Studie Evropské komise o dopadu open source

Evropská komise publikovala zprávu o ekonomickém dopadu open source software. Podle závěrů studie může přechod na free/open source ušetřit peníze i přes náklady na školení uživatelů.  

Evropská komise publikovala zprávu o ekonomickém dopadu open source software. Podle závěrů studie může přechod na free/open source ušetřit peníze i přes náklady na školení uživatelů. Studie nabízí i zajímavé údaje o OpenOffice.org.

Podle výsledků se OOo používá v 21% z 900 dotazovaných evropských institucí. Průzkum zjišťoval používání i mimo EU - v Brazílii se používá OOo v 91% vládních institucí, v Indii je to 73% a v Argentině 58%. Studie zmiňuje výsledky o používání jednotlivých aplikací - podle Forrester Research měl OpenOffice.org v roce 2004 podíl 8,5% ve velkých severoamerických firmách, v Německu je zastoupení OOo odhadováno na 8%.

Zajímavý je také graf, který ukazuje geografické rozložení vývojářů free/open source (i když se to asi obtížně zjišťuje) - plných 57% vývojařů pracuje v původních 15 státech EU, dalších 6% je z nových států EU, USA a Kanada jsou domovem 20% vývojařů. Zpráva rozebírá příklady několika společností, které přešly na OpenOffice.org. Byl proveden i výzkum, zda dělá uživatelům problémy přechod z MS Office na OOo - autoři srovnávali dvě náhodné skupiny (jednu s MSO, druhou s OOo) po dobu 32 týdnů. Přiznávají překvapení z toho, že ačkoliv uživatelé dříve OOo neznali, nijak se nesnížila produktivita jejich práce.

Nakonec se uživatelů ptali, zda by podle svého názoru s OOo zvládli stejné množství práce jako s MSO. Méně než 10% uživatelů odpovodělo záporně, lehce přes 20% odpovědělo kladně a zbylých 70% odpovědělo "ano, s počátečními obtížemi". Ve zprávě najdete i případové studie organizací a jejich zkušenosti s přechodem na OpenOffice.org a další free/open source software.

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
 
 
woo jaw demo hz