Pro leckteré čtenáře bude možná informace o nasazení LibreOffice v online prostředí nebo jako aplikace pro Android novinkou, ale opravdu nejde o nic nového. Na LibreOffice Online (LOOL), se pracuje tři roky a na verzi pro Android ještě o něco déle. Co tedy nová verze LibreOffice 6.0.2 přinesla i na těchto platformách?
LibreOffice Online (LOOL)
Vývoj LibreOffice Online spravuje firma Collabora, která je i jedním z hlavních přispěvatelů do LibreOffice. Collabora zároveň vydává vlastní verzi, která je experimentální a obsahuje funkce, které zatím nebyly implementovány do vlastní edice LOOL. Chcete-li si tedy vyzkoušet nejžhavější novinky v online verzi LibreOffice, přečtěte si náš článek. Naposledy jsme recenzovali verzi 2.1. Připomínáme, že pro vyzkoušení demo verze je třeba se registrovat. Chcete-li, můžete provozovat LibreOffice online i na vlastním cloudu. Tím může být ownCloud i jeho fork Nextcloud.
V nové verzi LibreOffice Online byla řada změn provedena takříkajíc „pod pokličkou“ a uživatel si jich vizuálně nevšimne. Některé jsou ale významné: Je podporovaná autorizační metoda prostřednictvím vlastní http hlavičky, zprostředkovaná technologií WOPI. Byla implementovaná podpora pro administrátorská hashovaná hesla. Pro konverze dokumentů lze použít rozšířenou API. Pro uživatele jsou však zajímavější změn v uživatelském rozhraní. Bylo například přidáno nové dialogové okno pro vkládání zvláštních znaků.
Nové
okno pro vkládání zvláštních znaků
Jednotlivé provedené změny lze schvalovat pomocí položek v nabídce Úpravy | Sledování změn. Přehled změn lze zobrazit z nabídky Soubor | Zobrazit historii revizí.
Byla také vylepšena animace při přidávání poznámky. Dokumenty lze nyní ukládat ve formátech ODF, starších binárních formátech Microsoftu stejně jako Open XML, PDF a RTF. Používáte-li LOOL ve víceuživatelském režimu, oceníte podporu avatarů pro jednotlivé uživatele.
Vyhledávání je nyní snadnější pomocí nového okna Najít a nahradit (spouští se z nabídky Upravit).
Dialogové okno Najít a nahradit
Vložíte-li do komentáře, odkaz, bude po uložení editace komentáře odkaz převeden na „klikací“ - byla tedy implementována podpora pro automatické rozpoznávání odkazů.
Rozpoznávání odkazů v komentářích
V administrátorském rozhraní lze nyní vidět seznam uživatelů pracujících s dokumentem a také indikaci, zda byl dokument změněn. Je také lépe řešen způsob nakládání s dokumentem v případě konfliktu během editace a ukládání v multiuživatelském režimu. Ve všech aplikacích (Writer, Calc, Impress) je nově přidána podpora pro kontrolu překlepů. Aktuální jazyk pak zobrazuje stavový řádek. Dokument lze nyní ukládat pod různým názvem přímo z uživatelského rozhraní. Nabídkový pruh a lišty se zobrazují před načtením dokumentu.
Z dalších vylepšení:
- Ve Writeru bylo přidáno vodorovné pravítko.
- V Calcu byl zvýšen počet podporovaných řádků na půl milionu.
- Vybraná oblast buněk se nyní zobrazuje v samostatném poli. Výběr lze modifikovat úchyty.
- Grafy lze alespoň v základu editovat.
Vybraná oblast buněk spolu se
souřadnicemi
Celkově vzato je nyní LibreOffice Online daleko více použitelnější a jeho možnosti se začínají překrývat např. s Google Docs. Pokud tedy používáte Google Docs, doporučujeme přejít na LOOL, a to přinejmenším s ohledem na vlastní soukromí.
Android
Aplikace LibreOffice Viewer pro Android je uživatelům k dispozici na stránce Google Play a samozřejmě i v samotné aplikaci Google Play. Oproti svému názvu umožňuje částečně editovat dokument, byť tato funkcionalita je stále experimentální. Pochopitelně možnosti editace nesnesou srovnání oproti webové verzi. Aplikace vyžaduje Android 4.0 a novější. Aplikaci by měla být s to pracovat se soubory jak ve formátu ODF, tak i formátech Microsoftu (Open XML a starší binární formáty), byť někteří uživatelé hlásí při používání formátů Microsoftu problémy.
V Nové verzi aplikace LibreOffice Viewer pro Android lze nyní vytvořit nový dokument – aplikace tedy neslouží jen jako prohlížečka stávajících. Načítat lze i dokumenty chráněné heslem. Lze také vkládat obrázky pořízené z různých zdrojů (kamera, uložená fotografie, vzdálené úložiště) s možností jejich komprimace. Ve Writeru se nově na displeji zobrazuje číslo stránky. V Calcu lze záhlaví řádků a sloupců interaktivně přizpůsobovat. Zároveň lze řádky a sloupce vkládat, odstraňovat a určovat jejich výšku. Do Impressu byl přidán prezentační režim.
Úprava řádků a sloupců v Calcu
V příštím díle se podíváme na změněný způsob přípravy hromadné korespondence v nové verzi LibreOffice.