LibreOffice 6.0 – podstatně vylepšený Writer, šifrování dokumentů a mnohem více

LibreOffice 6 Koncem ledna 2018 zahájila nadace The Document Foundation šestou řadu kancelářského balíku LibreOffice vydáním verze 6.0. Co tato verze nabízí? Novinek a změn je opravdu hodně. Jejich velmi stručný přehled jste si mohli přečíst v aktualitě Lukáše Jelínka . Nyní se na ně pojďme podívat podrobněji. Jelikož se ty nejvýznamnější změny týkají modulu Writer, začneme právě zde. Podíváme se přitom i na některé významné obecné změny, které pak dokončíme v příštím díle, spolu s připomenutím změn v dalších modulech LibreOffice. Následující přehled novinek vychází z verze LibreOffice 6.0.0.3.  

Vylepšený Writer

Writer se konečně, po 20 letech, dočkal možnosti rotace obrázků. Tato funkcionalita byla celá desetiletí vyžadována, byť ji pravděpodobně nelze označit za zásadní – přeci jen, k různým „krkolomným“ úpravám obrázků či vytváření dokumentů s jejich využitím docela dobře poslouží třeba modul Draw. Nicméně je zřejmé, že poptávka po ní byla, ostatně jsme ji registrovali i my od našich čtenářů. Ti se nyní konečně dočkali.

Rotace obrázku pomocí dialogového okna Rotace obrázku pomocí dialogového okna

S obrázky lze v dokumentu rotovat několika způsoby. Jednak lze využít dialogové okno Obrázek, které otevřete z místní nabídky pod položkou Vlastnosti. V tomto okně však neuvidíte náhled na otočení obrázku. Lepší a rychlejší metodou je využití postranního panelu. S jeho pomocí vidíte živý náhled na rotující obrázek. Obrázek rotuje v obdélníku vymezeném jeho rohy. Tato kontura je určující pro obtékající text a lze ji samozřejmě také upravit pomocí Editoru obrysů, který otevřete nař. z kontextové nabídky Obtékání textu | Upravit obrys.

Otáčení obrázku prostřednictvím postranního panelu Otáčení obrázku prostřednictvím postranního panelu

Obnovit původní orientaci obrázku můžete z kontextové nabídky Obnovit nebo překlopit | Obnovit otočení.

Do lišty Najít byla přidána rozbalovací nabídka pro vyhledávání podle typu obsahu.

Modifikovaný panel Najít Modifikovaný panel Najít

Do horního nabídkového pruhu byla přidána nabídka Formulář pro snadnější přidávání formulářových prvků.

04form.png Nová nabídka Formulář

Přímý kurzor lze nyní využít i pro vkládání mezer (nastavuje se v okně Možnosti).

Nastavení přímého kurzoru Nastavení přímého kurzoru

Byla opravena chyba v dialogovém okně Styl stránky. Chyba spočívala v tom, že se při ručním vkládání stránek ukazovala v náhledu okna špatně orientace stránky.

Při vkládání sloupců do stránky se nyní zobrazuje jako výchozí rozteč 0,5 cm. Předchozí hodnota byla nulová.

Nastavení rozestupu sloupců Nastavení rozestupu sloupců

Pro číslované a odrážkové seznamy byla připravena nová výchozí sada odrážek.

Řada změn se dotkla práce s tabulkami:

Pokud se do buňky tabulky vloží rámeček, pak při přetékání tabulky přes více stránek se tento rámeček, je-li nutno, rozdělí přes více stránek. Dříve zůstával celý na jedné stránce, což nevypadalo dobře, vytvářela se zbytečná prázdná místa. Situaci přibližuje Mikloš Vajna ve svém blogu.

Byl přidán nový výchozí styl tabulky. Vložené tabulky jsou tímto stylem automaticky ostylovány. Tyto tabulky mají nyní jako výchozí tloušťku ohraničení 0,5 bodů.

Tabulky lze stylovat také pomocí automatického formátu. Nová verze přináší zcela novou sadu stylů pro autoformát tak, aby byly moderní a lépe vyjadřovaly obsah tabulky.

Pokud přecházíte na novou verzi LibreOffice z předchozích verzí a nechcete přijít o své uživatelské nastavení, nové styly automatického formátování se vám do nové verze nepropíší. Jak to napravit, si ukážeme v jednom z příštích dílů tipů a triků pro LibreOffice.

Po poklepání na vstupní pole se zobrazí klasické dialogové okno, které nyní zobrazuje aktuální hodnotu, a lze jím přecházet na další pole dopředu/dozadu.

Upravená podoba dialogového okna vstupního pole Upravená podoba dialogového okna vstupního pole

Došlo k výrazným změnám v přípravě hromadné korespondence. Tomuto tématu jsme se na našem webu již věnovali (naposledy zde). Změny, které v tomto ohledu přináší LibreOffice 6.0, jsou výraznější, a budeme se jim proto věnovat v samostatném článku.

Obecné vlastnosti

Nová verze LibreOffice přináší spoustu změn v uživatelské rozhraní i obecné funkcionality, které opravdu potěší.

Za naprosto zásadní lze označit změny týkající se nastavení uživatelského rozhraní – okno Přizpůsobit. Toto okno bylo výrazně zmodernizováno, práce s ním je daleko jednodušší a přehlednější. Například pro úpravu jednotlivých tlačítkových lišt nemusíte okno opouštět a otevírat nové – vše máte přehledně v jednom okně. Vyhledávací panel znamená konec dlouhého prohledávání nabídek. Změny se týkají záložek Nabídky, Nástrojové lišty a Místní nabídky a Klávesnice.

Upravená podoba záložky Nabídky Upravená podoba záložky Nabídky

Upravená podoba záložky Nástrojové lišty Upravená podoba záložky Nástrojové lišty

Upravená podoba záložky Místní nabídky Upravená podoba záložky Místní nabídky

Upravená podoba nabídky Klávesnice Upravená podoba nabídky Klávesnice

Některá dřívější rozvržení Notebookbaru byla změněna a některá také přibyla. Na obrázcích uvádíme ty, jež se zdají být nejpoužitelnější. Skutečně, tento „ribbonový“ prvek, známý z Microsoft Office, urazil v LibreOffice dlouhou cestu. K dokonalosti má daleko, ale začíná již být více použitelný pro ty, kteří preferují toto rozhraní ovládacích prvků. Za poměrně zásadní nedostatek však lze označit nepodporování tlačítek nainstalovaných doplňků – pro ně se musí používat nabídka Nástroje, která však v některých rozvrženích Notebookbaru chybí (protože tam není celý nabídkový pruh). A pokud byste si nainstalovali rozšíření, které neumísťuje tlačítko do nabídky, ale jen na plochu, museli byste se s ním při používání Notebookbaru rozloučit.

12notebookbar1.png Rozvržení Groupedbar Full

13notebookbar2.png Rozvržení Tabbed

Správce speciálních znaků – dialogové okno Speciální znaky – se rovněž dočkalo skvělých vylepšení. Za zcela zásadní lze označit ukládání historie použitých symbolů – nemusíte je tedy při dalším používání vyhledávat znovu. Znaky si rovněž můžete ukládat jako oblíbené. Vidíte náhledy písmen a jejich vyjádření v decimální a hexadecimální soustavě. V neposlední řadě oceníte i možnost jednotlivé znaky vyhledávat podle jejich názvu.

Upravená podoba okna Speciální znaky Upravená podoba okna Speciální znaky

Co se písem týče, připomínáme další novinky v této oblasti. Byl přidán font Noto, který můžete znát např. z desktopového rozhraní KDE 5. Také byla přidána otevřená písma z hebrejštiny a arabštiny a odstraněna psíma Open Sans a PT_Serif.

Při ukládání upravených obrázků můžete nyní rozhodnout, zda se obrázek uloží v pozměněné nebo výchozí podobě. Obrázek ukládáte z kontextové nabídky.

Nové dialogové okno při ukládání změněného obrázku Nové dialogové okno při ukládání změněného obrázku

Vlastníci PGP klíčů jimi mohou nyní podepisovat své dokumenty. Tato možnost se nabídne při každém uložení dokumentu a je možné ji nastavit i v okně Možnosti.

16pgp-ukladani.png Možnost podepisování PGP klíčem při ukládání souboru

Připomínáme, že je třeba dodatečný software, například Kleopatra (na Linuxu), resp. Gpg4win (na Windows).

17pgp-moznosti.png Globální nastavení podepisování PGP klíčem

(Jako ve škole) Průměr: 1,33 | Hodnotilo: 6
 
SprinxCRM

Komentáře

user avatar kabi
Odpovědět
LibreOffice 6.0 – podstatně vylepšený Writer, šifrování dokumentů a mnohem více
9. 02. 2018, 15:51:05
Je dobře, že již lze otáčet obrázky přímo ve Writeru bez pomoci jiných způsobů, přijde mi to ale stále trochu nedotažené (na to kolik "slávy" kolem toho je). Nejvhodnější varianta - otáčení pomocí úchopových bodů je sice také podporována, ale (snad pouze zatím) trochu omezujícím způsobem:
- otáčet lze pouze po 15°
- pro zobrazení úchopových bodů se musí kliknout na panel nástrojů na ikonu Otočit (nelze kliknutím na úchopové body jako např. v Draw = rozdílné ovládání)
- v kontextovém menu tato ikona chybí (je samozřejmě možné si ji tam přidat)
Takže čekám/předpokládám ještě další vylepšení.
user avatar Ing. Eman Horváth
Odpovědět
LibreOffice 6.0 – pripomienka k češtine v článku
11. 02. 2018, 15:01:08
Anglické slovo functionality znamená funkcie a nie funkcionality, font sa prekladá ako písmo.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:LibreOffice 6.0 – pripomienka k češtine v článku
11. 02. 2018, 18:02:43
Asi vás zklamu, ale my nejsme překladatelská redakce, a vámi uváděná slůvka byla použita záměrně ;)
user avatar neutr
Odpovědět
Re:LibreOffice 6.0 – pripomienka k češtine v článku
12. 02. 2018, 00:25:29
funkctional skills (angl.) >> funkční dovednosti (např. pro úspěšnou komunikaci, pro myšlení, učení se, adekvátní pracovní výkonnost, zdravý životní styl) - tohle ale lze používat pro obraty které nemají individuální význam FUNKCE.

I když to má anglický význam tak česky FUNKCE je v angličtině FUNCTION. >> Z toho se dá odvozovat přímý význam nejen pro lidské (tělesné, psychické aj.) komplexy složeně z jednotlivých a často různorodých funkcí, ale také pro inteligentní stroje.
user avatar dan.daniell@seznam.cz
Odpovědět
LibreOffice 6.0 – podstatně vylepšený Writer, šifrování dokumentů a mnohem více
2. 03. 2018, 20:24:49
jkl
user avatar dan.daniell@seznam.cz
Odpovědět
LibreOffice 6.0 – podstatně vylepšený Writer, šifrování dokumentů a mnohem více
2. 03. 2018, 20:26:11
=půl
user avatar pavel
Odpovědět
LibreOffice 6.0 – podstatně vylepšený Writer, šifrování dokumentů a mnohem více
1. 04. 2018, 00:37:19
Dočkám se někdy že bude lo nebo oo tak rychlý při náběhu jako mrkvošroftí verze?
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:LibreOffice 6.0 – podstatně vylepšený Writer, šifrování dokumentů a mnohem více
1. 04. 2018, 11:45:38
Pravděpodobně ano. Docháztí totiž průběžně k osekávání Javy, která LO zpomaluje. Na Windows doporučujeme používat Quick Starter. Na Linuxu není třeba, tam je start bleskový i na pomalých strojích.

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Alvao
Petr Valach

Petr Valach

OpenOffice používám od roku 2004, od roku 2011 LibreOffice. Od roku 2009 píšu články pro OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Svobodný software uplatňujeme v redakci www.exospace.cz , v níž jsem šéfredaktorem. Redakce ExoSpace.cz podporuje redakce LinuxEXPRES.cz a OpenOffice.cz, jejichž dnes už bývalý šéfredaktor Lukáš Jelínek je naším čestným členem.

 

Public Relations

Seznamte se s českou doménou

Máte vlastní doménu nebo se chystáte ji zaregistrovat? Myslíte také na její důkladné a profesionální zabezpečení? Spojte se s profesionály.

Pokračování ...


 
 
woo jaw demo hz