Učitel na střední škole používá OpenOffice.org a je spokojen

obecna.png Správce sítě na vyšší odborné škole a střední škole používá OpenOffice.org a s ním několik žáků. Snaží se nabízet tento kancelářský balík lidem okolo sebe, ale zvyk je železná košile, a tak nemá moc veliký úspěch. Přesto se nevzdává.  

Proč používáte OpenOffice.org?

Nemůžu jednoznačně napsat, že OpenOffice.org používáme. OpenOffice.org používám já, protože používám Linux. Pak ho také používají ti studenti a učitelé, kteří podobně jako já mají také Linux, a konečně studenti, kteří sice mají Windows, které dostali například jako součást nově koupeného notebooku, ale už nemají prostředky na to, aby si pořídili Microsoft Office.

V mém případě to je jasně jediná možnost a pro mě osobně také ta nejpřijatelnější (OpenOffice.org má otevřený zdrojový kód a je zdarma). V případě ostatních to bude spíš z donucení okolnostmi, anebo to je jednoduše jedno. Když jsem kdysi poprvé posadil tátu před OpenOffice.org Writer, také tomu říkal Word – na první pohled to vypadá (vlastně vypadalo) stejně. V této souvislosti jsem dokonce zpozoroval, že řada uživatelů v okamžiku nástupu nových Microsoft Office 2007 a jejich nového rozhraní začala inklinovat právě díky stejnosti uživatelského rozhraní k OpenOffice.org. Nevím bohužel o nikom, kdo by vydržel.

Přečtěte si také článek na portálu LinuxEXPRES o Nasazení svobodného softwaru na střední škole.

Jací uživatelé, na kolika počítačích a kolik jich je?

OpenOffice.org máme nainstalovaný na všech počítačích vyjma několika v kancelářích (ještě jsem neviděl, aby ve formátu OpenOffice.org přišel dokument z úřadu). Přesto můžeme hovořit o více jak 100 počítačích a více jak 1000 alespoň potencionálních uživatelů. Prakticky vím jen o jedné učitelce, která používá OpenOffice.org, protože má operační systém Linux. Pak se v každé třídě většinou vyskytnou 1 až 3 studenti, kteří OpenOffice.org alespoň občas používají.

Osobně mi přijde, že OpenOffice.org pro tyto běžné uživatele není otázkou volby, ale jednoduše pracují s tím, co je jim dostupné a srozumitelné a takový OpenOffice.org je.

Na jakých operačních systémech OpenOffice.org provozujete?

  1. Microsoft Windows XP (>100 počítačů)

  2. Linux (1 počítač, 1 notebook)

Popište typ dokumentů, které obvykle vytváříte nebo zpracováváte.

OpenOffice.org používám na cokoliv. Je to první program, ve kterém otvírám dokument (ať už to je text, prezentace nebo tabulka). Je to také první program, který používám pro vytvoření nového dokumentu. Soubory ovšem ukládám ve formátu Microsoft Office (z důvodu přenositelnosti a jednoduchosti pro další uživatele počítačové sítě znalé pouze Microsoft Office). V případě, že se soubor neotevře korektně, pak i po Microsoft Office ve virtuálním počítači sáhnu.

Studenti pak používají Microsoft Office podobným způsobem, tzn. píší v něm seminárky, dělají prezentace, laboratorní práce i delší závěrečné práce včetně generování obsahu. S oblibou také do výuky počítačové grafiky zařazuji OpenOffice.org Draw, který se hodí například pro tvorbu letáků, a studentům se práce v něm docela daří.

Konečně, při výuce databází používám OpenOffice.org Base, který mi přijde jednodušší než Microsoft Office Access. Je tak pro studenty srozumitelnější pro pochopení základních principů práce s nějakým databázovým programem.

Máte problémy při výměně dat, například v případě souborů Microsoft Office?

Problémy s přenosem dat mezi OpenOffice.org a Microsoft Office samozřejmě existují, ale vždy plynou pouze z uzavřenosti formátu dokumentů Microsoft Office a ignorování podpory OpenOffice.org přímo v kancelářském balíku Microsoft Office. Proto ukládám soubory vždy do formátu Microsoft Office. Je to samozřejmě pouze za předpokladu, že chci dokument předat někomu jinému a také, když se jedná o nějaký jednodušší dokument. U těch složitějších bych se obával rozbití jeho struktury, a tak raději volím formát PDF, který je ale svojí nemožností pozdějších úprav ne zcela praktický.

Nejčastější problémy při otevření dokumentu Microsoft Office v OpenOffice.org spočívají například v neviditelnosti hlavičky/patičky souboru, nekorektního obsahu/rejstříku (nepočítá stránky), chybějící obrázky nebo tabulky atp. Řekl bych, že se týká především „složitějších objektů“, obyčejný text bývá zobrazen korektně.

Zhodnoťte kvalitu práce s kancelářským balíkem OpenOffice.org.

Práce s OpenOffice.org je stejná jako v jiném kancelářském balíčku. Pokud se s ním uživatel naučí pracovat, pak nemá žádný důvod přecházet k něčemu jinému. V případě, že se s ním naučí pracovat opravdu dobře, pak mu jistě ulehčí nějakou tu práci a dokáže v něm vytvořit cokoliv, co si zamane.

Doporučil bych ho, protože je otevřený a zdarma. Můžu se aktivně podílet na jeho vývoji (například hlášením chyb), můžu ho používat na cokoliv (například si napsat fakturu), aniž bych porušil jeho licenci. Je multiplatformní a tak ho můžu používat snad ve všech dneska běžně používaných operačních systémech.

Vadí mi ovšem, že není OpenOffice.org jako OpenOffice.org. S OpenOffice.org mám výbornou zkušenost v operačním systému Linux – po jeho instalaci vše funguje tak, jak má. Ve Windows mi ovšem hned po instalaci české verze OpenOffice.org chybí slovníky (musím doinstalovat ručně). Také se často svojí kvalitou dost výrazně liší jednotlivé buildy (sestavení programu) – jednou něco nefunguje a pak zase s novou verzí nejde něco jiného. Je to zajímavé, ale zcela subjektivně se mi zdá, že si OpenOffice.org běžící na Windows vypůjčil z tohoto systému jakousi nevypočitatelnost – například na 15 počítačích funguje korektně, ale na tom 16 už ne. Že by byl počítač zavirovaný? Určitě ne, příště to zase může být jinde.

Klady

  • open source

  • multiplatformnost

  • stabilita

  • funkčnost

Zápory

  • podpora Microsoft Office

Je podle vás literatura a dokumentace k OpenOffice.org dostačující?

Knihy nepoužíváme žádné. Kdysi jsem si koupil jednu knihu o OpenOffice.org, ale nakonec jsem ji zahodil (obsahově ani jinak mě nezaujala). Také to bylo v době, kdy jsem ještě neměl připojení k Internetu, a tak jsem chtěl hlavně to instalační CD se samotným programem. Kniha na téma OpenOffice.org na trhu určitě chybí, nejraději bych viděl pěknou učebnici, která by měla hlavu a patu.

Webové zdroje nepoužívám vůbec nebo jen málo. Nevím, jak ostatní, běžné adresy jako OpenOffice.org a samozřejmě OpenOffice.cz doporučuji na potkání. Naproti tomu nápověda v programu je to první, po čem sáhnu v okamžiku, kdy něco nevím. No a buď to tam najdu, nebo ne. Pokud to tam není, dovolím si ostře tvrdit, že taková nápověda je špatná. Pokud člověk alespoň trochu ví, co má hledat, pak se zpravidla zadaří.

Jiné zdroje neznám, ani jsem moc nehledal. V okamžiku, kdy někomu něco nejde, pak volá mně a já to buď vyřeším na místě, nebo rozmyslím třeba do dalšího dne. Zatím není, co bych nevyřešil a na to ti druzí možná spoléhají. Je to něco jako přítel na telefonu, ale bez toho telefonu a někdy i přítele.

Byli byste ochotni věnovat finanční prostředky na úpravu vlastností OpenOffice.org nebo na vytvoření speciálního rozšíření?

Nevím o této potřebě ani možnostech, jak to provést.

Uveďte prosím informace o vaší organizaci a nezapomeňte také napsat své jméno a pozici či funkci.

Adresa školy:

VOŠZ a SZŠ Hradec Králové

Komenského 234

500 03  Hradec Králové

Martin Šín, učitel a správce sítě, martin<dot>sin@zshk<dot>cz

http://www.zshk.cz/

Používáte ve firmě, škole či organizaci kancelářský balík OpenOffice.org? Stáhněte si dotazník Používáte OpenOffice.org?, vyplňte jej a pošlete nám jej (redakce@openoffice_cz). Budeme rádi, když se v rubrice Používají OpenOffice.org objeví další příspěvky. A k tomu potřebujeme vaši spolupráci. Děkujeme.

(Jako ve škole) Průměr: 1.33 | Hodnotilo: 6
 

Komentáře

user avatar David Vít
Odpovědět
Učitel na střední škole používá OpenOffice.org a je spokojen
25. 06. 2010, 15:36:59
Jsem zaměstnanec a zároveň pracuji jako OSVČ (vedlejšák), v práci používám Office 2007, doma OO, nevidím mezi těmito produkty žádný rozdíl, vyjma toho, že OO je zdarma. Práce v OO je stejně příjemná jako v MS Office. Nevím co myslel autor článku o hlavičkách a patičkách, ale mě se pokud uložím dokument vytvořený v OO do formátu DOC, zobrazuje korektně i s hlavičkou či patičkou ve Wordu 2007. Celková spokojenost s OO, takže škoda, že zvyk je železná košile a uživatelé MS Office nezkusí tento opensource produkt. Takto by měla učinit hlavně státní správa a ušetřilo by se nemálo z mých těžce vydřených a odvedených daní. Ale to už je jiná pohádka.
user avatar zvedavec
Odpovědět
Re:Učitel na střední škole používá OpenOffice.org a je spokojen
26. 06. 2010, 18:13:31
"v práci používám Office 2007, doma OO, nevidím mezi těmito produkty žádný rozdíl"

To neznamena, ze tam nejsou. Treba pouzivate tak malo funkci, ze rozdily opravdu nepoznate - nenarazite na ne.
user avatar redakce OpenOffice.cz
Odpovědět
Re:Re:Učitel na střední škole používá OpenOffice.org a je spokojen
27. 06. 2010, 10:15:07
Což nemusí mít negativní nádech - naopak to může být dokladem toho, že OpenOffice.org bohatě stačí běžným uživatelům... Na nich není nic špatného, ne každý potřebuje množství funkcí.
user avatar PetrV
Odpovědět
Re:Re:Re:Učitel na střední škole používá OpenOffice.org a je spokojen
27. 06. 2010, 22:56:09
Ale v takovém případě bych o tom radši pomlčel. Jestliže je zájem cpát OOo do komerčního prostředí, pak není dobré prezentovat jej jako program pro "běžného uživatele".
user avatar redakce OpenOffice.cz
Odpovědět
Re:Re:Re:Re:Učitel na střední škole používá OpenOffice.org a je spokojen
28. 06. 2010, 10:32:35
Váš názor, mám jiný, nesouhlasím.
user avatar PetrV
Odpovědět
Re:Re:Re:Re:Re:Učitel na střední škole používá OpenOffice.org a je spokojen
28. 06. 2010, 12:29:48
Nedorozumění. Už jsem pochopil, jak jste to myslel. A vlastně musím dát za pravdu. Když se bude OOo prezentovat jako "lidový" program, to jest jako PROGRAM TAK JEDNODUCHÝ, ŽE S NÍM MŮŽE PRACOVAT BĚŽNÝ UŽIVATEL, pak je to na dobré cestě.
Jenže mám dojem, že komerční společnosti budou chtít víc, třeba různé propojení na externí databáze (s tím nemám zkušenosti, ale z toho, co jsem četl, je na tom OOo dost dobře) a podobně. Takže ta debata by se možná mohla točit kolem otázky, PRO KOHO, pro jakého uživatele je OOo dělaný primárně - zda pro "lidi z davu" anebo pro firmy? Každý chce něco jiného, takže je třeba najít kompromis.
Jelikož zde nefigurují komerční čísla prodeje, domnívám se, že smyslem by bylo udělat OOo maximálně jednoduchý, maximálně nadupaný funkcemi, ale tak, aby to laika neobtěžovalo. Aby to byl program, který sice vyhoví i specifickým požadavkům firem, ale zároveň aby se v něm začátečník neutopil. V současné době, myslím, to tak celkem i je, nemůžu posoudit, mám OOo šest let, ale myslím si to.
user avatar Vojta
Odpovědět
Učitel na střední škole používá OpenOffice.org a je spokojen
25. 06. 2010, 19:37:41
Taky si myslím že je dobrý,snad jen pro informaci dají se stáhnout slovníky pro kontrolu chyb a dá se psát všemi jazyky jen je umět.
Přeji vše nejlepší-Желаю всего хорошего. Юра
user avatar Petra
Odpovědět
Re:Učitel na střední škole používá OpenOffice.org a je spokojen
28. 06. 2010, 12:06:57
OO je fajn a s otevřeným softwarem se určitě dá na škole fungovat :) Snažím se jistit, jak to vidí ostatní, jestli SW radši otevřený nebo zavřený -- pokud máte tak minutu a půl čas, prosím, vyplňte mi dotazníček na .

Díky
Petra
user avatar zvedavec
Odpovědět
Re:Re:Učitel na střední škole používá OpenOffice.org a je spokojen
29. 06. 2010, 09:56:51
Me prijde ta otazka trosku nestastna. Prece kvalitu sw. nebudu posuzovat podle toho, jestli je ci neni uzavreny.
Vetsina lidi IMHO pomeruje sw podle pomeru cena/vykon a otevrenost je dulezita u formatu dat, ta je mozna daleko dulezitejsi nez u samotneho sw.
Specialni hlediska muzou pribyt ve skole z pohledu didaktiky a pouzitelnosti doma.

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
 
 
woo jaw demo hz