve svém volném čase) zorientovat v kódu, který čítá přes 7.5 miliónů řádků? Dost těžký úkol ... Mnohem více vývojářů, kteří jsou ochotni věnovat tomuto projektu svůj čas, je v Javě. Bohužel. Nebo bohudík?Co si vyberete? 10 lidí v Javě nebo 1 v C++? Chcete mít produkt, který bude funkční? Nebo chcete mít produkt, který bude "ideově čistý" a nebude nic umět? To je stejné, jako kdyby se člověk rozhodl přestat vyvíjet aplikace pro Microsoft Windows, protože k tomu potřebuje jako Microsoft Windows tak i třeba Microsoft Visual Studio, Delphi či jiné IDE. (tohle přirovnání trochu kulhá, ale určitě si rozumíme ;-)Mě osobně Java vůbec nevadí a nevidím v tom žádný problém. JRE od Sunu je volně k dispozici, mohu si ho stáhnout, mohu ho distribuovat s OpenOffice.org, ...Zároveň to, co chce udělat RMS, už dělá Red Hat a Caolan McNamara. Pracuje na tom, že OpenOffice.org nebude potřebovat JRE o Sunu a bude bez problémů pracovat s GCJ. Takže, svým způsobem, krok RMS nechápu.Tak asi tak ;-)P.S. Zároveň se podívejte jak si C++ vede v naší anketě ...


user avatar
Odpovědět
Nejspis C++
12. 05. 2005, 15:51:42
Radsi bych byl kdyby to bylo v tom C++ nemam rad javu a mam pocit ze by to bylo v c++ rychlejsi. Ale nechci flame. Je to jen muj nazor.
user avatar
Odpovědět
Chci rozhodne OpenOffice.org
13. 05. 2005, 12:42:15
Chci rozhodne OpenOffice.org, ktery bude svobodny software. Klidne s Javou, ale pouze s jeji svobodnou implementaci. S pouzitim Javy od Sunu mam fatalni problem. Nerozumim její licenci, tezko s ni tedy mohu souhlasit, a proto nemohu takto distribuovanou Javu pouzivat.

Prominte, kolik je vyvojaru v Jave, neni argument. Nestraste, ze bude OO.o bez javy nefunkční. Termin "ideova cistota" sugeruje, ze lide usilijici o svobodu jsou nejaci posedli fanatici, možná úchyláci napojení na Al Kejdu přes Internet? To, ze nekdo chce svobodu je, podle me, prirozene. Javu jsem nikdy nepouzival, nechybi mi a OpenOffice.org plnil funkci. Driv nemel OO.o miliony radku ? Problem je prece primarne v kompatibilite s pseudoformaty M$. Pokud nekdo potřebuje dokonalou kompatibilitu a M$ Office, tak si ho nejspíše koupí. Daleko spíše je podezřelé, když nekdo takovou dokonalou kompatibilitu potřebuje. Vetšině lidí stačí, když .doc, xls. atp. otevřou v jakžtakž čitelné podobě. Balík by měl být snadno použitelný, rychlý a mít elegantní, sexy vzhled - v tomto ma OO.o velký prostor ke zlepšení.

To, ze vam pouziti javy nevadi, je prostě špatně. Že to prezentuje na tomto webu je ještě horší. Je to jako reklama Micro$oftu na root.cz, ktera rika, ze je linux vlastne drahy a nebezpecný. Lidově se tomu říká "sraní si do vlastního hnízda".

RMS rika, ze dulezitejsi nez technická dokonalost, je _spolecnost_ a zdrave mezilidske vztahy. Pokud tomu nerozumite, pak doporucuji http://www.gnu.org/philosophy/java-trap.html

Omlouvam se za příkrá slova, ale toto me opravdu nadzvedává :)
Přeji hezky den !
user avatar
Odpovědět
Co pro to děláte?
13. 05. 2005, 15:01:18

Dobrý den,máte-li problém s Javou od Sunu, nepoužívejte ji, nikdo vás nenutí. Přijdete o některé vlastnosti OpenOffice.org, ale ty třeba nepotřebujete.Nikdo nestraší. Jen říkám, že dobrých vývojářů v C++ je nedostatek a to je prostý fakt.To, že mi použití Javy nevadí, je prostě špatně? Proč by mělo? Zdrojový kód je stále můj bez ohledu na to, zda-li používám JRE od
Sunu nebo její svobodnou implementaci. A pokud je něco závislé
na třídach z JRE od Sunu, přepište to. Nepřepíšete? Tak
co křičíte?Chcete svobodu? Máte ji. Buď berte to co OpenOffice.org nabízí a nebo jděte o dům dál.A víte co nadzvedává zase mě? Když 99,9999% z těch co křičí "Java fuj" (nebo "JRE od Sun fuj") nic nedělá pro to, aby to na tomto produktu nebylo závislé.Pěkný den.P.S. A příště trochu méně sprostěji, děkuji.

user avatar
Odpovědět
Re: Co pro to děláte?
13. 05. 2005, 18:55:32
Dekuji za odpoved.

> máte-li problém s Javou od Sunu, nepoužívejte ji, nikdo vás nenutí
Nemám problem s Javou od Sunu, nepouzivam ji.

> říkám, že dobrých vývojářů v C++ je nedostatek a to je prostý fakt.
nezpochybňuji to, dokonce to ani nedokazi posoudit

> To, že mi použití Javy nevadí, je prostě špatně? Proč by mělo?
Tedy jeste jednou: http://www.gnu.org/philosophy/java-trap.html
Je to neetické, je to léčka fy Sun jak protlačit svoji proprietární technologii, vede to k omezování a manipulaci uživatelů. Protoze dobré, softwarem vytvářené, mezilidske vztahy jsou dulezitejsi nez technické a praktické výhody takoveho softwaru.

Bez Sun Javy je OO.o částečně nefunkční. Při instalaci na uživatele vyskočí hláška "kde má Javu ?" a varovani, ze bez Javy bude OO.o po instalaci "zkriplený". Pro troše zdraveho rozumu si uzivatel musí polozit otazku proc tam ta Java do prkýnka neni, kdyz je jí potreba ?? Možná je to tím, že je "nedostatek vývojářů v C++"... nemyslím si to

> Zdrojový kód je stále můj bez ohledu na to, zda-li používám
> JRE od Sunu nebo její svobodnou implementaci.
Pokud k behu takoveho kodu nebudete mit JRE od Sunu, tak se s nim 'muzete nechat vyfotit'. Kdyby byla k dispozici svobodna implementace, tak by ji vyvojari nejspis pouzili.

> přepište to. Nepřepíšete? Tak co křičíte?
1. nekricim
2. Ptate se co pro OO.o delam. Pouzivam ho (nyni uz jen velmi zridka), sirim ho mezi lidmi, vysvetluji vyhody, pomaham ve svem volnem case novym uzivatelum pri problemech.
Bohuzel se nyni dostavam do situace, kdy chci nekomu nainstalovat kancelářský balík, který sice používá svobodný, standardizovaný datový formát, který ale ke svému běhu potřebuje nesvobodnou komponentu. Jak to takovému člověku případně vysvětlím ?
3. Neprogramuji, nejsem programator. Znamena to, ze nemohu rict, že mi vadí, jak se OO.o kriplí ? To prece nemyslite vazne.

> Buď berte to co OpenOffice.org nabízí a nebo jděte o dům dál.
To tedy pěkně děkuji.

> A víte co nadzvedává zase mě? Když 99,9999% z těch co křičí
> "Java fuj" (nebo "JRE od Sun fuj") nic nedělá pro to, aby to na
> tomto produktu nebylo závislé.
No ono jde spiš o to, aby ho někteří lidé nedělali závislé, a neprezentovali to jako vlastne neškodnou a užitečnou věc ;-(

user avatar
Odpovědět
Re: co pro to děláte
13. 05. 2005, 21:58:09
> Tedy jeste jednou: http://www.gnu.org/philosophy/java-trap.html
> Je to neetické, je to léčka fy Sun jak protlačit svoji proprietární
> technologii, vede to k omezování a manipulaci uživatelů. Protoze
> dobré, softwarem vytvářené, mezilidske vztahy jsou dulezitejsi nez
> technické a praktické výhody takoveho softwaru.

Já číst umím, nemusíte mi neustále posílat ty stejné odkazy ;-)
Jak říkám, nepoužívejte to. A zda-li je to léčka či nikoliv,
nechť každý posoudí sám.

> Bez Sun Javy je OO.o částečně nefunkční. Při instalaci na uživatele
> vyskočí hláška "kde má Javu ?" a varovani, ze bez Javy bude OO.o po > instalaci "zkriplený". Pro troše zdraveho rozumu si uzivatel musí
> polozit otazku proc tam ta Java do prkýnka neni, kdyz je jí potreba

Javu si uživatel může stáhnout a JRE od Sunu je možné distribuovat
spolu s OpenOffice.org.

> ?? Možná je to tím, že je "nedostatek vývojářů v C++"... nemyslím si
> to

Myslet si to nemusíte, ale zkuste si přečíst následující řádky:

The use of Java has allowed OpenOffice.org to rapidly gain needed functionality, and OpenOffice.org can now run in different Java environments. Following great work by the community, the choice of Java environments to support that functionality is expanding. The GNU Compiler for Java (GCJ) project, whose goal is to create an open Java compiler, promises a Free java environment. OpenOffice.org is working closely with the GCJ project to fix issues and extend functionality in both codebases to ensure that users everywhere benefit from Free Software.

> Pokud k behu takoveho kodu nebudete mit JRE od Sunu, tak se s nim
> 'muzete nechat vyfotit'. Kdyby byla k dispozici svobodna
> implementace, tak by ji vyvojari nejspis pouzili.

Ale nebyla, tak se použila proprietární. Použila se pro to, aby
se urychlil vývoj a z mnoha dalších důvodů. Každopádně opakuji, že
se pracuje na tom, aby OO.o nebyl závislý na JRE od Sunu, viz.
výše.

> 1. nekricim

Za slovíčka se chytat nebudeme, ne? ;-)

> 2. Ptate se co pro OO.o delam. Pouzivam ho (nyni uz jen velmi
> zridka), sirim ho mezi lidmi, vysvetluji vyhody, pomaham ve svem
> volnem case novym uzivatelum pri problemech.

Ne, ptám se na to, co děláte pro to, aby to nebylo závislé
na JRE od Sunu.

> 3. Neprogramuji, nejsem programator. Znamena to, ze nemohu rict, že
> mi vadí, jak se OO.o kriplí ? To prece nemyslite vazne.

Můžete. A máte svobodnou volbu takový balík použít či nikoliv.

> To tedy pěkně děkuji.

Čistě prakticky to tak zatím je. Buď berte to co je, nebo
pomozte s převodem na jiné JRE, nebo počkejte než to někdo udělá
a nebo balík nepoužívejte. Víc možností není ;-)

<s trochou nadsázky>
Já nechápu jednu věc - někdo napíše SW, částečně ho založí
na nějakém proprietárním řešení, otevře jeho zdrojové kódy,
dá ho lidem zdarma a lidé mu "nadávají" (nemyslím vás), že je
to částečně závislé na tom proprietárním řešení ... I kdyby
to bylo závislé celé, tak stále mají tu svobodu ve formě
volby - použiju, nepoužiju.

Ba co víc, licence lidem umožňuje vzít zdrojový kód a
pokračovat ve vývoji, odstranit tuto závislost, ... A kdo tak
do dnešního dne učinil?
</s trochou nadsázky>

> No ono jde spiš o to, aby ho někteří lidé nedělali závislé, a
> neprezentovali to jako vlastne neškodnou a užitečnou věc ;-(

Nikdo neříká, že je to užitečná a neškodná věc. Mě osobně to
nevadí, dalším vadí. Tak je to v životě se vším. Každopádně dle
výše uvedeného anglického odstavce vidíte, že se pracuje na tom,
aby závislost na Sunu byla co nejmenší. Text je z úvodní stránky
www.OpenOffice.org, kde najdete i další odkazy.

Pěkný víkend.
user avatar
Odpovědět
Re: co pro to děláte
14. 05. 2005, 11:28:13
> Javu si uživatel může stáhnout

Normalni uzivatel vubec netusi, ze nejaka Java exituje, natoz aby si ji instaloval.
Kdyz instaluji OO.o, tak je to vzdy bez Javy. ja totiz tu Javu nemam k dispozici. Nemohu si ji stáhnout, protoze nesouhlasim s licencnim ujednanim, ktere je nutno pred downloadem odsouhlasit. Popr. zacnu stahovani Javy a u licencniho ujednani pozadam zajemce o pouzivani OO.a, aby si přečetl licenci, ktera nejen že je anglicky, ale je především pro drtivou vetšinu lidí naprosto nesrozumitelná. Předpokládejme, ze je uživatel génius, má právní vzdělání a umí skvěle anglicky. I tak mu pochopení licence nutně zabere hodně času.
To je zřejmě důvod proč licence nikdo nečte. Z uzivatele se stava nepřemýšlející konzument, který je nadšený z toho, že má zdánlivě něco zadarmo, není schopen uvědomit si, že tato praktická výhoda vůbec nemusí korespondovat s užitnou hodnotou. Jelikož neposuzuje situaci komplexně, neuvědomí si včas, že se mu takový software může ve finále prodražit.

Konkretni samostatný postup pri instalaci u normalniho BFU může vypadat nasledovne:
Odnekud, treba z CD prilohy casopisu si sezene instalator OO.o. Spusti instalaci a po chvili se jej instalator zepta, kde ma Javu a sdeli mu, ze bez ni bude program fungovat jen v omezenem rozsahu. Flegmatik to riskne a klikne "dalsi". Jiny zpanikaří resp, bude frustrovaný. Musí někde sehnat Javu. Jelikož je to téměř výhradně uživatel Window$ tak si s nenulovou pravděpodobností stáhne M$ Javu, samozřejmě pokud ji na tragicky nepřehledném M$ webu najde. Atd atp. BFU to bez pomoci JESDNODUSE nenainstaluje.

> JRE od Sunu je možné distribuovat spolu s OpenOffice.org.

O tom už jsme jednou diskutovali a obávám se, že je to v lepším případě polopravda.
Nemůže být z licenčních důvodů distribuována např. s GNU GPL ISO obrazy CD oblíbených GNU/Linuxových distribucí.
Kdyz na CD vypalim instalátor OO.o + Sun JRE, tak ho AFAIK nemohu distribuovat bez souhlasu fy Sun.

Na stránce http://prejdete.openoffice.cz/stahnout/ není o Jave ani zmínka. Dále pokud je pravda co říkáte, pak by asi mela byt k dispozici ke stáhnutí i varianta OO.o včetně Javy.
Inzerovaná nabídka "pro uživatele s pomalejším připojením" vede na stránku http://www.linux-cd.cz/content/index.php?target=productinfo&titul=117 , kde rovněž není ani zmínka o Javě. Proto taktez pochybuji, že je zde OO.o distribuován včetně Javy.

> ptám se na to, co děláte pro to, aby to nebylo závislé na JRE od Sunu.

Konkrétně jednám tak, že JRE od Sunu nikde neinstaluji, nepoužívám a okolí dávám jasný signál jaký je můj postoj. Např. v této diskusi se snažím pochopit Váš 'pragmatický Open Source' postoj a zároveň se snažím objasnit své důvody.

Vaše implikace: děláš pro to něco? -> ne?, tak neřvi, ber nebo nepoužívej příliš zjednodušuje komplexní problém.

> ...dá ho lidem zdarma ... stále mají tu svobodu ve formě volby

tohle je "svoboda", když budeš souhlasit s ... -> to je manipulace
Manipulace != Svoboda
O cenu nejde. Jde o užitnou hotnotu, a ta se zde evidentně zmenšuje.

> Nikdo neříká, že je to užitečná a neškodná věc. Mě osobně to nevadí

OK, ovšem pokud říkáte, ze Vám to nevadí a že to zrychluje vývoj, tak to tak vyznívá!

> dle výše uvedeného anglického odstavce vidíte, že se pracuje na tom,
> aby závislost na Sunu byla co nejmenší. Text je z úvodní stránky
> www.OpenOffice.org, kde najdete i další odkazy.

diky, podívám se na to
user avatar
Odpovědět
Re: co pro to děláte
14. 05. 2005, 11:53:44
> O tom už jsme jednou diskutovali a obávám se, že je to v lepším
> případě polopravda.

Není, je to pravda. Mám to potvrzené od Sunu a zároveň to mám
potvrzené od projektu distribution.openoffice.org, který takováto
CD distribuuje.

> Nemůže být z licenčních důvodů distribuována např. s GNU GPL ISO
> obrazy CD oblíbených GNU/Linuxových distribucí.

Je třeba se zamyslet nad tím, jakou politiku daný tvůrce distribuce
zastává. Například Mandrakesoft říká, že i za takovýchto podmínek
Javu do své základní distribuce (Download edition) nedá, protože
chce, aby byla distribuce plná svobodného SW. Proto je až na komerční
variantě (PowerPack) a opakuji, není tam z toho důvodu, že by ji
nešlo distribuovat spolu s OpenOffice.org.

Stejná pravidla má Debian a mnohé další distribuce ...

> Kdyz na CD vypalim instalátor OO.o + Sun JRE, tak ho AFAIK nemohu
> distribuovat bez souhlasu fy Sun.

Můžete, protože zrovna k tomuto Sun souhlas dal, obecně.

> Na stránce http://prejdete.openoffice.cz/stahnout/ není o Jave ani
> zmínka. Dále pokud je pravda co říkáte, pak by asi mela byt k
> dispozici ke stáhnutí i varianta OO.o včetně Javy.

Na základě čeho tak usuzujete? Nemyslím si to ...

> Inzerovaná nabídka "pro uživatele s pomalejším připojením" vede na
> stránku http://www.linux-cd.cz/content/index.php?target=productinfo&titul=117
> kde rovněž není ani zmínka o Javě. Proto taktez pochybuji, že je
> zde OO.o distribuován včetně Javy.

Nejsem tvůrcem toho CD a ani jsem ho neviděl, takže nevím.
Každopádně to distribuovat mohou a pokud nevěříte, přesvědčovat
vás nebudu.

> Vaše implikace: děláš pro to něco? -> ne?, tak neřvi, ber nebo
> nepoužívej příliš zjednodušuje komplexní problém.

Z čistě praktického hlediska nikoliv, z čistě ideologického
hlediska jistě.

> tohle je "svoboda", když budeš souhlasit s ... -> to je manipulace
> Manipulace != Svoboda O cenu nejde. Jde o užitnou hotnotu, a ta se
> zde evidentně zmenšuje.

Tady se prostě neshodneme. Nabídnu Vám auto, které dostanete zdarma,
ale bude muset jezdit pouze do mého servisu. Je to manipulace? Není.
Já Vás do ničeho netlačím, jen nabízím, zdarma, rozhodnutí je na Vás.
Manipulace by to byla pouze v případě, že by neexistovala žádná jiná
alternativa a já bych si toho byl plně vědom. Ale ona existuje,
KOffice, Abiword, ... Máte svobodnou volbu výběru toho, co Vám
nejvíce vyhovuje.

> OK, ovšem pokud říkáte, ze Vám to nevadí a že to zrychluje vývoj,
> tak to tak vyznívá!

Nevadí mi to a vývoj to zrychluje. Na tom nic neměním.
user avatar
Odpovědět
Polopravdy
14. 05. 2005, 15:01:09
> Je třeba se zamyslet nad tím, jakou politiku daný tvůrce distribuce
> zastává. Například Mandrakesoft říká, že i za takovýchto podmínek
> Javu do své základní distribuce (Download edition) nedá, protože
> chce, aby byla distribuce plná svobodného SW. Proto je až na komerční
> variantě (PowerPack) a opakuji, není tam z toho důvodu, že by ji
> nešlo distribuovat spolu s OpenOffice.org.

MandrakeSoft do Download Edition Sun JRE dát NEMŮŽE, protože obrazy jsou šířeny pod GNU GPL. Licence pro Javu je s GNU GPL nekompatibilni. GNU GPL licence je pro ISO obrazy zvolena ZCELA ZÁMĚRNĚ. Umožňuje snadné a bezproblémové šíření (v duchu Svobodného software).

Politika MandrakeSoftu byla vystavěna právě na této filosofii. Nejde jen o, jak Vy říkáte "ideovou čistotu", Toto je samotný základ. Např. veškerý software vyvinutý MandrakeSoftem je šířen pod GNU GPL (instalátor, konfigurační utility, kontrolní centrum, systém pro správu balíčků aj.) Mandrake Linux jsem používal od verze 8.0 až do 10.1, vím o čem mluvím.

Download edice je stejně tak komerční jako je komerční PowerPack. "Komerční" nemá významově nic společného se (ne)svobodou resp. licencováním software, znamená činnost za účelem generování zisku. Download edice je šířena proto, aby mj. rozšířila členskou základnu a tvoří nedílnou součást obchodní strategie firmy. Např. 2 roky jsem si platil členství v MandrakeClubu přestože jsem používal výhradně Download edici a členství mi v podstatě žádné výhody nepřineslo. Když byla firma ve ztrátě a hrozil bankrot, komunita uživatelů (kam jsem se počítal) ji podržela právě členstvím v Clubu.

> Můžete, protože zrovna k tomuto Sun souhlas dal, obecně.

Myslel jsme si opak, díky za informaci. Problém s licencí zůstává.

> Nejsem tvůrcem toho CD a ani jsem ho neviděl, takže nevím.
> Každopádně to distribuovat mohou a pokud nevěříte, přesvědčovat
> vás nebudu.

Diskutuji s Vámi, věřím Vám.
Konstatoval jsem stávajíci situaci.

> Z čistě praktického hlediska nikoliv, z čistě ideologického
> hlediska jistě.
Vtip je v tom, že ta ideologie se dřív nebo později promítne i do té praxe.

> Nabídnu Vám auto, které dostanete zdarma,
> ale bude muset jezdit pouze do mého servisu. Je to manipulace? Není.
> Já Vás do ničeho netlačím, jen nabízím, zdarma, rozhodnutí je na Vás.
> Manipulace by to byla pouze v případě, že by neexistovala žádná jiná
> alternativa a já bych si toho byl plně vědom. Ale ona existuje,
> KOffice, Abiword, ... Máte svobodnou volbu výběru toho, co Vám
> nejvíce vyhovuje.

Naneštestí tento příklad je úplně mimo. Nelze srovnávat software a automobil (hardware).

Děkuji za Vaše reakce.
user avatar
Odpovědět
Re: polopravdy
14. 05. 2005, 18:16:41
> MandrakeSoft do Download Edition Sun JRE dát NEMŮŽE, protože obrazy
> jsou šířeny pod GNU GPL. Licence pro Javu je s GNU GPL
> nekompatibilni. GNU GPL licence je pro ISO obrazy zvolena ZCELA
> ZÁMĚRNĚ. Umožňuje snadné a bezproblémové šíření (v duchu Svobodného
> software).

Mandrakesoft do Download Edition Sun JRE dát může. Musel by ale
změnit svůj přístup k Download Edition a ten nezmění. Takže, tady
nejde o to, že nemůže kvůlice licenci Javy, ale o to, že nemůže,
protože si sám stanovil pravidla jaká si stanovil.

Samozřejmě to je diskuse dokola, protože teď mi můžete napsat,
že kdyby byla JRE od Sunu pod GNU GPL, mohl by ji tam dát, apod.
Tady asi nemá smysl pokračovat.

> Politika MandrakeSoftu byla vystavěna právě na této filosofii.
> Nejde jen o, jak Vy říkáte "ideovou čistotu", Toto je samotný
> základ. Např. veškerý software vyvinutý MandrakeSoftem je šířen
> pod GNU GPL (instalátor, konfigurační utility, kontrolní centrum,
> systém pro správu balíčků aj.) Mandrake Linux jsem používal od
> verze 8.0 až do 10.1, vím o čem mluvím.

Já si troufám říci, že já také ;-) A to co píšete v tomto
odstavci nevyvracím.

> Download edice je stejně tak komerční jako je komerční PowerPack.
> "Komerční" nemá významově nic společného se (ne)svobodou resp.
> licencováním software, znamená činnost za účelem generování zisku.

Já jsem použil slovo komerční na označení takového derivátu,
který obsahuje SW s jinou licencí neumožňující volné šíření a to
bez ohledu na to, zda-li si takový derivát koupím nebo ho dostanu
zdarma. Uznávám, že v tomto případě je slovo komerční lehce
zavádějící ...

> Naneštestí tento příklad je úplně mimo. Nelze srovnávat software a
> automobil (hardware).

V čem je mimo? Tak opačně ... Vytvořím SW, založím ho na čemkoliv,
třeba i na diskutovaném JRE ud Sunu. Mě to vyhovuje, pomáhá mi to
s rychlejším vývojem a nadále budu danou aplikaci tímto směrem
vyvíjet. Jednoho dne se rozhodnu, že daný SW zveřejním pod licencí
GNU GPL a "daruji" ho komunitě.

A co teď? Je to stejné. Buď komunita tento SW přijme a bude ho
používat a nebo ho používat nebude. Každopádně mě nepřesvědčí,
abych svůj čas investoval do přepsání kódu tak, aby to na JRE od
Sunu závislé nebylo. Nevidím jediný důvod, proč bych tak měl
učinit.

Samozřejmě mě komunita může dodat patche, opravy, které mě
z oné závislosti vyváží a já je akceptuji, zařadím do stromu
a budu pokračovat třeba pomocí GCJ a nebudu to dělat na JRE od
Sunu.

Pokud mi tak komunita patche nedodá, budu si to vesele vyvíjet
dál, protože to hlavně potřebuji já a to, že jsem to dal komunitě
je jakýmsi "vedlejším" produktem.

Stejný proces je i u OpenOffice.org - komunita, Red Hat, ...
dodají patche, ty se zaintegrují a závislost na JRE od Sunu
bude tatam.

> Děkuji za Vaše reakce.

Není zač, já také. Já se dívám na věc z čistě praktického
hlediska a z toho, že do toho někdo investoval nemalou částku
peněz, času a pokud to někomu vadí, má možnost to ovlivnit,
přepsat dané části kódu. Mnohem horší by bylo, kdyby vývojáři
řekli ne, my to do stromu nezařadíme.

P.S. Jinak já v Javě neprogramuji, ale za to používám také takovou
podobnou legrácku, která si říká Mono ;-)
user avatar
Odpovědět
srovnání software a automobilu
16. 05. 2005, 17:44:51
> V čem je mimo?

"informace v digitální podobě lze snadno kopírovat a sdílet je tak s statními.
"Pokud si uvařím špagety, pak mi bude vadit, pokud mi je někdo jiný vezme a zabrání mi tak v jejich snězení. Pokud ale používáte nebo upravíte program, který jsem napsal, pak se vás to dotýká přímo, zatímco mě pouze nepřímo. Když dáte kopii příteli, ovlivní to vás a vašeho přítele daleko více než to ovlivní mě."

> Vytvořím SW, založím ho na čemkoliv, třeba i na diskutovaném
> JRE ud Sunu. Mě to vyhovuje, pomáhá mi to s rychlejším vývojem...
> ...do toho někdo investoval nemalou částku peněz, času...

"...argument, který se používá pro ospravedlnění vlastnictví softwaru je ten, že to vede k větší produkci software. ...argument má ale chybu: je založen na předpokladu, že rozdíl je jen otázkou množství peněz, které musíme zaplatit. Předpokládá, že ,,produkce softwaru'' je to co chceme, bez ohledu na to zda vzniklý software má, či nemá vlastníka."

(volne citace z http://www.gnu.org/philosophy/why-free.cs.html)
user avatar
Odpovědět
hu hu to je hustý
17. 05. 2005, 16:45:23
pěkná výměna názorů pánové
jsem takový normální uživatel a po té co jsem si to přečet jsem z toho paf.

Velmi !!! mně pobavila následující věta :
I kdyby to bylo závislé celé, tak stále mají tu svobodu ve formě volby - použiju, nepoužiju.

Z tohoto je vlatně pochopitelné, že M$ vlastně produkuje svobodný software. Zábavné.

Evidentně nejsem takový fanatik jako vy dva, ale chápu obě strany. Nicméně jsem pro svobodný svět pod GPL, kde mám opravdovou jistotu, že lze udělat vše. Sunu se spíše obávám, neb z nejistoty je nejvíce strachu.
user avatar
Odpovědět
Ale, ale ;-)
17. 05. 2005, 21:29:17

Zdravím,ale, nikdo neříká, že MS produkuje svobodný SW.Když Vy vytvoříte SW, založíte ho na čemkoliv, což je Vaše nepopiratelné právo, a zveřejníte ho (darujete komunitě), je jen na ní jak se s tím popere, protože Vy ho zřejmě budete vyvíjet nadále stejným směrem, tj. za použití stejných nástrojů a to do té doby než Vás komunita a) přesvědčí, b) pošle patche, které to změní.Samozřejmě ta věta nemá nic společného s ideologií svobodného software, apod. Můj pohled je více praktičtější a myslím si, že oba máme pravdu. Jen se na to všechno díváme z kapánek jiného úhlu.Ta svoboda je v tom, že můžete použít/nepoužít, upravit/neupravit, pomoci/nepomoci, ... A pak je tu úhel pohledu druhé strany - svoboda je v tom, že nebudu na ničem závislý a nikdo mi v budoucnu nemůže zakázat používat to co již používám, apod. Oba dva pohledy se prolínají a navzájem se nevylučují.Pěkný den.

user avatar
Odpovědět
Java
19. 05. 2005, 09:39:11
Apache ide vytvorit volne siritelnu verziu JRE - project bol prijaty do ich incubatora
user avatar
Odpovědět
JRE od sunu
19. 05. 2005, 09:50:48
Tu nejde o JRE od Sunu ale o to ze neexistuje ina alternativa - ktora by bola plne kompatibilna s Java specifikaciou a specifikaciou JRE. Takze momentalne to vidim tak ze nie je ina alternativa - keby bola nemyslim ze by Sun pretlacal svoje JRE pretoze on priamo s JRE nema ani zisk ani ziadnu inu vyhodu
Mne osobne Java od Sunu nevadi, sam ju pouzivam - a pride mi to podobne ako ked pouzivam browser - chcem napr. podporu flash - stiahnem si ju aj - ked nie tak sa divam na stranky kde vidim obcas iba prazdne miesto. P
user avatar
Odpovědět
Re: GCJ
19. 05. 2005, 17:44:16
Dobry den,

mel bych par otazek:

1. Je realna sance, ze by byl k dispozici co nejdrive balik OO.o ocesany od vseho, co zavisi na jave, ktery by zaroven ani nehystercil kde ma javu? Pokud v systemu javu nemam (a ani mit nebudu, nechci) tak povazuji za zbytecne instalovat si cokoliv co na ni zavisi. Zaroven by se tim snad zmensil objem instalace OO.o.

2. Az RedHat dokonci ukol a bude mozne prelozit OO.o i s javovskymi veci pomoci gcj prelozit do binarky, budete distribuovat ceske OO.o i v teto na jave nezavisle verzi?

On je totiz s jakymkoliv interpretovanym prostredim problem: je sice mile, ze programatori pripisuji funkce, ale to uz snad musi patrit k folkloru doby ci co tato nepsana soutez o to, kdo se nauci programovat v co nejuchylnejsim jazyce. Bit je na tom vzdy uzivatel, ktery potrebuje pro rozchozeni trivialni utilitky nainstalovat giga bordelu typu java, perl, tcl, tk, python, lisp, prolog, ruby, ... Pritom to ani nepotrebuje. Jak mam vysvetlovat naprostym totalnim BFU, kteri jsou radi ze vubec spusti office, ze si musi nejdri stahnout ,,jakousi`` javu, nainstalovat, potom nainstalovat OO.o, potom si musi stahnout ,,jakysi`` python a lisp aby si mohli nainstalovat nektere dalsi programky pripadne rozsireni pro ne, atd. Ty uzivatele nejaka prostredi nezajimaji, maji svuj system a chcou binarky. Nainstalovat, klik-klik, hotovo. Ne se drbat s instalaci prostredi, ktera jsou naprosto zbytecna, kdyby ty programy byly jako binarky. BFU je nikdy nevyuzije, vyuzivat nebude a nechce, chce pouze pracovat. A vetsinou to dopada tak, ze kdyz vidi, co si vsechno musi nainstalovat, kolik to zabere a jak je cokoliv javovske vydechle az hruza tak ,,rekne dekuji nechci`` a radeji si nekde prepali nejake m$ office :-(. To je to, co chceme?

Dale ja treba osobne take pouzivam pro publikaci primarne jine systemy nez OO.o, nicmene neosvicenost tuny uzivatelu, kteri spamuji se svymi .doc a .ppt a .xls soubory proste cloveka nuti mit prohlizecku. A na booku s par gigovym diskem, kde je malo pameti a procesor rozhodne nema cas nazbyt, by me tez neskonale iritovalo instalovat si jakousi prisernou javu, ktera se ani nerozjede ale ukousne si pro sebe cele volne misto na disku, na to potom instalaci OO.o ktera si samozrejme ukousne tez svoje a az to ve finale spustim tak se disk na swap partition uchechta k smrti... A defakto docela zbytecne :-(. Kdyz to prirovnam, tak prohlizecka gv ma par kilo a gs par mega; prohlizecka OO.o >100 MB (+ java) :-(. Nejake zestihleni a navic oprosteni od javy bych si fakt fakt moc moc pral :-). Snad nejsem sam, kdo si to moc preje.

S pranim hezkeho dne (a neberte si ostrejsi retoriku zase hodne vazne :))

David Jež
user avatar
Odpovědět
Jo Jo souhlasim
24. 05. 2005, 09:25:35
s těma BFU je to opravdu tak, ja sam mam v praci Winy a c:\ je zapraskany samymi Tcl, Python atd. a docela mně to začíná štvát a hlavně v tom začíná bejt bordel

minimalisticka prohlizecka by byla fajn - případně s možností konverze čehokoliv (i M$ Off doc) do pdf a případně export textu
user avatar
Odpovědět
Re: GCJ
27. 05. 2005, 19:36:35

Dobrý večer,

co se funkce týká, běží JRE značně spolehlivě a často i nečekaně nenáročně. Při provozu aplikace středního rozsahu (jEdit apod.) se její paměťová náročnost pohybuje okolo 20 až 30 MB. Nároky na diskový prostor jsou v průběhu běhu minimální. Na disku zabírá necelých 50 MB.

Rychlost i paměťová náročnost v případě tohoto jazyka VELMI závisí na kvalitě kódu aplikace. Je-li aplikace napsaná dobře, je jak poměrně rychlá, tak poměrně nenáročná (viz právě jEdit a další). V opačném případě je velmi pomalá a velmi náročná.

Nevím, který z případů platí pro kód OpenOffice.org, ale obávám se, že je možné, že druhý.

Obraťme se prosím na vývojáře před haněním použitých nástrojů a software.

--

Zdraví
Martin Kozák

user avatar
Odpovědět
Pokud potrebujete pouze prohl
23. 06. 2005, 00:15:12
Pokud potrebujete pouze prohlizecku, tak neni nutne instalovat OpenOffice. Ctecky poskytuje sam Microsoft, dokonce zdarma.

Dolmnivam se, ze OO je pro lidi, kteri nejsou ochotni podporovat monopol Microsoftu, pokud to neni nutne (Windows).

dovolim si polozit nekoli otazek kritizujicim ucastnikum teto diskuse:

Kolik lidi pracuje na vyvoji Microsoft Office a jak jsou placeni?
Kolik lidi pracuje na vyvoji OpenOffice a jak jsou placeni? (nejsou)

Kolik stoji Microsoft Office?
Kolik stoji OpenOffice? (Je zdarma!!! Pouze naklady na stahnuti)


user avatar
Odpovědět
dodatek
23. 06. 2005, 00:22:49
citat z http://www.microsoft.com/cze/office/student/

Každá rodina, která má ve svém středu žáka či studenta, má nárok využívat na domácích počítačích speciální nekomerční rodinnou edici Microsoft Office 2003 pro studenty a učitele už za 3.999,- Kč včetně DPH.

Vsimnete si souslovi "nekomercni" a pak te "smesne" nizke ceny. Pokud maji rodice treba 2 studenty a kazdy ma svuj pocitac, museli by spravne koupit 2 licence. Myslim, ze pro lidi s takzvane prumernym platem jsou 4000 hodne penez.

Pro co se rozhodnete?
MS Office: 4000,- (pro nekomerni pouziti)
OpenOffice: zdarma (bez omezeni)

user avatar
Odpovědět
Ehm, na OpenOffice.org pracuj
23. 06. 2005, 08:49:25
Ehm, na OpenOffice.org pracuje dost vývojařů, kteří jsou placení, nejvíc např. v Sunu
user avatar
Odpovědět
Vedci a programatori...
21. 07. 2005, 11:44:09
Dobry den, vsem.
Zda se mi to, nebo podobnost s vedci vynalezajici atomovou bombu je ciste nahodna?

Jde mi o to, ze Robert tu rika jak je to prakticke (mit OOo zavysle na JRE - tedy nesvobodnem sw), rychle a janevimcojeste... ale podstata veci nejak unika. pokud vyvynete sw ktery bude mit v pocitacich dostatecne hodne lidi, mate (programatori-vyvojari) jistou spolecenskou zodpovednost. V jednotlivostech ma RV pravdu, ale totez neplati ve velkych celcich.
(10 pc v siti take nic neznamena. jedna miliarda ma uz ale jine zakonitosti)

Z tohoto pohledu je zavyslost na cemkoli co nema svob. licenci krokem zpet.
(notabene pokud jde o SUN, ktery svym "uvolnovanim sveho sw (nebo treba patentu) pod svob. licence" jasne naznacuje, ze jde pouze o komercni trik.)
Petr Jakubec
user avatar
Odpovědět
Osobní názor
25. 07. 2005, 22:36:52
Dobry vecer, rad bych jen pripojil svuj osobni nazor, puvodne jsem chtel psat jen ke smyslu forku, ale k Vasemu flamu se neda nevyjadrit.

Muj nazor osciluje nekde mezi Vasimi. Pokud nekdo programuje software za pomoci cehokoli (framework, knihovna, etc) a usnadnuje a urychluje mu to jeho praci a neposkozuje to licenci vysledneho produktu, pouze produktu, ne potrebnych zavislosti, tak pokud je k nemu dano to, na cem to zavisi bez poplatku nebo to neni bezprostredne nutne, tak mi to naprosto nevadi.

Java od Sunu mi vadi jako takova, nemam ji rad, jsem programator a drzim se sveho C a C++, ale to neznamena, ze nemam rad OpenOffice, mam je rad a vsude je sirim. Jsem clovek, jehoz nejoblibenejsi editor je vim a v kancelarskem baliku dela z nutnosti jednou za mesic :) kdy musim dat clanek do sablony pro casopis :-) V OO se mi pracuje dobre (nikdy jsem v nicem jinem nedelal, jsem odchovan vimem a nikdy predtim jsem vazne kanc. bal. nepotreboval nebo se mi podarilo se mu vyhnout, alespon pres plain text), ale to mnozstvi pameti co sezerou a ten start je opravdu trochu moc...

Nejsem java programator, proto nechci vynaset rozsudky na hlavu Javy od Sunu nebo vyvojaru OO, ale verim,ze existuje nejaka cesta, mozna nez hromadne pridavani stovek novych funkci je potreba vyhradit cas na zrychlovani jiz pouzitych, pokud to ovsem tak je, tak se prosim nezlobte, opravdu do Javy nevidim, jen se mi appz z OO nezdaly zas az tak kolosalni, aby musely byt tak pomale a obrovske, je to pro OO skoda :(

K tomu forku, prijde mi to zbytecne, kdyby radsi pridali ruce k dilu a pomohli Vam, programatorum OO.o zbavit se zavislosti na Jave od Sunu, mno co se da delat.

Kazdopadne programatorum diky a klobouk dolu za OpenOffice, ale na druhou stranu male "ty ty ty" se zdvizenym ukazovackem :-), pozor na Sun, zbavte se te Javy.


P.S. nejsem anonym, jsem jen kolemjdouci neregistrovany (Martin Podhola martin [at] podhola [dot] com

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Robert Vojta

Robert Vojta

 
 
 
woo jaw demo hz