Používají kancelářský balík OpenOffice.org – PrimMat, Soukromá střední škola podnikatelská ve Frýdku-Místku

obecna.png Soukromá střední podnikatelská škola se nebojí nelegálního softwaru ani ve svých učebnách ani u svých žáků. Mají totiž na počítačích OpenOffice.org, který je velmi výhodný jak cenou, tak i licencí. Proto kancelářský balík chválí. Co jim vadí? Některé funkce Calcu nejsou ještě úplně dotaženy do konce.  

Proč používáte OpenOffice.org?

Proč používáme OpenOffice.org? A proč ne? Výhodou OpenOffice.org je jeho licence, nemusíme se starat, jestli jsme při nějaké reinstalaci nebo upgradu neudělali chybu a nemáme něco nelegálně. OpenOffice.org má licenční politiku jednoduchou a průhlednou. Obrovskou výhodou pro školu je, že nemusíme pokrytecky přivírat oči nad „schopnostmi žáků“ opatřit si jakýkoli software. Cena pro školu je pak příjemnou „třešničkou na dortu“.

Jací uživatelé, na kolika počítačích a kolik jich je?

Na cca šedesáti počítačích naší organizace jej využívá více než 200 žáků a učitelů. Žáci i vyučující jej samozřejmě používají na domácích počítačích.

Na jakých operačních systémech OpenOffice.org provozujete?

  1. Microsoft Windows XP – 50

  2. Microsoft Windows 7 – 10

Popište typ dokumentů, které obvykle vytváříte nebo zpracováváte.

Pomocí OpenOffice.org vytváříme a upravujeme jednoduché i složité textové dokumenty – styly, rejstříky, hromadnou korespondenci. Pracujeme s tabulkami, vytváříme grafy a používáme funkce, a to až po složitější finanční. OpenOffice.org používáme i na vytváření prezentací a výukových objektů. V Drawu pak vytváříme jednoduchou grafiku a schémata.

Máte problémy při výměně dat, např. v případě souborů Microsoft Office?

Problémy prakticky nezaznamenáváme, protože většinu výstupů tvoříme ve formátu PDF. Pro výměnu používáme (je-li to možné) formáty OpenOffice.org, výjimečně pak formáty Microsoft Office.

Zhodnoťte kvalitu práce s kancelářským balíkem OpenOffice.org.

OpenOffice.org mohu jen doporučit. Tento software bezpečně pokrývá všechny potřeby běžného uživatele a v poměru cena/výkon je prakticky nepřekonatelný. Při srovnání s konkurencí plně nahradí Microsoft Office (nejrozšířenější konkurent) s výjimkou specifických funkcí Excelu.

Klady

  • licence

  • přizpůsobitelnost prostředí a klávesových zkratek

  • cena

Zápory

  • těžkopádná hromadná korespondence

  • nezvládá úplně některé složité finanční a analytické funkce

Je podle vás literatura a dokumentace k OpenOffice.org dostačující?

Knihy: používáme OpenOffice.org – kompletního průvodce; faktem je, že knih pro OpenOffice.org je poměrně málo – otázkou je, zda jsou potřeba.

Webové zdroje: poměrně často využíváme články, Wikipedii a poradny na různých portálech. Zvláště s ohledem na rychlý vývoj jsou webové zdroje cenné.

Často rovněž využíváme nápovědu (zvláště u funkcí v tabulkovém editoru), její zpracování je na slušné úrovni.

Byli byste ochotni věnovat finanční prostředky na úpravu vlastností OpenOffice.org nebo na vytvoření speciálního rozšíření?

Nad touto možností jsme neuvažovali. Navíc rozhodně nemáme zájem o „speciální vlastnosti“ – pro nás je ideální práce s co nejstandardnějším vybavením.

Uveďte prosím informace o vaší organizaci a nezapomeňte také napsat své jméno a pozici či funkci.

PrimMat – Soukromá střední škola podnikatelská, s. r. o.

Československé armády 482, Frýdek-Místek

Libor Olbrich (Olbrich<zavináč>PrimMat<dot>Cz)

zástupce ředitelky, správce VT

www.PrimMat.cz

Používáte ve firmě, škole či organizaci kancelářský balík OpenOffice.org? Stáhněte si dotazník Používáte OpenOffice.org?, vyplňte jej a pošlete nám jej (redakce@openoffice_cz). Budeme rádi, když se v rubrice Používají OpenOffice.org objeví další příspěvky. A k tomu potřebujeme vaši spolupráci. Děkujeme.

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 4
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
 
 
woo jaw demo hz