Střední škola zdravotnická a sociální v Kyjově používá OpenOffice.org

obecna.png Alternativní software vedle Microsoft Office je OpenOffice.org. Uplatní se ve škole také kvůli žákům, kteří pak mají přehled a nefixují se na jednu možnost psaní textů a ostatních činností v konkrétním kancelářském balíku. Pro tuto školu je velmi výhodná cena, ale vadí jim občasné problémy s výměnou dokumentů v *.doc.    

Proč používáte OpenOffice.org?

Úspora peněz, žádné studování licenčních podmínek, dostatečné zdokonalování, kdykoliv dostupná aktuální verze, nenávist k Microsoftu. Jen idiot by používal placený software, když může používat bezplatný, který umí to samé.

Jací uživatelé, na kolika počítačích a kolik jich je?

Asi 50 zaměstnanců a 350 žáků na 75 počítačích.

Na jakých operačních systémech OpenOffice.org provozujete?

  1. Windows XP, cca 70

  2. Xubuntu, cca 5

Popište typ dokumentů, které obvykle vytváříte nebo zpracováváte

Texty (obrázky, seznamy, tabulky), tabulky (funkce, grafy), prezentace, občas databáze, občas vzorce.

Máte problémy při výměně dat, např. v případě souborů MS Office?

OpenOffice.org přečte všechno, jenom bývá někdy rozhozené formátování. Největší problémy bývají s dementními dokumenty z ministerstev.

Formát pro výměnu dat: bylo by fajn, kdyby uměl ukládat do těch nových xlsx, atd.

Zhodnoťte kvalitu práce s kancelářským balíkem OpenOffice.org

Práce s OpenOffice.org je v pohodě.

Doporučil/a bych ho, protože … viz proč ho používáme.

Vadí nám ovšem občasná nestabilita a dlouhé první spuštění, i když je načten spouštěč.

Je podle vás literatura a dokumentace k OpenOffice.org dostačující?

Knihy nejsou netřeba.

Webové zdroje nepoužívám.

Nápověda v programech má nesrozumitelné překlady, hlavně u funkcí.

Byli byste ochotni věnovat finanční prostředky na úpravu vlastností OpenOffice.org nebo na vytvoření speciálního rozšíření?

Nevím jsme rozpočtová organizace, nepotřebujeme nic speciálního.

Uveďte prosím informace o vaší organizaci a nezapomeňte také napsat své jméno a pozici či funkci

Střední odborná škola zdravotnická a sociální, Kyjov

Komenského 46

Ing. Alexander Pešák

učitel, správce sítě, pesak<zavinac>zdravkakyjov<dot>cz

www.zdravkakyjov.cz

 

(Jako ve škole) Průměr: 3.50 | Hodnotilo: 6
 

Komentáře

user avatar Daniel
Odpovědět
Střední škola zdravotnická a sociální v Kyjově používá OpenOffice.org
11. 03. 2010, 07:27:02
Tak ty starty , se s příchodem verze 3.2 OPRAVDU výrazně zkrátily. A to jak v MS (XP) + Mandriva (2010)
user avatar Petr
Odpovědět
Střední škola zdravotnická a sociální v Kyjově používá OpenOffice.org
11. 03. 2010, 09:02:20
Hodnocení je řekl bych objektivní, ale ten první odstavec mě zarazil..
Věty jako "nenávist k Microsoftu" nebo "Jen idiot by používal placený software, když může používat bezplatný, který umí to samé." mě docela překvapili u člověka s vysokoškolským diplomem. Chápal bych to u těch žáků, ale tohle mě docela zaskočilo. Pracuji jako správce počítačové sítě, Microsoft také nemám zrovna v lásce, některé věci mají dobré a jiné ne, snažím se používat spíše Open Source nebo Freeware, ale že bych do světa vykřikoval něco o nenávisti k Microsoftu, to by mě asi nikdy nenapadlo. Spíš po zhodnocení dokážu ocenit věci, ve kterých je konkurence lepší.
Jo a doma samozřejmě používám OpenOffice, ale ve fabrice, kde se musí pořád komunikovat se zákazníky nebo se používá kancelářský software na historických počítačích (například PII 300 MHz) by s tím byl dost velký problém. A protože máme hodně tabulek a dalších dokumentů provázaných, tak by nebylo vhodné používat na stejnou práci různý software.
user avatar Daniel
Odpovědět
Re:Střední škola zdravotnická a sociální v Kyjově používá OpenOffice.org
11. 03. 2010, 09:22:43
Paradoxně až s používáním Linuxu a ponoření se do složitosti jak systému tak ovládání tak vývoje tak komunity již dnes mám úctu i k produktům M$. Ono "zavděčit" se všem není možné.
A myslím si že každý systém má své.
Spíše bych jako koncový uživatel uvítal tzv. neutrální formát do kterého by šlo cokoliv uložit a následně aby každej byl schopen otevřít.
Je opravdu tristní když na školách učitelé nemají OO3. a studenti jsou perzekuování tím že učitel to neotevře a tudíž se tím dále nezabývá.
Jak je uvedeno výše studenti se učí ovládat Word ale ne textový editor.
user avatar zvedavec
Odpovědět
Re:Re:Střední škola zdravotnická a sociální v Kyjově používá OpenOffice.org
11. 03. 2010, 11:49:26
"Jak je uvedeno výše studenti se učí ovládat Word ale ne textový editor."
A myslite, ze veta:
"Jak je uvedeno výše studenti se učí ovládat Writer ale ne textový editor." je nerealna?

IMHO je to uplne jedno, nezalezi prece na Wordu nebo na Writeru, ale na uciteli...
user avatar Miroslav Gešvantner
Odpovědět
Střední škola zdravotnická a sociální v Kyjově používá OpenOffice.org
11. 03. 2010, 10:48:38
Tak isto ako p. Petra ma zarazilo vyjadrovanie v prvom odstavci.
S pánom Danielom úplne súhlasím podobne som prešiel od M$ k Linuxu a musím sa priznať, že doma mám v PC aj Win v dual boote. No a u nás podobne väčšina zamestnancov v štátnom sektore nepozná textový, alebo tabuľkový procesor, ale Word a Excel a myslím, že tu je problém. Ani lektori s IT vzdelaním to väčšinou na rôznych školeniach jasne nedefinujú. Tak aby BFU pochopili rozdiel. A nakoniec naprostý súhlas s univerzálnym formátom, nech je spracovávaný hocijakým softom, to už je na každom čo komu vyhovuje lepšie.
user avatar PetrV
Odpovědět
Re:Střední škola zdravotnická a sociální v Kyjově používá OpenOffice.org
11. 03. 2010, 12:02:46
Nutit komerční společnost, aby používala nějaký formát, je komunismus. Když společnost, která vytváří nějaký software a je zároveň autorem nějakého formátu, se svým formátem neuspěje, bude muset sama přehodnotit, jak se věcí mají. Je to otázka nabídky a poptávky. Nevnucujte něo komerčním firmám! Jejich šéfové mají vlastní úsudek a vědí, co dělají. Komerční firma není od toho, aby dělal veřejnou službu, komerční firma je od toho, aby vytvářela zisk!!!
Tak si prosím nepleťte pojmy komerční firma/občanské sdružení. Komerční firma vytváří prostředky na to, aby stát byl s to podporovat bohulibé (či nebohulibé, přijde na to) aktivity občanských sdružení a neziskovek. A účelem těchto sdružení není kritizovat chování forem za to, že se snaží vytvářet zisk. Měly by se zaměřit na společnost a oslovit ji s nějakou alternativou. A když ona, ta alternativa, neuspěje, tak je to prostě proto, že ta organizace svou práci odflákla - ať už na kvalitě, nebo propagaci.
Takhle to funguje v normálním kapitalismu. Že si na to u nás lidi nezvykli, to je důsledek nešťastného dlouhodobého vývoje a určité tradici, která se táhne k Mistru Husovi.
user avatar Ondra.kl
Odpovědět
Re:Re:Střední škola zdravotnická a sociální v Kyjově používá OpenOffice.org
11. 03. 2010, 18:41:36
Pan Daniel jako koncový uživatel volá po neutrálním formátu, na to mu odpovídáte že nutit firmu aby používala nějaký formát je komunismus, čímž to posouváte do úplně jiné roviny.

V pozici zákazníka totiž může i stát vyžadovat určitý formát.

Přikazovat firmě použít nějaký formát naopak může pouze v případě že je tento použit při zneužití dominantního postavení na trhu ... dle zásad kapitalismu a na ochranu volného trhu ;)
user avatar PetrV
Odpovědět
Re:Re:Re:Střední škola zdravotnická a sociální v Kyjově používá OpenOffice.org
11. 03. 2010, 20:07:58
No já to myslel spíš obecně, ani ne tak se zaměření na Microsoft nebo tak...
Ta poznámka mě ale trošku překvapila - myslím autora dotazníku i pana Gešvantnera. Standardizované formáty přece existují. Open XML (jak se neodborně dormát Microsoftu nazývá) je přece také standardem. Takže brečení nad standardizací mi přijde ujeté. Standardizované formáty existují. Je otázkou tvůrců programů, jak se s nimi popasují. Btw. MS Office si asi ne zrovna moc dobře rozumí s formátem ODF. To je fakt. Ale stejně tak OpenOffice má celkem těžkosti akceptovat Open XML. Takže, kde jsme?
user avatar Ondra.kl
Odpovědět
Re:Re:Re:Re:Střední škola zdravotnická a sociální v Kyjově používá OpenOffice.org
12. 03. 2010, 08:01:39
... já to psal taky obecně ;)

Standardizované formáty sice existují, ale není to žádná sláva, neboť standardizují pouze formát ukládání dat a zatím pokrývají pouze část základních vlastností.

Osobně myslím, že jsme na počátku cesty k běžně použitelnému standardnímu formátu kancelářských aplikací, který nejen že bude standardizovaně ukládat data ale hlavně u něj bude definováno i standardní zobrazení / výklad těchto dat. Tzn. programy plně podporující tento formát nejen soubor shodně načtou ale i zobrazí (+ samozřejmě k tomu budou umět spoustu svojich vlastních fičur).

Takovýmto formátem však není současné ODF ani OpenXML a cesta k němu bude trvat ještě hodně dlouhých let.

Osobně myslím, že ODF je na dobré cestě se takovýmto formátem stát, kdežto OpenXML použil MS jen k tomu aby získal čas a ODF nenastoupil tak brzo a MS se mohl na jeho nástup dobře připravit (MS se už několik let podílí na vývoji ODF).

Ostatně MSO 2010 mají možnost nastavit ODF jako výchozí formát, takže MS si musí být jist poměrně hodně dobrou kompatibilitou - v návaznosti na to si dovedu představit že s MSO 2013 může být ODF jediným výchozím formátem MSO.
user avatar Miroslav Gešvantner
Odpovědět
Re:Re:Re:Re:Střední škola zdravotnická a sociální v Kyjově používá OpenOffice.org
12. 03. 2010, 08:38:04
Tou poznámkou o univerzálnom formáte som reagoval na príspevok pána Daniela, u autora dotazníku som nepostrehol nič o štandardizovaných formátoch.Jasné že o nich viem. Budem citovať zo staršieho článku na DSL.sk:
"Verejná správa podľa návrhu bude povinná prijímať textové dokumenty vo formátoch ODF, PDF minimálne vo verzii 1.3, RTF a HTML.

Zároveň pri zverejňovaní dokumentov bude povinná použiť jeden z týchto formátov, preferovaný má byť PDF."
Takže je jasné že verejný sektor musí vedieť používať tieto formáty a nezáleží na tom v akom operačnom systéme a akým softvérom sú vytvárané.Podstatný je výstup, aby ho mohol ktokoľvek otvoriť (čítať). Tam smerovala moja poznámka.
Napríklad na portáli katastra v SR doteraz neotvoríte mapu inak ako v IE samozrejme pod OS Win... lebo je tu využívaná technológia M$ Direct X.(aspoň donedávna to tak bolo). No nie je to nepriame nútenie verejnosti zakúpiť si komerčné SW vybavenie?
user avatar PetrV
Odpovědět
Re:Re:Re:Re:Re:Střední škola zdravotnická a sociální v Kyjově používá OpenOffice.org
12. 03. 2010, 10:14:26
To, co popisujete, je samozřejmě lumpárna. Možná cílená, možná ne, těžko říct. Ale každopádně je to nevhodné.
Z té vaší citace jasně vyplývá totéž, co z doporučení českého ministerstva vnitra - používejte standardizované, veřejně přístupné formáty. Státní sektor v České republice vědomě porušuje zákon o svobodném přístupu k informacím, jestliže nepodává své dokumenty v těchto formátech. Kdyby se nějaký pracháč se zájmem o věc a s mořem času a nervů začal s nějakým úřadem o toto soudit, docela by mě zajímalo, jak by skončil... Možná by to byl průlom.
user avatar Daniel
Odpovědět
Re:Re:Střední škola zdravotnická a sociální v Kyjově používá OpenOffice.org
12. 03. 2010, 10:35:37
Nevím jestli to plně vystihnu ale tuším že podobné srovnání by bylo u aut. Každá automobilka vyrábí různé auta , velikostí, tvarů, výkonů ALE všechny auta jezdí buď na benzín a nebo na naftu. A podobně tabulkový editor vyrobí několik firem ale já jako uživatel chci otevřít cokoliv odkohokoliv.A svoboda je ve výběru jaký k tomu použiji SW. Přeci nebudeme chtít aby každej měl svůj editor a kopal jen na svém písku
user avatar zvedavec
Odpovědět
Re:Re:Re:Střední škola zdravotnická a sociální v Kyjově používá OpenOffice.org
12. 03. 2010, 13:28:41
Netreba chodit k autum. Neco takoveho je u obrazku treba bmp (ci jpg). Nikdo neresi, v cem to bude ovirat a otevre vzdy.
user avatar PetrV
Odpovědět
Střední škola zdravotnická a sociální v Kyjově používá OpenOffice.org
11. 03. 2010, 11:05:12
Dikcí a "demencí" rozhodně nejhorší příspěvek v historii sekce "Používají..." Je dobře, že tu je. Kadžý se může podívat na reprezentaci dané společnosti, školy, úřadu. A být dopředu připraven, s čím bude případně mít co dočinění.
Pane Pešáku, pominu, že titul "ing." je dneska tak profláklý, že ho může mít kdejaký pitomec, a jeden můj kolega dokonce odmítá být právě pro tenhle fakt oslovován "pane inženýre" a titul neuvádí ani před jménem. Jsem ten idiot, který používá placený software prostě proto, že je lepší. Linux nepoužívám vůbec kvůli hw problémů a dalším, dost otravujícím okolnostem. OpenOffice.org je fajn věc a používám ho přednostně, ale prostě na vámi proklínané produkty od zparchantělé, nemravné, buržoazní společosti Microsoft prostě nemá. A to po všech stránkách. Rozsahem (Outlook, Publisher, Visio - že by?), kvalitou (pády OOo, nefunkčnost některých funkcí, PowerPoint a Impress jsou nebe a dudy) a výkonem (doba odezvy OOo je strašná a hw náročnost překonává snad i autocad). Tak prosím, jestli chcete hodnotit nějaký soft na základě emocí, tak to aspoň nečiňte veřejně. Toto musí u vás ve škole vypadat...
Ještě poznámka pro vás, vy laiku. Protože jsou produkty společnosti Microsoft postaveny plně a zcela na komerčním základě, jsou daleko lépe otestované a OPRAVDU FUNGUJÍ. Což se třeba o OOo někdy říct nedá. Ale, OOo je opravdový zázrak, poklad, který opravdu stojí za podporu, za zájem, za používání. Tímhle vaším extempore projektu děláte velmi "kvalitní" reklamu a nezaujatí pozorovatelé si budou myslet, že uživatelé OpenOffice.org jsou stejně střelení a primitivní jako vy.
user avatar Zvedavec
Odpovědět
Re:Střední škola zdravotnická a sociální v Kyjově používá OpenOffice.org
11. 03. 2010, 14:17:44
Ono je taky zajimave, ze neni jasne kdo je u nich ve skole idiotem, jestli on jako spravce nebo jeho nadrizeny, protoze na 70 PC ze 75 maji komercni sw, i kdyz by ho mohli uplne v pohode nahradit OS zdarma... :-)
user avatar PetrV
Odpovědět
OS zdarma
11. 03. 2010, 16:40:58
Ano, to je právě to. Když není problém například s unixovými systémy a vyhovují, proč ne. Já pro svou práci ale potřebuju tolik proklínané widle, protože fakt nevím, jak jinak bych asi zprovoznil příslušný soft. Není moje vina, že je distribuován jen pro jeden operační systém, například. A jsem rád, že například české vysoké školy, jmenovitě Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská a Fakulta elektrotechnická ČVUT, začínají používat linuxové distribuce.
Jenže, stále trvají, konkrétně FEL, na MS Office... neptají se vůbec profesorů a žáků, co chtějí používat.
user avatar pešák
Odpovědět
Re:Re:Střední škola zdravotnická a sociální v Kyjově používá OpenOffice.org
12. 03. 2010, 12:43:42
nejraději mám takové všeználky. až poběží všechno, co musíme používat a učit na linuxech, tak samozřejmě nebudem kupovat ani win.
user avatar zvedavec
Odpovědět
Re:Re:Re:Střední škola zdravotnická a sociální v Kyjově používá OpenOffice.org
12. 03. 2010, 13:20:22
No jiste a az vsem bude vyhovovat bezplatny balik a nebude jim neco chybet (a muze to byt i pohodli prace), kvuli cemu si zaplati, i kdyz by mohli mit "bezplatny" sw., muzeme se zacit bavit o idiotech...
user avatar Daniel
Odpovědět
Re:Střední škola zdravotnická a sociální v Kyjově používá OpenOffice.org
12. 03. 2010, 10:52:41
Nechci se vás nijak dotknout ale VELMI často mám dojem že obhajoba Sw stojí na základě že 95% obyvatel jsou složení s programátorů 3D a profesionální designeři/fotografové využívající AutoCAD, Corep/Photoshop. Pominu aspekt v práci(tam je jasné že to asi potřebují) ALE doma to opravdu nejen potřebuje ale hlavně i využije??? > opravdu . Ve svém okolí se stále setkávám jen s lidma co mají PC nabušené pirátským SW ale dělají tam věci na které ze 110% stačí jakýkoliv opensource program o OS ani nemluvě.
To samé office > kolik lidí si doma vytváří složité prezentace , tabulky plné maker že by jim nestačil free program namísto placeného(cracknutého).
Není to fše o tom že reklama a marketing zblbli většinu a vsugerovali jim že jen tohla a tohle musí mít jinak jim to snad ani nepojede ?
Bylo by fajn aby všichni byli vyrovnaní a v pohodě ...
user avatar PetrV
Odpovědět
Re:Re:Střední škola zdravotnická a sociální v Kyjově používá OpenOffice.org
12. 03. 2010, 12:15:41
Jak tuhle psal jinde Zvědavec, přečtěte si nejdřív pořádně, na co reagujete.
user avatar pešák
Odpovědět
Střední škola zdravotnická a sociální v Kyjově používá OpenOffice.org
12. 03. 2010, 12:39:58
zkusím odpovědět na všechny připomínky.
k dikci: když jsem dotazník vyplnoval, netušil jsem, že vyjde jako samostatný článek, jinak bych sesmolil celé smysluplné věty, možná bych zkusil i odstavce.
k microsoftu: jelikož s jejich produkty pracuji od ms-dosu a win 3.11, a ztratil jsem u jejich nastavování, správy, opravování, instalací atd. už hodně času a nervů, tak opravdu nenávidím microsoft za jejich skvělý marketing, jímž dokázali rozšířit ohavné, nestabilní operační systémy a ms office po celém světě. snad mi někdo z vás nechce diktovat, koho a jestli vůbec smím nenávidět!?!
k idiotům: oo ještě donedávna neuměl pořádně hromadnou korespondenci, tak jsem na ni používal ms office 97. možná už to oo umí, nevím. nepochybně jsou v ms office a dalších aplikacích funkce, které nelze nikde jinde najít. kdo je chce, at je klidně zaplatí a používá. na tom nic idiotského není. ale když má člověk na výběr 2 produkty, které mu stačí na všechnu práci, kterou potřebuje (a ve škole i při výuce jsou opravdu ms i oo oba dostatečné, tedy lehce zaměnitelné), a vybere si placený software, tak je podle mě idiot.
ke správě ve škole: až budete něco vědět o financování it ve školách, úvazcích učitelů a odměnování správců sítí ve školách, tak se nebudete divit.
user avatar zvedavec
Odpovědět
Re:Střední škola zdravotnická a sociální v Kyjově používá OpenOffice.org
12. 03. 2010, 13:26:20
Nicmene clanek vysel a pokud je tam tedy doporuceni pouzivat OO a jako duvod uvadite i to, ze nenavidite MS, je to ponekud blbe, abych tak rekl.
user avatar PetrV
Odpovědět
Re:Střední škola zdravotnická a sociální v Kyjově používá OpenOffice.org
12. 03. 2010, 13:51:38
Vaše chyba, pane kolego. Já s widlemi nemám žádný problém. Když se vyskytne, vím dobře, jak ho řešit. Operační systém Windows je nejstabilnější na trhu. Máte-li potíže, můžete si za ně sám. Např. nekompatibilními ovladači, špatnou RAM pamětí a tak dále. Vaše fňukání nad vaší nedokonalosti spravovat nejstabilnější operační systém na světě je k popukání.
Btw. Občas používám Ubuntu. Během několika dní spadl čtyřikrát. Windows XP, který doposud používám, prakticky nikdy, snad naposledy před rokem. Protože vím, jak s ním zacházet. Nejsem na hlavu padlý ani ňouma.
user avatar redakce OpenOffice.cz
Odpovědět
Re:Re:Střední škola zdravotnická a sociální v Kyjově používá OpenOffice.org
12. 03. 2010, 16:00:05
Jen preventivně prosím o to, abyste si nezačali nadávat. Těch slov se objevuje nějak moc... děkuji.
user avatar PetrV
Odpovědět
Re:Re:Re:Střední škola zdravotnická a sociální v Kyjově používá OpenOffice.org
13. 03. 2010, 00:18:45
Vím, směřuje to hlavně na mě. Nebojte se, k tomuto článku už nenapíšu ani slovo ;-) už bych se opakoval a nemá to ani smysl.
Myslím si ale, že něco tak otřesného tento portál nepamatuje. Naposledy to byla nějaká firma z Brna - Veveří. To byl taky výkvět. Nechápu, jak "profesionálové" mohou být tak hrozně naivníá, fanatičtí, afektovaní. A neplatí to jen o světě kancelářských programů nebo operačních systémů. Platí to všeobecně v IT. Například v grafice zase panuje naprosto nesmyslný boj Adobe Creative Suite vs. CorelDraw Creative Suite - a já se ptám, proč? Citově se ztotožnit s nějakým programem je silně nebezpečnou věcí.
OpenOffice.org, program i samotný projekt, podporuju ne proto, že bych měl k těmto věcem citový vztah. Podporuju je, protože to má nějaký smysl. Ale moc toho udělat nemůžu. Články, překlady... však už se věci chystají a jsou v chodu. A to je podstatné. Že blbě nežvatlám nesmysly, ale něco dělám.
user avatar redakce OpenOffice.cz
Odpovědět
Re:Re:Re:Re:Střední škola zdravotnická a sociální v Kyjově používá OpenOffice.org
13. 03. 2010, 10:53:37
Pište, kritizujte, jen by se mi nelíbilo, kdyby tady zaznělo, že někdo je takový nebo makový, protože tvrdí to nebo ono. Zkrátka bych nerad osobní útoky.

Citový pohled na programy (nebo věci) je mnoha lidem vlastní, vy to máte jinak. Ale tím ty ostatní nepředěláte, jsou lidé s emotivním pohledem na svět a těžko jim to zakazovat. Jak se jmenuje vaše auto? ;-)

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
 
 
woo jaw demo hz