Co se chystá pro LibreOffice 4.5

LO.png LibreOffice 4.5 je ještě velmi daleko, už teď ale známe podobu některých novinek, které nás v této verzi čekají. Patří k nim například kompatibilnější zvýrazňování textu, časová razítka v PDF nebo podpora Adobe Swatch Exchange.  

Kdy vyjde LibreOffice 4.5?

Není to tak dávno, co přišla verze 4.4. V příštích dnech nás čeká druhá opravná verze této řady, tedy 4.4.2. U budoucí verze 4.5 je plán zatím takový, že první alfaverze tu bude okolo poloviny dubna, zmrazení funkcí zhruba ve třetím květnovém týdnu (kdy vyjde i první betaverze), první release candidate po 15. červnu a finální verze na přelomu července a srpna. Oproti minulosti se tedy v „jízdním řádu“ nic nemění.

Jaké novinky nás ve verzi 4.5 čekají?

Zatím neznáme kompletní množinu chystaných novinek, ta bude jasná až v okamžiku zmrazení, tedy ve druhé polovině května. Něco už je ale zřejmé teď a mnohé z připravovaných novinek jsou velmi zajímavé.

Zvýrazňování textu kompatibilní s Microsoft Office

LibreOffice trpí nepříjemným problémem, který se balíkem táhne už velmi dlouho. Program Word v Microsoft Office totiž používá dva mechanismy pro pozadí textu: stínování (shading) a zvýraznění (highlighting). První je univerzálnější a více toho umí (podporuje více barev, lze použít u více objektů), druhý je mnohem jednodušší.

LibreOffice má v programu Writer jen jeden mechanismus, který je označován také jako zvýraznění (highlighting), ale funkčně je obdobou stínování ve Wordu. Přenáší-li se dokument mezi programy, mohou nastat samozřejmě potíže (může dojít ke konverzi) a uživatel může být zmaten.

LibreOffice 4.5 nebude obsahovat dva mechanismy jako Microsoft Office, bude ale umět ukládat své zvýraznění do obou typů pro Word. Výchozím nastavením bude zvýraznění (protože se podle tvůrců LibreOffice více blíží očekávání uživatelů, i když funkčně je to naopak), půjde změnit na stínování.

Nastavení exportu zvýraznění textu Nastavení exportu zvýraznění textu

Pokud se ale naimportuje dokument z Wordu, při uložení nezměněného zvýraznění/stínování se uloží přesně to, co tam původně bylo. Teprve pokud se do konkrétní zvýrazněné oblasti zasáhne, je odstraněno zvýraznění/stínování Wordu, přidáno zvýraznění LibreOffice a při uložení se pak použije ten typ, který je zvolen v nastavení.

Jednobarevné pozadí datových pruhů

Calc umožňuje v rámci podmíněného formátování používat tzv. datové pruhy. Jsou to v podstatě sloupcové grafy přímo v buňkách („sloupec“ tu ale míří vodorovně). Dosavadní nevýhodou je, že jedinou možností je barevný gradient z barvy pruhu (může být různá pro kladné a záporné hodnoty) do bílé. Ve verzi 4.5 se to ale změní. Datové pruhy budou moci být i jednobarevné, což je pro řadu případů vhodnější a vizuálně zřetelnější.

Datové pruhy s gradientem a s jednolitou barvou Datové pruhy s gradientem a s jednolitou barvou

Pro nastavení té či oné podoby přibyl do dialogu, kde se nastavují vlastnosti datových pruhů, rozbalovací seznam.

Nastavení vzhledu datových pruhů Nastavení vzhledu datových pruhů

Časová razítka v exportu PDF

Podepisování dokumentů exportovaných do PDF je v LibreOffice už dlouho, před verzí 4.4 však příliš nefungovalo. Do verze 4.4 byla přidána nově vyvinutá podpora podepisování, vývoj byl financován pomocí crowdfundingu.

Při testování v redakci OpenOffice.cz (se zaručeným elektronickým podpisem od České pošty) tato funkce bohužel z neznámých důvodů nefungovala.

Chybí však podpora časových razítek, která jsou důležitá pro ověření nejen toho, kdy dokument vznikl, ale také zda byl podepsán v době platnosti certifikátu k danému podpisu. To se ale ve verzi 4.5 změní, budou k dispozici časová razítka podle specifikace RFC 3161.

Přístup ke správě autorit časových razítek Přístup ke správě autorit časových razítek

V nastavení přibylo tlačítko pro přístup ke správě autorit časových razítek. Po jeho stisku se zobrazí seznam aktuálně definovaných autorit, kde lze přidávat, upravovat a odebírat jednotlivé autority.

Správa autorit časových razítek Správa autorit časových razítek

Při exportu do PDF lze pak na příslušné kartě (Digital signatures, v české verzi Elektronické podpisy) zvolit autoritu, jejíž časové razítko se k dokumentu přidá.

Výběr autority při podepisování dokumentu Výběr autority při podepisování dokumentu

Podpora formátu Adobe Swatch Exchange

Adobe Swatch Exchange (ASE, soubor má příponu .ase) je formát pro ukládání barevných palet. Využívá se především v programech Adobe Photoshop, InDesign a dalších, teď s ním bude umět pracovat i balík LibreOffice. Soubor s paletou ASE se umístí do adresáře k běžným paletám (*.soc), LibreOffice ho automaticky načte při startu a paletu nabídne k použití mezi ostatními.

Paleta Adobe Swatch Exchange vybraná k použití při volbě barev Paleta Adobe Swatch Exchange vybraná k použití při volbě barev

Nová sada ikon: Breeze

Máte pocit, že už je ikonových sad v LibreOffice dostatek nebo dokonce nadbytek? Tvůrci balíku si to ovšem nemyslí a proto připravili jednu další. Nová sada s názvem Breeze se svým charakterem (převážnou jednobarevností) podobá nedávno přidané sadě Sifr.

Nová sada ikon Breeze Nová sada ikon Breeze

Další novinky

Výše uvedený přehled samozřejmě není ani zdaleka vyčerpávající. Novinky budou navíc stále přibývat. Jejich průběžně aktualizovaný seznam najdete v poznámkách k vydání verze 4.5.

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 4
 

Komentáře

user avatar SpookY
Odpovědět
Co se chystá pro LibreOffice 4.5
1. 04. 2015, 17:00:32
Spíš by bylo fajn, kdyby místo fíčur, bez kterých se obejdeme, opravili tu hromadu bugů v zásadních věcech, kterých od verze 4.3 přibývá raketovým tempem. Poslední verze má neskutečně zabugované styly, což je kritická chyba pro každého, kdo opravdu umí s tímhle softwarem pracovat.
user avatar Lukáš Jelínek
Odpovědět
Re:Co se chystá pro LibreOffice 4.5
2. 04. 2015, 12:20:16
Hlavně ty další ikony by tam fakt nemusely být. Tím spíš, že nejsou nic extra. Spíš bych ocenil, kdyby opravili například to nefungující podepisování PDF (které jsem zmínil v článku), protože na to se vybrala spousta peněz, ze kterých se financoval vývoj, a výsledek je docela tristní. Přidání časových razítek je k ničemu, když nefunguje základ.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Re:Co se chystá pro LibreOffice 4.5
2. 04. 2015, 14:53:36
Máš pravdu, já to podepisování ani raši neprezentuju.
Spooky, znám vaše výhrady vůči stylování v nové verzi, taky jsem si toho všiml, ale mám dojem, že třeba reset stylu byl ve verzi 4.4.1 opraven. Uvidíme, co další aktualizace, o níž tu vyjde článek, koukám, zítra.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Re:Re:Co se chystá pro LibreOffice 4.5
2. 04. 2015, 14:54:32
Pardon, poslední větu berte s rezervou.
user avatar SpookY
Odpovědět
Re:Re:Re:Co se chystá pro LibreOffice 4.5
3. 04. 2015, 08:32:24
Ony to bohužel nejsou je ty styly. :-(

Například jsem byl zvyklý pracovat na FullHD monitoru s rozložením: nalevo panel se styly, napravo navigátor, uprostřed zpracovávaný text/dokument.

Teď nějaký pitomec sloučil navigátor a panel se styly do toho nového bočního panelu a třeba styly se mi nedaří dát zpět do samostatného panelu. Přitom ten nový panel zlobí, nedrží správně šířku... otravné, komplikující, nedomyšlené!

Na každou novou přidanou "úžasnou vychytávku", kterou nepotřebujeme, zruší jednu dobrou vlastnost, která byla jednoduchá a funkční. :-(

Nevím, mám špatný pocit, že je něco shnilého ve světě OSS - začalo to pokažením KDE (vistoidní KDE4), potom rozbili Gnome (neberte drogy!!!), OpenOffice atd...
user avatar Lukáš Jelínek
Odpovědět
Re:Re:Re:Re:Co se chystá pro LibreOffice 4.5
3. 04. 2015, 09:00:56
Ono to není jen ve světě OSS. Ovšem příliš nechápu, proč se tak houfně kopírují z proprietárního světa ty špatné věci. Jen tak namátkou: aktuální web Mozilly silně připomíná desktop Windows 8. Proč?
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re: Mozilla
3. 04. 2015, 14:49:51
Potvrzuju, mozilla.org vypadá naprosto příšerně. To je fakt úhyn. Jestli to takhle půjde se vším, tak potěž koště.
user avatar strepon
Odpovědět
Re:Re:Re:Re:Co se chystá pro LibreOffice 4.5
3. 04. 2015, 14:17:36
Taky používám navigátor a styly zároveň, naštěstí to pořád jde, jen je potřeba jako samostatné okno otevřít navigátor. Ponecháno to bylo právě kvůli tomu, že to takhle mnoha lidem vyhovuje. Jinak mají vývojáři pravdu, že nedává smysl mít okno jak v postranní liště, tak zvlášť – návrh řešení zde:
https://bugs.documentfoundation.org/show_bug.cgi?id=85905

Ještě k ikonám: Breeze je výchozí sada v KDE5 a v LibreOffice/OpenOffice vždycky motiv pro KDE byl (Oxygen, Crystal), takže je fajn, že v tom pokračují. Ikony vytvářeli lidé z KDE, kteří by místo kreslení ikon vážně neopravovali chyby v LO:)) Ono – jak dokládají komentáře – obecně panuje zcestná představa, že pokud někdo doplní drobnost (jako ty zmíněné v článku), byl by místo toho schopen/ochoten vyřešit nějaký závažnější problém.
user avatar Lukáš Jelínek
Odpovědět
Re:Re:Re:Re:Re:Co se chystá pro LibreOffice 4.5
4. 04. 2015, 01:01:46
Ano, je pravda, že tvůrce ikon by pravděpodobně neopravoval třeba nefungující podepisování PDF ;-) Současně se ale někdy i "core vývojáři" věnují raději přidávání nových funkcí, než aby opravili chyby v těch existujících, na kterých se přitom sami podíleli. A že některé chyby přetrvávají v balíku hodně dlouho, sám jsem se vyřešení některých z nich neúspěšně snažil pošťouchnout kupředu (současně ale chválím, že u některých chyb to naopak úspěšné bylo a v balíku již nejsou).
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Re:Re:Re:Co se chystá pro LibreOffice 4.5
8. 04. 2015, 04:08:45
Koukněte na tenhle obrázek. Je z nejnovější verze LO a dělal jsem ho včera :-)
Mohl bych vás sice odkázat na jeden díl tipů a triků pro oo a lo, ale napovím - ctrl+shift+poklepat do příslušného panelu...
http://www.pixhost.org/show/905/26223722_03.jpeg
user avatar zvedavec
Odpovědět
Co se chystá pro LibreOffice 4.5
1. 04. 2015, 18:19:18
Souhlasím
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Co se chystá pro LibreOffice 4.5
1. 04. 2015, 18:54:24
Připojuju se. Řeší se marginálie, ale to, zda je program použitelný, snad nikoho nezajímá.

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.

 
 
 
woo jaw demo hz