Makra aneb Visual Basic for Applications v OpenOffice.org

Na mou poslední výzvu reagovala mnohem více lidí než jsem očekával. Podařilo se mi shromáždit více než 60MB čistého kódu BASICu. Děkuji všem za pomoc! Co je VBA, co to znamená a co to má společného s OpenOffice.org? Čtěte dál ...  

Na mou poslední výzvu reagovala mnohem více lidí než jsem očekával. Podařilo se mi shromáždit více než 60MB čistého kódu BASICu. Děkuji všem za pomoc! Co je VBA, co to znamená a co to má společného s OpenOffice.org?

Co je VBA?

Zjednodušeně jde o rozhraní pro programátory v BASICu, které umožňuje pracovat s aplikacemi společnosti Microsoft. Jmenovitě jde o Microsoft Excel, Word a další. Toto rozhraní umožňuje manipulaci s dokumenty a tvorbu podpůrných nástrojů pro uživatele. Jinak řečeno jde o rozhraní, které programátor použije bude-li chtít programovat makra v Microsoft Office.

Co to má společného s OpenOffice.org?

Kancelářský balík OpenOffice.org nabízí své vlastní, odlišné, rozhraní pro tvorbu maker. A zde je kámen úrazu. Mnoho uživatelů vlastní dokumenty ve formátu Microsoft Office včetně méně či více rozsáhlých maker. Při importu těchto dokumentů makra přestávají pracovat a uživatelé jsou nespokojeni. Společnost Novell, Inc. se tento problém uvědomuje a jako první začala implementovat VBA rozhraní do OpenOffice.org. Tato aktivita je pro uživatele velkým přínosem, protože jim umožňuje používat stávající makra bez jakékoliv další investice (například do přepsání, ...).

Ukázka nových možností

Programujete makra? Říkají vám něco následující konstrukce?

sheet = ActiveWorkbook.ActiveSheet
value = sheet.Range("A3").Value 
sheet = ActiveWorkbook.Worksheets("Sheet3")
sheet.Copy(After:=sheet)

Již dnes je možné spouštět výše uvedený kód v OpenOffice.org. Další testovací makra / soubory jsou k nalezení v CVS GNOME:

Jmenovitě jde o všechny soubory obsahující vba v názvu. Máte-li chuť a možnosti, můžete vytvářet další testy pro kontrolu správnosti implementace VBA.

Kde si toto všechno můžu vyzkoušet?

Jediným buildem obsahujícím rozpracované VBA rozhraní je ooo-build. Postup instalace naleznete na webu. Uživatelé distribucí SuSE / OpenSuSE / NLD (produkty společnosti Novell, Inc.) mají život trochu snadnější. Takto upravené buildy můžete instalovat pomocí technologie Open Carpet nebo Klik.

Závěrem

Práce na VBA rozhraní stále pokračují a zdaleka ne všechny funkce jsou implementovány. Dnes jde pouze o ukázku toho, že to lze. Jakmile bude implementována valná většina nejpoužívanějších funkcí, lze očekávat začlenění VBA rozhraní do oficiálního buildu. V opačném případě se z nových vlastností budou těšit uživatelé distribucí *SuSE. Možná nastal čas na změnu distribuce ;-)))

(Jako ve škole) Průměr: 2.00 | Hodnotilo: 7
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
 
 
woo jaw demo hz