Město Dortmund uvažuje o open source

novinky.png IT oddělení města Dortmund, osmého největšího města Německa, zvažuje, zda je možné zvýšit využívání free a open source softwaru. Oddělení IT studuje nový politický dokument, který byl zveřejněn začátkem května.  

Další německé město uvažuje o otevřeném softwaru

Christian Nähle, autor dokumentu a jeden z úředníků z Dortmundu, píše: „Open source software je politicky, ekonomicky a technicky výhodnější.“ Vysvětluje, že tento typ softwaru posiluje demokracii, protože umožňuje veřejné prozkoumání kódu a nabízí nejlepší přehled o administrativních procesech.

Christian Nähle tvrdí, že open source pomáhá vyhnout se monopolům a prodejcům lock-in IT. Lepší konkurence zvýší možnosti pro malé a místní společnosti. „Jestliže bude přechod na open source software stát Dortmund méně než proprietární aplikace, které nyní používá, stojí za to spočítat o kolik. … Rozhodnutí o použití open source v dlouhodobém horizontu povede k prohlubování spolupráce s dalšími obcemi. … Je to politický návrh, který nyní zkoumá oddělení IT,“ říká Nähle. „To může trvat několik měsíců, ale doufám, že dokument následně zbaví Dortmund závislosti na jeho dodavatelích lock-in IT. Veřejně používaný software musí být ovládán veřejně, nikoli soukromými firmami.“

Politický dokument byl zveřejněn na internetových stránkách open source centra německé spolkové vlády, OSS Kompetenzzentrum, dne 19. dubna.

Lock-in: Proprietární uzamčení (vendor lock-in), nebo také uzamčení zákazníka. Činí zákazníka závislým na produktech a službách konkrétního subjektu tím, že vytváří značné náklady na přechod na produkty a služby jiných subjektů. Toho lze dosáhnout například použitím nestandardizovaných součástí produktu, které jsou chráněny patentem. Zdroj Wikipedie 

(Jako ve škole) Průměr: 1.57 | Hodnotilo: 7
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Daniel Sedláček

Daniel Sedláček

Amatérsky se věnuji programování maker od podzimu 2010.
Aktivní jsem na fóru od ledna 2011.
Od července 2011 spolupracuji i jako moderátor fóra.

Využívám pouze OpenOffice.org (LibreOffice nemám nainstalován).

 

Public Relations

Využíváte plně potenciál M365 a Microsoft Vivu?

Využíváte plně potenciál M365 a Microsoft Vivu?Představte si, že Microsoft 365 je nejen soupravou nástrojů, ale skutečným prostředkem pro transformaci vašeho podnikání. Jednou ze společností, která vás na této cestě jako obchodní partner může podpořit, je Crayon Czech Republic and Slovakia.

Pokračování ...


 
 
woo jaw demo hz