Vychází česká příručka LibreOffice Online, Slovensko podporuje open-source

LO.png Česká komunita LibreOffice pořídila překlad příručky pro LibreOffice 6.3. Nadace TDF doporučuje používat LibreOffice studentům, kteří jsou nuceni se vzdělávat doma. Slovenská vláda podporuje open-source. Naučíme vás instalovat LibreOffice na Chrome OS.  

Český překlad LibreOffice Online 6.3

Česká komunita LibreOffice vydává český překlad online příručky pro LibreOffice Online ve verzi 6.3. Na překladech, korekturách a screenshotech pracoval celý tým pod vedením Zdeňka Crhonka. K překladu se využíval překladový software OmegaT.

Dokumentace je dostupná ve formátu PDF a najdete ji na stránce libreoffice.org (přímý odkaz ke stažení zde).

Obálka příručky LibreOffice 6.3 Obálka příručky LibreOffice 6.3

Informaci o vydání nově přináší i blog nadace TDF.

Nadace TDF spouští kampaň NO!

Žádná nutnost registrace!

Žádné vynucené poplatky!

Žádný uzavřený systém!

S těmito hesly jde nadace The Document Foundation do kampaně za větší využívání LibreOffice ve školství, zvláště v současné těžké době, v níž se studenti musejí vzdělávat doma. LibreOffice jim i vyučujícím bude skvělým pomocníkem. Sestává z modulů pro vytváření komplexních textů, složitých matematických operací, kreseb, prezentací, databází a vzorců. LibreOffice je všem uživatelům k dispozici zdarma bez ohledu na účel využití. Studenti tak nečelí riziku nemožnosti dostat se ke svým souborům, protože jim vypršela platnost licence kancelářského balíku.

Letáček nadace TDF pro kampaň NO! Letáček nadace TDF pro kampaň NO!

Zvláštním benefitem jsou verze LibreOffice určené pro webové rozhraní a mobilní aplikace pro systémy Android a iOS.

LibreOffice stahujte z české stránky libreoffice.org. Na ní jsou též k dispozici výukové materiály.

Slovenská vláda podporuje open-source

Jak už jsme vás informovali, slovenská administrativa se rozhodla testovat LibreOffice pro využití ve státní správě. V kontextu s tímto krokem souvisí i výzva Úřadu místopředsedy vlády Slovenské republiky pro investice a informatiku z 21. 2. 2020 na podporu migrace na open-source technologie za účelem „zavedení moderních technologií do procesu vykonávání činností veřejné správy, procesu rozhodování jako i služeb, informací a kontaktu veřejné správy s veřejností. V rámci této výzvy je cílem realizace projektů ve vybraných oblastech fungování veřejné správy ve smyslu současných trendů využívání moderních informačních, komunikačních technologií a inovativních řešení.“ Státní správa tak chce dosáhnout optimalizace vykonávaných činností veřejné správy, nasazení moderních IT řešení a zvýšení otevřenosti vůči občanům. Jedním z požadavků je, že takový software musí být otevřený.

1. hodnotící kolo se uzavírá 26. června 2020, druhé 26. srpna 2020. Žadatelé mohou získat (nenávratně) od 200.000 do 1 milionu eur.

Jak nainstalovat LibreOffice na Chrome OS?

Instalace LibreOffice na systému ChromeOS (či Chromium OS) je identická s instalací v linuxovém prostředí typu Debian (tedy i Ubuntu, LinuxMint a další linuxové distribuce, využívající balíčkovací systém deb). Postup sestává z několika jednoduchých kroků:

 1. Odinstalujte stávající instalaci LibreOffice zadáním příkazu do terminálu

  sudo apt remove libreoffice
  
 2. Přejděte na stránku libreoffice.org a stáhněte si aktuální verzi LibreOffice – LibreOffice 6.4.2, 64bitové deb balíčky. Stáhnout rovněž můžete i překlad uživatelského prostředí do češtiny a českou nápovědu. Všimněte si, že nestahujete deb balíčky, ale archiv ve formátu tar.gz.

 3. Přesuňte se v terminálu do složky, v níž máte stažený tar.gz archiv. Rozbalte ho příkazem

  sudo tar -xf LibreOffice_6.4.2_Linux_x86-64_deb.tar.gz
  
 4. Přesuňte se do složky s deb balíčky:

  cd LibreOffice_6.4.2_Linux_x86-64_deb
  cd DEBS
  
 5. Nyní už můžete instalovat:

  sudo dpkg -i *.deb
  

Jak vidíte, postup instalace LibreOffice je docela jednoduchý.

Přehled aktualit vydáváme ve spolupráci s českou komunitou LibreOffice.
(Jako ve škole) Průměr: 1.67 | Hodnotilo: 3
 
Nepodařilo se připojit k serveru.

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
Nepodařilo se připojit k serveru.
 
 
woo jaw demo hz