Jak používat portál OpenOffice.cz

obecna.png Portál OpenOffice.cz obsahuje množství informací, které jsou různým způsobem roztříděny do logických celků. Přinášíme vám návod, jak s portálem pracovat a jak se v množství informací vyznat.  

Na úvod je třeba podotknout, že portál kontinuálně vylepšujeme. Proto se snadno může stát, že se některé sekce změní nebo přibudou nové. Struktura ale zůstává, snažíme se ji ovšem vylepšovat - proto budeme rádi za vaši odezvu.

Tři součásti portálu

Technicky i logicky se portál skládá ze tří součástí:

Redakční systém Marwel se stará o vydávání článků, vytváří titulní stranu, mimojiné také spravuje databázi uživatelů. Každý článek je možné komentovat (zřídka je tato volba záměrně vypnuta), pokud jste přihlášeni. Je také velmi vhodné články označovat klíčovými slovy neboli tagy (Tagování), což může taktéž každý přihlášený uživatel.

Wiki stránky fungují v podstatě jako nástěnka - každý uživatel (i nepřihlášený) může do naší wiki zadat své postřehy nebo zkušenosti s řešením nějakého problému. Každá stránka by měla mít srozumitelnou adresu, kde lze používat i české/slovenské znaky. Wiki slouží jako snadný prostředek pro sdílení a předávání informací. Je pružnější než článek a trvanlivější než diskuzní fórum, kde příspěvky zmizí v historii. Bez přispívajících uživatelů však ztratí na aktuálnosti, takže rozhodně neváhejte svou radu či zkušenost zveřejnit. Podpoříte tak užívání sady OpenOffice.cz. Nebojte se wiki používat!

Fórum je již zaběhlé a podle všeho zcela funkční a přínosné. Chybí vám nějaké téma nebo funkce? Napište nám do diskuze.

Abyste mohli součásti webu používat, musíte být přihlášeni (ano, nejlépe i na wiki).

Hlavní nabídka, rubriky článků (součást redakční systém)

Hlavní nabídka webu je zobrazena jako lišta v horní části a obsahuje následující položky:

  • OpenOffice.org - představení kancelářského balíku
  • Stáhnout - stránka s odkazy na stažení balíku
  • Doplňky – výpis uveřejněných doplňků
  • Seriály – seznam uveřejněných seriálů
  • - odkaz na druhou součást portálu, wiki
  • Fórum - odkaz na třetí součást portálu, fórum
  • Častéotázky - seznam opravdu nejčastějších a opakujících se otázek

Na titulní stránku se dostanete klepnutím na logo v levém horním rohu.

Rubriky pro články a další příspěvky se zobrazují v pravém sloupci:

Wiki stránky

Strukturu na wiki vytvořila redakce jako základ, lze ji ovšem měnit, pokud myslíte, že to má smysl a pokud to umíte. Chcete-li na wiki zapsat nějaký svůj postřeh, zkuste na wiki (ne v článcích) nejprve najít informaci, zda už něco podobného nezaložil někdo jiný. Vyhledávání na wiki nehledá klíčová slova, ale celou frázi. Proto se nejprve podívejte na titulní stránku wiki, kde jsme pro vás připravili základ struktury. Pokud tam nenajdete nic, co byste mohli využít, pak vytvořte vlastní stránku - je to snadné.

Ponechte adresu http://wiki.openoffice.cz/wiki/ a doplňte za ni frázi, která vystihuje obsah budoucí stránky. Nepoužívejte jen slovo, to by bylo málo, stránka se bude jmenovat tak, jak její název zadáte do adresy. Jako příklad zvolme http://wiki.openoffice.cz/wiki/Testovací stránka. První z vás má možnost tuto stránku vytvořit (klepnutím na odkaz "nebo tuto stránku založit"), něco smysluplného do ní napsat a dole stisknout tlačítko Uložit změny. Další z vás pak již uvidí, co vytvoili uživatelé před vámi.

Do políčka Shrnutí editace vždy napište, co jste vlastně udělali - při založení to může být slovo "založeno", při úpravách pak třeba "opraveny překlepy" nebo "smazán spam" či podobně. Historie stránky se automaticky ukládá včetně vašeho jména či IP adresy. Vždy se lze vrátit k libovolné staré verzi, lze tak odstranit jak spam tak nadávky či výzvy, že s tím už konečně máme něco dělat. Je to na vás. :-) Pokud máte dotazy či připomínky, pak je neváhejte sdělit ve fóru.

Fórum

Abyste mohli do fóra zadat svůj dotaz, musíte být přihlášení. To provedete na poslední kartě vpravo nahoře. Poté vyberte odpovídající fórum a v pravé, horní části stránky klepněte na odkaz Založit nové téma. Vyplňte předmět, tedy název, a text dotazu. Klepnutím na tlačítko Náhled se můžete podívat, zda je vše v pořádku, klepnutím na Odeslat pak dotaz uložíte na server, ostatní čtenáři mohou odpovídat.

V každém vláknu dotazů se můžete přihlásit k jeho odběru e-mailem. Tamtéž se pak můžete odhlásit.

Obrázky na fóru

Samotné fórum bohužel neumožňuje nahrát obrázky. Tato funkce je ale aktivní ve wiki na stránce Speciální:Upload. Na obrázky pak můžete ve fóru odkazovat adresou ve tvaru: [img]adresa obrázku[/img]. Na stránce Speciální:Imagelist je seznam všech obrázků nahraných do wiki.

(Jako ve škole)
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
 
 
woo jaw demo hz