Kdy vyjde LibreOffice 4.5?
Není to tak dávno, co přišla verze 4.4. V příštích dnech nás čeká druhá opravná verze této řady, tedy 4.4.2. U budoucí verze 4.5 je plán zatím takový, že první alfaverze tu bude okolo poloviny dubna, zmrazení funkcí zhruba ve třetím květnovém týdnu (kdy vyjde i první betaverze), první release candidate po 15. červnu a finální verze na přelomu července a srpna. Oproti minulosti se tedy v „jízdním řádu“ nic nemění.
Jaké novinky nás ve verzi 4.5 čekají?
Zatím neznáme kompletní množinu chystaných novinek, ta bude jasná až v okamžiku zmrazení, tedy ve druhé polovině května. Něco už je ale zřejmé teď a mnohé z připravovaných novinek jsou velmi zajímavé.
Zvýrazňování textu kompatibilní s Microsoft Office
LibreOffice trpí nepříjemným problémem, který se balíkem táhne už velmi dlouho. Program Word v Microsoft Office totiž používá dva mechanismy pro pozadí textu: stínování (shading) a zvýraznění (highlighting). První je univerzálnější a více toho umí (podporuje více barev, lze použít u více objektů), druhý je mnohem jednodušší.
LibreOffice má v programu Writer jen jeden mechanismus, který je označován také jako zvýraznění (highlighting), ale funkčně je obdobou stínování ve Wordu. Přenáší-li se dokument mezi programy, mohou nastat samozřejmě potíže (může dojít ke konverzi) a uživatel může být zmaten.
LibreOffice 4.5 nebude obsahovat dva mechanismy jako Microsoft Office, bude ale umět ukládat své zvýraznění do obou typů pro Word. Výchozím nastavením bude zvýraznění (protože se podle tvůrců LibreOffice více blíží očekávání uživatelů, i když funkčně je to naopak), půjde změnit na stínování.
Nastavení
exportu zvýraznění textu
Pokud se ale naimportuje dokument z Wordu, při uložení nezměněného zvýraznění/stínování se uloží přesně to, co tam původně bylo. Teprve pokud se do konkrétní zvýrazněné oblasti zasáhne, je odstraněno zvýraznění/stínování Wordu, přidáno zvýraznění LibreOffice a při uložení se pak použije ten typ, který je zvolen v nastavení.
Jednobarevné pozadí datových pruhů
Calc umožňuje v rámci podmíněného formátování používat tzv. datové pruhy. Jsou to v podstatě sloupcové grafy přímo v buňkách („sloupec“ tu ale míří vodorovně). Dosavadní nevýhodou je, že jedinou možností je barevný gradient z barvy pruhu (může být různá pro kladné a záporné hodnoty) do bílé. Ve verzi 4.5 se to ale změní. Datové pruhy budou moci být i jednobarevné, což je pro řadu případů vhodnější a vizuálně zřetelnější.
Datové
pruhy s gradientem a s jednolitou barvou
Pro nastavení té či oné podoby přibyl do dialogu, kde se nastavují vlastnosti datových pruhů, rozbalovací seznam.
Nastavení
vzhledu datových pruhů
Časová razítka v exportu PDF
Podepisování dokumentů exportovaných do PDF je v LibreOffice už dlouho, před verzí 4.4 však příliš nefungovalo. Do verze 4.4 byla přidána nově vyvinutá podpora podepisování, vývoj byl financován pomocí crowdfundingu.
Při testování v redakci OpenOffice.cz (se zaručeným elektronickým podpisem od České pošty) tato funkce bohužel z neznámých důvodů nefungovala.
Chybí však podpora časových razítek, která jsou důležitá pro ověření nejen toho, kdy dokument vznikl, ale také zda byl podepsán v době platnosti certifikátu k danému podpisu. To se ale ve verzi 4.5 změní, budou k dispozici časová razítka podle specifikace RFC 3161.
Přístup
ke správě autorit časových razítek
V nastavení přibylo tlačítko pro přístup ke správě autorit časových razítek. Po jeho stisku se zobrazí seznam aktuálně definovaných autorit, kde lze přidávat, upravovat a odebírat jednotlivé autority.
Správa autorit časových razítek
Při exportu do PDF lze pak na příslušné kartě (Digital signatures, v české verzi Elektronické podpisy) zvolit autoritu, jejíž časové razítko se k dokumentu přidá.
Výběr
autority při podepisování dokumentu
Podpora formátu Adobe Swatch Exchange
Adobe Swatch Exchange (ASE, soubor má příponu .ase
) je formát pro ukládání barevných
palet. Využívá se především v programech Adobe Photoshop, InDesign a dalších, teď s ním bude umět
pracovat i balík LibreOffice. Soubor s paletou ASE se umístí do adresáře k běžným paletám
(*.soc
), LibreOffice ho automaticky načte při startu a paletu nabídne k použití mezi
ostatními.
Paleta
Adobe Swatch Exchange vybraná k použití při volbě barev
Nová sada ikon: Breeze
Máte pocit, že už je ikonových sad v LibreOffice dostatek nebo dokonce nadbytek? Tvůrci balíku si to ovšem nemyslí a proto připravili jednu další. Nová sada s názvem Breeze se svým charakterem (převážnou jednobarevností) podobá nedávno přidané sadě Sifr.
Další novinky
Výše uvedený přehled samozřejmě není ani zdaleka vyčerpávající. Novinky budou navíc stále přibývat. Jejich průběžně aktualizovaný seznam najdete v poznámkách k vydání verze 4.5.