Rozšíření MultiSave a MultiDiff

doplnek.png Představujeme dvě praktická rozšíření pro rychlý export do PDF, MS Office či odeslání souborů mailem. Téměř jedním klepnutím myši můžete dokument odeslat, a to v několika formátech zároveň.  

MultiSave

Rozšíření MultiSave ocení velmi mnoho uživatelů. Dokáže totiž téměř jedním tlačítkem uložit dokument do tří formátů: OpenDocument, Microsoft Office a PDF.

Po instalaci rozšíření ukončete nejen OpenOffice.org, ale také rychlé spouštění - ikonu najdete v systémové oblasti (vedle hodin a dalších ikon). Pokud rychlé spouštění neukončíte, nové rozšíření se nenačte nebo nebude fungovat správně!

Ikona MultiSave na panelu nástrojůIkona MultiSave
na panelu nástrojů

Pak balík znovu spusťte a měli byste vidět novou ikonu několika disket, což je spouštěč nového rozšíření. Po klepnutí na něj se zobrazí dialogové okno.

Nejprve je nutné zadat cestu do adresáře, kam se budou soubory ukládat - pomůže vám tlačítko se třemi tečkami. Poté zadejte jméno souboru bez přípony. Následně zatrhněte výstupní formáty - může to být .odt, .doc nebo .pdf. Po stisknutí tlačítka Save se soubory uloží.

Rozšíření mělo v testované verzi následující chování, na které výslovně upozorňujeme:

  • Soubory jsou bez dotazu automaticky přepisovány!
  • Výstupní formáty je nutné vybrat při každém ukládání, okno si předchozí volbu nepamatuje.

Vybrat formáty pro exportVybrat formáty pro export

MultiDiff

Propracovanější variantou je rozšíření MultiDiff. Soustřeďuje několik praktických funkcí - některé zvládá MultiSave, něco umí sám OpenOffice.org - jen příliš složitě. MultiDiff vše řeší jedním tlačítkem.

Ukládá dokument ve formátech OpenDocument, MS Office a PDF (stejně jako MultiSave), navíc má funkci pro rychlé odeslání e-mailem (to umí přímo OpenOffice.org v nabídce Soubor | Odeslat | E-mail jako PDF...) Ovšem navíc má skvělou funkci, na niž může autor dokumentu zapomenout - a přitom je ta důležitá: aktivuje sledování změn. MultiDiff má volbu, jejímž zatržením lze funkci aktivovat (a nemusíte ji hledat v menu Úpravy).

Hlavní okno MultiDiffHlavní okno MultiDiff

V dialogu lze soubory vyexportovat ve dvou režimech - jen pro čtení (PDF), nebo i pro zápis (MS Office, OpenDocument). Činnosti jsou, jak již bylo zmíněno, dvě - poslat mailem, nebo uložit do adresáře. Po klepnutí na tlačítko Save as... je nutné vybrat adresář pro uložení. Pokud v něm stejnojmenné soubory již existují, program se dotáže, zda je má přepsat (na rozdíl od rozšíření MultiSave). Po klepnutí na tlačítko Send... se spustí e-mailový klient nastavený v Nástroje | Volby | Internet | E-mail.

Rychlé odeslání mailem ve formátu PDFRychlé odeslání mailem ve formátu PDF

Pro režim čtení/zápis je možné samozřejmě vybrat, které typy dokumentů se budou ukládat či posílat; pro režim jen pro čtení se pracuje s dokumentem PDF. Klepněte tedy na tlačítko More options>>> a vyberte si formáty, které se mají použít pro současný dokument. Lze také nastavit výchozí formáty, a sice po klepnutí na tlačítko Configure... Tam lze také trvale aktivovat požadavek na zapínání volby Sledování změn.

Nastavení výchozích hodnotNastavení výchozích hodnot

Tato nastavení tedy zůstanou uchována, volby pro současný dokument se od nich mohou lišit, pro každý nový dokument se nastavují právě na výchozí hodnoty.

Redakce se spojila s autory rozšíření a nabídla přeložení rozšíření do češtiny. Zástupce francouzské firmy přislíbil spolupráci. Najde se slovensky hovořící uživatel, který by pomohl s přeložením do slovenštiny? Jedná se o několik málo řetězců - ozvěte se na redakce@openoffice_cz.

(Jako ve škole) Průměr: 1.25 | Hodnotilo: 4
 

Komentáře

user avatar Petr V.
Odpovědět
Rozšíření MultiSave a MultiDiff
25. 01. 2009, 00:42:22
Děkuji. Určitě MultiDiff užiju. Jen mě překvapuje, proč jej nelze užít např. v draw nebo math. Ale i tak je to věc, která šetří čas.
user avatar j-pastierik
Odpovědět
Rozšíření MultiSave a MultiDiff
27. 01. 2009, 16:55:39
MultiSave som preložil a poslal. MultiDiff nie, je tam toho viac a poprosím niekoho iného.
user avatar Roman Masopust
Odpovědět
Rozšíření MultiSave a MultiDiff
4. 04. 2009, 21:48:54
Nainstaloval jsem MultiDiff. Ukládání pracuje perfektně, ale odesílání nejede. Stále se snaží otevřít Outlook Express a žádným postupem mu nemůžu vnutit Thunderbird. Poraďte, jak mu MT vnutit, když v nápovědě píšou, že MT byl testován (starší verze) a fungoval.
user avatar rjanku
Odpovědět
Re:Rozšíření MultiSave a MultiDiff
19. 11. 2009, 15:06:31
Obecně platí pro většinu desktopových OS, že mají definované výchozí nastavení programů, zejména prohlížeče a poštovního klienta. Mrkněte ve vašich woknech na Start/Přístup a výchozí nastavení programů. Případně pokud nehodláte OE nijak používat, doporučuji odinstalovat v témže dialogu pod položkou Přidat nebo odebrat součásti systému (v seznamu listujte dolů, až narazíte na OE, odškrtněte zatrhávací čtvereček, zvolte Další a potvrďte, že to myslíte vážně). Při prvním následujícím update systému si zkontrolujte, zda mezi updaty není update pro OE a vyřaďte ho z aktualizace, jinak ho máte v systému nainstalovaný nanovo - vyhodíte dveřmi, vleze oknem ;-)

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
 
 
woo jaw demo hz