Novinky v LibreOffice 7.1 – obecné změny, Impress, Draw, Math

Přinášíme tradiční přehled novinek v aktuálně vydané major verzi LibreOffice 7.1. V této části se zaměříme na obecné novinky, změny v uživatelském rozhraní, změny v modulech Impress, Draw a Math.  

Jak už jsme vás informovali, LibreOffice 7.1 je první verzí LibreOffice s přívlastkem Community. Důvody pro tuto změnu jsme vysvětlili zde. Krom toho samozřejmě nová verze přichází se spoustou novinek a vylepšení.

LO7.1banner.png

Obecné změny a změny v rozhraní

Výběr motivu

Uživatele při prvním spuštění aplikace uvítá nové okno Vyberte upřednostňované uživatelské rozhraní. K jeho zobrazení je třeba spustit některý programový modul (například Writer). Poté se zobrazí okno Tip dne s tipem s pořadovým číslem 1. Tento tip (viz obrázek) uživatele informuje o možnosti nastavit si uživatelské rozhraní dle vlastního výběru.

Úvodní tip s výběrem uživatelského rozhraní Úvodní tip s výběrem uživatelského rozhraní

K tipu je připojen odkaz Spustit tuto akci právě teď… Po kliknutí na něj se otevře již zmíněné okno, v němž si lze požadované rozhraní vybrat. K dispozici jsou popisky jednotlivých rozhraní včetně náhledů s možnosti použít zvolené rozhraní pro všechny podporované moduly v LibreOffice, nebo jen pro aktuálně otevřený.

Výběr uživatelského motivu Výběr uživatelského motivu

Kdykoliv jindy lze okno Vyberte upřednostňované uživatelské rozhraní zobrazit z nabídky Zobrazit | Uživatelské rozhraní. Tato nabídka již nenabízí výčet dostupných rozhraní, nemá tedy podnabídku. Tu nahrazuje zmíněné okno.

Notebookbar s náhledem stylů

Notebookbar v zobrazení Karty nabízí nově náhled na jednotlivé styly. Samozřejmě se v panelu nezobrazují všechny, lze mezi nimi listovat prostřednictvím tlačítek v podobě šipek.

Přehled stylů v Notebookbaru Přehled stylů v Notebookbaru

Rozšíření

V LibreOffice se částečně mění způsob instalace rozšíření. Změny nejsou tak velké, jak se očekávalo, ale potěší. Oproti očekáváním (popsaných ve stručném přehledu chystaných novinek v LibreOffice 7.1 a shrnutí výsledků Google Summer of Code) se nemění Správce rozšíření – k tomu došlo v jedné z vývojových verzích a zájemci si novou verzi mohli vyzkoušet, nicméně po určitých problémech bylo vráceno původní řešení. Novinka se tak omezuje na možnosti instalace galerií, šablon a ikonových sad. Tedy na třech místech (na záložce Zobrazení v okně Možnosti, v Galerii v postranním panelu a ve Správci šablon) byla přidána tlačítka, jež po stisknutí aktivují dialogové okno s vyfiltrovaným obsahem (galerie, ikony, …). Tato okna jsou tedy stejná, liší se jen obsah, jaký zobrazují. Pozor, tlačítko ve Správci šablon bylo sice implementováno, ale je neaktivní, pokud bylo otevřeno z úvodní obrazovky, tedy ne z nějaké otevřené aplikace (na to je založen bugreport). Stejně tak tlačítko pro instalaci sady ikon v okně Možnosti.

Nové okno Rozšíření pro instalaci doplňkových galerií Nové okno Rozšíření pro instalaci doplňkových galerií

V jednotlivých dialogových oknech může uživatel jednotlivé položky třídit, a to podle hodnocení, počtu stažení a počtu komentářů, lze je též vyhledávat pomocí vyhledávacího řádku. Doplňky obsahují název, popis, náhled, počty komentářů a stažení, licenci, požadovanou verzi LibreOffice a proklik na webovou stránku doplňku. Instalace se provede jednoduchým stisknutím tlačítka Instalovat. Poté je toto tlačítko zašedlé, neaktivní. Nainstalovaný doplněk samozřejmě najdeme ve Správci rozšíření, odkud jej můžeme odinstalovat.

Ačkoliv je nový způsob instalace dílčích doplňků polotovarem, je to výborný koncept, který velice jednoduše, bez nutnosti otevírat webovou stránku a vyhledávat v ní, poskytuje uživatelům doplňkový obsah. Lze očekávat plnou implementaci, tedy včetně klasických rozšíření a nahrazení Správce rozšíření.

Vylepšené Elementary

Sada ikon Elementary – velmi hojně používaná – byla barevně vylepšena tak, aby lépe zapadla do celkového barevného podání LibreOffice. Bližší informace najdete v blogu.

Další novinky

 • Bylo vylepšeno rozpoznávání velikosti papíru tiskárny při tisku (týká se především Impressu).

 • Do okna Přidat rozšíření byla přidána možnost zobrazení všech podporovaných souborů.

Zobrazení všech podporovaných souborů při instalaci doplňku Zobrazení všech podporovaných souborů při instalaci doplňku

 • Náhled tisku v okně Tisk se aktualizuje na pozadí, proto aktualizace nemá dopad na uživatelské rozhraní.

 • Po několika letech je v Linuxu k dispozici rozšířená tooltipová nápověda. Aktivuje se v okně Možnosti.

Povolení rozšířené nápovědy Povolení rozšířené nápovědy

 • Korektní chování při otevření šablony s nulovou velikostí (podrobnosti zde).

Impress a Draw

 • Byla provedena úprava zobrazení stínů objektů. Ty se nyní zobrazují realisticky a měkce. (I toto vylepšení je výsledkem letního Google Summer of Code.)

Lepší stínování (wiki nadace TDF) Lepší stínování (wiki nadace TDF)

 • V Impressu je možno vybrat více animačních akcí naráz. Díky tomu je možné animace hromadně upravovat nebo je v panelu Animace hromadně přesouvat.

Multivýběr v záložce Animace Multivýběr v záložce Animace

 • V obrazovce přednášejícího přibyla tlačítka Pozastavit, Pokračovat a Ukončit.

Obrazovka přednášejícího, doplněná o tři tlačítka Obrazovka přednášejícího, doplněná o tři tlačítka

 • Do Impressu bylo přidáno několik animací, využívajících simulátoru fyzikálních dějů, který je založený na enginu Box2D. (Opět výsledek Google Summer of Code.)

 • V modulu Draw lze nyní přidávat viditelný PDF podpis. Podpis lze vkládat do PDF souboru otevřeného v Draw.

 • V Impressu byl vyřešen problém s přehráváním animovaných souborů (bližší info v bugzille).

Math

 • Do Math byla přidána plná podpora HTML barev. Znaky se obarvují příkazem color s určením barvy, například #2e8b57.

 • Do panelu Atributy byly přidány některé příklady možných obarvení (například půlnoční modrá).

Příklady možných barev v Math Příklady možných barev v Math

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz