Základní škola s mateřskou školou v Bystričanech používá OpenOffice.org

obecna.png Základní škola s mateřskou školou v Bystričanech na Slovensku používá OpenOffice.org kvůli ceně. Mají občas problémy s nejnovějším formátem *.docx a hromadnou korespondencí.  

Proč používáte OpenOffice.org?

OpenOffice.org používame, pretože je to pre nás finančná úspora. Snažíme sa v tomto zmysle učiť aj našich žiakov.

Jací uživatelé, na kolika počítačích a kolik jich je?

V našej organizácii ho používa 12 učiteľov a minimálne 90 žiakov na vyučovaní.

Na jakých operačních systémech OpenOffice.org provozujete?

  1. Windows XP

  2. Windows Vista

  3. Ubuntu

Popište typ dokumentů, které obvykle vytváříte nebo zpracováváte.

Nejčastejšie vytvárame textové dokumenty, tabuĺky s grafmi a výpočtami a prezentácie.

Máte problémy při výměně dat, např. v případě souborů MS Office?

Problémy sú často v nekompatibilite docx súborov. Niekedy sa stane, že učitelia nepoznajú formáty súborov a majú problém s ich otváraním.

Formát pro výměnu dat: .doc, .xls, .ppt, (bohužiaľ v ľudoch viac rezonujú tieto a nepoznajú štandardy pre textové súbory)

Zhodnoťte kvalitu práce s kancelářským balíkem OpenOffice.org. Uveďte důvody pro jeho doporučení jiným uživatelům, uveďte také nedostatky, které vám vadí.

Klady

Práce s OpenOffice.org je úplne rovnaká ako s ktorýmkoľvek iným balíkom Office.

Doporučujem ho hlavne pre finančnú úsporu.

Zápory

Hromadná korešpondencia

Je podle vás literatura a dokumentace k OpenOffice.org dostačující?

Webové zdroje: www.openoffice.cz, www.office602.cz,

Další sdělení

OpenOffice.org nasadzujeme na všetky počítače na škole. Na vyučovaní učíme súbežne balík OpenOffice.org a Microsoft Office. Každý si vyberie čo sa mu páči. Snažíme sa deťom ukázať, že práca s OpenOffice.org je úplne rovnaká, ako s Microsoft Office (základná práca). Na nové počítače nasadzujeme len OpenOffice.org, a to hlavne z finančných dôvodov. Nie je potrebné platiť za to, čo môžeme mať v rovnakej kvalite zdarma.

Uveďte prosím informace o vaší organizaci a nezapomeňte také napsat své jméno a pozici či funkci.

Základná škola s materskou školou Bystričany

M. Nešpora 12/1, 972 45 Bystričany

Kamil Šteiner

e­ mail: riaditeľ, kamil<dot>steiner<zavináč>zsbystricany<dot>edu<dot>sk

http://zsbystricany.edupage.org

Používáte ve firmě, škole či organizaci kancelářský balík OpenOffice.org? Stáhněte si dotazník Používáte OpenOffice.org?, vyplňte jej a pošlete nám jej (redakce@openoffice_cz). Budeme rádi, když se v rubrice Používají OpenOffice.org objeví další příspěvky. A k tomu potřebujeme vaši spolupráci. Děkujeme.

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 7
 

Komentáře

user avatar Mach
Odpovědět
Základní škola s mateřskou školou v Bystričanech používá OpenOffice.org
26. 03. 2010, 22:28:21
...Nie je potrebné platiť za to, čo môžeme mať v rovnakej kvalite zdarma...

Pane Šteinere, jako učitel IT na SŠ, velký příznivec a propagátor OO.org s tímto tvrzením nemohu souhlasit. Mezi OO.org a MS Office jsou mnohdy rozdíly přímo propastné. A to ne vždy v neprospěch OO.org (podrobný popis by vydal na silnější skripta).

Omlouvám se, ale nemám rád tato "zaslepenecká" tvrzení o stejné kvalitě zdarma. Je to silně zavádějící. OO.org jde jinou cestou, není to Office zdarma.

Na druhou stranu si ovšem velice cením a vážím, že na Vaší škole učíte děti aplikace obou balíků souběžně. Kéž by nás bylo více. Ze vlastní zkušenosti totiž vím, že to není vůbec lehké.
user avatar Zvedavec
Odpovědět
Re:Základní škola s mateřskou školou v Bystričanech používá OpenOffice.org
27. 03. 2010, 00:15:27
"Na druhou stranu si ovšem velice cením a vážím, že na Vaší škole učíte děti aplikace obou balíků souběžně. Kéž by nás bylo více. Ze vlastní zkušenosti totiž vím, že to není vůbec lehké"

Toto je hodno diskuse. Muj momentalni nazor je takovy, ze na bezne zakladni skole to muze nadelat vice skody nez uzitku.
user avatar redakce OpenOffice.cz
Odpovědět
Re:Re:Základní škola s mateřskou školou v Bystričanech používá OpenOffice.org
27. 03. 2010, 08:51:05
Ve vztahu k softwaru, nebo ve vztahu k lidem? Máte na mysli, že chybí školení učitelů?
user avatar Zvedavec
Odpovědět
Re:Re:Re:Základní škola s mateřskou školou v Bystričanech používá OpenOffice.org
27. 03. 2010, 09:49:43
Ve vztahu k detem - zakum.
user avatar Zvedavec
Odpovědět
Re:Re:Re:Re:Základní škola s mateřskou školou v Bystričanech používá OpenOffice.org
27. 03. 2010, 09:51:32
Ve vztahu k ucitelum (ale neplati to jen pro ucitele) jako uzivatelum je to naprosto bezpredmetne a byl by to nesmysl (dva baliky zaroven).
user avatar Mach
Odpovědět
Re:Re:Základní škola s mateřskou školou v Bystričanech používá OpenOffice.org
27. 03. 2010, 19:03:37
To Zvedavec:

Jádro výuky obou balíků souběžně má jediný cíl a to ukázat žákům alternativy.

Jinými slovy, vy žákům předáte informace, ale je jen a jen na nich, jak si je poskládají a přetvoří ve znalosti. Ať se potom sami rozhodnou. Žijeme ve svobodné zemi, nechť je svoboda i tomto.

Škola je přeci o vzdělávání v tom pravém slova smyslu, nesmí se to zvrtnout do výuky ovládání aplikace jedné společnosti, navíc soukromé.

Já sám například používám Win7, Office2007, OO.org a LaTeX a vůbec mi to nečiní problém. Klidně mohu pracovat i pod linuxem. A o tom to celé je.
user avatar Zvedavec
Odpovědět
Re:Re:Re:Základní škola s mateřskou školou v Bystričanech používá OpenOffice.org
27. 03. 2010, 21:17:58
Nevim proc mi predhazujete ovladani soukrome aplikace, mi zaci pracuji nekolik let s OO a pred tim s balikem od sw602, nez zacali vydavat 602Office.

O tom, jak moc velky smysl ma ukazka alternativ se da diskutovat s nekym, kdo ma s timto praktickou zkusenost, ze Vy sam pouzivate baliky XY, nic neznamena...
user avatar Mach
Odpovědět
Re:Re:Re:Re:Základní škola s mateřskou školou v Bystričanech používá OpenOffice.org
27. 03. 2010, 22:38:28
...O tom, jak moc velky smysl ma ukazka alternativ se da diskutovat s nekym, kdo ma s timto praktickou zkusenost, ze Vy sam pouzivate baliky XY, nic neznamena...

No Comment ... končím diskuzi
user avatar Kamil Šteiner
Odpovědět
Re:Základní škola s mateřskou školou v Bystričanech používá OpenOffice.org
27. 03. 2010, 09:31:23
Dobrý deň.
Nie som zaslepeným používateľom OO ;-). Sám primárne používam Office 2007. Súhlasím s Vami, že tie programy sú odlišné. Ale.... pre bežného domáceho používateľa balík OpenOffice absolútne postačuje. V tomto kontexte (domáceho používateľa) som presvedčený, že za používané funkcie je to rovnaká kvalita zdarma.
Nenútim žiakov používať OpenOffice, ale snažím sa im vysvetliť, že nie je vyslovene nutné platiť za sofvér, ak je zdarma kvalitná náhrada (drvivá väčšina žiakov má doma MS Office - legálne zakúpený tak 1 %). Ja sa snažím žiakov naučiť tie zručnosti s kancelárskym balíkom, ktoré potrebujú na vyučovanie - spracovať informácie (formát textu pomocou štýlov, tvorba tabuliek a jednoduché výpočty, tvorba grafov, prezentácie).
Tiež si dovolím tvrdiť, že školskú agendu ktorú spracovávam v kancelárskom balíku urobím úplne rovnako v OpenOffice aj v MS Office (rovnaká kvalita - cena sa nedá porovnať ;-) )
Teraz kupujem 11 nových počítačov. Nepoznám žiadny relevantný dôvod, pre ktorý by som mal kupovať do nich aj kancelársky balík.
user avatar Zvedavec
Odpovědět
Re:Re:Základní škola s mateřskou školou v Bystričanech používá OpenOffice.org
27. 03. 2010, 09:59:04
"Ale.... pre bežného domáceho používateľa balík OpenOffice absolútne postačuje. "

Pro vetsinu beznych motoristu postacuje nejlevnejsi Skoda Fabia, proc si tedy kupuji auta o 200000 a klidne i vice drazsi, kdyz s nimi jedou do prace 10km jako s tou Fabii?
Je to o pohodli a kvalite, takze i kdyz souhlasim, ze OO se da pouzivat a sam pouzivam vyhradne OO v praci i doma, vubec bych se nedivil, ze nekdo da radeji X Kc za MSO a bude mit TEMER TU SAMOU PRACI udelanou ovsem daleko pohodleni a bez starosti a logickych uletu a nedodelku.
JE naprosto bezne, ze lide si priplaci za nadstandard a kvalitu navic, priplaci si za "lepsi znacku", za pohodli a tak dale, nevim, proc vetsina lidi predpoklada, ze u programu se najednou budou chovat jinak.
Kdybych pouzival MSO, verim tomu, ze bych se neucastnil diskusi jako tady na webu, neresil ptakoviny jako otocit obrazek ve Writeru a proste bych "konzumoval" s cistou hlavou.
user avatar Mach
Odpovědět
Re:Re:Re:Základní škola s mateřskou školou v Bystričanech používá OpenOffice.org
27. 03. 2010, 19:17:08
Škola musí mít ale i další rozměr.

1. Zkusil jste si udělat mezi žáky anketu, kdo má na soukromém domácím počítači pouze legální systém a aplikace? Asi byste byl (vlastně asi nebyl) překvapen.

2. Že ne všechny rodiny mají na to, financovat stále nové a nové verze OS a aplikačního SW?

Mezi žáky nesmí vzniknout falešný dojem, že pokud budou používat SW bez legálně nabyté licence "pouze" pro potřeby vzdělávání, je to právně a morálně v pořádku.
user avatar Zvedavec
Odpovědět
Re:Re:Re:Re:Základní škola s mateřskou školou v Bystričanech používá OpenOffice.org
27. 03. 2010, 21:20:11
Viz odpoved vyse, snazite se mi podsouvat neco, co jsem nikde nenapsal a necinim.
user avatar Mach
Odpovědět
Re:Re:Re:Re:Re:Základní škola s mateřskou školou v Bystričanech používá OpenOffice.org
27. 03. 2010, 22:30:50
Nepodsouvám, jestli jste to tak pochopil, pak se omlouvám. Snažím se osvětlit realitu současného školství v oblasti IT (HW & SW).

Pokud vím, tak většina žactva sama finančními prostředky na nákup SW nedisponuje. Tuto oblast zastupují rodiče. Pokud finance nejsou, uchylují se zpravidla k nelegálnímu stahování. Zčásti i pro pocit, aby se necítili v kolektivu "méněcenní". To je realita. Bohužel i zde již nastoupil efekt "pokud to nemám, nejsem in".

U finančně soběstačných nebo firem je to samozřejmě jiné.

Jen se tímto snažím ukázat, že OO.org a i ostatní svobodný SW má ve školství své místo. A kantoři musí i v této oblasti své žáky vychovávat. Ne jen učit techniky ovládání toho či onoho.
user avatar Zvedavec
Odpovědět
Re:Re:Re:Re:Re:Re:Základní škola s mateřskou školou v Bystričanech používá OpenOffice.org
27. 03. 2010, 22:49:51
No dobre, ale vysvetlujete to nekomu, kdo presne toto dela...
A kdyz si prectete muj prispevek ktery je reakci na Kamila Steinera 9:59:04, ten se tykal DOMACICH uzivatelu, tedy nikoli skoly a Vy jste zacal "Skola musi..."

Pak se nedivte, ze Vas nekdo pochopi spatne.

A Vasemu no-coment vyse, aby taky nedoslo k dedorozumeni - zkusenosti s alternativami bylo mysleno soucasne vyucovani DVOU RUZNYCH APLIKACI NA ZS a slovo alternativa nijak nesouvisi s opensource ci podobne, nybz by mohlo byt pochopeno i tak, ze zaroven nekdo muze ucit Photoshop a k tomu PaintShop, a to vse ve smyslu didaktiky vyuky a tam (a to se Vas patrne dotklo) se tezko diskutuje, pokud to nekdo JAKO UCITEL sam nezkusil a nevidel vysledky.
user avatar VL
Odpovědět
Re:Re:Re:Re:Základní škola s mateřskou školou v Bystričanech používá OpenOffice.org
29. 03. 2010, 11:08:49
Vzhledem k tomu, že většina dnes prodávaných počítačů jsou notebooky tak bych předpokládal, že minimálně polovina má legální OS Windows OEM dodaný s počítačem. Podobně bych to viděl i s MS Office 2007 díky licenci home and student - licence na tři počítače za cca 1500 Kč.
user avatar PetrV
Odpovědět
Základní škola s mateřskou školou v Bystričanech používá OpenOffice.org
28. 03. 2010, 01:10:47
Já si myslím, že má cenu ve školském prostředí učit kancelářinu na OOo. Nejsem si jist (protože mi chybí informace), zda na tom může běžet třeba chod školy. OOo má spoustu nedodělků. Práce s ním je někdy svízelná.Ale když všichni dají dlaně do klína a neboudou ten program používat, propagovat a upozorňovat na chyby, nepohneme se kupředu. Takže: Pro výuku i práce doma, ve škole, v menší firmě stačí. Dále pak už musí nastoupit něco robustnějšího, ale to nevadí, protože zpravidla nechybí zdroje. Dlužno dodat, že projekt OOo se za poslední roky opravdu posunul o notný kus dopředu. A kdo sleduje repozitář, potvrdí, že možnosti OOo jsou nyní ohromující.
Otázkou je, zda to vyvažuje trápení s tímto programem, které jeho používání doprovází. Podle mě bychom měli dát vývojářům i projektu ještě čas. Je našlápnuto správným směrem, podle mě. To je důležité. A btw., pominu-li divné hw nároky, pak není skoro nic, co by mi v OOo nějak vyloženě pilo krev. Je to prostě jiný program, s jiným ovládáním. Je třeba se ho naučit.
Použiju analogie z grafického prostředí. Málokteré grafické studio u nás používá CorelDraw Graphics Suite. To nanejvýš reklamky. Důvody jsou minimálně dva: absence vysoce pokročilého programu typu Photoshop (ovšem s příííšerným ovládáním) - Photo-Paint údajně mnohým nestačí - a dále pak přesvědčení, že jde o buranský produkt pro laiky. A to jenom proto, že jeho používání je neskonale jednoduché. Zvládne to i dítě pod deset let!!! Ale CorelDraw je standard. Je to nejlepší vektorový program. Ti, kteří se o něm vyjadřují pejorativně, ho vlastně vůbec neznají.

Podle mě ti, kteří bezdůvodně haní OOo (což ovšem není třeba Zvědavec, který předkládá jasné argumenty), o něm vlastně NIC NEVĚDÍ...
user avatar redakce OpenOffice.cz
Odpovědět
Re:Základní škola s mateřskou školou v Bystričanech používá OpenOffice.org
28. 03. 2010, 17:39:38
>> Je to prostě jiný program, s jiným ovládáním.

Zas cítím cosi podprahového... Jsou lidé, kteří nemají žádný Jediný pravý program(R), takže nemají ani "jiný program". Když budou děcka disponovat dovedností, pak nebudou operovat termíny "tento" a "jiný". Ty jsou podle mého vázané na konkrétní aplikace, což je podle mého špatně.

Jinými slovy - více jsem zatím používal OOo a občasná práce s MSO mi nečinila problémy, protože umím pracovat s kancelářským balíkem, ne jen s jedním programem.
user avatar Zvedavec
Odpovědět
Re:Re:Základní škola s mateřskou školou v Bystričanech používá OpenOffice.org
28. 03. 2010, 22:43:21
To je samozrejme pravda, akorat u decek (bavime se o ZS) ale IMHO celkove u IT-malo-gramotnych lidi, nejde ucit obecne ale na konkretnim produktu (je putna na cem). Pak, az ma dotycny DOBRE zaklady, muze resit alternativy a necini mu potize zorientovat se i v jine aplikaci.
user avatar PetrV
Odpovědět
Re:Re:Základní škola s mateřskou školou v Bystričanech používá OpenOffice.org
29. 03. 2010, 15:37:12
Váš příspěvek mě v dobrém smyslu pobavil, myslím ta věta "Jsou lidé, kteří nemají žádný Jediný pravý program(R), takže nemají" :-)) to je fajn, že máte smysl pro humor :-) nicméně musí souhlasit se Zvědavce, Přece jen, děcka uvažují jinak než dospělí a snadno sklouzávají do fundamentalismu resp. nekritického milování čehokoliv a kohokoliv. Mnohdy uvažují spíš citem než rozumem. Tak je třeba to vnímat i v otázce sw. Pakliže nebude OOo program s příjemným vzhledem a uživatelským rozhraním, pak ho děcka milovat nebudou. Zvláště dnešní děti jsou hrozně kritičtí právě na tyto věci. A jakmile jim zabouchnete dveře tím, že jim budete podsouvat program s GUI odpovídajícímu roku 2000, pak víte, jak na to zareagují?
user avatar redakce OpenOffice.cz
Odpovědět
Re:Re:Re:Základní škola s mateřskou školou v Bystričanech používá OpenOffice.org
29. 03. 2010, 21:30:04
S pohledem dětí souhlasím, to máte pravdu. Ale oni si názor dělají také na základě toho, co jim řekne učitel. A tam jsem mířil zejména. Pokud bude učitel říkat "Tohle se ovládá jinak, ale nějak to musíte zvládnout, protože xyz", je jasné, jaký názor si asi děcka utvoří. Nevypovídá to nic o kvalitě programu, protože učitel byl v tomto případě neobjektivní.

Nepředpokládejte, že každý uživatel (teď už nemyslím děcka) musí mít nutně zkušenost s MSO. Nemusí, proto pak termín "tento sw" a "tamten sw" nemá opodstatnění, to tvrdíte pouze vy. (Já, než jsem dostal příležitost na tomto portálu, jsem OOo používal několik let, kromě TeXu. MSO jsem nikdy ve výrazné míře nepoužíval a nedá se říct, že bych z něho měl nějaké návyky. A věřím, že nejsem sám.)

Díky za pochvalu, netušil jsem, že vás dokážu i pobavit, kromě obvyklého pruzení... ;-)
user avatar Zvedavec
Odpovědět
Re:Re:Re:Re:Základní škola s mateřskou školou v Bystričanech používá OpenOffice.org
29. 03. 2010, 22:05:02
Dostavate se k jadru veci, neni podstatne jaky kancelarsky balik (opet se bavim o zakladech) maji, ale jaky ucitel je pritomen ve tride. Podle mne objektivni ucitel, opravdovy informatik (ne nejaky doskoleny "predmetar", pro ktereho je to nutne zlo) Vami uvedene nerekne.
Je otazka, kolik "nas" :-))) je.
user avatar PetrV
Odpovědět
Re:Re:Re:Re:Základní škola s mateřskou školou v Bystričanech používá OpenOffice.org
29. 03. 2010, 23:33:31
Možná si špatně rozumíme, ale nevidím absolutně jedinou myšlenku vaší či Zvědavce, s níž bych nesouhlasím.
S tím humorem a pruzením... ne. Tento portál má dobré administrátory :-) protože jsou objektivní, protože neprudí, protože nemažou uživatelské účty a podobně. Prostě nedělají zbytečné zlo. A konkrétně vy máte zajímavý humor, který je mi hrozně blízký. Paradoxem je, že podobné hlášky nevznikají s úmyslem pobavit, ale mně přijdou prostě zábavné. Jsou solí a kořením každé pře-vážné debaty :-)
user avatar daniel
Odpovědět
Základní škola s mateřskou školou v Bystričanech používá OpenOffice.org
2. 04. 2010, 19:25:20
Když to tady tak čtu tak mám pocit že se tu zaměňují jisté pojmy.
Dle mého je třeba aby škola vyučovala práce v "textovém editoru" "tabulkovém editoru" atd . a NE učit práci s Word či Excel. Jen tak žáci pochopí že cesta k cíli NENÍ jen jedna ale klidně lze ji jít různýma cestama.
Stále se bavíme o běžném použití. Rozhodně nezpochybňuji plasený SW má jistě své místo ale troufám si říci odvážně že doma v 95% rozhodně nedojde 100% upotřebení - ve smyslu že to samé zvládnou i opensource SW.
A s osobní zkušeností v poměrně velké firmě si troufám říci že je opravdu k pobavení k čemu všemu se používá draze placený SW. Ale to je již jiná kapaitola.
user avatar Zvedavec
Odpovědět
Re:Základní škola s mateřskou školou v Bystričanech používá OpenOffice.org
2. 04. 2010, 19:39:23
"Dle mého je třeba aby škola vyučovala práce v "textovém editoru" "tabulkovém editoru" atd . a NE učit práci s Word či Excel."

No me prijde, ze takto to tu nikdo v diskusi nemysli a mozna jste spatne cetl. :-)
Jinak zkuste mi vysvetlit, jak proti tomu co pisete (kdyz uz to teda pisete) pomuze, kdyz vymenim Word za Writer a Excel za Calc...

A jeste jedna poznamka, i kdyz se musi ucit prace v textovem editoru, NEMUZETE ji ucit ve vzduchoprazdnu, takze at chcete nebo ne, musite do konktretni aplikaze "zabrednout" hloubeji, jinak se niceho nedoberete.

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
 
 
woo jaw demo hz